Պաշտոնատար անձանց աշխատավարձերը՝ նախքան վարչապետի հանձնարարականը
«Հետքը» հոկտեմբերի 21-ին հոդված տարածեց, համաձայն որի՝ վարչապետի գաղտնի հանձնարարականով կրկնապատկվել են նախարարների և փոխնախարարների աշխատավարձերը։
Հաջորդ օրը վարչապետի մամուլի խոսնակ Վլադիմիր Կարապետյանը Ֆեյսբուքում գրառում կատարեց՝ պարզաբանելով, թե ինչու է վարչապետը գաղտնի հանձնարարականով բարձրացրել պաշտոնյաների աշխատավարձերը։ Ազգային ժողովում կառավարության հետ հարցուպատասխանի ժամանակ վարչապետ Փաշինյանը ևս անդրադարձավ հարցին՝ նշելով, որ աշխատավարձերի բարձրացման հարցը քննարկվել է վաղուց ու հանրային, իսկ ավել գումարները տրամադրվում են այս տարվա պետական բյուջեով նախատեսված պարգևատրման ֆոնդերից։
Այսպես, ըստ «Հետքի» հաշվարկների, այս տարվա հուլիսից նախարարների ամսական աշխատավարձը դարձել է 1,5 միլիոն դրամ, փոխնախարարներինը՝ 1 միլիոն։ Վարչապետի մամուլի խոսնակը նշել է, որ բարձրացել են նաև մարզպետների աշխատավարձերը՝ դառնալով 900 հազար դրամ։
Պաշտոնյաների վարձատրության մասին
Պետական պաշտոն զբաղեցնող անձանց վարձատրության կարգը սահմանվում է օրենքով։ Յուրաքանչյուր պաշտոնի համար սահմանված է գործակից, որը բազմապատկվում է տվյալ տարվա բազային աշխատավարձով (66 հազար 140 դրամ)։
Պաշտոնյաները կարող են ստանալ նաև լրացուցիչ աշխատավարձ և պարգևատրումներ։
Լրացուցիչ աշխատավարձը տրվում է որպես հավելում և հավելավճար։ Սա կախված է աշխատանքային պայմաններից, աշխատակցի հմտություններից, փորձից և այլնից։ Լրացուցիչ աշխատավարձի ֆոնդը չի կարող գերազանցել կառույցի աշխատավարձային ֆոնդի 30 տոկոսը։
Այլ հարց է պարգևատրման համակարգը։ Այն միանվագ վճար է, որը հիմնականում տրվում է լավ աշխատանքի համար։
Պարգևատրման ֆոնդի դեպքում սահմանափակումը խիստ չէ։ Այս ֆոնդերի միջոցները թեև նույնպես չպետք է գերազանցեն աշխատավարձային ֆոնդի 30 տոկոսը, սակայն կառույցները կարող են ունենալ այդպիսի միանգամից մի քանի ֆոնդեր։ Օրինակ՝ 3 կամ 4 աղբյուր ունենալու պարագայում պարգևատրման ֆոնդը կարող է անգամ գերազանցել աշխատավարձային ֆոնդը։
Ըստ Վլադիմիր Կարապետյանի՝ նոր հանձնարարականով սահմանվել են նաև պարգևատրման ֆոնդերի չափի սահմանափակման դրույթները։
Պաշտոնյաների փաստացի եկամուտները
Նախարարների և փոխնախարարների աշխատավարձերի կրկնապատկումը մեծ աղմուկ բարձրացրեց, սակայն պարզվում է, որ պաշտոնյաները նոր չէ, որ ստանում են ամսական 1,5 միլիոն և ավելի եկամուտ։
Այսպես, «Փաստերի ստուգման հարթակը» ուսումնասիրել է վերջին ամիսներին աշխատանքից ազատված մի քանի նախարարների և փոխնախարարների հայտարարագրերը և պարզել, թե որքան է եղել նրանց եկամուտը՝ նախքան վարչապետի հուլիսի հանձնարարականը։
Արդարադատության նախկին նախարար Արտակ Զեյնալյանը պաշտոնավարումը դադարեցրել է 2019 թվականի հունիսի 14-ին։ Պաշտոնը դադարեցնելու օրվա դրությամբ Զեյնալյանի ներկայացրած հայտարարագրի համաձայն՝ հունվար-հունիս ժամանակաշրջանում նրա եկամուտը՝ աշխատանքի վարձատրության և դրան հավասարեցված վճարների մասով, կազմել է 7 միլիոն 164 հազար դրամ։ Ստացվում է, որ Զեյնալյանի ամսական միջին աշխատավարձը եղել է 1 մլն 200 հազար դրամ։ Ըստ կարգավորման՝ Զեյնալյանի ամսական աշխատավարձն առանց հավելավճարի և պարգևատրումների պետք է լիներ 793 հազար դրամ։
Հետաքրքրական է արդարադատության նախարարի երկու տեղակալներ Սուրեն Քրմոյանի և Արթուր Հովհաննիսյանի ստացած աշխատանքի վարձատրությունը. նրանք պաշտոնավարման երեք ամսվա ընթացքում ստացել են այնքան եկամուտ, որքան Արտակ Զեյնալյանը՝ 6 ամսվա ընթացքում։
Սուրեն Քրմոյանն արդարադատության նախարարի տեղակալ է նշանակվել 2014 թվականին, ազատվել այս պաշտոնից՝ 2019 թ. մարտին։ Պաշտոնավարումը դադարեցնելու վերաբերյալ մարտին ներկայացրած հայտարարագրում նրա եկամուտները կազմել են 7 միլիոն 224 հազար դրամ։ Ստացվում է, որ Սուրեն Քրմոյանը 3 ամսվա ընթացքում ամսական միջինում ստացել է 2 միլիոն 408 հազար դրամ աշխատավարձ և դրան հավասարեցված այլ վճարումներ։ Փոխնախարարի՝ 2018 թ․ տարեկան հայտարարագրում ներկայացված նախարարի տեղակալի աշխատավարձային եկամուտները կազմում են 16 միլիոն 286 հազար դրամ։ Ըստ այդմ, 12 ամսվա ընթացքում նա ամսական ստացել է ավելի քան 1 մլն 380 հազար դրամ։ Նախարարի առաջին տեղակալը, ըստ օրենքի կարգավորման, առանց հավելյալ վճարների ստանում է 661 հազար դրամ, տեղակալը՝ 562 հազար դրամ։
Ստացվում է, որ Քրմոյանը ստացել է բյուջեով սահմանված աշխատավարձը շուրջ 4 անգամ գերազանցող պարգևավճար և լրացուցիչ աշխատավարձ։
Նախարարի առաջին տեղակալ Արթուր Հովհաննիսյանը ևս պաշտոնավարել է մինչև այս տարվա մարտի 22-ը։ Նրա ամսական միջին եկամուտը կազմում է շուրջ 2 մլն 300 հազար դրամ։
Համեմատության համար նշենք, որ 2018 թվականի հունիսի 8-ին պաշտպանության նախարարի տեղակալի պաշտոնում նշանակված Դավիթ Փախչանյանը 2019 թ․ հունվար-մարտ ամիսների դրությամբ հայտարարագրել է 803 հազար դրամ եկամուտ։
Այսպիսով, փաստացի, որոշ պաշտոնատար անձիք նախատեսվածից մի քանի անգամ բարձր աշխատավարձ ստացել են այս տարվա սկզբից կամ նույնիսկ նախորդ տարվանից։

Зарплаты должностных лиц до поручения премьер-министра
Hetq.am 21 октября опубликовал статью, согласно которой тайным поручением премьер-министра зарплаты министров и заместителей министров повысились вдвое.
На следующий день пресс-секретарь премьер-министра Владимир Карапетян на своей странице в Facebook расъяснил, почему премьер-министр тайно повысил зарплату должностным лицам. Во время сессии вопросов и ответов с правительством в Национальном Собрании премьер-министр Пашинян также затронул этот вопрос, отметив, что вопрос повышения зарплат обсуждался давно, процесс был публичным, а лишние суммы выделяются из фондов возмещения государственного бюджета 2019 года.
Так, по подсчетам Hetq, с июля этого года ежемесячная зарплата министров составила 1,5 млн драмов, заместителей министров — 1 млн, а губернаторов — 900 тыс. драмов.
Об оплате должностных лиц
Порядок оплаты труда лиц, занимающих государственные должности, устанавливается законом. Для каждой должности существует коэффициент, который умножается на годовой базовый оклад (66 тысяч 140 драмов).
Должностные лица также могут получать дополнительную зарплату и вознограждения. Дополнительная зарплата предоставляется в качестве прибавки и доплаты. Это зависит от условий труда, навыков сотрудников, опыта и так далее. Дополнительный фонд заработной платы не может превышать 30% фонда заработной платы учреждения.
Другой вопрос — Премиальный фонд. Это разовая премия, которая обычно выплачивается за хорошую работу.
В случае Премиального фонда ограничение не строгое. Средства этого фонда хотя тоже не должны превышать 30% фонда заработной платы, однако учреждения могут иметь сразу несколько таких фондов. Например в случае 3 или 4 источников Премиальный фонд может превышать фонд заработной платы. По словам Владимира Карапетяна, по новому поручению установлены положения, ограничивающие размер Премиального фонда.
Фактический заработок должностных лиц
Удвоение зарплат министров и заместителей министров вызвало большую шумиху, однако выясняется, что должностные лица уже давно получают ежемесячно 1,5 млн и более дохода.
Так, «Платформа проверки фактов» изучила декларации нескольких министров и заместителей министров, освобожденных от должностей в последние месяцы, и выяснила, сколько составлял их доход до июльского поручения премьер-министра.
Бывший министр юстиции Артак Зейналян подал в отставку 14 июня 2019 года. Согласно декларации, представленной Зейналяном на момент прекращения пребывания в должности, его доход в период с января по июнь составил 7 миллионов 164 000 драмов. Получается, что среднемесячная зарплата Зейналяна составляла 1 миллион 200 тысяч драмов. Согласно регулировке, месячная зарплата Зейналяна без премий и доплат должна была составить 793 000 драмов.
Примечательна заработная плата двух заместителей министра юстиции Сурена Крмояна и Артура Ованнисяна. За три месяца пребывания в должности они получили столько же дохода, сколько Артак Зейналян за шесть месяцев.
Сурен Крмоян был назначен заместителем министра юстиции в 2014 году, освобожден от должности в марте 2019 года. В поданной в марте декларации о прекращении  полномочий, его доход составил 7 миллионов 224 тысячи драмов. Получается, что Сурен Крмоян в течение трех месяцев получал среднемесячную зарплату в 2 млн. 408 тыс. драмов и приравненные к ним другие выплаты. В декларации за 2018 год заработная плата заместителя министра составила 16 миллионов 286 тысяч драмов. Соответственно, в течение 12 месяцев он ежемесячно полуал 1 миллион 380 тысяч драмов. Согласно закону, первый заместитель министра получает 661 тыс. драмов без дополнительных сборов, а заместитель — 562 тыс. драмов.
Получается, что Крмоян получал зарплату, в четыре раза превышающую установленную.
Первый заместитель министра Артур Ованнисян также пребывал в должности до 22 марта этого года. Его среднемесячный доход составлял около 2 миллионов 300 тысяч драмов.
Для сравнения отметим, что Давид Пахчанян, назначенный заместителем министра обороны 8 июня 2018 года, в январе-марте этого года задекларировал доход в размере 803 тыс. драмов.
Так, фактически, некоторые должностные лица получали зарплату, в несколько раз превышающую установленную, с начала этого года или даже с прошлого года.