Երևանի քաղաքապետարանի մամուլի խոսնակ Հակոբ Կարապետյանը հոկտեմբերի 3-ին Tert.am-ի հետ հարցազրույցում հայտարարել էր, որ այս տարի «Էրեբունի-Երևան» տոնակատարությունների բյուջեն նախորդ տարիների համեմատ էապես կրճատվել է:
Մասնավորապես, լրագրողի հարցին, թե որքա՞ն գումար է այս տարի նախատեսված տոնական միջոցառումների համար, Կարապետյանը պատասխանել է. «Շուրջ 150 մլն դրամի մասին է խոսքը: Ուզում եմ շեշտել, որ անցած տարվա համեմատ շուրջ տասն անգամ բյուջեն կրճատվել է, չնայած՝ անցած տարին հոբելյանական էր, մի քիչ հասկանալի է, սակայն դրա նախորդ տարիների համեմատ էլի՝ շատ, զգալիորեն, անգամներով բյուջեն կրճատվել է»:
«Փաստերի ստուգման հարթակը» որոշեց ճշտել, թե որքան գումար է նախորդ տարիներին ուղղվել Երևանի տոնի անցկացմանը և արդյո՞ք քաղաքապետարանի մամուլի խոսնակի հայտարարությունը համապատասխանում է իրականությանը:
Մեր հարցմանն ի պատասխան՝ Երևանի քաղաքապետարանը ներկայացրել է «Էրեբունի-Երևան» տոնակատարությունների բյուջեն 2015 թվականից ի վեր՝ ներառյալ բրենդինգի արժեքը:
Այսպիսով, մայրաքաղաքին նվիրված տոնակատարությունների բյուջեն 2015 թվականին կազմել է 140 միլիոն դրամ, որից փաստացի ծախսվել է 139 միլիոնը։
2016 թվականին տոնական միջոցառումների բյուջեն կտրուկ նվազել է՝ պայմանավորված ապրիլյան պատերազմով, և կազմել ընդամենը 74 միլիոն դրամ, որից ծախսվել է 70 միլիոնը։
2017 թվականին նախատեսված 105 միլիոն դրամից ծախսվել է 103 միլիոն դրամը:
Ինչ վերաբերում է 2018 թվականին Երևանի 2800-ամյակին նվիրված միջոցառումներին, ապա դրանց բյուջեն բավականին մեծ էր: Դեռ նախկին քաղաքապետ Տարոն Մարգարյանի ղեկավարման ընթացքում նախատեսվել էր Երևանի 2800-ամյակին նվիրված միջոցառումների համար ծախսել մեկ միլիարդ դրամից ավելի գումար, սակայն Հայկ Մարությանը քաղաքապետ դառնալուց հետո էապես կրճատել էր այդ թիվը՝ հասցնելով 813 միլիոն դրամի, որից ծախսվեց մոտ 507 միլիոնը:
2019 թվականին, համաձայն քաղաքապետարանից մեր հարցմանն ուղարկված պատասխանի, «Էրեբունի-Երևանի» միջոցառումների և բրենդինգի բյուջեն կազմում է 187 միլիոն դրամ, որից փաստացի ծախսվելու է 173 միլիոնը (Երևանի քաղաքապետարանից մեզ տեղեկացրեցին, որ այս թիվը կարող է տատանվել, բայց փոփոխությունը չնչին է լինելու):
Մենք կապվեցինք քաղաքապետարանի խոսնակ Հակոբ Կարապետյանի հետ՝ խնդրելով մեկնաբանել հարցազրույցում արված պնդման և հարցման պատասխանի մեջ նշված թվերի անհամապատասխանությունը:
Կարապետյանի խոսքով՝ վերոնշյալ թվերը վերաբերում են բացառապես համայնքային բյուջեից տրամադրված գումարներին: «Մինչդեռ, նախորդ տարիներին, ի տարբերություն այս տարվա, ծախսերի զգալի մասն արվել է ոչ բյուջետային միջոցներով՝ նվիրատվություններ և այլն: Խոսքը դրան է վերաբերում»,- նշեց նա: Այսինքն, նախորդ տարիներին (բացառությամբ 2018-ի), «Էրեբունի-Երևան» տոնակատարությունների համար Երևանի քաղաքապետարանն իր բյուջեից ավելի քիչ գումար է տրամադրել, քան այս տարի, սակայն միջոցառումների իրական ծախսերն արվել են նաև նվիրատվությունների միջոցով։ Մինչդեռ այս տարի այդպիսի նվիրատվություններ չեն սպասվում, ինչի մասին հայտնել է փոխքաղաքապետ Տիգրան Վիրաբյանը։ Հետևաբար՝ այս տարի մայրաքաղաքի տոնի համար ծախսվելու է ուղիղ այնքան գումար, որքան նախատեսված է բյուջեով։

Пресс-секретарь мэрии Еревана Акоп Карапетян 3 октября в интервью Tert.am заявил, что сумма, выделенная на празднование «Эребуни-Ереван» в этом году, меньше сумм, выделявшихся с этой целью во все предыдущие годы.
В частности, на вопрос журналиста, какая сумма предусмотрена на праздничные меропрития в этом году, Карапетян сказал: «Речь идет о сумме около 150 млн драмов. Я хотел бы подчеркнуть, что по сравнению с прошлым годом бюджет сокращен примерно в десять раз. Хотя, можно понять, прошлый год был юбилейным. Однако по сравнению с предыдущими годами бюджет значительно сокращен».
«Платформа проверки фактов» решила выяснить, сколько средств было потрачено на празднование дня города «Эребуни – Ереван» в последние годы и соответствует ли действительности заявление пресс-секретаря мэрии.
В ответ на наш запрос мэрия Еревана представила бюджет на празднование «Эребуни-Ереван» начиная с 2015 года, включая стоимость брендинга.
Таким образом, бюджет на торжества по случаю Дня города в 2015 году, составил 140 млн драмов, из которых фактически было потрачено 139 млн.
В 2016 году, в связи с Апрельской войной, бюджет на торжества резко сократился, составив всего 74 млн драмов, из которых было потрачено 70 млн.
Из предусмотренных на 2017 год 105 млн драмов было потрачено 103 млн. драмов.
Что касается мероприятий, посвященных 2800-летию Еревана в 2018 году, то бюджет на торжества был довольно большим. Еще при бывшем мэре Тароне Маргаряне планировалось потратить более одного миллиарда драмов на мероприятия, посвященные 2800-летию Еревана, но после того, как мэром стал Айк Марутян, он сократил эту сумму до 813 миллионов, из которых было потрачено около 507 миллионов.
Бюджет на мероприятия «Эребуни-Ереван» и брендинг в 2019 году, согласно ответу мэрии на наш запрос, составляет 187 млн драмов, из которых фактически будут потрачены 173 млн (в мэрии Еревана нам сообщили, что это число может колебаться, но изменение будет незначительным).
Мы связались с пресс-секретарем мэрии Акопом Карапетяном с просьбой прокомментировать несоответствие цифр в утверждениях, которые он сделал в интервью, и в полученном ответе на наш запрос.
По словам Карапетяна, приведенные выше цифры относятся исключительно к средствам, выделенным из общинного бюджета. «Между тем как в предыдущие годы, в отличие от этого года, значительная часть расходов осуществлялась за счет внебюджетных средств — пожертвований и так далее. Речь идет об этом», — сказал он. То есть, в предыдущие годы (за исключением 2018 года) мэрия Еревана выделяла меньше средств на празднование «Эребуни-Ереван», чем в этом году, но фактические расходы на мероприятия осуществлялись также за счет пожертвований. В то время как в этом году пожертвований не ожидается, о чем сообщил заместитель мэра Тигран Вирабян. Следовательно, в этом году на празднование Дня города «Эребуни-Ереван» будет потрачено столько, сколько предусмотрено бюджетом.