«Առաջին ալիքի» սեպտեմբերի 14-ի «Լուրեր» հաղորդման շրջանակում ռեպորտաժ էր հրապարակվել Հայաստանի զբոսաշրջության մասին, որում կան և՛ ճիշտ, և՛ սխալ, և՛ թերի տվյալներ։
Ռեպորտաժում, մասնավորապես, նշվում է, որ Համաշխարհային տնտեսական ֆորումի կողմից հրապարակված զբոսաշրջության մրցունակության զեկույցում (Travel&Tourism Competitiveness Report) 140 երկրների շարքում Հայաստանը զբաղեցնում է 79-րդ տեղը։ Նախորդ տարվա համեմատ Հայաստանը բարելավել է դիրքերը 5 կետով։ Այս պնդումները համապատասխանում են իրականությանը։
Ռեպորտաժում նաև նշվում է, որ բիզնես միջավայրի մասով Հայաստանը զբաղեցնում է 31-րդ տեղը, 34-րդը՝ ապահովության և անվտանգության մասով, և 30-րդ տեղը՝ գնային մրցունակության մասով։ Այս գնահատումներից երկուսը ճիշտ են, սակայն ապահովության և անվտանգության մասով Հայաստանը ոչ թե 34-րդ տեղն է զբաղեցնում, ինչպես նշված է Հ1-ի ռեպորտաժում, այլ 40-րդ։
Զբոսաշրջության կոմիտեի նախագահ Սուսաննա Սաֆարյանը ռեպորտաժում նշում է, որ զեկույցում «ընդամենը 14 բաղադրիչ է, որոնք ամեն տարի համեմատվում են, և դրանց հիման վրա գրանցված արդյունքներն ազդում են ընդհանուր մրցունակության վրա»։ Սաֆարյանի այս հայտարարությունը ճիշտ է։ Սակայն այստեղ պարզ է դառնում, որ «Հ1»-ը զեկույցի տվյալները ներկայացնում է ոչ ամբողջական։
Այսպես, ռեպորտաժում նշվում են զեկույցի մաս կազմող միայն այն գնահատումները, որոնցում Հայաստանը բարձր դիրքեր ունի (բիզնես միջավայր, ապահովություն և անվտանգություն, գնային մրցունակություն), իսկ այն բաղադրիչների մասին, որոնցում Հայաստանի դիրքերը միջին են կամ ցածր, խոսք չկա։
Ռեպորտաժում, օրինակ, չի նշվում, որ Հայաստանի ենթակառուցվածքները բավականին ցածր են գնահատվել ճանապարհները՝ 7 հնարավորից 2.8, իսկ օդային տրանսպորտը՝ 2.4։ Այսինքն, ռեպորտաժը թերի է ներկայացնում պատկերը։
Որոշ ցուցանիշներով Հայաստանը զբաղեցնում է համեմատաբար բարձր դիրքեր՝ 30, 31, սակայն այլ ցուցանիշներով երկրի դիրքն այդքան էլ բարվոք չէ։ Ստորև ներկայացնում ենք զեկույցի համար հիմք հանդիսացող 14 վարկանիշներում Հայաստանի գնահատականը և դիրքը՝ զեկույցում։ Գնահատումը կատարվում է զրոյից յոթ միջակայքում, որտեղ յոթը ամենաբարձր գնահատականն է։

Неполные данные о туризме в Армении – в репортаже H1
14 сентября в эфире «Первого канала» в рамках информационного выпуска «Вести» был показан репортаж о туризме в Армении, в котором содержатся как правдивые, так и ошибочные, и неполные данные.
В репортаже, в частности, говорится о том, что в докладе о конкурентоспособности туризма, опубликованном Всемирным экономическим форумом (Travel&Tourism Competitiveness Report) Армения занимает 79 место среди 140 стран. В сравнении с прошлым годом Армения улучшила свои позиции на 5 пунктов. Это утверждение соответствует действительности.
В репортаже также отмечается, что по части бизнес-среды Армения занимает 31 место, по охране и безопасности – 34, по конкурентоспособности цен – 30 место. Две из указанных оценок верны, однако по охране и безопасности Армения занимает не 34, как указано в репортаже Общественного телевидения Армении («Հ1», «Н1»), а 40 место.
Председатель Комитета по туризму Сусанна Сафарян в репортаже отмечает, что в докладе «всего 14 компонентов, которые каждый год сравниваются, и резuльтаты, зарегистрированные на их основе, влияют на общую конкурентоспособность». В этом Сафарян права. Однако здесь становится ясно, что H1 представляет неполные данные из доклада.
Так, в репортаже указываются только те оценки, вошедшие в доклад, в которых Армения занимает высокие позиции (бизнес-среда, охрана и безопасность, конкурентоспособность цен), а о компонентах, в которых у Армении средние или низкие позиции, и речи нет.
Например, в репортаже не упоминается о том, что инфраструктуры Армении оценены довольно низко: дороги – 2.8 из возможных 7, а воздушный транспорт – 2.4. То есть репортаж представляет неполную картину.
По некоторым показателям Армения занимает сравнительно высокие позиции – 30, 31, однако по другим показателям положение страны значительно хуже. Ниже представлены оценка и положение Армении в докладе по 14 показателям, которые послужили основой для доклада. Оценка проводилась в диапазоне от нуля до семи, где семь – высшая оценка.