Արտաքին գործերի նախարարության մամուլի խոսնակ Աննա Նաղդալյանը սեպտեմբերի 13-ին ԱԳՆ-ում լրագրողների հետ տեղի ունեցած ճեպազրույցի ժամանակ անդրադարձել է Ռուսաստանի Դաշնության փոխվարչապետ Յուրի Բորիսովի հայտարարությանը՝ Հավաքական անվտանգության պայմանագրի կազմակերպությունում Ադրբեջանի՝ դիտորդի կարգավիճակ ստանալու վերաբերյալ։
Սեպտեմբերի 12-ին Երևանում տեղի ունեցած մամուլի ասուլիսի ժամանակ Յուրի Բորիսովը նշել էր (տեսանյութ 5։37-7։07), որ Ռուսաստանը դեմ չէ, որ Ադրբեջանը ՀԱՊԿ-ում դիտորդի կարգավիճակ ունենա։
Աննա Նաղդալյանը, արձագանքելով ՌԴ փոխվարչապետի հայտարարությանը, նշել է, որ ՀԱՊԿ կանոնադրությամբ ամրագրված են այն չափանիշները, որոնք պետք են և՛ դիտորդին, և՛ գործընկերոջը, և այդ չափանիշներին Ադրբեջանը չի համապատասխանում։
«Դիտորդի կարգավիճակին հավակնող պետությունը պետք է ունենա դիվանագիտական հարաբերություններ ՀԱՊԿ անդամ բոլոր պետությունների հետ։ Ավելին, դիտորդի կարգավիճակին հավակնող պետությունը պետք է աջակցի հակամարտությունների բացառապես խաղաղ կարգավորմանը։ Իսկ ինչ վերաբերում է գործընկերոջ կարգավիճակին, ինչպես և դիտորդի կարգավիճակի պարագայում այն նույնպես պետք է ունենա դիվանագիտական հարաբերություններ ՀԱՊԿ անդամ բոլոր պետությունների հետ, չունենա հակամարտություններ այլ պետությունների/պետության հետ և չունենա տարածքային վեճեր»,- ասել է ԱԳՆ մամուլի խոսնակը։ (16։04-17։03)
«Փաստերի ստուգման հարթակը» որոշեց ստուգել՝ արդյո՞ք Աննա Նաղդալյանի մեկնաբանությունը համապատասխանում է ՀԱՊԿ կանոնադրությունը։
ՀԱՊԿ կանոնադրության 11 հոդվածի 1․3 կետով սահմանվում է, թե ով կարող է ստանալ դիտորդի կարգավիճակ։
2018 թվականի հոկտեմբեր և նոյեմբեր ամիսներին Ռուսաստանի կողմից առաջարկվել էր փոփոխություն մտցնել «2002 թվականի հոկտեմբերի 7-ի` Հավաքական անվտանգության մասին պայմանագրի իրավական կարգավիճակի մասին» համաձայնագրի 11-րդ հոդվածի 1․3 կետում, որը սահմանում է, թե ով կարող է ձեռք բերել ՀԱՊԿ դիտորդի կամ գործընկերոջ կարգավիճակ։ Ըստ այդմ, պետությունը, որը ցանկանում է ստանալ դիտորդի կարգավիճակ, պետք է լինի
- Միավորված ազգերի կազմակերպության անդամ,
- ՀԱՊԿ անդամ բոլոր պետությունների հետ ունենա դիվանագիտական հարաբերություններ,
- Պետք է աջակցի հակամարտությունների բացառապես խաղաղ կարգավորմանը,
- Պետք է հետևի մասսայական ոչնչացման զենքերի չտարածման միջազգային ռեժիմին,
- Բարեխղճորեն կատարի իր պարտականությունները ՀԱՊԿ կանոնադրությանը համապատասխան,
- Հետևի ընդհանուր սկզբունքներին ու նորմերին:
ՀԱՊԿ գործընկերոջ կարգավիճակի ձեռքբերման համար ևս սահմանվում են վերոնշյալ չափանիշները, սակայն ավելանում են ևս երկուսը՝ տվյալ պետությունը չպետք է ունենա տարածքային խնդիրներ սահմանակից երկրների հետ և պետության ներսում չպետք է լինեն զինված հակամարտություններ
Այսպիսով, ԱԳՆ մամուլի խոսնակ Աննա Նաղդալյանի մեկնաբանությունը համապատասխանում է ՀԱՊԿ կանոնադրությանը։

Азербайджан не соответствует критериям члена или наблюдателя при ОДКБ
Пресс-секретарь министерства иностранных дел Анна Нагдалян на брифинге, состоявшемся в МИД 13 сентября, упомянула о заявлении вице-премьера Российской Федерации Юрия Борисова, связанном с возможным получением Азербайджаном статуса наблюдателя при Организации Договора о коллективной безопасности.
В ходе пресс-конференции, прошедшей 12 сентября в Ереване, Юрий Борисов заявил (видеозапись 5։37-7։07), что Россия не против того, чтобы Азербайджан получил статус наблюдателя при ОДКБ.
Отвечая на заявление вице-премьера РФ, Анна Нагдалян отметила, что уставом ОДКБ закреплены критерии, необходимые как для наблюдателя, так и для партнера, и Азербайджан не соответствует этим критериям.
«Государство, претендующее на статус наблюдателя, должно иметь дипломатические отношения со всеми государствами-членами ОДКБ. Более того, государство, претендующее на статус наблюдателя, должно поддерживать исключительно мирное урегулирование конфликтов. Что же касается статуса партнера, как и в случае со статусом наблюдателя, он также должен иметь дипломатические отношения со всеми государствами-членами ОДКБ, не иметь конфликтов с другими государствами/государством и не иметь территориальных споров», — сказала пресс-секретарь МИД. (16։04-17։03)
«Платформа проверки фактов» решила проверить, соответствуют ли слова Анны Нагдалян уставу ОДКБ.
Пунктом 1.3 статьи 11 устава ОДКБ установлено, кто может получить статус наблюдателя.
В октябре и ноябре 2018 года Россия предложила внести изменения в пункт 1.3 статьи 11 соглашения от 7 октября 2002 года «О правовом оформлении статусов Наблюдателя при ОДКБ и Партнера ОДКБ», которыми установлено, кто может получить статус наблюдателя или партнера ОДКБ.
Таким образом, государство, желающее получить статус наблюдателя, должно:
— быть членом Организации объединенных наций;
— иметь дипломатические отношения со всеми государствами-членами ОДКБ;
— должно поддерживать исключительно мирное урегулирование конфликтов;
— должно следовать режиму нераспространения оружия массового уничтожения;
— должно добросовестно исполнять свои обязанности в соответствии с уставом ОДКБ;
— должно следовать общим принципам и нормам.
Для получения статуса партнера ОДКБ также устанавливаются вышеуказанные критерии и добавляются два других: данное государство не должно иметь территориальных проблем с граничащими с ними странами, и внутри государства не должно быть вооруженных конфликтов.