Ի՞նչ է նշանակում ԱՄՆ-ում ընդունված բանաձևը. արդյո՞ք Միացյալ Նահանգների օրենսդիրը ճանաչել է Հայոց ցեղասպանությունը
15:19, 30 Հկտ, 2019
ԱՄՆ Կոնգրեսի ներկայացուցիչների պալատում հոկտեմբերի 29-ին կայացած քվեարկության արդյունքում ձայների մեծամասնությամբ ընդունվեց Հայոց ցեղասպանությունը ճանաչող բանաձևը։ Քվեարկությանը մասնակցած կոնգրեսականներից 405-ը կողմ քվեարկեցին, 11-ը՝ դեմ,  3-ը՝ ձեռնպահ, իսկ 13 կոնգրեսական չի քվեարկել։
Մինչ բանաձևի ընդունումը, սակայն, հայկական մի շարք լրատվամիջոցներ՝ 1in.am, Armtimes.com, Aravot.am, Panarmenian.net, Asekose.am, շտապեցին ԱՄՆ ներկայացուցիչների պալատի՝ Հայոց ցեղասպանությունը ճանաչող բանաձևն օրակարգ մտցնելու հարցի ընդունումը ներկայացնել որպես բանաձևի ընդունում: Այնուհետև կայքերը շտապեցին ուղղել սխալը՝ փոխելով վերնագրերն ու բովանդակությունը։
Միաժամանակ վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը և արտգործնախարար Զոհրաբ Մնացականյանը բանաձևի ընդունման համար շնորհակալություն հայտնեցին հենց Կոնգրեսին:
Մինչդեռ վարչապետի և արտգործնախարարի շնորհակալությունը մասամբ սխալ կարելի է որակել, քանի որ Կոնգրեսի երկու պալատներից՝ Սենատից և Ներկայացուցիչների պալատից, միայն երկրորդն է ճանաչել ցեղասպանությունը:
Ինչ է նշանակում այս բանաձևը
ԱՄՆ Կոնգրեսի ներկայացուցիչների պալատում Հայոց ցեղասպանությունը ճանաչող բանաձևի ընդունումը շատերի մոտ հարց առաջացրեց, թե արդյո՞ք սրանով կարելի է ի վերջո ասել, որ Միացյալ Նահանգները ճանաչել է Հայոց ցեղասպանությունը: Ծավալված քննարկումներում ոմանք կարծիք են հայտնում, թե ԱՄՆ Կոնգրեսը սրանով ճանաչել է Հայոց ցեղասպանությունը, իսկ ոմանք էլ մտավախություն են հայտնում, թե բանաձևը վերջնական հաստատվելու համար դեռևս պետք է գնա Սենատ, և նոր միայն կարելի կլինի ասել, որ բանաձևն ընդունվել է:
Իրականում, սակայն, հայտարարել, որ Միացյալ Նահանգների օրենսդիրը ճանաչել է Հայոց ցեղասպանությունը, սխալ է։ Կոնգրեսը, ինչպես նշեցինք, բաղկացած է երկու պալատից՝ Ներկայացուցիչների պալատ և Սենատ: Հայոց ցեղասպանության վերաբերյալ բանաձևը ընդունվել է Ներկայացուցիչների պալատում։ Սենատում այժմ ներկայացված է Հայոց ցեղասպանության ճանաչման մեկ այլ  բանաձև: Եվ եթե Սենատն ընդունի այս բանաձևը ևս, ապա այդ դեպքում կհամարվի, որ Միացյալ Նահանգների օրենսդիրը ճանաչել է Հայոց ցեղասպանությունը։
Բացի այդ, բանաձևը, քանի որ չի հանդիսանում օրենքի նախագիծ, ապա չի նախատեսվում, որ Սենատը պետք է հաստատի այն։ Ներկայացուցիչների պալատի բանաձևը, ըստ այդմ,  ընդունված է վերջնական։
Պետք է արձանագրել նաև, որ ԱՄՆ-ում 49 նահանգներ պաշտոնապես ընդունել են Հայոց ցեղասպանությունը, Ներկայացուցիչների պալատը տարբեր անգամներ տարբեր փուլերում ընդունել է համանման բանաձևեր: Վերջին անգամ Ներկայացուցիչների պալատը Հայոց ցեղասպանությունը ճանաչող բանաձև ընդունել էր 1984-ին, և սա Հայոց ցեղասպանության մասին ԱՄՆ տարբեր մակարդակներում ընդունված որոշումների վերահաստատումն է: Սակայն ի տարբերություն նախորդների՝ այս բանաձևի քվեարկությունը՝ 405 կողմ և 11 դեմ, աննախադեպ է:
Այսպիսով արձանագրենք, որ ԱՄՆ Կոնգրեսը, այսինքն՝ օրենսդիր մարմինը, դեռևս ամբողջությամբ չի ճանաչել Հայոց ցեղասպանությունը:

Что означает принятие США резолюции? Признал ли законодатель США Геноцид армян?
По итогам голосования в Палате представителей конгресса США 29 октября большинством голосов была принята резолюция о признании Геноцида армян. За принятие резолюции проголосовали 405 конгрессменов, против – 11, воздержались – 3, 13 конгрессменов не голосовали.
До принятия резолюции, однако, ряд армянских СМИ – 1in.am, Armtimes.com, Aravot.am, Panarmenian.net, Asekose.am, поспешили представить принятие Палатой представителей США вопроса о включении резолюции о признании Геноцида армян в повестку дня как принятие резолюции. Затем сайты поспешили исправить ошибку, изменив заголовки и содержание.
В то же время премьер-министр Никол Пашинян и министр иностранных дел Зограб Мнацаканян поблагодарили за принятие резолюции Конгресс США.
Между тем как благодарность премьера и главы МИД можно считать частично неверной, поскольку из двух палат Конгресса – Сената и Палаты представителей, только вторая признала Геноцид.
Что означает эта резолюция?
Принятие Палатой представителей Конгресса США резолюции о принятии Геноцида армян у многих вызвало вопрос, можно ли этим окончательно сказать, что США признали Геноцид армян? В ходе развернувшихся обсуждений некоторые выражают мнение, что принятием резолюции Конгресс США признал Геноцид армян, а другие выражают опасения, что для окончательного утверждения резолюция должна войти в Сенат, и только тогда можно будет сказать, что резолюция принята.
В действительности, однако, заявлять, что американский законодатель признал Геноцид армян, неправильно. Конгресс, как мы уже упоминали, состоит из двух палат: Палаты представителей и Сената. Резолюция о признании Геноцида армян была принята в Палате представителей. В Сенат сейчас представлена другая резолюция о признании Геноцида армян. И если Сенат также примет эту резолюцию, то можно  будет считать, что законодатель США признал Геноцид армян.
Кроме того, поскольку резолюция не является законопроектом, то не требует утверждения Сената. Резолюция Палаты представителей принята окончательно.
Стоит констатировать, что 49 штатов США официально признали Геноцид армян, Палата представителей на разных этапах принимала аналогичные резолюции. В последний раз Палата представителей приняла резолюцию о признании Геноцида армян в 1984 году. Но в отличие от предыдущих резолюций, голосование за эту резолюцию — 405 за и 11 против — беспрецедентно.
Таким образом, можно констатировать, что Конгресс США, то есть законадательный орган, пока не полностью признал Геноцид армян.