Սխալ տվյալներ` Էկոնոմիկայի նախարարից
2018 թվականին դեպի ԵԱՏՄ երկրներ արտահանվող ապրանքների ծավալն աճել է մոտ 20 տոկոսով, իսկ այս տարվա 8 ամիսներին աճը կազմել է 11 տոկոս. Տիգրան Խաչատրյան:
Էկոնոմիկայի նախարար Տիգրան Խաչատրյանը հոկտեմբերի 14-ին լրագրողների հետ հանդիպմանը հայտարարեց, որ այս տարվա հունվար-օգոստոս ամիսներին դեպի ԵԱՏՄ երկրներ ապրանքների արտահանումն աճել է 11 տոկոսով, մյուս ուղղություններով ևս գրանցվել է արտահանման աճ։
«Փաստերի ստուգման հարթակը» ստուգեց նախարարի այս և մի քանի այլ հայտարարություններ և գտավ մի քանի կեղծ կամ ապակողմնորոշող պնդումներ։
Արտահանումը ԵԱՏՄ երկրներ
Նախարարը, խոսելով Հայաստանից արտահանվող ապրանքների մասին, հայտարարեց, որ 2018 թվականին դեպի ԵԱՏՄ երկրներ արտահանվող ապրանքների ծավալն աճել է մոտ 20 տոկոսով, իսկ այս տարվա 8 ամիսներին աճը կազմել է 11 տոկոս։
Խաչատրյանի հայտարարությունը՝ նախորդ տարի դեպի ԵԱՏՄ երկրներ արտահանված ապրանքների ծավալի աճի մասին, ճիշտ է, այն ավելացել է 20,7 տոկոսով: Սակայն ըստ  վիճակագրական կոմիտեի՝ այս տարվա առաջին 8 ամիսներին դեպի ԵԱՏՄ երկրներ Հայաստանից արտահանումն աճել է ոչ թե 11, այլ 6 տոկոսով։ Համեմատության համար նշենք, որ նախորդ տարվա առաջին 8 ամիսներին արձանագրված ցուցանիշը 33,1 տոկոս էր։
Բացի դա, Խաչատրյանը հայտարարեց, որ չնայած դեպի ԵԱՏՄ երկրներ արտահանման աճն ավելի բարձր է, քան ընդհանուր արտահանման աճը, սակայն մնացած ուղղությունների (ԵՄ և այլ երկրներ) մասով ոչ թե նվազում  է գրանցվել, այլ, պարզապես, արտահանման ավելի ցածր աճ։
Ի հեճուկս նախարարի պնդման՝ այս տարվա առաջին 8 ամիսներին դեպի Եվրամիության անդամ երկրներ արտահանումը ոչ միայն չի աճել, այլ նվազել է մոտ 19 տոկոսով, իսկ դեպի այլ երկրներ ապրանքների արտահանման աճն ավելի մեծ է եղել (20,3 տոկոս), քան դեպի ԵԱՏՄ արտահանումը:
Բացի այդ, նշենք, որ նույն 2018 թվականի առաջին 8 ամիսներին Հայաստանից ապրանքների արտահանումն ըստ արտահանվող երկրի աճել էր հետևյալ կերպ․
-դեպի ԵԱՏՄ երկրներ՝ 33,1 տոկոս
-դեպի ԵՄ երկրներ՝ 19,1 տոկոս
-դեպի այլ երկրներ՝ 4 տոկոս։
Այսպիսով, Էկոնոմիկայի նախարար Տիգրան Խաչատրյանի կողմից մամուլի ասուլիսի ընթացքում հնչեցրած մի շարք տվյալներ ամբողջությամբ կամ մասամբ չեն համապատասխանում իրականությանը։

Министр экономики представил неверные данные
Министр экономики Тигран Хачатрян на пресс-конференции 14 октября заявил, что экспорт в страны ЕАЭС в январе-августе этого года увеличился на 11%. По его словам, рост экспорта наблюдается и в других направлениях.
«Платформа проверки фактов» проверила эти и некоторые другие заявления министра и обнаружила некоторые ложные или вводящие в заблуждение утверждения.
Экспорт в страны ЕАЭС
Говоря об экспорте из Армении, министр заявил, что в 2018 году объем экспортируемых товаров в страны ЕАЭС увеличился на 20%, а за 8 месяцев текущего года экспорт вырос на 11%.
Заявление Хачатряна о том, что в 2017 году объем экспорта товаров в страны ЕАЭС вырос является верным — объем увеличился на 20,7%, однако, по данным Статистического комитета, за первые 8 месяцев текущего года экспорт из Армении в страны ЕАЭС увеличился на 6%, а не на 11%. Для сравнения отметим, что показатель за первые 8 месяцев прошлого года составил 33,1%.
Помимо этого, Хачатрян заявил, что несмотря то, что рост экспорта в страны ЕАЭС выше, чем общий рост экспорта, по другим направлениям (ЕС и другое страны) был зафиксирован не спад, а замедление темпов роста экспорта.
Вопреки утверждению министра, экспорт в государства-члены ЕС за первые 8 месяцев этого года не только не увеличился, но сократился примерно на 19%, в то время как рост экспорта в другие страны (20,3%) был выше, чем экспорт в ЕАЭС.
Кроме того, отметим, что за первые 8 месяцев 2018 года экспорт товаров из Армении в страны-экспортеры увеличился следующим образом:
— в страны ЕАЭС — 33,1%;
— в страны ЕС — 19,1%;
— в другие страны — 4%.
Таким образом, некоторые данные, представленные министром экономики Тиграном Хачатряном на пресс-конференции, полностью или частично не соответствуют действительности.