Միխայել Շումախերը կոմայից դուրս է եկել դեռ տարիներ առաջ
Լեգենդար «Կարմիր բարոնի» առողջական վիճակի մասին տարին մեկ անդրադարձող լրատվամիջոցներն «աղաղակում են», թե Միխայել Շումախերը դուրս է եկել կոմայից, սակայն այդ մասին հաղորդվել էր դեռ տարիներ առաջ։
11:57, 12 Սպտ, 2019
Սեպտեմբերի 10-ին և 11-ին համաշխարհային մամուլը ողողվեց «Ֆորմուլա 1» դասի լեգենդար ավտոարշավորդ Միխայել Շումախերի առողջության վերաբերյալ սենսացիոն հրապարակումներով։ Հղում անելով ֆրանսիական Le Parisien թերթի հրապարակմանը՝ գրեթե ամենուր գրվեց, որ գերմանացին դուրս է եկել վեցամյա կոմայից և նրա գիտակցությունը վերականգնվել է։ «Կարմիր բարոնի»՝ կոմայից դուրս գալու լուրը շատ արագ տարածվեց նաև հայաստանյան լրատվամիջոցներում, մասնավորապես, այդ մասին գրեցին news.am, armenpress.am, armeniasputnik.am, a1plus.am, tert.am, 1in.am, yerkir.am և այլ լրատվական կայքեր։
«Փաստերի ստուգման հարթակը» որոշեց գնալ այդ հրապարակումների հետքերով և հասկանալ՝ արդյո՞ք «Ֆորմուլա 1»-ի յոթակի չեմպիոնի առողջության հարցում իսկապես կտրուկ փոփոխություն է եղել և նա կոմայից դուրս է եկել հենց Փարիզի հիվանդանոցներից մեկում, որտեղ նրան վերջերս տեսել էին Le Parisien-ի լրագրողները։
Տեղեկատվության աղբյուրը
Միխայել Շումախերի՝ կոմայից դուրս գալու մասին լուրը տարածվեց այն բանից հետո, երբ սեպտեմբերի 9-ին «Կարմիր բարոնը» տեղափոխվեց Փարիզի «Ժորժ Պոմպիդուի» անվան հիվանդանոցի սրտաբանական բաժանմունք։ Այդ ժամանակ հայտնի դարձավ, որ մրցարշավորդը պետք է սրտի հյուսվածքում ցողունային բջիջների ներդրման փորձնական վիրահատության ենթարկվի։
Ուղեկցող բժիշկը հրաժարվել էր Le Parisien-ի համար մեկնաբանել Շումախերի առողջության վերաբերյալ հարցերը՝ վկայակոչելով բժշկական գաղտնիությունը, այնուհանդերձ, լրագրողները կարողացել էին զրուցել բուժքույրերից մեկի հետ: Վերջինս բառացիորեն ասել էր․ «Այո, նա գտնվում էր իմ խնամքի տակ: Եվ ես կարող եմ հավաստիացնել ձեզ, որ նա իսկապես գիտակից է»:
Հենց բուժքրոջ այս խոսքերն են «բում» առաջացրել լրատվամիջոցներում, մինչդեռ կինն ամենևին էլ չի ասել, թե լեգենդար ավտոարշավորդը հենց այդ ժամանակ է գիտակցության եկել, այլ պարզապես հաստատել է այն տեղեկատվությունը, ինչի մասին գրվում է արդեն մի քանի տարի։
Հատկանշական է, որ ի տարբերություն լուրը տարածող կայքերի՝ սկզբնաղբյուր կայքն իր հրապարակումը վերնագրել է պարզապես այսպես՝ «Շումախերը հոսպիտալացվել է Փարիզում. բուժումը հարցականի տակ է»։ Եվ շեշտը դրված է ոչ այնքան նշյալ բուժքրոջ խոսքերի, որքան սպասվող վիրահատության եղանակի, դրա արդյունավետության ու վիրաբույժի՝ նախկինում ունեցած հաջողությունների վրա։
Թեմայի արդիականությունը
Հատկանշական է, որ Շումախերի՝ կոմայից դուրս գալու մասին լուրը հայտնի էր դեռ 2014 թվականից։ Մասնավորապես, BBC-ն հրապարակել էր ««Ֆորմուլա 1»-ի լեգենդ Միխայել Շումախերը դուրս է եկել կոմայից» վերնագրով հրապարակում, որում մեջբերված էին ավտոարշավորդի մենեջեր Սաբինե Կեհմի խոսքերն այն մասին, որ Շումախերն այլևս կոմայի մեջ չէ և լքել է Գրենոբլի հիվանդանոցը՝ շարունակելու իր վերականգնման երկարատև փուլը:
Բացի այդ, 2016 թվականի ամռանը գերմանացուն այցելել էր Հռոմի պապ Բենեդիկտոս 16-րդի անձնական քարտուղար Գեորգ Գենսվինը։ Նա նշել էր, որ Շումախերը «զգում է, որ իր շուրջ մարդիկ կան, ովքեր սիրում են իրեն և հոգ են տանում իր մասին։ Պարզ էր, որ Միխայելը ընկալում է իր շուրջը կատարվողը»:
Իսկ 2018-ի դեկտեմբերին «Ֆերարիի» նախկին ղեկավարը Ժան Թոդը պատմել էր, թե ինչպես է Միխայելի հետ հեռուստացույցով դիտել Բրազիլիայի Գրան պրին։ Այս տարի Թոդը նաև Գերմանիայի Գրան պրին է դիտել ավտոարշավորդի հետ։
Հիշեցնենք, որ 2013 թվականի դեկտեմբերի 23-ին Միխայել Շումախերը գլխուղեղի աջ կիսագնդի վնասվածք էր ստացել ֆրանսիական Ալպերում դահուկով սահելու ժամանակ և երկար ժամանակ գտնվում էր կոմայի մեջ։
Այսպիսով, կարող ենք արձանագրել, որ «Ֆորմուլա 1»-ի մեծագույն լեգենդի՝ կոմայից դուրս գալու վերաբերյալ լուրն ամենևին էլ սենսացիոն չէ, քանի որ, մեծ հաշվով, այն նորություն էլ չէ, և Շումախերը դեռ տարիներ առաջ էր գիտակցության եկել։

Михаил Шумахер вышел из комы несколько лет назад
Средства массовой информации, которые раз в год сообщают о состоянии здоровья легендарного «Красного барона», «трубят» о том, что Михаэль Шумахер вышел из комы, однако об этом сообщалось еще несколько лет назад.
11:57, 12 Сен, 2019
10 и 11 сентября мировая пресса наполнилась сенсационными публикациями о состоянии здоровья легендарного гонщика «Формулы 1» Михаэля Шумахера. Ссылаясь на публикацию французской газеты Le Parisien, пресса почти во всем мире писала о том, что немец вышел из шестимесячной комы, и сознание его восстановлено. Известие о выходе Красного барона» из комы очень быстро облетело и армянские СМИ, в частности, об этом написали news.am, armenpress.am, armeniasputnik.am, a1plus.am, tert.am, 1in.am, yerkir.am и другие информационные сайты.
«Платформа проверки фактов» решила пойти по следам этих публикаций и понять, действительно ли в состоянии здоровья семикратного чемпиона «Формулы 1» наблюдалось резкое изменение, и он вышел из комы в одной из парижских больниц, в которой его недавно видели журналисты Le Parisien.
Источник информации
Известие о выходе Михаэля Шумахера из комы распространилось после того, как 9 сентября «Красный барон» был переведен в кардиологическое отделение парижской больницы «Жоржа Помпиду». Тогда стало известно, что гонщику предстоит перенести экспериментальную операцию по введению стволовых клеток в сердечную ткань.
Сопровождающий врач отказался прокомментировать для Le Parisien вопросы о состоянии здоровья Шумахера, сославшись на врачебную тайну, тем не менее, журналистам удалось побеседовать с одной из медсестер. Последняя сказала буквально следующее: «Да, он находится под наблюдением. И я могу заверить вас, что он действительно в сознании».
Именно эти слова медсестры и вызвали «бум» в СМИ, хотя женщина отнюдь не говорила, что легендарный гонщик пришел в себя именно в это время, она просто подтвердила информацию, о которой пишется уже несколько лет.
Примечательно, что, в отличие от сайтов, распространяющих информацию, сайт-первоисточник озаглавил свою статью так: «Шумахер госпитализирован в Париже: лечение под вопросом». И акцент поставлен не столько на слова медсестры, сколько на способ предстоящей операции, ее эффективность и прошлые успехи хирурга.
Актуальность темы
Примечательно, что о выходе Шумахера из комы стало известно еще в 2014 году. В частности, BBC опубликовала статью под заголовком «Легенда «Формулы 1» Михаэль Шумахер вышел из комы», в которой приведены слова менеджера гонщика Сабине Кем, что Шумахер уже не в коме и покинул больницу Гренобля для продолжения длительной реабилитации.
Кроме того, летом 2016 года немца навестил личный секретарь Папы Римского Бенедикта 16-го Георг Генсвайн. Он отметил, что Шумахер «чувствует, что вокруг люди, которые любят его и заботятся о нем. Ясно было, что Шумахер воспринимает происходящее вокруг него».
А в декабре 2018 года бывший руководитель «Феррари» Жан Тодт рассказал, как вместе с Михаэлем смотрел по телевизору Гран-при Бразилии. В этом году Тодт смотрел с гонщиком и Гран-при Германии.
Напомним, что 23 декабря 2013 года Михаэль Шумахер получил травму правого полушария головного мозга при катании на лыжах во французских Альпах и впал в кому.
Таком образом, можем констатировать, что известие о выходе из комы величайшей легенды «Формулы 1» отнюдь не сенсационная, поскольку, по большому счету, это даже не было новостью: Шумахер пришел в себя еще несколько лет назад.