Էլոյանները գործի մեջ են. Սարհատ Պետրոսյանի հայտարարության հետքերով
Ավետիք Էլոյանին պատկանող ընկերությունը ներգրավված է Հայաստանում խոշոր ներդրումային ծրագրի մեջ. Սարհատ Պետրոսյան
Կադաստրի կոմիտեի նախկին ղեկավար Սարհատ Պետրոսյանը հոկտեմբերի 18-ին իր ֆեյսբուքյան էջում հայտարարել էր պաշտոնից հեռանալու մասին՝ նշելով, որ այլևս չի կարող հանդուրժել «դիլետանտիզմն ու կոռումպացվածության հասնող թայֆայականությունը»։  Նոյեմբերի 5-ին «Ազատություն» ռադիոկայանի եթերում Պետրոսյանը պարզաբանել էր իր հայտարարությունը. «Այսօր Ավինյանի խորհրդական հանդիսացող նախկին Քաղաքաշինության կոմիտեի ղեկավարը (Ավետիք Էլոյանը-խմբ.), որը Հայաստանում երբևիցե գործունեություն չի ունեցել, այսօր հանդիսանում է Հայաստանի խոշորագույն նախագծային կազմակերպության սեփականատերը և համակարգում է հսկայական ծավալի ներդրումային ծրագրեր, և իրեն պատկանող ընկերությունն անմիջապես ներգրավված է այս բոլոր գործընթացներում… Դա փաստերով ապացուցված շահերի բախման երևույթ է»։
Պետրոսյանը նաև մանրամասնել էր, որ խոսքը Հայաստանի ամենաբարձրահարկ շենքի մասին է:
«Փաստերի ստուգման հարթակը» որոշեց գնալ Սարհատ Պետրոսյանի հայտարարության հետքերով՝ հասկանալու, թե արդյո՞ք դա համապատասխանում է իրականությանը։
Ո՞վ է Ավետիք Էլոյանը
Ավետիք Էլոյանը Քաղաքաշինության կոմիտեի նախագահ է նշանակվել Թավշյա հեղափոխությունից հետո՝ 2018 թվականին։ Մինչ այդ՝ նա երկար տարիներ ապրել է ԱՄՆ-ում։ Ուսումնասիրելով Էլոյանի պաշտոնական կենսագրությունը՝ պարզ է դառնում, որ նա 2000-ին Մոսկվայի քաղաքաշինության գիտահետազոտական ինստիտուտը ավարտելուց հետո վերադարձել է Երևան և ստացել ճարտարապետական գիտությունների թեկնածուի գիտական աստիճան։ 2001-2002 թթ. աշխատել է «Պողոսյան Հրաչ ճարտարապետական արվեստանոցում»՝ որպես ճարտարապետ։ 2002-ին Էլոյանը մեկնել է ԱՄՆ, որտեղ բնակվել է մինչ 2018-ը: 2018-ի հունիսին Էլոյանը նշանակվեց Քաղաքաշինության կոմիտեի նախագահ, սակայն 2019 թ. հունվարին վարչապետի որոշմամբ ազատվեց այդ պաշտոնից։  Փետրվարին Էլոյանը նշանակվեց փոխվարչապետ Տիգրան Ավինյանի խորհրդական։
Ըստ կառավարության կայքում զետեղված պաշտոնական կենսագրության և «Էլոյան Արքիթեքթս» ընկերության կայքի՝ Ավետիք Էլոյանը և նրա ընկերությունը Հայաստանում չունեն որևէ նախագծած շինություն։ Կայքում միայն ներկայացվում է Երևանում իրականացված մեկ նախագիծ՝ բնակարանի ինտերիերի դիզայն, սակայն թե ե՞րբ է այն իրագործվել՝ չի նշվում։
Երկնաքեր Երևանում
2019-ի օգոստոսին հայտնի դարձավ Երևանում՝ Դալմայի այգիների հարակից տարածքում, 71-հարկանի երկնաքերի կառուցման նախագծի մասին։ Կառուցապատող «Լաուրա ինվեսթմենթ» ընկերության ներկայացուցիչներն այդ օրերին հանդիպել էին էկոնոմիկայի նախարար Տիգրան Խաչատրյանին։ Լուրը, սակայն, միանշանակ չընդունվեց: Երևանի քաղաքապետարանի տեղեկատվության և հասարակայնության հետ կապերի պետ Հովսեփ Կուբատյանը, մասնավորապես, հայտարարել էր, որ «քաղաքապետարան ոչ մի պաշտոնական դիմում չի ներկայացվել և ոչ մի շինթույլտվություն կամ այլ որևէ փաստաթուղթ Երևանի քաղաքապետարանը չի տրամադրել»։
Էլոյանն այդ օրերին մի հարցազրույցում նշել էր, որ նախագծման աշխատանքներն իրականացնելու է «Էլոյան Արքիթեքթս» ընկերությունը։ Էլոյանի խոսքով՝ մոտ 250 մլն դոլար արժողությամբ ներդրումային ծրագրի նախնական մտահղացումն իրեն է պատկանում, սակայն այժմ «քիչ կապ» ունի աշխատանքի հետ և «Էլոյան Արքիթեքթսը» ղեկավարում է իր եղբայրը, որը ևս ճարտարապետ է։
«Աշխատանքը շատ վաղուց էր սկսվել, մոտավորապես 2 տարի առաջ՝ 2017-ի աշնանը, բայց հիմա ես ներգրավված չեմ աշխատանքների մեջ, ինքն է (իր եղբայրը-խմբ.) շարունակում այդ կոնցեպտը»,- ասել էր Էլոյանը։ Էկոնոմիկայի նախարարության կայքում էլ նշվում է, որ համալիրի նախագծային աշխատանքները կտևեն մոտ երկու տարի, իսկ  շինարարական աշխատանքները՝ հինգ տարի։
«Էլոյան Արքիթեքթս» ընկերությունը, ըստ պաշտոնական կայքի, հիմնադրվել է 2012-ին՝ Էլոյան եղբայրների կողմից։ Հատկանշական է, որ ընկերության կայքի գլխավոր էջում նշվում է, որ Ավետիք Էլոյանի՝ Քաղաքաշինության կոմիտեի նախագահի պաշտոնում նշանակվելուց հետո «Էլոյան Արքիթեքթս» ընկերությունն այլևս Հայաստանում չի ընդունում ճարտարապետական նոր նախագծերի պատվերներ՝ հնարավոր շահերի բախումից խուսափելու համար։
Այսպիսով, Սարհատ Պետրոսյանի պնդումը, որ փոխվարչապետ Տիգրան Ավինյանի խորհրդական Ավետիք Էլոյանի ընկերությունն անմիջապես ներգրավված է Հայաստանում խոշոր ներդրումային ծրագրի մեջ, ճիշտ է։
Արդյո՞ք կա շահերի բախում
Սարհատ Պետրոսյանը սա համարում է «փաստերով ապացուցված շահերի բախման երևույթ»։ «Հանրային ծառայության մասին» օրենքը «շահերի բախումը» սահմանում է որպես «իրավիճակ, երբ բարձրաստիճան պաշտոնատար անձն իր լիազորություններն իրականացնելիս պետք է կատարի գործողություն կամ ընդունի որոշում, որը ողջամտորեն կարող է մեկնաբանվել որպես իր կամ իր հետ փոխկապակցված անձի անձնական շահերով առաջնորդվել»։
Ըստ նույն օրենքի 31-րդ հոդվածի, Բարձրաստիճան պաշտոնատար անձանց էթիկայի հանձնաժողովը հնարավոր շահերի բախման իրավիճակի մասին պարզաբանում է տալիս բարձրաստիճան պաշտոնյայի դիմումի հիման վրա միայն։
«Փաստերի ստուգման հարթակի» հետ զրույցում հանձնաժողովի նախագահի պաշտոնակատար Արմեն Խուդավերդյանն ասաց, որ իրենց կարող են դիմել թե՛ Սարհատ Պետրոսյանը, թե՛ Ավետիք Էլոյանը՝ պարզաբանելու՝ արդյո՞ք այս իրավիճակում կա շահերի բախում, թե ոչ։ Սակայն Խուդավերդյանը նշեց, որ գործող օրենքներով և ստանդարտներով չի կարելի այս իրավիճակը մեկնաբանել։ Խուդավերդյանը հորդորեց սպասել Կոռուպցիայի կանխարգելման հանձնաժողովի ստեղծմանը և նոր օրենքների ուժի մեջ մտնելուն, որոնցում շահերի բախման նոր սահմանում կա։

Элояны в деле. По следам заявления Сархата Петросяна
Сархат Петросян: Принадлежащая Аветику Элояну компания вовлечена в крупную инвестиционную программу в Армении.
Бывший председатель Госкомитета кадастра недвижимости Сархат Петросян 18 октября на своей странице в Facebook объявил о своей отставке, объяснив это невозможностью больше мириться с дилетантизмом и клановостью, доходящей до коррумпированности. В эфире Радио Азатутюн Петросян разъяснил свое заявление: «Сегодня бывший глава Комитета по градостроительству, ныне советник Авиняна (Аветик Элоян, — прим. ред.), который в прошлом не занимался какой-либо деятельностью в Армении, теперь владеет крупнейшей проектной организацией и координирует огромные инвестиционные проекты, а его компания принимает непосредственное участие во всех этих процессах. … Это доказанное фактами явление конфликта интересов».
Петросян уточнил, что речь идет о самом высоком небоскребе Армении.
«Платформа проверки фактов» решила пойти по следам заявления Сархата Петросяна и выяснить, соответствует ли оно действительности или нет.
Кто такой Аветик Элоян
Аветик Элоян был избран главой Комитета по градостроительству после бархатной революции, в 2018 году. До этого на протяжении многих лет он проживал в США. При изучении официальной биографии Элояна, становится ясно, что после окончания Москвовского научно-исследовательского и проектного института градостроительства в 2000 году он вернулся в Ереван и получил докторскую степень в области архитектурных наук. В 2001-2002 гг. работал архитектором в «Архитектурной мастерской Погосян Грач». В 2002 году Элоян уехал в США, где прожил до 2018 года. В июне 2018 года Элоян был назначен главой Комитета по градостроительству, однако в январе 2019 года решением премьер-министр был освобожден от занимаемой должности. В феврале Элоян был назначен советником вице-премьера Тиграна Авиняна. По данным размещенной на сайте правительства официальной биографии и сайту компании Eloyan Architects, Аветик Элоян и его компания не имеют какого-либо спроектированного здания. На сайте представлен только один реализованный в Ереване проект — дизайн интерьера квартиры, однако когда он был реализован, не отмечается.
Небоскреб в Ереване
В августе 2019 года стало известно о проекте строительства 71-этажного небоскреба на территории, прилегающей к садам Далмы. В те дни педставители компании-затройщика «Лаура Инвестмент» встретились с министром экономики Тиграним Хачатряном. Новость, однако, была воспринята неоднозначно. Начальник отдела информации и по связям с общественностью мэрии Еревана Овсеп Кубатян, в частности, заявил, что «никаких официальных обращений мэрия не получала, и никаких разрешений на строительство или каких-либо других документов не предоставляла».
В одном из интервью Элоян отметил, что проектные работы будет выполнять компания Eloyan Architects. По словам Элояна, первоначальная идея инвестиционного проекта стоимостью 250 млн долларов принадлежит ему, однако сейчас «мало связан» с работой и компанией управляет его брат, который также является архитектором.
«Работа началась давно, примерно 2 года назад, осенью 2017 года, но сейчас я не вовлечен в работу, он (его брат, — прим.ред.) продолжает этот концепт», — сказал Элоян. На сайте же Министерства экономики отмечается, что проектные работы комплекса продлятся два года, а строительные работы – 5 лет.
Согласно официальному сайту, компания Eloyan Architects была основана в 2012 году братьями Элоян. Примечательно, что на главной странице сайта компании отмечается, что после назначения Аветика Элояна главной Комитета по градостроительству Eloyan Architects больше не принимает новые заказы на архитектурное проектирование в Армении, чтобы избежать потенциальных конфликтов интересов.
Таким образом, утверждение Сархата Петросяна о том, что компания советника вице-премьера Тиграна Авиняна, Аветика Элояна, непосредственно вовлечена в крупную инвестиционную программу в Армении, является верным.
Есть ли конфликт интересов?
Сархат Петросян считает это «доказанное фактами явление конфликта интересов».  Закон «О публичной службе» устанавливает «конфликт интересов» как  «положение, когда высокопоставленное должностное лицо при осуществлении своих полномочий должно совершить действие или принять решение, которое в разумных пределах  может быть истолковано как руководство своими личными интересами или личными интересами его аффилированного  лица».
Согласно 31 статье того же закона, Высокопоставленное должностное лицо имеет право получать от Комиссии по этике высокопоставленных должностных лиц разъяснения, касающиеся необходимости выступления в конкретной ситуации с заявлением о конфликте интересов.
В беседе с «Платформой проверки фактов» исполняющий обязанности председателя комитета Армен Худавердян сказал, что и Сархат Петросян, и Аветик Элоян могут обратиться к ним, чтобы выяснить, существует ли конфликт интересов в этой ситуации. Однако Худавердян отметил, что действующие законы и стандарты не могут интерпретировать эту ситуацию.
Худавердян призвал дождаться создания Комиссии по предотвращению коррупции и вступления в силу новых законов, в которых есть новое определение понятия «кофликт интересов».