RyanAir իռլանդական բյուջետային ավիաընկերության մուտքը հայկական շուկա և միջինը 35 եվրոյին համարժեք դրամով եվրոպական մի քանի ուղղություններով թռիչքներ իրականացնելու մասին հայտարարությունը հայկական մեդիայում և սոցցանցերում բում առաջացրեց։
Ֆեյսբուքի օգտատերերի՝ #կոֆեՀռոմ ու #կոֆեՄիլան հեշթեգով ֆլեշմոբի վերածված ոգևորությունը շտապեցին հիասթափեցնել մի շարք հրապարակումներ և գրառումներ, ըստ որոնց՝ գների իջեցումը տեղի է ունենալու պետական բյուջեի, այսինքն՝ վճարած հարկերի շնորհիվ։
RyanAir-ը գալիս է բյուջեի հաշվի՞ն
7or.am կայքը «Ինչպես ուրախացնել «Պողոսին»» վերնագրով իր հրապարկման մեջ գրել էր, թե «ՀՀ պետբյուջեն 5 միլիոն դոլարից ավելի գումար է վերցնելու իր վրա, որպեսզի Միլան թռնելը էժանանա, Նիկոլը փիառվի, Տաթևիկ Ռևազյանը աչոնիկից դառնա հարց լուծող լավ աղջիկ, իսկ պողոսներն էլ ֆեյսբուքներում մայեն»։
168.am կայքը «Իրականությո՞ւն, թե՞ խաբկանք. 35 եվրոյով Եվրոպա թռչելու «հմայքը»» նյութում հարց է ուղղում, թե ի՞նչ պայմանների մասին է խոսքը, և եթե թռիչքները չեն սուբսիդավորվելու, ապա ավիաընկերությունն ի՞նչ շահ է ունենալու՝ Հայաստանում կոպեկներով եվրոպական ուղղություններով թռիչքներ իրականացնելուց:
Թեմային անդրադարձել է նաև ռուս բլոգեր Ալեքսանդր Լապշինը, որի գրառումը տարածվեց մի շարք լրատվամիջոցների կողմից։ Բլոգերը նկատում է, որ ողջ հայ համացանցը հիացած է RyanAir-ի մուտքով, բայց ամեն ինչ այդքան պարզ չէ: Նրա պնդմամբ՝ քաղավիացիայի կոմիտեի ղեկավար Տաթևիկ Ռևազյանը կարողացել է «համոզել» RyanAir-ին Հայաստան գալ, քանի որ օդանավակայանային բոլոր վճարները ավիաընկերությունների համար չեղարկվել են:
«Այսօր այդ վճարները կազմում են յուրաքանչյուր ուղևորի համար 76 դոլար, և դրանք նրա (Նիկոլի) հրամանագրով իր վրա է վերցրել երկրի բյուջեն: Այս ամենն ինձ անձամբ Փաշինյանն է ասել դեռ 2018 թ. գարնանը՝ ավելի քան մեկ տարի առաջ: Բայց քչերը կհիշեն, որ դեռ 2015 թ. Սերժի ժամանակ RyanAir-ը հստակ պայմաններ էր դրել՝ կվերցնեք ձեզ վրա ծախսերը, ու մենք կգանք Հայաստան, չեք վերցնի՝ չենք գա: Հստակ ու պարզ: RyanAir-ի ու «Վիզէյրի» հետ բանակցություններ վարվել են դեռ Սերժի ժամանակ, Տաթևիկ, շա՜տ առաջ: Պարզապես հին իշխանությունը հրաժարվել էր իր բյուջեից յուրաքանչյուր ուղևորի համար 76 դոլար վճարել: Դրա համար էլ RyanAir-ը չէր գալիս: Առանց բյուջետային փողերի, քաղավիացիայի կոմիտեի նախկին նախագահը ոչինչ անել չէր կարող»,- պնդել էր նա:
Հոկտեմբերի 18-ին մի շարք թերթեր՝ «Ժողովուրդ», «Փաստ» և այլն, լույս են տեսել RyanAir-ի մուտքը բյուջեից փոխհատուցման խոստումների հետ կապող հրապարակումներով։
Բյուջեից ֆինանսավորում չի լինելու
Ի՞նչ պայմաններով է RyanAir-ը մտնում հայաստանյան շուկա, և ի վերջո՝ պետության կողմից սուբսիդավորում լինելո՞ւ է ուղևորի համար, թե՞ ոչ՝ հարցին Քաղավիացիայի կոմիտեի պարզաբանության փոխարեն վարչապետի մամուլի քարտուղար Վլադիմիր Կարապետյանն է պարզաբանում ներկայացրել: Ըստ նրա` RyanAir ավիաընկերության համար Երևանի «Զվարթնոց» օդանավակայանից չվերթեր կազմակերպելու նպատակով ՀՀ կառավարությունը, բացի վարչապետի նշած արտոնությունից, որևէ այլ ֆինանսական օժանդակություն ավիաընկերությանը չի ցուցաբերել:
Իսկ վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանն իր ֆեյսբուքյան էջում, անդրադառնալով այս թեմային, նշել է. «Հիշեցնեմ, որ բոլոր այն ուղղությունների համար, որոնցով վերջին մեկ տարվա ընթացքում Երևանից կամ Գյումրիից թռիչքներ չեն իրականացվել, կառավարությունը պարտավորվել է վերացնել «օդի տուրքը», իսկ Գյումրիի պարագայում գործելու են նաև լրացուցիչ ֆինանսական խթաններ»:
Թե որո՞նք են այդ լրացուցիչ խթանները, «Փաստերի ստուգման հարթակի» հետ զրույցում Կարապետյանը հստակեցրեց, որ բացի նշված արտոնություններից, ՀՀ հարկատուների հաշվին որևէ լրացուցիչ գումար չի հատկացվի ո՛չ «Զվարթնոց» օդանավակայանից, և ո՛չ էլ Գյումրիի «Շիրակ» օդանավակայանից թռիչքներ իրականացնելու համար: «Ինչպես նշել ենք, կառավարությունը եվրոպական մեր գործընկերների հետ համատեղ մշակել է թռիչքներ իրականացնելու ֆորմուլա, որը կնպաստի տուրիզմի զարգացմանը, և լոուքոսթերի ներկայությունը կապահովվի նաև մեր երկրորդ օդանավակայանում: Բյուջեից որևէ լրացուցիչ գումար չի հատկացվի»,-ասաց նա:
Նշենք, որ «օդի տուրքի» վերացումը ենթադրում է, որ պետությունը կկորցնի այստեղ իր եկամուտը, այսինքն՝ յուրաքանչյուր տոմսի համար 10,000 դրամը, այլ կերպ՝ շուրջ 20 դոլար պետբյուջե չի գնա:
Կառավարության հոկտեմբերի 17-ի նիստի ժամանակ հայտարարվեց նաև, որ «Զվարթնոց» միջազգային օդանավակայանը գործընկերային դիրքորոշում է ցուցաբերել այս հարցում, ինչը նշանակում է, որ իջեցրել է սպասարկման ծախսն այս ավիաընկերության համար:
Թե ինչպե՞ս է ստացվել, որ RyanAir-ի համար հնարավոր է եղել սպասարկման գների կտրուկ զեղչեր սահմանել, «Զվարթնոց» միջազգային օդանավակայանի հանրային կապերի պատասխանատու Սաթենիկ Հովհաննիսյանը Fip.am-ի հետ զրույցում, առանց մանրամասնելու, հայտնեց, որ օդանավակայանում գործում է հատուկ սակագնային զեղչ բոլոր այն ավիաընկերությունների համար, որոնք չվերթեր կիրականացնեն միանգամից տարբեր ուղղություններով և հետագայում կավելացնեն չվերթերի ուղղությունները և հաճախականությունը: «Տվյալ դեպքում RyanAir ավիաընկերությունը հայկական ավիացիոն շուկա մուտք է գործում միանգամից 4 ուղղություններով»,- նշեց նա:
Այսպիսով, հայտարարությունները, որ RyanAir ավիաընկերությունը պետական բյուջեից գումար է ստանալու Հայաստանից թռիչքներ իրականացնելու համար, չեն համապատասխանում իրականությանը։

Никаких дополнительных средств из бюджета на полеты RyanAir из аэропортов «Звартноц» или «Ширак» выделено не будет
12:36, 18 Окт, 2019
Յուրաքանչյուր ուղևորի համար 76 դոլար է վճարվելու պետական բյուջեից. Ալեքսանդր Լապշին:
Выход на армянский рынок бюджетной ирландской авиакомпании Ryanair и заявления о том, что цена на билеты в Европу будет стоить в среднем 35 евро вызвали бум в армянских СМИ и социальных сетях.
Воодушевление пользователей Facebook, превратившееся во флешмоб с хэштегом #кофеРим и #кофеМилан, поспешили развеять ряд публикаций и постов о том, что снижение цен произойдет за счет государственного бюджета, то есть уплаченных налогов.
RyanAir выходит на рынок за счет госбюджета?
Сайт 7or.am в своей статье «Как обрадовать  «Погоса»» написал, что «государственный бюджет Армении возьмет на себя более 5 миллионов долларов, чтобы полеты в Милан стали дешевле, Никол пропиарился, Татевик Ревазян из девчушки станет решающей вопросы хорошей девочкой, а «погосы блеяли» в Facebook».
Сайт 168.am в статье «Реальность или обман? «Очарование» полета в Европу за 35 евро» поднимает вопрос, о каких условиях идет речь, и если рейсы не субсидируются, какой интерес преследует авиакомпания, осуществляя полеты по европейским направлениям за копейки?
Тему на своей странице в Facebook затронул также российский блогер Александр Лапшин, запись которого опубликовали различные СМИ. Блогер отмечает, что весь армянский интернет в восторге от прихода RyanAir, но не все так просто. Он утверждает, что Татевик Ревазян смогла «уговорить» RyanАir прийти в Армению, поскольку отменены все аэропортовые сборы для авиакомпаний.
«Сборы сегодня составляют 76 долларов на одного пассажира и их по его (Никола) указу взял на себя бюджет страны. Все это мне говорил лично сам же Пашинян еще летом 2018, больше года назад. Но мало кто вспомнит, что еще в 2015 при Серже Ryanair четко поставил свои условия — берете на себя расходы и мы приходим в Армению. Не берете — не приходим. Четко и ясно.
Переговоры с Ryanair и Wizzair велись еще при Серже, задолго до Татевик, просто старая власть отказалась брать из бюджета по 76 долл за каждого пассажира. Поэтому Ryanair и не приходил. Без денег из бюджета прежний глава гражданской авиации ничего не мог сделать», — написал он.
18 октября ряд газет — «Жоговурд», «Паст»  и другие, опубликовали статьи, в которых приход RyanAir связывается с обещанием компенсации из бюджета.
Финансирования из бюджета не будет
Вместо разъяснений Комитета гражданской авиации о том, на каких условиях RyanAir выходит на армянский рынок и, в конечном счете, будет ли государство субсидировать пассажира или нет, разъяснение представил пресс-секретарь премьер-министра Владимир Карапетян. По его словам, правительство Республики Армения не оказывало какой-либо финансовой поддержки Ryanair с целью организации для авиакомпании рейсов из аэропорта «Звартноц», кроме указанных премьер-министром льгот.
А премьер-министр Никол Пашинян на своей странице в Facebook, коснувпись этой темы, отметил: «Напомню, что по всем новым направлениям, которые осуществлялись за последний год из Еревана или Гюмри, правительство обязалось освободить от «налога на воздух», а в случае Гюмри будут действовать и дополнительные финансовые стимулы».
О каких дополнительных стимулах идет речь, в беседе с «Платформой проверки фактов» Владимир Карапетян разъяснил, что кроме указанных льгот, дополнительных средств из бюджета для организации рейсов из аэропортов «Звартноц» и «Ширак» в Гюмри выделено не будет. «Как мы уже упоминали, правительство совместно с нашими европейскими партнерами разработало формулу полетов, которая будет способствовать развитию туризма, и присутствие локомотивов будет обеспечено и в нашем втором аэропорту. Никаких дополнительных средств из бюджета выделено не будет», — сказал он.
Отметим, что отмена «налога на воздух» предполагает, что государство потеряет здесь свои доходы, то есть 10 000 драмов за каждый билет. Другими словами в государственный бюджет не пойдет около 20 долларов.
На заседании правительства 17 октября было также объявлено, что международный аэропорт «Звартноц» установил партнерские отношения с лоукостером, что означает снижение расходов на обслуживание для этой авиакомпании.
Пресс-секретарь международного аэропорта «Звартноц» Сатеник Ованнисян в беседе с Fip.am, комментируя то, как для RyanAir удалось установить такие скидки на обслуживание, сообщила, что в аэропорту действует четкая ценевая скидка для всех тех авиакомпаний, которые будут выполнять рейсы по разным направлениям и в дальнейшем увеличат направления и частоту авиарейсов. «В данном случае компания RyanAir выходит на армянский авиационный рынок сразу по четырем направлениям», — отметила Ованнисян.
Таким образом, заявления о том, что компания RyanAir получит средства из государственного бюджета для осуществления полетов из Армении, не соответствуют действительности.