Արցախյան կարգավորում․ հայտարարություններ և տեսակետներ
Հեղափոխությունից հետո Հայաստանում Արցախյան խնդրի կարգավորման մասին քննարկումները նոր թափ ստացան։ Հիմնական պատճառներից է այն, որ վարչապետ Փաշինյանի արտահայտությունները որոշակիորեն տարբերվում էին նախորդ իշխանությունների տեսակետներից։
Քննարկումները վերսկսվեցին հատկապես Նիկոլ Փաշինյանի՝ ԱՄՆ այցից և ՄԱԿ-ի Գլխավոր ասամբլեայում ելույթից հետո։
Իր ելույթում, ինչպես և տարբեր այլ առիթներով, Փաշինյանը հայտարարել է, որ Լեռնային Ղարաբաղի հակամարտության ցանկացած լուծում պետք է ընդունելի լինի Հայաստանի, Արցախի և Ադրբեջանի ժողովուրդների համար։ «Առաջ ընթանալու համար ես ակնկալում էի նման հայտարարություն նաև Ադրբեջանից: Այնուամենայնիվ, Ադրբեջանի բարձրագույն իշխանությունները մնացին իրենց դիրքորոշմանը՝ ձգտելով ղարաբաղյան հիմնախնդրի այնպիսի լուծման, որն ընդունելի կլինի միայն Ադրբեջանի ժողովրդի համար»:
Թեև Փաշինյանի այս տեսակետը նորություն չէր և այս մասին նա հայտարարել էր դեռ 2018 թվականին, այնուամենայնիվ, այս հայտարարությունը կրկին հայտնվեց մեդիայի և քաղաքական գործիչների ուշադրության կենտրոնում։ Նոր կառավարության և վարչապետի՝ Արցախի խնդրի վերաբերյալ տեսակետները զերծ չեն մնացել նաև մանիպուլյացիաներից։
«Փաստերի ստուգման հարթակն» ուսումնասիրել է Նիկոլ Փաշինյանի տարբեր հայտարարությունները՝ Արցախյան խնդրի վերաբերյալ, դրանց շուրջ քաղաքական շրջանակների կողմից արված քննադատություններն ու մանիպուլյացիաները։
Արցախի ժողովրդի ինքնորոշման խնդիրը
Փաշինյանի ՄԱԿ-ի ելույթին անդրադարձած ՀՀԿ-ական Էդուարդ Շարմազանովը, մասնավորապես, հարցազրույցներից մեկում նշում է. «Փաշինյանը ինքնորոշման խնդրի մասին չի խոսում, միայն անվտանգության մասին», — ապա հավելում․ «Արդյո՞ք նոր Հայաստանի որևէ իշխանություն երբևէ ասել է, որ Արցախի ժողովրդի ինքնորոշումը, այսինքն՝ Արցախի անկախության միջազգային ճանաչումը, այլընտրանք չունի»:
Նիկոլ Փաշինյանը, իրոք, ՄԱԿ-ի իր ելույթում անդրադարձ չի կատարել Արցախի ինքնորոշման խնդրին, սակայն այս թեմայի վերաբերյալ և Արցախի միջազգային ճանաչման անհրաժեշտության մասին նա խոսել է  բազմիցս:
Այսպես, 2018-ի մայիսին Ստեփանակերտում տեղի ունեցած մամուլի ասուլիսի ժամանակ նա նշել է․ «…Փոխզիջումների մասին կարող է խոսք լինել միայն այն պարագայում, երբ մենք Ադրբեջանից ստանանք շատ հստակ ուղերձ, որ Բաքուն պատրաստ է ճանաչել Արցախի ժողովրդի ինքնորոշման իրավունքը»:
Իսկ իր՝ «Արցախը Հայաստան է և վերջ» արտահայտությանն անդրադառնալով՝ նշել է, որ Արցախի և Հայաստանի վերամիավորման հարցը կարող է քննարկվել միայն Արցախի միջազգային ճանաչումից հետո։ «Երբ Արցախի Հանրապետությունը կլինի միջազգայնորեն ճանաչված պետություն, Հայաստանի Հանրապետությունը և Արցախի Հանրապետությունն իրենց ժողովուրդների արտահայտած կամքով կարտահայտեն իրենց դիրքորոշումն իրենց հետագա ճակատագրի վերաբերյալ»,- շեշտել է վարչապետը:
Փաշինյանն այս մասին խոսել է նաև Բակո Սահակյանի հետ հանդիպման ժամանակ։ Խորհրդարանական ընտրությունների նախաշեմին՝ մյուս քաղաքական ուժերի ղեկավարների հետ բանավեճի ընթացքում ևս Փաշինյանը հայտարարել է, որ  բանակցություններում իրենց հիմնական նպատակն Արցախի անկախության ճանաչում ու ժողովրդի անվտանգության ապահովումն է։
Ազգային ժողովում հարցուպատասխանի ժամանակ ևս Նիկոլ Փաշինյանը խոսել է Արցախի ժողովրդի ինքնորոշման իրավունքի մասին՝ նշելով, որ Արցախը պետք է իրացնի ինքնորոշման իր իրավունքը։ «ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի շրջանակներում արձանագրվել են այն սկզբունքները, որոնց շրջանակում պիտի տեղի ունենա լուծումը, և այդ սկզբունքների մեջ կարևոր է, որ ժողովուրդների ինքնորոշման իրավունքը արձանագրված է»։
Հայաստանը՝ հակամարտող կո՞ղմ
Արցախի հերոս Վիտալի Բալասանյանը վերջին հարցազրույցներից մեկում կրկին անդրադարձել է Փաշինյանի՝ «Արցախը Հայաստան է և վերջ» հայտարարությանը՝ նշելով․ «Այն հայտարարությամբ, թե Արցախը Հայաստան է և վերջ, նա Հայաստանը ներքաշել է պատերազմական գործողությունների մեջ։ Հայաստանը երբևիցե չի եղել հակամարտող, պատերազմի կողմ»։
Էդուարդ Շարմազանովը ևս կրկնել է այս տեսակետը․ «Փաշինյանը հայտարարեց, թե Հայաստանը հակամարտության կողմ է, իսկ սա խայտառակություն է։ Հայաստանը հակամարտության կողմ չէ, զինադադարի կողմ է»։
Շարմազանովն այս միտքն արտահայտել էր նաև 2018-ին՝ հայտարարելով, որ «որևէ միջազգային փաստաթղթում Հայաստանը որպես հակամարտության կողմ չի դիտարկվում, այդ թվում՝ նաև ՄԱԿ-ի հայտնի չորս բանաձևերում»։
Հայաստանը, սակայն, դե յուրե հակամարտության կողմ է։ Փաշինյանի հայտարարությունից հետո այս հարցով պարզաբանումներ տվեցին առաջին նախագահ Լևոն Տեր-Պետրոսյանն ու փոխարտգործնախարար Շավարշ Քոչարյանը։
Լևոն Տեր-Պետրոսյանը, մասնավորապես, պարզաբանել է, որ «Հայաստանը, Ադրբեջանը և Ղարաբաղը միջազգային հանրության կողմից «ղարաբաղյան հակամարտության կողմի» կարգավիճակ են ստացել ԵԱՀԿ 1994 թ. դեկտեմբերի 6-ի Բուդապեշտի գագաթնաժողովի ամփոփիչ փաստաթղթում և ավելի հստակ` ԵԱՀԿ ղեկավար խորհրդի նախագահի` 1995 թ. մարտի 31-ի Պրահյան պարզաբանման մեջ»:
Իսկ Շավարշ Քոչարյանը նշել է, որ Հայաստանը ղարաբաղյան հակամարտության մեջ ներքաշված կողմ է, իսկ հակամարտության հիմնական կողմերն Արցախն ու Ադրբեջանն են:

Арцахское урегулирование. Заявления и мнения
Обсуждения по урегулированию Арцахской проблемы в Армении получили новый импульс после революции. Одна из основных причин заключается в том, что заявления премьер-министра Никола Пашиняна несколько отличались от заявлений прежних властей.
Обсуждения возобновились, особенно после визита Никола Пашиняна в США и выступления на Генеральной Ассамблее ООН.
В своем выступлении, как и в ряде других случаев, Пашинян заявил, что любое решение нагорно-карабахского конфликта должно быть приемлемым для народов Армении, Арцаха и Азербайджана. «Для продвижения я ждал аналогичного заявления от Азербайджана. Однако высшее руководство Азербайджана осталось при свеой позиции, стремясь к такому решению конфлкта, который будет приемлемым только для народа Азербайджана», — сказал Пашинян.
Хотя эта точка зрения Пашиняна не нова, и он заявлял об этом еще в 2018 году, тем не менее, это заявление вновь оказалось в центре внимания СМИ и политических деятелей. Взгляды нового правительства и премьер-министра по арцахской проблеме не обошлись также без манипуляций.
«Платформа проверки фактов» изучила различные заявления Никола Пашиняна по Арцахской проблеме, а также критику и манипуляции вокруг них со стороны политических кругов.
Проблема самоопределения народа Арцаха
Комментируя в одном из интервью выступление Пашиняна в ООН, пресс-секретарь РПА Эдуард Шармазанов, в частности, отметил: «Пашинян говорит не о самоопределении, а лишь о безопасности… Говорило ли когда-нибудь новое правительство Армении, что самоопределение народа Арцаха, то есть международное признание независимости Арцаха, не имеет альтернативы?».
Никол Пашинян в своем выступлении в ООН действительно не затронул вопрос самоопределения Арцаха, однако об этой проблеме и необходимости международного признания Арцаха он говорил неоднократно.
Так, во время пресс-конференции в Степанакерте в мае 2018 года он отметил: «…Об уступках может идти речь только в том случае, когда мы от Азербайджана получим четкий посыл о том, что Баку готов признать право народа Арцаха на самоопределение».
Комментируя же свое выражение «Арцах — это Армения и точка», он отметил, что вопрос воссоединения Арцаха и Армении может обсуждаться только после международного признания Арцаха. «Когда Республика Арцах станет международно признанным государством, Республика Армения и Республика Арцах посредством волеизъявления их народов выскажут свою позицию в отношении своей дальнейшей судьбы», — подчеркнул премьер-министр.
Об этом Пашинян также говорил во время встречи с Бако Саакяном. В ходе дебатов с лидерами других политических сил накануне парламентских выборов Пашинян также заявил, что их главная цель на переговорах — признание независимости Арцаха и обеспечение безопасности народа.
В ходе сессии вопросов и ответов в Национальном Собрании Никол Пашинян также говорил о праве народа Арцаха на самоопределение, отметив, что Арцах должен реализовать свое право на самоопределение. «В рамках Минской группы ОБСЕ были зафиксированы те принципы, в рамках которых должно быть достигнуто урегулирование, и важно, что среди этих принципов зафиксирован принцип самоопределения народов».
Армения – сторона конфликта?
В недавнем интервью герой Арцаха Виталий Баласанян вновь коснулся заявления Пашиняна «Арцах — это Армения и точка», отметив: «Заявлением, что Арцах — это Армения и точка, он втянул Армению в военные действия. Армения никогда не была конфликтующей стороной войны».
Эту точку зрения повторил также Эдуард Шармазанов: «Пашинян заявил, что Армения – сторона конфликта. Это позор. Армения —  не сторона конфликта, она сторонник режима прекращения огня».
Шармазанов выразил эту точку зрения также в 2018 году, заявив, что «ни в одном международном документе Армения не указывается в качестве стороны карабахского конфликта, в том числе в четырех известных резолюциях ООН».
Армения, однако, является стороной конфликта де-юре. После заявления Пашиняна первый президент Левон Тер-Петросян и заместитель министра иностранных дел Шаварш Кочарян прояснили этот вопрос.
В частности, Левон Тер-Петросян уточнил, что «Армения, Азербайджан и Карабах получили статус «сторон карабахского конфликта» в итоговом документе Будапештского саммита ОБСЕ 6 декабря 1994 года, а затем – в Пражском комментарии председателя Руководящего совета ОБСЕ 31 марта 1995 года».
А Шаварш Кочарян отметил, что Армения является стороной, вовлеченной в карабахский конфликт, а основными сторонами конфликта являются Арцах и Азербайджан.