Ստորգետնյա «ֆեոդալները»․ ինչպես է Մետրոպոլիտենի տնօրենը չարաշահել պաշտոնը
Ազգային անվտանգության ծառայությունն այս տարվա սկզբին ստուգումներ սկսեց «Կարեն Դեմիրճյանի անվան Երևանի մետրոպոլիտեն» ՓԲԸ-ում: Շրջանառվող լուրերի համաձայն՝ այնտեղ հայտնաբերվել են չարաշահումներ, հարուցվել է քրեական գործ: Լուրեր տարածվեցին, թե այդ չարաշահումները կապված են Մետրոպոլիտենի արդեն նախկին տնօրեն Փայլակ Յայլոյանի և նրա որդու՝ Արտակ Յայլոյանի հետ։
Ո՞վ է Փայլակ Յայլոյանը
Փայլակ Յայլոյանը երկար տարիներ զբաղեցրել է Մետրոպոլիտենի տնօրենի պաշտոնը` 2001-2003 թթ․ և 2007-ից մինչև 2019 թ․ մայիսի 20-ը, երբ Յայլոյանը սեփական դիմումի հիման վրա ազատվեց զբաղեցրած պաշտոնից։
Տնօրեն աշխատելու տարիներին Յայլոյանը Մետրոպոլիտենի տարածքների մի մասը անհամեմատ ցածր գնով վաճառել և վարձակալության է հանձնել սեփական որդուն։
Մետրոյի վարչական շենքի մի մասը՝ Յայլոյանի որդուն
«Կարեն Դեմիրճյանի անվան Երևանի Մետրոպոլիտեն» ՓԲԸ-ի դիմումի հիման վրա Երևանի նախկին քաղաքապետ Տարոն Մարգարյանի որոշմամբ 2014 թ․ փետրվարի 7-ին Մ․ Բաղրամյան պողոտա 76 հասցեի մի մասին տրվել է առանձին՝ Մ․ Բաղրամյան պողոտա, 76 շենք, շինություն հ. 2 հասցեն։
Մոտ մեկ ամիս անց՝ մարտի 4-ին, Մետրոպոլիտենն առքուվաճառքի պայմանագիր է կնքել տվյալ պահին տնօրեն հանդիսացող Փայլակ Յայլոյանի որդու՝ Արտակ Յայլոյանի հետ՝ վերջինիս վաճառելով նոր հասցե ստացած Մ․ Բաղրամյան 76 շենքի թիվ 2 շինությունն ամբողջությամբ։ 923,7 քմ տարածքը Մետրոպոլիտենը Յայլոյանին վաճառել է ընդամենը 75,4 մլն դրամով կամ 158 հազար դոլարով։
Արդեն մարտի 31-ին Մետրոպոլիտենի և Արտակ Յայլոյանի միջև կնքվել է անշարժ գույքի բաժանման պայմանագիր, ըստ որի՝ ընդհանուր սեփականության իրավունքով կողմերին պատկանող 0,19459 հա հողամասը բաժանվել է կողմերի միջև։
Դրանից 18 օր անց՝ ապրիլի 18-ին, Արտակ Յայլոյանն արդեն իրեն պատկանող տարածքի մի հատվածը՝ 64 քմ, վաճառել է Պողոս Գևորգի Փլավչյանին ընդամենը 1 մլն 100 հազար դրամով։ Նշենք, որ Պողոս Փլավչյանը 2009-2013 թթ. եղել է Երևանի ավագանու «Բարգավաճ Հայաստան» խմբակցության անդամ։
Սակայն հունիսի 5-ին այս պայմանագիրը լուծվել է, քանի որ առուվաճառքի ենթակա գույքի մի մասը պատկանում էր նաև «Երևանի Մետրոպոլիտենին»։ Արդեն 2 շաբաթ անց՝ հունիսի 18-ին, նշված տարածքը, այնուամենայնիվ, վաճառվել է Պողոս Փլավչյանին, այս անգամ որպես վաճառող հանդես են եկել «Երևանի Մետրոպոլիտենն» ու Արտակ Յայլոյանը։ Նոր պայմանագրով գնորդը կողմերին 64 քմ-ի համար պարտավորվել է վճարել արդեն 4 մլն դրամ։
Այնուհետև Արտակ Յայլոյանն իրեն պատկանող տարածքը մաս-մաս վարձակալության է տվել մի քանի կազմակերպությունների՝ «Մետրոքլաբ» ՍՊԸ-ին՝ ամսական 100 հազար դրամով (94,9 քմ), «Ֆելիզ գրուպ» ՍՊԸ-ին՝ 500 հազար դրամով (593,6 քմ) և «Նամաստե Ինդիա» ՍՊԸ-ին՝ 1 մլն 215 հազար դրամով (221,4 քմ)։
Արտակ Յայլոյանը՝ Մետրոպոլիտենի շենքի վարձակալ
Փայլակ Յայլոյանը Երևանի մետրոպոլիտենի վարչական շենքի մի մասը որդուն վաճառելուց զատ՝ որպես վարձակալ վերջինիս է տրամադրել վարչական շենքի մեկ այլ հատված ևս։ Այսպես, 2016 թվականի մայիսի 30-ին Երևանի մետրոպոլիտենի և Արտակ Յայլոյանի միջև կնքվել է անշարժ գույքի վարձակալության պայմանագիր, որով վերջինիս է տրամադրվել Բաղրամյան 76 հասցեում (Մետրոպոլիտենի վարչական շենքում) գտնվող 74 քմ տարածք՝ 148 հազար դրամ ամսական վարձավճարով։
Երեք շաբաթ անց կողմերի միջև կնքվել է նոր պայմանագիր, որով ավելացվել է Արտակ Յայլոյանին հատկացվող տարածքը՝ դառնալով 78,9 քմ՝ 157 800 դրամ վարձավճարով։ Այսինքն՝ յուրաքանչյուր 1 քմ-ի համար Փայլակ Յայլոյանի որդին Մետրոպոլիտենին պարտավորվել է վճարել 2000 դրամ:
Մինչդեռ, «Կարեն Դեմիրճյանի անվան Երևանի մետրոպոլիտեն» ՓԲԸ տնօրենների խորհրդի 01․11․2011 թ․ թիվ 4 որոշմամբ սահմանվել էր Մետրոպոլիտենի կայարաններում և հարակից տարածքներում գործունեություն ծավալելու ամսական նվազագույն վարձավճարը։ Ըստ այդ որոշման՝ մետրոյի կայարանների համար սահմանվել էին հետևյալ ամսական վարձակալական նվազագույն վճարները։
Սակայն տնօրենների խորհրդի նույն որոշմամբ՝ Մետրոպոլիտենի վարչական և կապի շենքերում ու դրանց հարակից տարածքներում գործունեություն ծավալելու համար որպես վարձակալության նվազագույն վճար սահմանվել է 2000 դրամ՝ 1 քմ-ի համար։
Փաստացի, Արտակ Յայլոյանի կողմից վարձակալվող տարածքը գտնվում է Մետրոպոլիտենի վարչական շենքի տարածքում (Մարշալ Բաղրամյան 78), ինչի հետևանքով էլ Յայլոյանը վճարում է ընդամենը 2000 դրամ (մյուս տարածքների դեպքում, ինչպես երևում է աղյուսակում, վարձավճարներն ավելի բարձր են)։ Հետաքրքիր է, որ այս պայմանագրով Փայլակ Յայլոյանն իր որդուն տարածքները տրամադրել է մինչև 2040 թվականը։
Յայլոյանների անշարժ գույքը
Փայլակ Յայլոյանը Մետրոպոլիտենում աշխատել է 28 տարի: Ըստ կադաստրային փաստաթղթերի՝ Յայլոյանին է պատկանում Երևանի Այգեձոր փողոցի 78/1 շենքում գտնվող 2 բնակարան և Ձորաղբյուրում գտնվող հողամաս։ Վերջինս երկու որդիների հետ հանդիսանում է նաև Իսակովի պողոտայում գտնվող 50/1 շենքում գտնվող բնակարանի սեփականատեր։
Յայլոյանի ավագ որդին՝ Արտակը, ինչպես նշեցինք, հանդիսանում է Մետրոպոլիտենի վարչական շենքի մի մասի անհատույց օգտագործող, իսկ մյուս մասի` բաժնային սեփականատեր։ Բացի այդ, Արտակ Յայլոյանը բնակարան ունի Երևանի Մարգարյան փողոցի 6-րդ շենքում, երկու հողամաս Նոր-Նորքի Քոչինյան փողոցում։ Բացի այդ, հանդիսանում է Կոտայքի մարզի Առինջ գյուղի Պարույր Սևակի թաղամասում գտնվող բնակելի տան ընդհանուր բաժնային սեփականատեր։
Փայլակ Յայլոյանի կրտսեր որդին՝ Վահագն Յայլոյանը, որը Երևանի մետրոպոլիտենում զբաղեցրել է «Երթևեկություն» մասնաճյուղի կոմերցիոն բաժնի գովազդի գծով տնտեսագետի պաշտոնը, Երևան քաղաքի Բյուզանդի 17 նորակառույց էլիտար շենքում ունի 3 բնակարան, Կոտայքի մարզի Առինջ գյուղի Պարույր Սևակի թաղամասում գտնվող բնակելի տան ընդհանուր բաժնային սեփականատեր է։
Քրեական գործ՝ ԱԱԾ-ում
Նշենք, որ 2019 թ․ մարտից ԱԱԾ քննչական դեպարտամենտում քննվող քրեական գործի շրջանակում կալանք է դրված Արտակ Յայլոյանին պատկանող Բաղրամյան պողոտա 76/2 հասցեում գտնվող 923,7 քմ մակերեսով անշարժ գույքի վրա։
Նախաքննական մարմինը պարզել է, որ 2014-ին Երևանի մետրոպոլիտենը տնօրենի պաշտոնը զբաղեցնող Փայլակ Յայոլյանին որդուն՝ Արտակ Յայլոյանին, Բաղրամյան պողոտայում գտնվող նշված տարածքն օտարել է կադաստրային արժեքից ցածր գնով՝ 75,393,360 դրամ։ Փայլակ Յայլոյանին մեղադրանք է առաջադրվել Քրեական օրենսգրքի 179-րդ հոդվածի 3-րդ մասի 1-ին կետով և 214-րդ հոդվածի 2-րդ մասով, այն է՝ առանձնապես խոշոր չափերով յուրացում և իր կամ ուրիշ անձանց օգտին լիազորությունների չարաշահում, որը կազմակերպության կամ պետության իրավունքներին ու օրինական շահերին էական վնաս է պատճառել կամ առաջացրել է ծանր հետևանքներ։
Ինքնորոշման իրավունքի հիշատակումը չի հեռացվել Գերմանիայի կանցլերի կայքից․ քաղաքագետի սխալ պնդումը
21:59, 21 Մրտ, 2023
«5-րդ ալիքի» «Օրագիր» հաղորդման մարտի 21-ի թողարկման ընթացքում քաղաքագետ Արթուր Խաչիկյանը պնդել է, թե Գերմանիայի կանցլեր Օլաֆ Շոլցի՝ Լեռնային Ղարաբաղի...
Պատվաստումը՝ կարմրուկի կանխարգելման ապացուցված արդյունավետ միջոց․ վիճակագրություն
10:04, 21 Մրտ, 2023
Եթե շտապում ես. հակիրճ՝ նյութի մասին  Մինչև 2006-ը Հայաստանում արձանագրվում էին կարմրուկի հազարավոր դեպքեր: Իմունականխարգելման ազգային ծրագրի ներդրումից հետո կարմրուկի...

Подземные «феодалы». Как директор Ереванского метрополитена злоупотреблял должностью
В начале этого года Служба национальной безопасности (СНБ) начала проверки в ЗАО «Ереванский метрополитен им. Карена Демирчяна». Согласно циркулирующим сведениям, в ходе проверок были выявлены нарушения, возбуждено уголовное дело. Распространились слухи о том, что эти нарушения связаны с бывшим директором метрополитена Пайлаком Яйлояном и его сыном Артаком Яйлояном.
Кто такой Пайлак Яйлоян?
Пайлак Яйлоян долгие годы занимал должность директора Ереванского метрополитена: в 2001-2003гг. и с 2007 по 20 мая 2019 года, когда Яйлоян был освобожденен от занимаемой должности по собственному желанию.
За годы работы директором Яйлоян по сравнительно более низкой цене продал о передал в аренду некоторые участки метрополитена своему собственному сыну.
Часть административного здания метро принадлежит сыну Яйлояна
На основании принятого по заявлению ЗАО «Ереванский метрополитен им. Карена Демирчяна» решения бывшего мэра Еревана Тарона Маргаряна 7 февраля 2014 года части здания по адресу проспект Маршала Баграмяна 76 был дан отдельный адрес – проспект Маршала Баграмяна 76/2.
Примерно через месяц, 4 марта, метрополитен заключил договор купли-продажи с сыном тогдашнего директора Пайлака Ялояна Артаком Яйлояном, продав последнему все получившее новый адрес здание. Участок площадью 923,7 кв.м. метрополитен продал Яйлояну всего за 75,4 миллиона драмов (158 тысяч долларов).
Уже 31 марта метрополитен и Артак Яйлоян подписали договор о разделе имущества, согласно которому принадлежащий сторонам на праве общей совместной собственности земельный участок площадью 0,19459 га. был разделен между сторонами.
Спустя 18 дней, 18 апреля, Артак Яйлоян продал часть уже принадлежащего ему участка площадью 64 кв.м Плавчяну Погосу Геворговичу всего за 1 миллион 100 тысяч драмов. Следует отметить, что Погос Плавчян в 2009-2013гг. был членом Совета старейшин Еревана от фракции «Процветающая Армения».
Однако 5 июня этот договор был расторгнут, так как часть имущества, подлежащего передаче покупателю по договору о купли-продаже, принадлежала также Ереванскому метрополитену. Спустя две недели, 18 июня, участок все же был продан Погосу Плавчяну. На этот раз в качестве продавца выступили Ереванский метрополитен и Артак Яйлоян. Согласно новому договору, покупатель обязывался заплатить 4 миллиона драмов за 64 кв.м..
Тем не менее Артак Яйлоян передал в аренду принадлежащий ему участок нескольким организациям: ООО «Метроклаб» за 100 тыс. драмов в месяц (94,9 кв. М), ООО «Фелиз Групп» за 500 тыс. драмов (593,6 кв. м) и ООО «Намасте Индия» за 1 млн. 215 тыс. драмов (221,4 кв. м).
Артак Яйлоян – арендатор Ереванского метрополитена
Помимо того, что Пайлак Яйлоян продал некоторую часть административного здания Ереванского метрополитена своему сыну, он также передал ему в аренду другую часть здания. Так 30 мая 2016 года между Ереванским метрополитеном и Артаком Яйлояном был подписан договор аренды недвижимости, по которому  А.Яйлояну был передан расположенный по адресу проспект Баграмяна 76 участок площадью 74 кв.м за 148 тыс. драмов в месяц.
Спустя три недели между сторонами был подписан новый договор, по которому предоставленная Артаку Яйлояну площадь увеличилась до 78,9 кв.м (за 157 800 драмов в месяц). То есть сын Пайлака Яйлояна обязывался платить метрополитену 2000 драмов за 1кв.м.
Между тем как ЗАО «Ереванский метрополитен им. Карена Демирчяна» решением Совета директоров номер 4 от 01.11.2011 установило минимальную ежемесячную арендную плату за деятельность на станциях метро и прилегающих территориях. Согласно этому решению, для станций метро были установлены следующие минимальные ежемесячные арендные платежи:
Однако тем же решением Совета директоров минимальная арендная плата была установлена в размере 2000 драмов за 1 кв.м.
Фактически, площадь, арендуемая Артаком Яйлояном, находится на территории административного здания метрополитена (проспект Маршала Баграмяна 78), в результате чего Яйлоян платит всего лишь 2000 драмов (в случае других участков, как мы видим, арендная плата выше). Примечательно, что по этому договору Пайлак Ялоян предоставил эти участки своему сыну до 2040 года.
Недвижимость Яйлоянов
Пайлак Яйлоян проработал в метро 28 лет. Согласно кадастровым документам, Яйлояну принадлежат две квартиры на улице Айгедзор 78/1 в Ереване и земельный участок в Дзорахбюре. Он также со своими двумя сыновьями является владельем квартиры в доме 50/1 на проспекте Исакова.
Старший сын Яйлояна, Артак, как мы уже отметили является безвозмездным собственником одной части административного здания метрополитена, и долевым собственником другой части. Кроме того, у Артака Яйлояна есть квартира на улице Маргаряна дом 6 в Ереване, два земельных участка на улице Кочинян в Нор-Норке. Кроме того, он является долевым собственником жилого дома в квартале Паруйр Севак села Ариндж Котайкской области.
Младший сын Пайлака Яйлояна, Ваагн Яйлоян, который занимал должность экономиста по линии коммерческой рекламы в отделе «Движение» Ереванского метрополитена, имеет три квартиры в новостройке на улице Бюзанда 17 в Ереване, является долевым собственником жилого дома в квартале Паруйр Севак села Ариндж Котайкской области.
Уголовное дело в СНБ
Отметим, что с марта 2019 года в рамках уголовного дела, возбужденного в Следственном департаменте Службы национальной безопасности РА, на принадлежащее Артаку Яйлояну недвижимое имущество площадью 923,7 кв.м. на проспекте Баграмяна 76/2. наложен арест.
Орган предварительного следствия установил, что в 2014 году занимающий должность директора Ереванского метрополитена Пайлак Яйлоян отчуждил расположенный на проспекте Баграмяна участок своему сыну Артаку Яйлояну по цене ниже кадастровой — за 75 393 360 драмов. Пайлаку Яйлояну предъявлено обвинение по пункту 1 части 3 статьи 179 и части 2 статьи 214 Уголовного кодекса (присвоение в особо крупных размерах и злоупотребление должностными полномочиями в пользу себя или других лиц, которое привело к причиненению существенного вреда интерсам организации или правам государства).