Խեղաթյուրող հայտարարություններ՝ Դավիթ Շահնազարյանի կողմից
Հոկտեմբերի 14-ին «5 -րդ ալիքը» հյուրընկալել էր ԱԱԾ նախկին ղեկավար Դավիթ Շահնազարյանին, որը հարցազրույցի ընթացքում հանդես է եկել մի շարք անհիմն և իրականությանը չհամապատասխանող հայտարարություններով։
Վիտալի Բալասանյանի հայտարարությունն ԱԱԾ ուղարկելու մասին
Շահնազարյանը հարցազրույցում աբսուրդ է որակել այն, որ Արցախի անվտանգության խորհրդի նախկին քարտուղար Վիտալի Բալասանյանի՝ հոկտեմբերի 8-ի հարցազրույցի տեսանյութը դատախազությունն ուղարկել է ԱԱԾ, քանի որ, ըստ Շահնազարյանի, հանցակազմի առկայության կամ բացակայության ստուգումը դատախազության ուղղակի պարտականությունն է։
«Հիմա ԱԱԾ ղեկավարությունը ճիշտ կանի ուղարկի տեսանյութը և ասի՝ սա ձեր գործառույթն է, դուք պիտի ուսումնասիրեք՝ էստեղ հանցակազմ կա՞, թե՞ չկա»,- հայտարարել է ԱԱԾ նախկին պետը։
Հիշեցնենք, որ դատախազությունը Վիտալի Բալասանյանի հարցազրույցն ուղարկել է ԱԱԾ այնտեղ հնչեցված հայտարարությունների հանգամանքները ստուգելու նպատակով։  Հարցազրույցում Բալասանյանը Նիկոլ Փաշինյանին և «Սասնա ծռերին» անվանել էր «մեկ ահաբեկչական խմբավորում» և հայտարարել, որ ֆիզիկապես կոչնչացնեն նրանց, ովքեր ժողովրդի և պետականության դեմ ոտնձգություն կանեն։
Այսպես, ըստ Շահնազարյանի՝ դատախազությունն ինքը պետք է ստուգեր Վիտալի Բալասանյանի հարցազրույցում հնչած հայտարարությունները։ Սակայն «Քրեական դատավարության» օրենսգրքով դատախազությունը նման իրավասություն չունի։
Ըստ օրենսգրքի 186-րդ հոդվածի՝ դատախազությունը, որպես քրեական գործ հարուցելու իրավասություն ունեցող մարմին, կարող է հանցագործության մասին հաղորդումն առանց գործ հարուցելու հանձնել՝ ըստ ենթակայության։ Այդպես էլ եղել է այս դեպքում. դատախազությունը հարցազրույցում նշված հանգամանքները ստուգելու նպատակով գլխավոր դատախազի գրությամբ ուղարկել է այն Ազգային անվտանգության ծառայության տնօրենին։ Քրեական դատավարության օրենսգրքում հստակ սահմանվում են, թե որ հոդվածները որ մարմնի ենթակայության տակ են գտնվում։ Այսպես՝ Ազգային անվտանգության ծառայության մարմինների կողմից նախաքննությունը կատարվում է ըստ 190-րդ հոդվածի 3-րդ կետով սահմանված հանցագործությունների դեպքերի։ Դրանցից են, օրինակ, ահաբեկչությունը, ազգային, ռասայական կամ կրոնական թշնամանք հարուցելը, պետական դավաճանությունը, ագրեսիվ պատերազմը, ինչպես նաև ագրեսիվ պատերազմի հրապարակային կոչեր հնչեցնելը և այլն։
Ինչպես տեսնում ենք, գործընթացը իրավական է, և Դավիթ Շահնազարյանի այն պնդումը, որ դատախազության ուղղակի պարտականությունն է ստուգել հարցազրույցում հնչեցված հայտարարությունները, չի համապատասխանում իրականությանը։
Գերագույն գլխավոր հրամանատարի մասին
Անդրադառնալով Նիկոլ Փաշինյանի հայտարարությանը, թե «…ԱԱԾ պետը  հայտարարություն է անում, ըստ էության, իր գերագույն հրամանատարի դեմ», Շահնազարյանը  նշում է, որ այդպես հայտարարելը նույնպես քրեական հոդված է. «Իր ենթագիտակցության մեջ դա կա, որ պատերազմ պիտի լինի։ Երբ նա հայտարարում է, որ ինքը գերագույն գլխավոր հրամանատար է, դա էլ է քրեական հոդված»,- ասել է Շահնազարյանը։
Fip.am-ն իր հոդվածներից մեկում անդրադարձել է գերագույն գլխավոր հրամանատար եզրույթի կիրառմանը և արձանագրել, որ Սահմանադրության վերջին փոփոխություններով՝ վարչապետը Զինված ուժերի գերագույն հրամանատարն է միայն պատերազմի ժամանակ։ (Սահմանադրություն 155-րդ հոդված կետ 4)։ Մենք նաև նշել էինք, որ ԱԱԾ-ն Զինված ուժերի մաս չէ, և «գերագույն հրամանատար» տերմինի օգտագործումն այս կոնտեքստում տեղին չէ։
Անհասկանալի է նաև, թե ինչ հիմքով է Դավիթ Շահնազարյանը Փաշինյանի հայտարարությունը համարում քրեորեն պատժելի, քանի որ, փաստացի, Քրեական օրենսգրքում չկա դրույթ, որով նման հայտարարությունը որակվում է որպես հանցանք։
Միգուցե Շահնազարյանը նկատի ունի, որ այսպիսի հայտարարությամբ Նիկոլ Փաշինյանն ուզում է իրականացնել իշխանության յուրացո՞ւմ։ Սակայն այստեղ ևս ԱԱԾ նախկին պետի պնդումը մանիպուլյատիվ է, քանի որ Փաշինյանը վերոնշյալ հայտարարությունն արել է այլ համատեքստում՝ պատասխանելով ԱԱԾ արդեն նախկին ղեկավար Արթուր Վանեցյանի ազատման դիմումում տեղ գտած հայտարարություններին։ Fip.am-ն իր հոդվածում նշել էր, որ հնարավոր է՝ Փաշինյանը գերագույն գլխավոր հրամանատար տերմինն օգտագործել է փոխաբերական իմաստով, քանի որ ԱԱԾ ղեկավարը ենթակա է վարչապետին, բայց փաստացի՝ վարչապետի խոսքը տարընթերցումների տեղիք է դարձել։
Հայաստանի վարած քաղաքականության մասին
Հարցազրույցի ընթացքում Դավիթ Շահնազարյանը նաև հետևյալ պնդումն է արել. «Պարզվում է, որ մեր պետությունն ընդհանրապես չի մտածել հյուսիսային Սիրիայում Թուրքիայի ռազմական գործողությունների մասին, և դրա մասին Փաշինյանը, ըստ էության, հայտարարել է  Սանկտ Պետերբուրգում, երբ որ ասել է, որ Հայաստանը աշխարհաքաղաքականությամբ չի զբաղվում, ո՞նց կարելի է նման հայտարարություն ընդհանրապես մտքով անցկացնել, դա խոսում է գիտելիքների լուրջ պակասի մասին»։
Այստեղ հարկ է նշել, որ Շահնազարյանը խեղաթյուրում է իրականությունը։ Այսպես, հունիսի 7-ին Սանկտ Պետերբուրգում միջազգային տնտեսական համաժողովի ժամանակ Փաշինյանը չի խոսել Սիրիայում տեղի ունեցող գործողությունների մասին, քանի որ այն ժամանակ դեռևս Թուրքիայի կողմից նման գործողություններ սկսելու մասին հայտարարություն չէր եղել։ Փաշինյանը համաժողովի ժամանակ անդրադարձել է հարևան պետությունների, ինչպես նաև ԵՄ և ԵԱՏՄ կառույցների հետ համագործակցությանը։ Նա նշել է, որ Երևանը ԵՄ–ի հետ հարաբերություններ է հարթում ու չի թաքցնում դա Մոսկվայից։ Փաշինյանը նաև հավելել է, որ Բրյուսելում էլ լավ գիտեն հայ-ռուսական համագործակցության բնույթի մասին. «Մենք չենք պատրաստվում աշխարհաքաղաքական խաղերի մեջ մտնել ու մտադիր ենք նորմալ հարաբերություններ զարգացնել Ռուսաստանի հետ»,— հայտարարել  է Փաշինյանը։
Սակայն ինչպես տեսնում ենք, Շահնազարյանը մանիպուլացրել է Փաշինյանի խոսքը և այն վերաձևակերպել այնպես, կարծես թե Հայաստանը աշխարհաքաղաքականությամբ առհասարակ չի զբաղվում։ Եվ այդ ամենը կապել է Սիրիայում հոկտեմբերի 9-ին սկսված գործողությունների հետ։
Այսպիսով, «5 -րդ ալիքում» հարցազրույցի ընթացքում Դավիթ Շահնազարյանը հանդես է եկել և՛ մանիպուլացնող, և՛ իրականությանը չհամապատասխանող հայտարարություններով։

Искаженные заявления от Давида Шахназаряна
В интервью телекомпании «5-й канал» 14 октября бывший директор Службы национальной безопасности (СНБ) Давид Шахназарян сделал ряд необоснованных и несоответствующих действительности заявлений.
О передаче заявления Виталия Баласаняна в СНБ
В интервью Шахназарян счел абсурдным тот факт, что видеозапись интервью бывшего секретаря Совета безопасности Арцаха Виталия Баласаняна от 8 октября была передана прокуратурой в СНБ, поскольку, по словам Шахназаряна, проверка наличия или отсутствия состава преступления является прямой обязанностью прокуратуры.
«Теперь руководство СНБ должно отправить видео и сказать, что это ваша функция, вы должны изучить, есть ли здесь состав преступления или нет», — сказал бывший директор СНБ.
Напомним, что Генеральная прокуратура направила заявления Виталия Баласаняна в СНБ с целью проверки отмеченных обстоятельств. В интервью Баласанян назвал Никола Пашиняна и «Сасна Црер» являются «одной терриристической группировкой» и заявил, чтo физически уничтожат тех, кто будет покушаться на народ и государство.
Так, по словам Шахназаряна, прокуратура сама должна была проверить заявления, которые сделал в интервью Виталий Баласанян. Однако, согласно Уголовно-процессуальному кодексу, прокуратура не имеет таких полномочий.
В соответствии со статьей 186 кодекса, прокуратура, как уполномоченный возбудить уголовное дело орган, вправе передать сообщение о преступлении без возбуждения по подведомственности. Именно так все и было. Прокуратура направила заявления директору Службы национальной безопасности с целью проверки отмеченных обстоятельств.
В Уголовно-процессуальном кодексе четко указано, какие статьи находяться в подчинении тому или иному органу. Так, предварительное следствие по уголовным делам органы СНБ производят в соответствии с пунктом 3 статьи 190-й. К таким делам относятся, например, терроризм, разжигание национальной, расовой или религиозной вражды, государственная измена, агрессивная война, а также публичные призывы к агрессивной войне и так далее.
Как мы видим, процесс является законным, и утверждение Давида Шахназаряна о том, что проверка заявлений, сделанных в интервью, является прямой обязанностью прокуратуры, не соответствует действительности.
О Верховном главнокомандующем
Коснувшись заявления Никола Пашиняна о том, что «…директор СНБ, по сути, делает заявление против своего верховного главнокомандующего», Шахназарян отметил: «В его подсознании сидят установки, что должна начаться война. Когда он заявляет, что является верховным главнокомандующим, это тоже уголовная статья».
В одной из своих статей Fip.am коснулся использования термина «Верховный главнокомандующий» и отметил, что в соответствии с последними поправками к Конституции, премьер-министр является Верховным главнокомандующим Вооруженными силами только во время войны (пункт 4 статьи 155 Конституции). Мы также отметили, что СНБ не является частью ВС и что использование термина «Верховный командующий» неуместно в этом контексте.
Также неясно, на каком основании Давид Шахназарян считает заявление Пашиняна уголовно наказуемым, поскольку в Уголовном кодексе фактически нет положения, квалифицирующего такое заявление как преступление.
Может, Шахназарян имеет в виду, что таким заявлением Никол Пашинян хочет осуществить узурпацию власти? Но и здесь утверждение бывшего директора СНБ является манипулятивным, поскольку Пашинян сделал вышеупомянутое заявление в другом контексте, отвечая на заявления уже бывшего директора СНБ Артура Ванецяна.
В своей статье Fip.am уже писал, что, возможно, Пашинян использовал термин «Верховный главнокомандующий» в переносном смысле, поскольку глава СНБ подчиняется премьер-министру, но фактически слова Пашиняна дают повод для разночтений.
О проводимой Арменией политике
В ходе интервью Давид Шахназарян также сделал следующее утверждение: «Выясняется, что наше государство вообще не задумывалось о военных действиях Турции на севере Сирии, а Пашинян фактически заявил об этом в Санкт-Петербурге, когда сказал, что Армения не занимается геополитикой. Как вообще можно делать такое заявление? Это говорит о серьезном отсутствии знаний».
Здесь стоит отметить, что Шахназарян искажает реальность. Так, во время международного экономического форума 7 июня в Санкт-Петербурге Пашинян не говорил о действиях, происходящих в Сирии, поскольку в то время Турция поке не объявила о начале таких действиях. Во время форума Пашинян коснулся сотрудничества с соседними странами, а также со структурами ЕС и ЕАЭС. Он отметил, что Ереван сглаживает отношения с ЕС и не скрывает этого от Москвы.
Пашинян также добавил, что Брюссель хорошо осведомлен о характере армяно-российского сотрудничества. «Мы не собираемся вступать в геополитические игры и намерены развивать нормальные отношения с Россией», — заявил Пашинян.
Однако, как мы видим, Шахназарян манипулировал словами Пашиняна и перефразировал их так, будто Армения вообще не занимается геополитикой. И все это Шахназарян связал с военными действиями, которые начались в Сирии 9 октября.
Таким образом, во время интервью телекомпании «5-й канал» Давид Шахназарян выступил как с манипулятивными, так и несоответствующими действительности заявлениями.