«Քաղաքական գնահատականն» ըստ Փաշինյանի և իրականում
Վարչապետը մանիպուլացնում է նախկին իշխանությունների կողմից պետության զավթմանը քաղաքական գնահատական տալու իմաստը և նպատակը։
19:21, 13 Սպտ, 2019
Ազգային ժողովում սեպտեմբերի 11-ին կառավարության հետ հարց ու պատասխանի ժամանակ «Լուսավոր Հայաստան» խմբակցությունից վերջերս դուրս եկած պատգամավոր Արման Բաբաջանյանը հարց ուղղեց վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանին՝ նախկին վարչակազմին իրավա-քաղաքական գնահատական տալու վերաբերյալ։
Անկախ պատգամավորը մինչ այդ Ամուլսարի հանքավայրի օրինականության մասին Փաշինյանին հարց էր ուղղել։ Արձագանքելով վարչապետի պատասխանին՝ նա երկրորդ հարցը ուղղեց՝ ցանկանալով ճշտել, թե արդյո՞ք իշխանությունները պատրաստվում են «իրավա-քաղաքական գնահատական տալ առնվազն 20 տարիներին»՝ նկատի ունենալով Ռոբերտ Քոչարյանի և Սերժ Սարգսյանի նախագահության շրջանները։
Ի պատասխան՝ Փաշինյանը հայտարարեց. «Դիրքորոշումը պետք է լինի իրավական, որովհետև ձեր նշած ռեժիմի պայմաններում Հայաստանում շատ իրադարձություններ են տեղի ունեցել։ Նշանակում է՝ ամեն ինչ, որ տեղի է ունեցել նախկին իշխանության պայմաններում, մենք պետք է այդ ամեն ինչն արմատախի՞լ անենք»։
«Բաժանվել են կենսաթոշակներ, հիմա մենք պետք է գնանք կենսաթոշակառուներից ձեռքից հավաքե՞նք այդ թոշակները»,- հարցադրում արեց Փաշինյանը։
Վարչապետը նաև հայտարարեց, որ դիրքորոշումը պետք է լինի զուտ իրավական, և նշեց, որ իրենք նախկին իշխանություններին տալիս են իրավական գնահատական և դրա մասին են խոսում տասնյակ քրեական գործերը և դրանցով որպես մեղադրյալ ներգրավված նախկին պաշտոնյաները։
Իրավական և քաղաքական գնահատականների տարբերությունը
Ինչպես նշեցինք, Արման Բաբաջանյանի հարցը վերաբերում էր վերջին 20 տարիներին իրավական և քաղաքական գնահատական տալուն։ Քաղաքական գնահատական տալը հիմնականում նշանակում է օրենսդիր իշխանության կողմից հայտարարության ընդունում, որի օգտին է քվեարկում խորհրդարանի անդամների մեծամասնությունը։ Այդ կերպ հայտարարությունը ստանում է քաղաքական կշիռ։
Fip.am-ի հետ զրույցում Արման Բաբաջանյանը հստակեցրեց, որ իր պատկերացմամբ իրավա-քաղաքական գնահատական տալու համար պետք է ստեղծվի աշխատանքային խումբ, որը կուսումնասիրի նախկին իշխանությունների կառավարման ժամանակահատվածը։ Այդ գնահատականը պետք է դրսևորվի Ազգային ժողովի կողմից հայտարարության ընդունմամբ, որը կունենա նաև իրավական հետևանքներ և չպետք է սահմանափակվի միայն ազատազրկումներով։
Վերջին ամիսներին մի շարք իրավապաշտպան կազմակերպություններ ևս հանդես են գալիս հայտարարություններով՝ պնդելով, որ գործող խորհրդարանը պետք է քաղաքական գնահատական տա նախորդ իշխանությունների կողմից «պետության զավթմանը»։ Բաբաջանյանը մեզ հետ զրույցում հստակեցրեց, որ իր նշած աշխատանքային խումբը պետք է ուսումնասիրի՝ արդյո՞ք եղել է պետության զավթում, թե ոչ։
Ի՞նչ է «պետության զավթումը»
Ըստ «Թրանսփարենսի Ինթերնեշնլ» հակակոռուպցիոն կազմակերպության, «Պետության զավթում» (state capture) տեղի է ունենում, երբ ազդեցիկ անձինք, ինստիտուտներ, ընկերություններ կամ խմբեր օգտագործում են կոռուպցիան՝ երկրի քաղաքականությունը, իրավական միջավայրը և տնտեսությունն իրենց մասնավոր շահերին սպասարկելու համար։ Ե՛վ օրենսդիր, և՛ գործադիր, և՛ դատական իշխանությունները կարող են զավթվել։
Վառ օրինակ է Մոլդովան, որը դեռ 2018-ի նոյեմբերին Եվրախորհրդարանի կողմից ճանաչվել էր որպես «օլիգարխիայի շահերով զավթված պետություն» (state captured by oligarchic interests)։ Իսկ արդեն այս տարվա հունիսին քաղաքական ճգնաժամի գագաթնակետին գտնվող Մոլդովայի խորհրդարանը հայտարարություն էր ընդունել, որում երկիրը բնութագրվում էր որպես «զավթված պետություն»։ Դրանից հետո օլիգարխ Վլադիմիր Պլահոտնյուկի կողմից «վերահսկվող» կառավարությունը և Սահմանադրական դատարանը ամբողջ կազմով հրաժարական տվեցին։
Այսպիսով, վարչապետ Փաշինյանը մանիպուլացնում է քաղաքական գնահատական տալու նպատակը և հետևանքները։ Նա չի պատասխանում իրեն հասցեագրված հարցին, այլ փոխարենը պարզունակեցնում է Բաբաջանյանի հարցի բովանդակությունը և պաթոսային հայտարարության միջոցով փորձում պատասխանի տպավորություն ստեղծել։ Մասնավորապես, անհասկանալի է մնում, թե ի՞նչ կապ ունի քաղաքական գնահատականը «ամեն ինչ արմատախիլ» անելու և «թոշակները հետ վերցնելու» հետ։
Ջհանգիրյանի տարիքը ԲԴԽ-ին վնաս չէ․ փորձված է Գագիկ Հարությունյանով
18:45, 13 Հնվ, 2021
168.am կայքը hունվարի 12-ին գրել էր, որ իշխանությունները նախկին զինդատախազ Գագիկ Ջհանգիրյանին օրենքի խախտումով ուզում են դարձնել Բարձրագույն դատական խորհրդի...

«Политическая оценка» согласно Пашиняну и в реальности
Премьер-министр манипулирует смыслом и целью дачи политической оценки захвату государства прежними властями.
19:21, 13 Сен, 2019
11 сентября в Национальном Собрании, в процессе вопросов-ответов с правительством депутат Арман Бабаджанян, недавно покинувший фракцию «Светлая Армения», спросил у премьера Никола Пашиняна о политико-правовой оценке прежнего режима.
Перед этим независимый депутат задал Пашиняну вопрос о законности Амулсарского месторождения. За ответом премьера последовал второй вопрос, которым депутат пожелал уточнить, собираются ли власти «дать политико-правовую оценку, по меньшей мере, 20 годам», имея в виду периоды правления Роберта Кочаряна и Сержа Саргсяна.
Никол Пашинян в ответ заявил: «Позиция должна быть правовой, потому что в условиях указанного вами режима в Армении происходило множество событий. Значит мы должны искоренить все, что происходило при прежней власти?»
«Раздавались пенсии, значит, мы сейчас должны пойти и забрать у пенсионеров эти пенсии?» — спросил Пашинян.
Премьер также заявил, что позиция должна быть исключительно правовой, и отметил, что они дают прежним властям правовую оценку, и об этом свидетельствуют десятки уголовных дел и привлеченные к этим делам бывшие чиновники.
Разница между правовой и политической оценками
Как мы отметили, вопрос Армана Бабаджаняна касался правовой и политической оценки последним 20 годам. Дать политическую оценку в основном означает принятие заявления законодательного органа, за которое голосует большинство членов парламента. Таким образом заявление приобретает политический вес.
В беседе с Fip.am Арман Бабаджанян пояснил, что, в его представлении, для того чтобы дать политико-правовую оценку, необходимо создать рабочую группу, которая изучит период правления прежних властей. Эта оценка должна проявляться принятием Национальным Собранием заявления, имеющего правовые последствия и не ограничивающегося только арестами.
В последние месяцы некоторые правозащитные организации также выступают с заявлениями, утверждая, что действующий парламент должен дать политическую оценку «захвату государства» прежними властями. Бабаджанян в беседе с нами пояснил, что упомянутая им рабочая группа должна изучить, был ли на самом деле захват государства.
Что значит «захват государства»?
Согласно антикоррупционной организации «Транспаренси Интернейшнл», «Захват государства» (state capture) происходит, когда влиятельные лица, институты, компании или группы используют коррупцию для того, чтобы заставить политику, правовую среду и экономику страны обслуживать свои частные интересы. Захвачены могут быть и законодательная, и исполнительная, и судебная власти.
Яркий пример тому – Молдова, которая еще в ноябре 2018 года была признана Европарламентом «государством, захваченным интересами олигархии» (state captured by oligarchic interests). А уже в июне текущего года парламент Молдовы, находящейся на пике политического кризиса, принял декларацию, в которой страна характеризуется как «захваченное государство». После этого правительство, «контролируемое» олигархом Владимиром Плахотнюком, и Конституционный суд в полном составе подали в отставку.
Таким образом, премьер Пашинян манипулирует целью и последствиями дачи политической оценки. Он не отвечает на заданные ему вопросы, вместо этого упрощает содержание вопроса Бабаджаняна и с помощью пафосного заявления пытается создать впечатление ответа. В частности, остается непонятным, какое отношение имеет политическая оценка к «искоренению всего» и «отнятию пенсий».