Երևան քաղաքի ընդհանուր իրավասության դատարանի Շենգավիթի նստավայրում սեպտեմբերի 17-ին երկրորդ նախագահ Ռոբերտ Քոչարյանը, պատասխանելով դատավորի հարցին՝ իրեն ազատ արձակելու համար առաջարկվող գրավի չափի վերաբերյալ, հայտարարեց, որ կկարողանա վճարել այն, երբ իր հաշիվներն ապասառեցվեն։
«Ե՛վ իմ, և՛ իմ ընտանիքի անդամների հաշիվները սառեցված են։ Ակնհայտ է, որ այդ գումարը ես պետք է ինչ-որ մի տեղից, մեկից վերցնեմ։ Ես կյանքում պարտքեր չեմ արել, ես այդ տեսակը չեմ (տեսանյութ, 7։40-8։00),- հայտարարեց Ռոբերտ Քոչարյանը։
Սեպտեմբերի 20-ին երկրորդ նախագահի որդի Լևոն Քոչարյանը լրագրողների հետ զրույցում, անդրադառնալով իրենց ընտանիքի անդամների հաշիվների սառեցմանը, փաստացի հերքեց իր հոր նախորդ հայտարարությունը։
«Չէ, բոլորինը չէ (խոսքը հաշիվների սառեցման մասին է- խմբ.)։ Ինձ թվում ա ինքը մի քիչ բան արեց։ Մերը եղել է։ Այս պահին եղբորինս ու իրանն է… (տեսանյութ 1։06-1։30)»,- նշեց կրտսեր Քոչարյանը։
Նշենք, որ համաձայն «Ընտանեկան օրենսգրքի» հոդված 2-ի՝ ընտանիքի անդամ է համարվում ամուսինը, ծնողը և զավակը (որդեգրող ու որդեգրված)։
Այսպիսով, Ռոբերտ Քոչարյանի՝ բանկային հաշիվների սառեցման վերաբերյալ հայտարարությունը չի համապատասխանում իրականությանը։ Ռոբերտ Քոչարյանն ունի երեք զավակ՝ երկու տղա և մեկ աղջիկ։ Փաստացի, ըստ Լևոն Քոչարյանի, երեք զավակներից միայն մեկի հաշիվներն են սառեցված, և Քոչարյանի կնոջ հաշիվները նույնպես սառեցված չեն։
Հիշեցնենք, որ Երևան քաղաքի ընդհանուր իրավասության դատարանի Շենգավիթի նստավայրում դատավոր Աննա Դանիբեկյանի նախագահությամբ սեպտեմբերի 12-ին կայացել էր Ռոբերտ Քոչարյանի և մյուսների գործով առաջին դատական նիստը:
Նիստի ընթացքում Քոչարյանի փաստաբանական թիմը միջնորդել էր անհապաղ վերացնել նրա խափանման միջոց կալանքը և դադարեցնել քրեական հետապնդումը։ Ամիսներ առաջ պաշտպանները ներկայացրել են նաև գրավի կիրառման վերաբերյալ միջնորդությունը, որը քննության չէր առնվել:
Փաստաբանները, մատնանշելով Սահմանադրական դատարանի սեպտեմբերի 4-ին կայացրած որոշումը, նշել էին, որ Քոչարյանի կալանքը հիմնավոր չէ:
Քոչարյանը մեղադրվում է սահմանադրական կարգը տապալելու մեջ, ինչպես նաև իր պաշտոնեական դիրքն օգտագործելով «Թի Էս Էս Սի Արմենիա» ՍՊ ընկերության միակ մասնակից և տնօրեն Սիլվա Համբարձումյանի օգտին գործողություններ կատարելուն նպաստելու, այն է՝ այդ ընկերությանը տրամադրված ընդերքն օգտակար հանածոների շահագործման նպատակով ուսումնասիրության հատուկ լիցենզիաներով ընկերության 100 տոկոս բաժնեմասը ՀՀ-ում ոչ ռեզիդենտ ընկերությանը վաճառելու գործարքին չխոչընդոտելու համար, 2008 թվականի փետրվարին և մայիսին գործարար Սամվել Մայրապետյանի օժանդակությամբ նրանից ստացել է առանձնապես խոշոր չափերով՝ 927 միլիոն ՀՀ դրամին համարժեք 3 միլիոն դոլար կաշառք:

Кочарян солгал о заморозке счетов членов своей семьи
Второй президент Армении Роберт Кочарян 17 сентября в суде общей юрисдикции города Еревана (резиденция в Шенгавите), отвечая на вопрос о предлагаемой сумме залога, заявил, что он сможет заплатить, когда его счета будут разморожены.
«Факт, что и мои счета, и счета членов моей семьи заморожены. Очевидно, что эту сумму мне придется где-то, у кого-то взять. Я в жизни не брал в долг, я не такой человек (видеозапись 7։40-8։00)», — заявил Роберт Кочарян.
Сын второго президента Левон Кочарян 20 сентября в беседе с журналистами, коснувшись замороженных счетов членов своей семьи, фактически опроверг заявление своего отца.
«Нет, счета не всех (речь идет о замороженных счетах, — прим. ред.). Я думаю, он что-то напутал. На данный момент заморожены средства моего отца и брата (видеозапись 1։06-1։30)», — отметил Кочарян.
Отметим, что в соответствии со статьей 2 Семейного кодекса РА членами семьи считаются супруг, родитель и дети (усыновители и усыновленные).
Таким образом, заявление Роберта Кочаряна о замороженных банковских счетов не соответствует действительности. У Роберта Кочаряна трое детей — два сына и одна дочь. Фактически, по словам Левона Кочаряна, счета только одного из трех детей заморожены. Счета жены Кочаряна также не заморожены.
Напомним, что, 12 сентября в суде общей юрисдикции города Еревана (резиденция в Шенгавите) под председательством судьи Анны Данибекян состоялось судебное заседание по делу Роберту Кочаряна и других бывших должностных лиц.
Во время судебного заседания команда адвокатов подала ходатайство о немедленной отмене ареста в отношении Кочаряна и прекращении уголовного преследования.
Ссылаясь на решение Конституционного суда от 4 сентября, адвокаты отметили, что арест Кочаряна является необоснованным.
Роберту Кочаряну предъявлено обвинение в свержении конституционного строя, а также в пособничестве, с использованием своего должностного положения, совершению действий в пользу единственного участника и директора ООО «Ти Эс Эс Эс Си Армения» Сильвы Амбарцумян, то есть, не препятствование сделке по продаже  компании-нерезиденту в РА 100% акций на эксплуатацию недр, предоставленных по специальным лицензиям. В феврале и мае 2008 года, при содействии Самвела Майрапетяна, он получил от нее взятку в особо крупных размерах  —  927.000.000 драмов эквивалентных 3 000 000 долларам.