Թուրքական ներխուժում Սիրիա. հին նկարները ներկայացվում են որպես նոր
Թուրքիայի զինված ուժերը հոկտեմբերի 9-ին ներխուժեցին Սիրիայի հյուսիս-արևելյան քրդաբնակ տարածքներ, որոնք գտնվում են (էին) քրդական ջոկատների վերահսկողության տակ։ Մի քանի օրվա մեջ ՄԱԿ-ը հայտարարեց հարյուր հազար մարդկանց փախստական դառնալու մասին։ Միաժամանակ, արդեն տեղեկություններ կան քաղաքացիական բնակչության շրջանում զոհերի մասին:
Հայկական սոցցանցերի արձագանքը
Թուրքիայի գործողությունները լայն արձագանք ստացան սոցիալական ցանցերում, այդ թվում՝ հայկական տիրույթում։ Վերջին օրերի թուրքական գործողություններին վերագրվող տասնյակ լուսանկարներ սկսեցին շրջանառվել հայկական Ֆեյսբուքում՝ ապահովելով հազարավոր դիտումներ ու հավանումներ։ Դրանց կից գրառումներում օգտատերերը համեմատություններ են անում քրդերի դեմ իրականացվող գործողությունների և հայոց ցեղասպանության միջև։
Սակայն տարածվող լուսանկարների գերակշռող մասը հին են և որևէ կապ չունեն հոկտեմբերի 9-ին մեկնարկած թուրքական ներխուժման հետ։
Այսպես, մոտ 43,000 հետևորդ ունեցող VEnews էջը մի շարք նկարներ է հրապարակել, որոնք հազարավոր մարդիկ հավանել (like) և տարածել են (share)։ 1975-ին հարյուր հազարավոր մարոկկացիների կողմից իրականացված «Կանաչ երթի» լուսանկարը ներկայացվում է «Սիրիա 2019 հոկտեմբեր … Նման է չ՞է 1915-ին⁉» գրությամբ։ Սրան Fip.am-ն արդեն առանձին անդրադարձել էր։ Հենց այս նկարն ամենաշատ տարածումը ստացավ այս օրերին։ Նույն լուսանկարը հրապարակվել է նաև asekose.am կայքի ֆեյսբուքյան էջում և տարածվել 1,800 անգամ։
VEnews-ի կողմից հրապարակված հաջորդ նկարում պատկերված է տղա երեխա՝ արցունքները երեսին։ Գրությունը հետևյալն է. «Թուրքիան ռմբակոծում է Սիրիայի հյուսիսը‼ Սիրիացի այս փոքրիկի լուսանկարն արվել է այս օրերին‼ Թուրքը մնում է թուրք‼»։
Նկարն իրականում արվել է 2017-ի մարտին և կրկին կապ չունի այս օրերի թուրքական ներխուժման հետ։ Նկարում պատկերված է «Իսլամական պետության» կողմից վերահսկվող տարածքից գաղթած երեխա։
Նույն էջի մեկ այլ հրապարակում էլ ներկայացնում է մի քանի երեխաների՝ «Սիրիայի անմեղ երեխաները‼ Թուրքը մնում է թուրք…» գրությամբ։
Այս հրապարակման մեջ զետեղված նկարներից առաջինն արվել է դեռ 2016-ի նոյեմբերին՝ Հալեպում։ Երկրորդ նկարն արվել է 2016-ի ապրիլին՝ Իդլիբում։ Երրորդ նկարի մասին արդեն նշեցինք վերևում։ Իսկ չորրորդում պատկերված է 2012-ի հոկտեմբերին Հորդանանում փախստականների ճամբարում լուսանկարված սիրիացի մի աղջիկ։
Asekose.am-ի ֆեյսբուքյան էջում հոկտեմբերի 13-ին զետեղվել է մի լուսանկար, որում պատկերված է զինվոր, որի հրացանը ուղղված է երեխայի ուղղությամբ։ Երեխայի ձեռքին պատառաքաղ է, իսկ նրա ետևում մի տարեց կին, որի դեմքը չի երևում։
Մեզ չհաջողվեց պարզել լուսանկարի սկզբնաղբյուրը կամ, ընդհանրապես, իսկությունը։ Որոշ աղբյուրների կողմից այն ներկայացվում է որպես իսրայելա-պաղեստինյան հակամարտությունից պատկեր։ Այն առնվազն երեք տարվա հնության է, այսինքն՝ կապ չի կարող ունենալ վերջին օրերի թուրքական ներխուժման հետ։
Մեկ այլ լուսանկար, որը տեղադրվել է առնվազն երեք տարբեր ֆեյսբուքյան էջերի կողմից՝ Ուղեցույց հեռուստաալիք, Armenian news և Առաջին ինֆո, տարածվել է հարյուրավոր մարդկանց կողմից։ Երեքն էլ նույն գրությամբ են հրապարակել նկարը՝ «11.10.2019 Սիրիա… Թուրքիան պատմություն չունի, այն միայն հանցավոր անցյալ ու ներկա ունի…»։
Փոքրիկ տղայի նկարը իրականում Եմենից է և արվել է 2015-ին։
VEnews-ը հոկտեմբերի 13-ին YouTube-ում հրապարակել է մի տեսանյութ, «18+ թուրքական զինվորականները սպանում են սիրիացի կնոջը» գլխագրով, որում երևում է, թե ինչպես է թուրքական դրոշով զրահամեքենան վրաերթի ենթարկում մի ծեր կնոջ։ Տեսանյութը երկու օրում հավաքել է մոտ 37,000 դիտում։ Իրականում տեսանյութը նկարահանվել է 2017 թվականին Թուրքիայի քրդաբնակ Դիարբեքիր նահանգի Լիջե շրջանում։
Ստորև ներկայացնում ենք հոկտեմբերի 9-ին մեկնարկած թուրքական ներխուժման իրական լուսանկարներ՝ Al Jazeera և  Yahoo կայքերից։
#165 ՓԱՍՏԱՉԱՓ․ Պատգամավորների համեստ վաստակն ու ՆԳՆ-ի անհամեստ «կուրությունը»
19:29, 8 Դկտ, 2023
Ադրբեջանցի ֆաշիստի վիրտուալ դեգերումները Երևանում, մոռացված վրաերթն ու պատգամավորական «համեստությունը»:
ՀԱՊԿ անդամ երկիրը պարտավոր չէ ռազմական դրություն հայտարարել՝ օգնություն ստանալու համար
20:30, 7 Դկտ, 2023
Ռազմական դրության հայտարարումը ՀԱՊԿ ընթացակարգերում սահմանված չէ որպես ագրեսիայի ենթարկված անդամ երկրին օգնելու նախապայման․ ուստի պնդումը, թե ադրբեջանական ներխուժումների ընթացքում...

Вторжение Турции в Сирию. Старые фотографии выдаются за новые
Турецкие войска 9 октября вторглись в северо-восточную Сирию, которая находится (находилась) под контролем курдских отрядов. Через несколько дней Организация Объединенных Наций (ООН) объявила, что сотни тысяч людей стали беженцами. В то же время уже есть сообщения о жертвах среди мирного населения.
Реакция в армянских социальных сетях
Действия Турции получили широкий резонанс в социальных сетях, в том числе и в армянском сегменте. В последние дни в армянском сегменте Facebook стали циркулировать десятки фотографий, приписываемых к недавним действиям Турции. Эти фотографии набирают тысячи просмотров и лайков. В своих постах пользователи сравнивают направленные против курдов действия с Геноцидом армян.
Однако преобладающая часть распространяемых фотографий является старой и никакой связи с вторжением Турции не имеет.
Так, страница Venews, имеющая около 43 000 подписчиков, опубликовала несколько фотографий, которыми поделились (share) и поставили отметку «нравится» (like) тысячи пользователей Facebook. Фотография «Зеленого Марша» 1975 года, на которой запечатлены сотни тысяч марокканцев, распространяется с надписью «Сирия, октябрь 2019 года … Не похоже ли на 1915 год?». Эта фотография была также размещена на странице asekose.am в Facebook, и ее поделились 1800 раз.
На другой фотографии, опубликованной Venews, запечатлен мальчик со слезами на глазах. К фотографии сделана следующая надпись: «Турция бомбит север Сирии!! Фотография этого сирийского малыша сделана в эти дни!! Турок остается турком».
В действительности фотография была сделана в марте 2017 года и опять же не имеет ничего общего с турецким вторжением 2019 года. На фотографии запечатлен ребенок-переселенец из района, контролируемого «Исламским государством».
В следующей публикации, сделанной на той же странице, представлены фотографии нескольких детей. Публикацию сопровождает надпись «Невинные дети Сирии. Турок остается турком».
Первая из фотографий этой публикации была сделана в ноябре 2016 года в Алеппо. Вторая фотография была сделана в апреле 2016 года в Идлибе. О третьей фотографии мы уже отметили выше. На четвертой же фотографии запечатлена сирийская девушка, которую сфотографировали в лагере беженцев в Иордании в октябре 2012 года.
На странице Asekose.am в Facebook 13 октября была опубликована фотография, на которой запечатлен солдат с оружием, направленным на ребенка. В руках у ребенка вилка, а за его спиной на земле лежит пожилая женщина, лицо которой не видно.
Нам не удалось выяснить иточник этой фотографии или установить ее подлинность. В некоторых источниках эта фотография представляется как фрагмент израильско-палестинского конфликта.
Фотографии, как минимум, три года, то есть она не имеет никакого отношения к вторжению Турции 2019 года.
Еще одной фотографией, которую опубликовали по крайней мере три страницы Facebook — телеканал «Ухецуйц», Armenian news и «Арачин инфо» — поделились сотни людей. Все три страницы опубликовали фотофрафию с одной и той же надписью: «11.10.2019, Сирия … У Турции нет истории, у нее только криминальное прошлое и настоящее …».
Фотография маленького мальчика на самом деле сделана в Йемене в 2015 году.
VEnews 13 октября опубликовал на YouTube видео с заголовком «Турецкие военные убивает сирийскую женщину (18+)», в котором видно как бронированный автомобиль с турецким флагом сбивает пожилую женщину. Видео собрало около 37 000 просмотров за два дня. В действительности, видео было снято в 2017 году в населенном курдами районе Лидже провинции Диярбакыр (Турция).