Ամուլսարի վերաբերյալ մանիպուլյացիաներ «Հայկական ժամանակում»
ՀՀ վարչապետի ընտանիքին պատկանող «Հայկական ժամանակ» օրաթերթի սեպտեմբերի 10-ի համարում տեղ են գտել Ամուլսարի հանքի վերաբերյալ երկու մանիպուլյատիվ հոդվածներ՝ ««Ազնիվ քյարփինջների» քարոզչական հովանավորները» և «Ղրղզական Ամուլսարի ճգնաժամը․ Սոլթոն-Սարիի ցույցերը» վերնագրերով։
Մարտի 1-ի և Ամուլսարի զուգահեռները
««Ազնիվ քյարփինջների» քարոզչական հովանավորները» հոդվածը սկսվում է այս ուղենշող նախադասությամբ․ «Քարոզչական մանիպուլյացիաները, իհարկե, մեծ դերակատարում ունեն մարդկանց ուղեղները լվանալու հարցում»։ Հեղինակը, որի անունը թերթում չի նշվում, ասածն ապացուցելու համար բերում է, իր ձևակերպմամբ, փոքր օրինակներ ու հավելում, թե նույն հնարքները կիրառվում են ավելի մեծ հարցերում, օրինակ՝ Ամուլսարի։
Հոդվածը կառուցված է Ամուլսարի հանքի չշահագործման իրավական հիմքերի բացակայության մասին Փաշինյանի սեպտեմբերի 9-ի հայտարարության արձագանքներից մեկի վրա՝ «կամ դեպի հանք տանող ճանապարհները փակ են մնալու, կամ նա ստիպված է գնալ նոր Մարտի 1-ի»։
Կարևոր է նկատել, որ Փաշինյանի ուղիղ եթերի և հանքի շահագործման վերաբերյալ արձագանքները բազմաշերտ ու բազմաբնույթ էին, ուստի թերթի կողմից դժվար թե պատահական լինի այս կարծիքի թիրախավորումն ու քննադատումը։
Այս արտահայտությունը, կարծես, արտահայտել է ազգագրագետ Հրանուշ Խառատյանը՝ սեպտեմբերի 9-ին «Հայելի» ակումբի մամուլի ասուլիսի ժամանակ։ Սակայն հոդվածում մտքի հեղինակի անունը չի նշվում, փոխարենը հոդվածագիրը նրան բնորոշում է բնապահպաններ կամ գործիչներ՝ բառերը չակերտի մեջ դնելով։
Այս, ըստ էության, խմբագրական հոդվածում մանրամասն բացատրվում է, որ այս երկու երևույթները ոչ մի ընդհանուր բան իրար հետ չունեն և «խնդիրը մասշտաբները չեն, ընդհանուր տրամաբանությունն է հակադիր»։ Հեղինակը նշում է, որ Մարտի 1-ի դեպքում հարյուր հազարավոր մարդիկ դուրս են եկել փողոց՝ օրինականությունը վերականգնելու պահանջով, իսկ «Ամուլսարի դեպքում ճիշտ հակառակն է․ իշխանություններն անընդհատ փորձում են մարդկանց բացատրել, որ ամեն ինչ պետք է անել օրենքի շրջանակում․․․ իսկ ահա ընդդիմախոսները օրենքով կարծես չեն հետաքրքրվում»։ Ու ճշտող հարցով եզրափակում է. «Հասկացա՞ք տրամաբանությունը։ Մի դեպքում մի քանի հարյուր հազար հոգի պահանջում էին հարգել օրենքը, մյուս դեպքում մի քանի հարյուր (կամ հազար) հոգի պահանջում են արհամարհել օրենքը»։
Նաև գրում է, թե «քարոզչական այս մանիպուլյացիայի հեղինակները» շատ լավ հասկանում են տրամաբանությունը, բայց նրանք ուզում են, որ այս փուլում Փաշինյանն արհամարհի օրինականությունն ու լրջագույն խնդիրներ ունենա միջազգային կառույցներում ու տնտեսության ոլորտում, կամ մյուս ճանապարհով գնա` ուժ կիրառի ու նորից խնդիրներ ունենա ներսում ու դրսում։
Հեղինակը, սակայն, անտեսում է բնապահպանների այն ահազանգը, համաձայն որի՝ մասնագիտական ուսումնասիրությունները բացահայտել են էկոլոգիական նոր հանգամանքներ և հաստատել են, որ «Լիդիանն» իր ՇՄԱԳ-ում չի ապահովել փաստերի ամբողջականությունը, հավաստիությունը և գիտական հիմնավորվածությունը, և սրանով իսկ խախտվել են «Շրջակա միջավայրի վրա ազդեցության գնահատման և փորձաքննության մասին» ՀՀ օրենքի մի շարք հոդվածներ։
Բնապահպանները դեռ նախորդ տարիներին ահազանգում էին այս գործով այլ անօրինությունների մասին։ Օրինակ, Ջերմուկ քաղաքը 2009 թվականից ներգրավված չի եղել Ամուլսարի հանքավայրի շահագործման ծրագրում որպես ազդակիր համայնք, այնտեղ չեն անցկացվել հանրային քննարկումներ, որի արդյունքում խախտվել է գործունեության սկզբնական փուլերում որոշումների կայացմանը մասնակցելու՝ ջերմուկցիների ու Արփայի հովտի բնակիչների իրավունքը: Եվ այս դեպքում խնդիրը ոչ միան բնապահպանական է, այլև իրավական, քանի որ կասկածի տակ է դրվում ՀՀ և «Լիդիան» ընկերության միջև կնքված պայմանագրերի օրինականությունը։
Այլ կերպ ասած՝ «ՀԺ»-ի խմբագրականում արվող պնդումը, թե Ամուլսարի հանքի դեմ պայքարողները պահանջում են արհամարհել օրենքը, իրականում չի համապատասխանում իրականությանը։
Ղրղզական ոսկու և Ամուլսարի զուգահեռները
Մյուս՝ առավել մանիպուլյատիվը «Սոլթոն-Սարիի ցույցերը. «ղրղզական Ամուլսարի» ճգնաժամը» հոդվածն է։ «ՀԺ»-ն փորձում է ցանկալի զուգահեռներ տանել ղրղզական ոսկու հանքի շուրջ օգոստոսի սկզբի բախումների և Ամուլսարի միջև։
Ինչպես տեղեկացնում է eurasianet.org-ը, օգոստոսի 5-ին մոտ 300 բնակիչներ գնացել են արևելյան Ղրղզստանում գտնվող Սոլթոն-Սարիի ոսկու հանքավայր՝ պահանջելով, որ այն շահագործող չինական ընկերությունը դադարեցնի աշխատանքները և լքի տարածաշրջանը։ Այս ընթացքում բնակիչների և հանքավայրի աշխատակիցների միջև սկսվել են բախումներ, ինչի արդյունքում տասնյակ մարդիկ են հոսպիտալացվել։ Նման բախումներ էլի են եղել՝ նույնիսկ 2011-ին, երբ հանքարդյունաբերողը սկսել էր ուսումնասիրություններ անել, իսկ հաջորդ տարի ստացել հանքի շահագործման թույլտվությունը։
Չնայած, որ վերջին բախումները տեղի էին ունեցել գրեթե մեկ ամիս առաջ, բայց «ՀԺ»-ի տեղեկատվական առիթը սեպտեմբերի 5-ին ընդդիմադիր խմբակցության պատգամավորի հայտարարությունն է, թե հանքը շահագործող չինական ընկերության լիցենզիան և պայմանագիրը վերանայման կարիք ունեն, քանի որ դրանում հաշվի չեն առնվել «ժողովրդի կարծիքը և շահը»:
Այնուհետ հեղինակը որոշում է հայկական իրականության հետ զուգահեռներ տանել ու բացել Ղրղզստանի դեպքի մանրամասները՝ ցանկալին ընդգծելով․
✓ Զուգահեռ 1․ Մինչև չինական ընկերության գալը տեղացիներն են այստեղ հանքարդյունաբերությամբ զբաղվել, գումար աշխատել, իսկ հիմա շատերը զրկված են եկամտի աղբյուրից։ Հոդվածագիրը գրում է, թե Ամուլսարի դեպքում նման խնդիր չկա՝ մտահոգությունները բացառապես բնապահպանական են: Սակայն հեղինակը մոռանում է նշել, որ տեղացիներն իրենց գումարն աշխատում են առողջարանային քաղաքի բրենդի շնորհիվ այստեղ եկող զբոսաշրջիկների հոսքով, անասնապահությամբ և հողագործությամբ, որը, հանքի շահագործման դեպքում, ռիսկի տակ է լինելու։
✓ Զուգահեռ 2․ Հաջորդ կետը սկսվում է ակնհայտ մանիպուլյատիվ նախադասությամբ․ «Սոլթոն-Սարիի օգոստոսյան ցույցերում ևս փորձ արվեց բնապահպանական երանգ հաղորդել բողոքին»։ Այնուհետ օրինակ է բերվում «սոցիալական ցանցերով ակտիվ մեղադրական քարոզչությունը ոչխարների մասսայական անկման դեպքի մասով», որը պայմանավորված է հանքի թունավոր արտանետումներով։ Սա, ըստ հեղինակի, հետագայում հերքվել է փորձաքննության արդյունքում։ Հոդվածում հատուկ ընդգծված է, որ «անգամ այդ դեպքում չինական ընկերությունը համաձայնեց փոխհատուցել կրած վնասները՝ դրական իմիջ ապահովելու համար»:
Կենդանիների անկման դեպքերի մասին խոսվել է նաև Ջերմուկում, և նման զուգահեռ տանելը, հանքի շահագործման հետ դրա կապ չունենալը և օտարերկրյա ներդրողի բարյացակամությունն ընդգծելը դժվար թե պատահական ընտրություն լիներ։ Փոխարենը, թերթը բաց է թողնում բնակիչների մեկ այլ փաստարկ, որի մասին գրել է «Ազատություն Եվրոպան»՝ մահացությունների բարձր թիվը, որը ջերմուկցիները պայմանավորում են հանքարդյունաբերության թողած ազդեցության հետ։
✓ Զուգահեռ 3․ Հեղինակը պնդում է, թե Ղրղզստանի դեպքում սոցցանցերում աշխարհաքաղաքական երանգներ էլ կան, ինչը Ամուլսարի դեպքում բացառվում է։ Հեղինակն արձանագրում է, որ ներկա փուլում Ամուլսարի և Սոլթոն-Սարիի իրավիճակները նման են, իսկ եզրակացության մեջ ընդգծում, որ հանգուցալուծումները տարբեր են լինելու, քանի որ հանքը շահագործող «Չժոնգ Ջի Մայնինգը» փոխկապակցված է չինական պետական կորպորացիաների հետ, և նրան լիցենզիայից զրկելը կարող է բարդացնել հարաբերությունները Չինաստանի հետ:
Հեղինակն առանց փաստարկ բերելու եզրակացնում է, թե «մեր դեպքում շահագործողի «ծագման երկիրը» կարևոր չէ. այն ուղղակի պետք է չաղտոտի բնությունը»:
Իրականում այս եզրակացությունը ևս մանիպուլյատիվ է, քանի որ արտաքին ճնշումների մասին վերջին շաբաթներում մի քանի հրապարակումներ եղան։ Սեպտեմբերի 2-ին opendemocracy.net-ը գրեց, թե ինչպես են Միացյալ Թագավորության արտաքին գործերի նախարարության ներկայացուցիչները շարունակաբար սատարել «Լիդիան» կորպորացիային՝ ճնշում գործադրելով ՀՀ կառավարության վրա։ Իսկ Հայաստանում Ամերիկայի առևտրի պալատը նույն օրը դիմել էր վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանին՝ Պալատի անդամ «Լիդիան Արմենիա» ընկերության Ամուլսարի ծրագրի շուրջ ծավալվող իրադարձությունների կապակցությամբ, և նշել, որ ակնկալում է «ներդրումների հանդեպ արդար մոտեցում և օրենքի կիրարկում»: Շահարկվում է նաև այն հարցը, որ Ամուլսարի հանքի արգելումը բացասական ազդակ կլինի օտարերկրյա ներդրողների համար և նրանք կհրաժարվեն ներդրում անել ՀՀ-ում։
Ի դեպ, այս երկրորդ հոդվածը ևս անստորագիր է։
Արշալույս Բարսեղյան
Նիկոլ Փաշինյանը չի նենգափոխել Վազգեն Մանուկյանի հայտարարությունը
19:57, 26 Փտր, 2021
Վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը փետրվարի 25-ին Հանրապետության հրապարակում հայտարարեց, որ «Հայրենիքի փրկության շարժման» վարչապետի թեկնածու Վազգեն Մանուկյանն ասել է, թե Արցախում...

Манипуляции об Амулсаре в «Айкакан жаманак»
В номере принадлежащей семье премьер-министра РА газеты «Айкакан жаманак» от 10 сентября опубликованы две манипулятивные статьи об Амулсарском месторождении – «Пропагандистские спонсоры «Честных кирпичей»» и «Кризис киргизского Амулсара: пикеты Солтон-Сары».
Параллели между 1 Марта и Амулсаром
Статья «Пропагандистские спонсоры «Честных кирпичей»» начинается со следующего направляющего предложения: «Пропагандистские манипуляции, конечно, играют большую роль в промывании людям мозгов». Автор, имя которого в газете не указывается, в доказательство сказанного приводит, как сам он пишет, небольшие примеры и добавляет, что те же приемы применяются и в более крупных вопросах, например, в вопросе Амулсара.
Статья построена на одном из откликов на заявление Пашиняна от 9 сентября об отсутствии правовых оснований для запрета эксплуатации Амулсарского месторождения: «либо дороги к руднику останутся закрытыми, либо он будет вынужден пойти на новое 1 Марта».
Важно заметить, отклики на прямой эфир Пашиняна и эксплуатацию месторождения были многослойными и разнообразными, поэтому едва ли случайно, что газета нацелилась и критикует именно это мнение.
Фразу эту, кажется, произнесла этнограф Грануш Харатьян в ходе пресс-конференции в клубе «Зеркало». Однако в статье имя автора не указывается: вместо этого автор представляется как экологи или деятели, причем слова эти употребляются в кавычках.
В этой, по сути, редакторской статье подробно объясняется, что между двумя этими явлениями нет ничего общего, и «проблема не в масштабах, противоположна общая логика». Автор статьи отмечает, что 1 Марта сотни тысяч людей вышли на улицы с требованием восстановить законность, а «в случае с Амулсаром – все наоборот: власти постоянно пытаются объяснить людям, что все следует делать в рамках закона… а вот их оппоненты законом, по-видимому, не интересуются». И заключает уточняющим вопросом: «Вы поняли логику? В одном случае несколько сотен тысяч людей требуют уважать закон, во втором случае несколько сотен (или тысяч) человек требуют пренебречь законом».
Также пишет, что «авторы этой пропагандистской манипуляции» отлично понимают логику, но они хотят, чтобы на этом этапе Пашинян пренебрег законностью и столкнулся с серьезнейшими проблемами в международных структурах и в сфере экономики либо пошел другим путем: применил силу и опять-таки столкнулся с проблемами внутри и снаружи.
Однако автор пренебрегает заявлением экологов, согласно которому, профессиональные исследования выявили новые экологические обстоятельства и подтвердили, что «Лидиан» в своей ОВОС не обеспечила целостность, достоверность и научную обоснованность фактов, и тем самым нарушен ряд статей закона РА «Об оценке и экспертизе воздействия на окружающую среду».
Экологи еще в прошлые годы сигналили о беззакониях в связи с этим делом. Например, город Джермук с 2009 года не был включен в программу эксплуатации Амулсарского месторождения как подвергаемая воздействию община, там не проводились публичные обсуждения, в результате чего нарушено право джермукцев и жителей долины Арпа на участие в принятии решений на начальных этапах деятельности. И в этом случае проблема не только экологическая, но и правовая, поскольку ставится под сомнение законность договора, заключенного между РА и компанией «Лидиан».
Иначе говоря, утверждение в редакторской статье АЖ, что борющиеся против Амулсарского месторождения требуют пренебречь законом, на самом деле не соответствует действительности.
Параллели между киргизским золотом и Амулсаром
Следующая, более манипулятивная статья – «Пикеты Солтон-Сары: кризис «киргизского Амулсара». АЖ пытается провести желаемые параллели между столкновениями в начале августа, связанными с киргизским золотоносным рудником, и Амулсаром.
Как сообщает eurasianet.org, 5 августа около 300 жителей отправились на золотоносное месторождение Солтон-Сары, расположенное в восточном Кыргызстане, требуя, чтобы эксплуатирующая его китайская компания прекратила работы и покинула регион. Тогда между жителями и работниками рудника произошли столкновения, в результате были госпитализированы десятки людей. Такие столкновения бывали и раньше, даже в 2011-м, когда горнодобытчик начал проводить изучения, а в следующем году он получил разрешение на эксплуатацию рудника.
Хотя последние столкновения произошли около месяца назад, информационным поводом для АЖ стало заявление депутата оппозиционной фракции от 5 сентября о том, что необходимо пересмотреть лицензию и договор с китайской компанией, эксплуатирующей рудник, в них не учтены «мнение и интересы народа».
Затем автор решает провести параллели с армянской действительностью и раскрыть подробности киргизского случая, подчеркнув желаемое:
✓ Параллель 1. До прихода китайской компании местные жители занимались здесь горнодобывающей промышленностью, зарабатывали деньги, а теперь многие из них лишены источника дохода. Автор статьи пишет, что в случае с Амулсаром такой проблемы нет: опасения исключительно экологические. Однако автор забывает отметить, что местные жители зарабатывают свои деньги за счет потока туристов, приезжающих сюда благодаря бренду курортного города, животноводством и земледелием, которые будут подвержены риску в случае эксплуатации рудника.
✓ Параллель 2. Следующий пункт начинается с явно манипулятивного предложения: «В время августовских пикетов в Солтон-Сары также была совершена попытка придать протесту экологический оттенок». Здесь приводится в пример «активная обвинительная пропаганда в социальных сетях по случаю массового падежа овец», что обусловлено токсичными выбросами рудника. Это, по словам автора, в дальнейшем было опровергнуто в результате экспертизы. В статье подчеркивается, что «даже в этом случае китайская компания согласилась возместить понесенный ущерб для обеспечения положительного имиджа».
О случаях падежа животных говорилось и в Джермуке, и проведение такой параллели, отсутствие связи с эксплуатацией рудника и подчеркивание доброжелательности иностранного инвестора едва ли выбраны случайно. Вместо этого газета упускает другой аргумент жителей, о котором писала «Свобода Европа»: большое количество опасений, которые джермукцы связывают с воздействием, оставленным горной промышленностью.
✓ Параллель 3. Автор утверждает, что в случае с Кыргызстаном в соцсетях есть и геополитические оттенки, что в случае с Амулсаром исключено. Автор отмечает, что ситуации в Амулсаре и Солтон-Сары на данном этапе схожи, а в заключение подчеркивает, что развязки будут разными, поскольку «Чжонг Джи Майнинг», эксплуатирующая рудник, взаимосвязана с китайскими государственными корпорациями, и лишение их лицензии может осложнить отношения с Китаем.
Автор, не приводя аргументов, заключает, что «в нашем случае «страна происхождения» эксплуатирующего не важна: он просто не должен загрязнять природу».
На самом деле это утверждение также манипулятивно, поскольку в течение последних недель было несколько публикаций о внешних давлениях. 2 сентября на сайте opendemocracy.net было написано о том, как представители министерства иностранных дел Соединенного Королевства постоянно поддерживали корпорацию «Лидиан», оказывая давление на правительство РА. А Американская торговая палата в Армении в тот же день обратилась к премьеру Николу Пашиняну в связи с событиями вокруг амулсарской программы компании «Лидиан Армения», являющейся членом Палаты, и отметила, что рассчитывает на «справедливый подход к инвестициям и применение закона». Спекулируется и тем, что запрет Амулсарского рудника станет негативным импульсом для иностранных инвесторов, и они откажутся от инвестиций в РА.