Ապրիլի 3-ին Հայաստանի հանրային հեռուստաալիքը, լուրերի հիմնական Օրակարգի ժամը 21:00-ի թողարկման ընթացքում, լուսաբանելով ԵԱՀԿ ԺՀՄԻԳ Ընտրությունների դիտորդական առաքելության գնահատականը ՀՀ ԱԺ ընտրությունների վերաբերյալ` աղավաղել է առաքելության ղեկավար Յան Պետերսենի գնահատականը:
Հեռուստաալիքն անդրադառնալով ԵԱՀԿ ԺՀՄԻԳ հայտարարության միայն դրական կողմերին և բաց թողնելով քննադատական հատվածները` ուղիղ մեջբերում է կատարել ԵԱՀԿ ԺՀՄԻԳ Ընտրությունների դիտորդական առաքելության ղեկավար Յան Պետերսենից: Մասնավորապես, Հանրային հեռուստատեսության թարգմանության համաձայն՝ Պետերսենը երեկ Արմենիա Մարիոթ հյուրանոցում կայացած մամուլի ասուլիսի ընթացքում նշել է, որ «ԵԱՀԿ ԺՀՄԻԳ բոլոր դիտարկում-նկատառումներն այս անգամ հաշվի էին առել: Այս ընտրություններում իրավիճակը բարելավվել է քվեարկության գաղտնիության առումով: Սա պետք է ընդգծել, քանի որ լուծվել է նախկինում եղած քվեներ գնելու խնդիրը»:
Մինչդեռ, իրականում Յան Պետերսենը նշել է. «Նախնական զեկույցը… պարունակում է դրական և բացասական էլեմենտներ և ես կարծում եմ, որ իմ գործընկերներն արդեն շատ լավ նկարագրեցին մեր մտահոգությունները: Կարիք չկա, որ ես մանրամասն կենտրոնանամ դրանց վրա: Ես պարզապես կցանկանայի շեշտել մի քանի կետ:
Դրանցից մեկը քվեարկության գաղտնիությունն է և ընտրակաշառքի խնդիրը: Մենք տեսնում ենք, որ այս ընտրություններին քվեարկության գաղտնիության հարցում իրավիճակը բարելավվել է և ես շեշտում եմ սա, քանի որ դա առաջին քայլն է ձայներ գնելու վաղեմի փորձը փոխելու ուղղությամբ: Խոսքը վերաբերում է ընտրակաշառքներին, ընտրողների վրա ճնշումներին․ այս հարցերը մեծ կարևորություն ունեն մեր օրակարգում: Եվ դուք կտեսնեք մեր նախնական եզրակացության մեջ «վստահության բացակայություն» արտահայտությունը հանդիպում է բավականին հաճախ, ինչը նշանակում է, որ սա մի բան է, որով պետք է զբաղվել»:
Ընդ որում, Հ1-ի հաղորդման ընթացքում նույնիսկ կարելի է հետևի ֆոնին լսել Պետերսենի հայտարարության անգլերեն տեքստը, որը հստակ չի համապատասխանում Օրակարգի թարգմանությանը: Բնականաբար, սա պատահականություն չէ, այլ մտադրված քարոզչական քայլ է, որը նպատակ է հետապնդում հանրությունից թաքցնել ԵԱՀԿ ԺՀՄԻԳ-ի բացասական գնահատականն ու քննադատական դիտարկումները հանրության լայն շերտերից: Մինչդեռ, հիշեցնենք, որ Հանրային հեռուստատեսությունը պարտավոր է պահպանել չեզոքություն և պարզապես տեղեկատվություն հաղորդել ՀՀ քաղաքացիներին, որոնց գրպանից վճարվող հարկերի շնորհիվ էլ պահպանում է իր գոյությունը:

На Общественном телевидении 3 апреля в ходе основного выпуска информационной программы «Оракарг» в 21:00, освещая оценку парламентских выборов в Армении наблюдательской миссии БДИПЧ/ОБСЕ, была искажена оценка главы наблюдательской миссии Яна Петерсена.
Телеканал, обращаясь только к положительным сторонам заявления БДИПЧ/ОБСЕ и пропуская части с критикой, цитировал главу наблюдательской миссии Яна Петерсена. В частности, согласно переводу Общественного телевидения, Петересен 3 апреля в течение пресс-конференции в отеле «Армения Марриотт» отметил, что «все замечания-наблюдения БДИПЧ/ОБСЕ  на этот раз были приняты во внимание. На этих выборах улучшилась ситуация с точки зрения тайны голосования. Это следует подчеркнуть, так как решилась проблема подкупа голосов, которая была раньше».
Между тем как, в действительности Ян Петерсен отметил, что «Предварительный  доклад… содержит положительные и отрицательные элементы, и я считаю, что мои коллеги уже хорошо представили наши опасения. Нет необходимости в том, чтобы я более подробно сосредоточился на них. Я просто хочу подчеркнуть несколько пунктов.
Один из них – тайна голосования и проблема предвыборной взятки. Мы видим, что на этих выборах ситуация в вопросе тайны голосования улучшилась, и я подчеркиваю это, так как это первый шаг на пути к изменению давней практики подкупа голосов. Речь идет о предвыборных взятках, давлении на избирателей. Эти вопросы имеют большое значение в нашей повестке дня. И вы увидите, что в нашем предварительном заключении выражение «отсутствие доверия» встречается довольно часто, что означает, что это то, чем следует заняться».
При этом, в течение выпуска новостей на заднем фоне можно даже расслышать английский текст заявления Петтерсена, которое четко не соответствует переводу программы «Оракарг». Естественно, это не случайность, а умышленный агитационный шаг, который преследует цель скрыть отрицательную оценку и критические наблюдения  БДИПЧ/ОБСЕ от широких слоев общества. Между тем, отметим, что Общественное телевидение обязано сохранять нейтральную позицию и просто передавать информацию гражданам Армении, за счет уплачиваемых налогов которых сохранеет свое существование.