Ոչ ճշգրիտ տվյալներ վարչապետ Փաշինյանից՝ 2020 թ․ բյուջեի վերաբերյալ
2020 թվականին պլանավորված են 1 տրիլիոն 602 մլրդ եկամուտներ, 2018 թվականի բյուջետային եկամուտների համեմատ ունենք 27,4 տոկոս աճ։
Հոկտեմբերի 28-ին Ազգային ժողովում Հայաստանի 2020 թվականի պետական բյուջեի նախագծի հանրային քննարկումների մեկնարկին վարչապետ Փաշինյանը հայտարարեց․ «2020 թվականին պլանավորված են 1 տրիլիոն 602 մլրդ եկամուտներ, և ուզում եմ արձանագրել, որ 2018 թվականի բյուջետային եկամուտների համեմատ ունենք 27,4 տոկոս աճ: Ծախսերի աճը կազմել է 29,9 տոկոս, այսինքն՝ 30 տոկոսանոց աճ ունենք բյուջեում»
«Փաստերի ստուգման հարթակը» ստուգել է Փաշինյանի հայտարարությունների ճշմարտացիությունը։
Բյուջետային եկամուտների և ծախսերի մասին
Նիկոլ Փաշինյանը, ներկայացնելով 2020-ի բյուջեի նախագիծը, նշում է, որ պլանավորված է 1 տրիլիոն 602 մլրդ դրամ եկամուտ, ինչը 2018-ի ցուցանիշի համեմատ ավելի է 27,4 տոկոսով։ Փաշինյանի ներկայացրած թվերը փաստացի ճիշտ են, սակայն վերաբերում են ոչ թե բյուջետային եկամուտներին, այլ հարկային մուտքերին։ Վարչապետը, ըստ երևույթին, շփոթել է երկու ցուցանիշները։
Պետական բյուջեի եկամուտները ձևավորվում են հարկերից և տուրքերից, պաշտոնական դրամաշնորհներից և այլ աղբյուրներից։ Հարկային եկամուտներն այս ցանկում գերակշիռ մաս են կազմում, սակայն ամբողջը չեն։
Նշենք, որ Փաշինյանը 2020-ի պլանավորված եկամուտները համեմատել է 2018-ի բյուջեի կատարողականի հետ։
Ըստ նախագծի՝ 2020-ին բյուջետային եկամուտները կկազմեն 1 տրիլիոն 697 միլիարդ դրամ, ինչը 2018-ի ցուցանիշից (1 տրիլիոն 465 մլրդ դրամ) ավել է մոտ 16 տոկոսով։
Որոշ գերատեսչություններին հատկացված գումարների մասին
Փաշինյանն իր ելույթում նշեց նաև, որ զգալի ավելացել են մի քանի ոլորտներում բյուջետային հատկացումները։ Այսպես, ըստ վարչապետի՝ կրթության, գիտության, մշակույթի և սպորտի (ԿԳՄՍ) ոլորտում հատկացումներն աճել են 41 տոկոսով։ Սակայն վարչապետն այստեղ մանիպուլյացիա է իրականացնում։
Այսպես, 2020 թ․ բյուջեի նախագծով այս ոլորտներին նախատեսվում է հատկացնել ընդհանուր առմամբ 179,4 մլրդ դրամ։ Վարչապետը, ներկայացնելով այս ցուցանիշը, համեմատում է այն 2018-ի բյուջեով միայն կրթության ոլորտին ուղղված ծախսերի հետ։ Սակայն ինչպես գիտենք, 2019 թ. ապրիլին կրթության և գիտության, մշակույթի, սպորտի և երիտասարդության նախարարությունները միավորվեցին մեկ գերատեսչության մեջ։ Եվ եթե 2018-ի բյուջեով այս ոլորտներին հատկացումներն իրականացվել էին առանձին տողերով, ապա 2020-ի բյուջեի նախագծով՝ հատկացումը լինելու է մեկ տողով՝ ընդգրկելով երեք ոլորտները։
Եվ վարչապետն աճը ներկայացնելիս համեմատականները տանում է 2018 թվականին միայն կրթությանը հատկացված միջոցների հետ, ինչը փաստացի սխալ է։
Այսպես, ԿԳՄՍ ոլորտներում հատկացումների իրական աճը ներկայացնելու համար պետք է գումարել նշված երեք ոլորտների համար 2018-ին հատկացված գումարները, որը կազմում է 146,9 մլրդ դրամ։ Այսինքն՝ 2020-ին այս ոլորտներին ուղղվող միջոցները՝ 179,4 մլրդ դրամ, աճել են ոչ թե 41 տոկոսով, ինչպես նշել է վարչապետը, այլ 22 տոկոսով կամ 325 միլիոն դրամով։
Անհամապատասխանություն կա նաև առողջապահության ոլորտին հատկացված գումարների մասին վարչապետի դիտարկման մեջ։ Նա նշել է, որ 2018-ի համեմատ հատկացումներն աճել են 33 տոկոսով։ 2018-ին նախատեսվում էր հատկացնել 84 միլիարդ դրամ, իսկ փաստացի հատկացվել է մոտ 80 միլիարդ դրամ։ 2020-ի բյուջեով նախատեսվում է հատկացնել 109 մլրդ դրամ։ 2020-ին նախատեսված գումարը, 2018-ին նախատեսվածի համեմատ, աճել է 29,7 տոկոսով։ 2018-ին փաստացի հատկացված գումարի հետ համեմատելու դեպքում էլ աճը կազմում է 36 տոկոս։
Նշենք նաև, որ վարչապետ Փաշինյանը ներկայացնում է մի շարք տնտեսական ցուցանիշներ՝ 2019-ի 10 ամիսների դրությամբ, սակայն նրա այս պնդումները ստուգել հնարավոր չէ, քանի որ 10-րդ ամիսը (հոկտեմբեր) դեռ չի ավարտվել։
Այսպիսով, 2020 թ. բյուջեի քննարկման ընթացքում վարչապետի հայտարարությունների մի մասը մանիպուլյատիվ էր, իսկ տվյալների մի մասն էլ թեև ճիշտ էր, սակայն ներկայացված էր սխալ համատեքստում:

Неверные данные от премьер-министра Пашиняна о бюджете на 2020 год
На стартовавших 28 октября в Нциональном Собрании публичных обсуждениях проекта государственного бюджета на 2020 год премьер-министр Никол Пашинян заявил: «В 2020 году запланировано обеспечить доход на 1 трлн 602 млрд драмов, что по сравнению с 2018 годом больше на 29,4 процента, ожидается рост расходов на 29, 9 процентов, то есть рост бюджета составил 30%».
«Платформа проверки фактов» проверила достоверность заявления Пашиняна.
О доходах и расходах бюджета
Никол Пашинян, представляя проект бюджета на 2020 год, отмечает, что запланирован доход в 1 трлн 602 млрд драмов, что на 27,4% больше, чем в 2018 году. Цифры, приведенные Пашиняном, фактически верны, однако относятся не к доходам бюджета, а налоговым поступлениям. По всей вероятности, премьер-министр перепутал эти два показателя.
Доходы государственного бюджета формируются за счет налогов и сборов, официальных грантов и других источников. Налоговые поступления составляют весомую часть этого списка.
Отметим, что Пашинян сравнил запланированные на 2020 год доходы с исполненным бюджетом за 2018 год.
Согласно проекту, доходы бюджета в 2020 году составят 1 трлн  602 млрд драмов, что примерно на 16% больше, чем показатель 2018 года (1 трлн 465 млрд драмов).
О суммах, выделенных некоторым ведомствам
В своем выступлении Пашинян также отметил, что бюджетные ассигнования в нескольких сферах значительно увеличились. Так, по словам премьер-министра, ассигнования в сфере образования, науки, культуры и спорта увеличились на 41%. Однако здесь премьер-министр манипулирует.
Так, проект бюджета на 2020 год предусматривает выделение этим сферам в общей сложности 179,4 млрд. драмов. Представляя этот показатель, премьер сравнивает его с расходами, направленными из бюджета на 2018 год лишь на сферу образования. Но, как мы знаем, в апреле 2019 министерства образования, науки, культуры, спорта и молодежи были объединены в одно ведомство. И если бюджетом на 2018 год ассигнования в этих сферах были сделаны отдельными строками, то в проекте бюджета на 2020 год ассигнования будут сделаны одной строкой, охватывающей три сферы.
И, представляя рост, премьер-министр сравнивает с 2018 годом только те средства, которые были выделены на образование, что фактически является неверным.
Так, для представления реальных показателей ассигнований в сферах образования, науки, культуры и спорта следует прибавить суммы, выделенные этим трем сферам в 2018 году, что составляет 146,9 млрд драмов. То есть, запланированные на эти сферы средства по проекту бюджета на 2020 год (179,4 млрд драмов) увеличились не на 41%, как отметил премьер-министр, а на 22% или 325 млн. драмов.
Есть несоответствие и в замечании премьера о средствах, выделенных на сферу здравоохранения. Он отметил, что по сравнению с 2018 годом бюджетные ассигнования увеличились на 33%. В 2018 году планировалось выделить 84 млрд драмов, а фактически было выделено около 80 млрд драмов. По проекту бюджета на 2020 год планируется выделить 109 млрд драмов. Запланированная на 2020 год сумма по сравнению с 2018 годом увеличилась на 29,7%. По сравнению с суммой, выделенной в 2018 году, рост составил 36%.
Отметим также, что премьер-министр Пашинян представил ряд экономических показателей за 10 месяцев 2019 года, которые проверить невозможно, поскольку 10-й месяц (октябрь) еще не закончился.
Таким образом, некоторые заявления премьер-министра, которые он сделал во время обсуждения проекта бюджета на 2020 год, являются манипулятивными, а некоторые данные, хотя и были верными, были представлены в неправильном контексте.