Եվրասիական հաջողությունների իլյուզիան
Վերջին ժամանակներում առավել հաճախ են դառնում այն դեպքերը, երբ Հայաստանի Հանրապետության և ընդհանրապես Եվրասիական տնտեսական միության բարձրաստիճան պաշտոնյաները ներկայացնում են ոչ ճշգրիտ վիճակագրական տվյալներ՝ համոզելու համար հասարակությանը, որ Եվրասիական տնտեսական միությունը սկսել է իրական տնտեսական օգուտներ ապահովել անդամակից երկրներին:
Վերջին այդպիսի դեպքը գրանցվել է Բիշքեկ քաղաքում օրերս տեղի ունեցած Եվրասիական տնտեսական բարձրագույն խորհրդի նիստի ժամանակ, որի շրջանակներում ունեցած իր ելույթում Հայաստանի նախագահը նշել է, որ ՀՀ-ից արտահանումը դեպի ԵԱՏՄ երկրներ աճել է շուրջ 65 տոկոսով: ՀՀ Ազգային վիճակագրական ծառայության կողմից հրապարակված վիճակագրական տվյալները, սակայն, վկայում են, որ այս ցուցանիշը ուռճացված է:
Այսպես, 2016թ.-ին ՀՀ արտահանումը դեպի ԵԱՏՄ երկրներ կազմել է մոտ 392 մլն դոլար 2015թ.-ի գրանցված 257 մլն դոլարի համեմատությամբ: Այդպիսով, դեպի ԵԱՏՄ երկրներ ՀՀ արտահանումը 2016թ. ընդհանուր առմամբ աճել է ոչ թե 65%-ով, այլ մոտ 53 տոկոսային կետով: Եթե այս ցուցանիշը համեմատելու լինենք 2014 թ. գրանցված 324.6 մլն դոլար ցուցանիշի հետ, ապա կտեսնենք, որ արտահանումը դեպի ԵԱՏՄ երկրներ դրա ձևավորման պահից սկսած ավելացել է ընդամենը 20%-ով: Ընդ որում, դեպի ԵԱՏՄ երկրներ արտահանման անգամ այսպիսի համեստ աճը ապահովվել է միայն Հայաստանից դեպի Ռուսաստան արտահանման աճի հաշվին, ինչի արհեստական լինելու խնդրին «Իրազեկ քաղաքացիների միավորումը» անդրադարձել է դեռ ամիսներ առաջ:
Այդպիսով, Հայաստան-ԵԱՏՄ տնտեսական հարաբերությունները բնութագրող հիմնական ցուցանիշների շարունակական աղավաղումը կարծես թե մեր իրականությունում դառնում է ավանդույթ: Հավանաբար, պատճառն այն է, որ Հայաստանը իր ԵԱՏՄ անդամակցության երկու և ավելի տարիների ընթացքում այդպես էլ չկարողացավ դրական տնտեսական էֆեկտ ապահովել այդքան բաղձալի 180 միլիոնանոց շուկայի ընձեռած հնարավորություններից:
Թեգեր` EAEUEurasian Economic Unionexport to EAEUЕАЭСЕвразийский экономический союзэкспорт в страны ЕАЭСարտահանումը դեպի ԵԱՏՄԵԱՏՄԵվրասիական տնտեսական միություն
«Միասնական Ռուսաստանի» երևանյան սուտը
13:16, 1 Դկտ, 2017
Նոյեմբերի 28-ին Երևանում կայացավ ՌԴ իշխող կուսակցության՝ «Միասնական Ռուսաստանի» («Единая Россия») պատվիրակության և Հայաստանի Հանրապետական կուսակցության ներկայացուցիչների հանդիպումը։ Լրագրողների հետ...

Иллюзия евразийских успехов
В последнее время становятся все более частыми случаи, когда высокопоставленные чиновники  Республики Армения и Евразийского экономического союза (ЕАЭС) в целом представляют недостоверные статистические данные для того, чтобы убедить общественность в том, что ЕАЭС начал обеспечивать реальные экономические выгоды государствам-членам.
Последний подобный случай был зарегистрирован на заседании Высшего Евразийского экономического совета, состоявшегося недавно в городе Бишкеке, в рамках которого президент Армении в своем выступлении отметил, что экспорт из Республики Армения в страны ЕАЭС увеличился примерно на 65 процентов. Статистические данные, опубликованные Национальной статистической службой РА, однако, свидетельствуют о том, что этот показатель раздут.
Так, в 2016 году экспорт из Армении в страны ЕАЭС, по сравнению с зарегистрированными в 2015 году 257 млн долларами, составил около 392 млн долларов. Таким образом, экспорт из Армении в страны ЕАЭС в 2016 году в целом увеличился не на 65%, а примерно на 53 процентных пунктов. Если сравнить эту цифру с зарегистрированными в 2014 году 324.6 млн долларами, то можно заметить, что экспорт в страны ЕАЭС со дня его формирования увеличился лишь на 20%. При этом, подобный незначительный рост экспорта в страны ЕАЭС  был обеспечен за счет увеличения экспорта из Армении в Россию, об искусственности которого «Союз информированных граждан» обращался несколько месяцев назад.
Таким образом, продолжительное искажение основных показателей, характеризующих экономические отношения между Арменией и ЕАЭС, похоже становится традицией в нашей реальности. Возможно, причина заключается в том, что Армения в течение двух и более лет своего членствования в ЕАЭС так и не смогла обеспечить положительный экономический эффект из предоставленных возможностей столь желанного 180 млн рынка.
Метки EAEUEurasian Economic Unionexport to EAEUЕАЭСЕвразийский экономический союзэкспорт в страны ЕАЭСարտահանումը դեպի ԵԱՏՄԵԱՏՄԵվրասիական տնտեսական միություն
Статистика или рисование?
16:54, 26 Окт, 2017
На днях в ходе встречи между посетившим Армению премьер-министром России Дмитрием Медведевым и премьером РА Кареном Карапетяном должностные лица, говоря...
12:01, 29 Сен, 2017
27 сентября Постоянная комиссия по внешним отношениям Национального собрания дал отрицательное заключение законопроекту, который предусматривал создание временной комиссии по рассмотрению...
Три лжи или ошибки в статье Вардана Арамяна о выгодах ЕАЭС
13:30, 18 Сен, 2017
Как известно, недавно фракция Национального Собрания «Елк» выступила с законодательной инициативой по выходу Армении из Евразийского экономического союза (ЕАЭС), в...