Լավրովի այցն ու բանակցային գործընթացի շուրջ շահարկումները
Ռուսաստանի արտգործնախարար Սերգեյ Լավրովը նոյեմբերի 11-ին Երևանում ՀՀ արտգործնախարարի հետ համատեղ ասուլիսի ժամանակ հայտարարեց (19։45-ից), որ Լեռնային Ղարաբաղը հակամարտության կարգավորման շուրջ բանակցություններից դուրս է մնացել «Հայաստանի նախկին նախագահներից» մեկի որոշմամբ։
«Լեռնային Ղարաբաղի հակամարտության կարգավորման վերաբերյալ քննարկումների վաղ փուլում և հետագա բանակցություններում, երբ դադարեցվել էին ռազմական գործողությունները, Լեռնային Ղարաբաղը պայմանավորվածությունների և համապատասխան բանակցությունների մասնակից էր, որոնք սկսվեցին կրակի դադարեցումից հետո։ Ինչ-որ մի փուլում Հայաստանի ղեկավարությունը՝ նախկին նախագահներից մեկը, որոշում ընդունեց, որ Ղարաբաղի շահերը ներկայացնելու է Երևանը»,- հայտարարեց ՌԴ արտգործնախարարը՝ պատասխանելով Russia Today-ի լրագրողի այն հարցին, թե ինչպե՞ս է վերաբերվում Ռուսաստանը Ղարաբաղի՝ բանակցությունների սեղան վերադառնալու մասին Երևանի առաջարկությանը։
Սերգեյ Լավրովի՝ ակնհայտորեն երկրորդ նախագահ Ռոբերտ Քոչարյանին ակնարկող այս հայտարարությունն ուշագրավ է նրանով, որ Արցախի՝ բանակցությունների սեղանից դուրս մնալու թեման Հայաստանի ներսում բազմաթիվ շահարկումների և մանիպուլյացիաների առարկա է հանդիսանում։
Ե՞րբ է Արցախը դուրս մնացել բանակցություններից
Այսպես, Հայաստանի, Լեռնային Ղարաբաղի և Ադրբեջանի ներկայացուցիչների միջև վերջին եռակողմ հանդիպումը տեղի է ունեցել Մոսկվայում 1997 թվականի գարնանը։ Այս ժամանակաշրջանի մասին մանրամասն նկարագրություններ կան նախկին արտգործնախարար Վարդան Օսկանյանի «Անկախության ճանապարհով․ Փոքր երկրի մեծ մարտահրավները» գրքում և Ղարաբաղյան հակամարտության բանակցային գործընթացի լուսաբանմամբ զբաղվող Թաթուլ Հակոբյանի հոդվածներում։
Սակայն ուշագրավ է, որ 1997 թվականին Մոսկվայում տեղի ունեցած վերոնշյալ վերջին եռակողմ հանդիպումից հետո էլ Լեռնային Ղարաբաղի Հանրապետությունը շարունակել է հանդես գալ որպես բանակցությունների կողմ։ Այդ մասին է վկայում այն, որ ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի՝ 1998 թվականի նոյեմբերի 10-ին հակամարտության կողմերին առաջարկված «Ընդհանուր պետություն» տարբերակը հասցեագրված է նաև Լեռնային Ղարաբաղին։
Հակամարտության կարգավորման՝ համանախագահների պատրաստած այդ տարբերակն ուղղված է Հայաստանին, Ադրբեջանին և Լեռնային Ղարաբաղին։ Հարկ է նշել, որ մինչ այդ՝ բացի «Ընդհանուր պետությունից», ԵԱՀԿ ՄԽ համանախագահները հարցի կարգավորման ևս երկու տարբերակ էին ուղարկել հակամարտության երեք կողմին, այսինքն՝ այդ ձևաչափը, երբ համանախագահները մշակում էին տարբերակներ և ուղարկում կողմերին, ընդունված պրակտիկա էր և մաս էր կազմում բանակցային գործընթացի։
Հետևապես, կարելի է պնդել, որ Լեռնային Ղարաբաղի Հանրապետությունը մինչև 1998 թվականի նոյեմբերը մասնակցել է հակամարտության կարգավորման շուրջ բանակցային գործընթացին։
Իսկ ահա Ղարաբաղյան բանակցային գործընթացի հաջորդ հանգրվանները՝ արդեն հաջորդ ՀՀ երկրորդ նախագահ Ռոբերտ Քոչարյանի օրոք, սկսած 1999 թվականից, տեղի էին ունենում երկկողմ սկզբունքով, իսկ արդեն 2001 թվականից Փարիզի և Քի Վեսթի բանակցություններում Արցախն ամբողջությամբ դուրս էր անմիջական բանակցություններից։
Ինչպե՞ս է սա շահարկվում
Երկրորդ նախագահ Ռոբերտ Քոչարյանի թիմը՝ ի դեմս նրա գրասենյակի ղեկավար Վիկտոր Սողոմոնյանի, տարիներ շարունակ հակադարձում է այն մեղադրանքներին, թե Արցախը բանակցային գործընթացից դուրս է մնացել Ռոբերտ Քոչարյանի ժամանակ։ Այդպիսի մեղադրանքներ, մասնավորապես, Ռոբերտ Քոչարյանի հասցեին հնչեցրել էր առաջին նախագահ Լևոն Տեր-Պետրոսյանը՝ 2015 թվականի մարտի 1-ին տեղի ունեցած հանրահավաքի ժամանակ։ Այն ժամանակ Վիկտոր Սողոմոնյանը հակադարձել էր, որ հենց Տեր-Պետրոսյանի օրոք է Արցախը դուրս մղվել բանակցություններից։
«ԼՂՀ ներկայացուցիչները դադարել են մասնակցել բանակցային գործընթացին Ռոբերտ Քոչարյանի՝ ՀՀ նախագահ ընտրվելուց առնվազն մեկ տարի առաջ: Իսկ Հայաստանի և Ադրբեջանի նախագահների հանդիպումներն ու բանակցությունները պարբերաբար կազմակերպվում էին՝ սկսած 1990 թվականից` Մինսկի գործընթացին զուգահեռ: Լևոն Տեր-Պետրոսյանը բանակցել է և՛ Այազ Մութալիբովի, և՛ Աբուլֆազ Էլչիբեյի, և՛ Հեյդար Ալիևի հետ: Ավելին, միևնույն ժամանակ հաճախակի հանդիպումներ էին կազմակերպվում երկու նախագահների ներկայացուցիչների` Ժ. Լիպարիտյանի և Վ. Գուլուզադեի միջև (1995-96 թթ. տեղի է ունեցել 11 այդպիսի հանդիպում)»,- Տեր-Պետրոսյանին հակադարձող իր հոդվածում գրել էր Սողոմոնյանը:
Ռոբերտ Քոչարյանը, հիշեցնենք, ՀՀ նախագահ էր դարձել 1998 թվականի ապրիլին, իսկ Լեռնային Ղարաբաղի Հանրապետությունը ՄԽ համանախագահների կողմից որպես հակամարտության կողմ դիտարկվում էր, առնվազն, ինչպես վերը նշեցինք, մինչև 1998 թվականի նոյեմբերը։
Սա, սակայն, այս թեմայի շուրջ հակասությունների և փոխադարձ մեղադրանքների ընդամենը մեկ դրվագն էր, և նման «քննարկումներ» եղել են դեռ 2010-ին և արդեն 2018-ին։ Սերգեյ Լավրովը, փաստացի, վերջնականապես հստակություն մտցրեց այս հարցում՝ Լեռնային Ղարաբաղը բանակցությունների սեղանից դուրս է մնացել Ռոբերտ Քոչարյանի որոշմամբ։

Спекуляции вокруг визита Лаврова и переговорного процесса
Министр иностранных дел России Сергей Лавров 11 ноября в Ереване на совместной пресс-конференции со своим армянским коллегой заявил, что Нагорный Карабах выбыл из переговоров по урегулированию конфликта решением одного «из экс-президентов Армении» (с 19։45).
«На раннем этапе консультаций и последующих переговоров по нагорно-карабахскому урегулированию, когда останавливались боевые действия – Нагорный Карабах был участником соответствующих договоренностей и соответствующих переговоров после прекращения огня. На каком-то этапе руководство Армении, один из предыдущих президентов принял решение, что интересы Карабаха будет представлять Ереван», — заявил глава МИД России, отвечая на вопрос журналиста Russia Today о том, как Россия относится к предложению Еревана о возвращении Карабаха за стол переговоров.
Это явно намекающее на второго президента Армении Роберта Кочаряна заявление Лаврова примечательно тем, что тема возвращения Арцаха за стол переговоров в Армении является предметом спекуляций и манипуляций.
Когда Арцаха выбыл из переговоров?
Так, последняя трехсторонняя встреча между представителями Армении, Нагорного Карабаха и Азербайджана состоялась в Москве весной 1997 года. Подробные описания этого периода содержатся в книге бывшего министра иностранных дел Вардана Осканяна «На пути независимости: большие вызовы маленькой страны» и статьях Татула Акопяна, который занимается освещением переговорного процесса по урегулированию карабахского конфликта.
Однако примечательно, что после последней трехсторонней встречи в Москве в 1997 году Нагорно-Карабахская Республика продолжала оставаться участником переговоров. Об этом свидетельствует тот факт, что вариант «Общего государства», предложенный Минской группой ОБСЕ 10 ноября 1998 года, адресован также Нагорному Карабаху.
Этот вариант урегулирования конфликта, подготовленный сопредседателями, адресован Армении, Азербайджану и Нагорному Карабаху. Стоит отметить, что до этого, помимо «Общего государства», сопредседатели Минской группы ОБСЕ направили трем сторонам конфликта еще два варианта урегулирования конфликта, то есть формат, когда сопредседатели вырабатывали варианты и направляли их сторонам, был общепринятой практикой и частью переговорного процесса.
Следовательно, можно утверждать, что Республика Нагорный Карабах участвовала в переговорном процессе по урегулированию конфликта до ноября 1998 года.
А уже начиная с 1999 года при втором президенте Роберте Кочаряне переговорный процесс по карабахскому урегулированию проходил по двустороннему принципу, а с 2001 года на переговорах в Париже и Ки-Уэсте Арцах был полностью вне прямых переговоров.
Как это спекулируется?
Команда второго президента Роберта Кочаряна, в лице руководителя его офиса Виктора Согомоняна, годами опровергала утверждения о том, что Арцах остался вне переговорного процесса при Роберте Кочаряне. Такие обвинения в адрес Роберта Кочаряна, в частности, были овучены первым президентом Левоном Тер-Петросяном во время митинга 1 марта 2015 года. В то время Виктор Согомонян возразил, сказав, что Арцах выбыл из переговорного процесса при Тер-Петросяне.
«Представители НКР перестали участвовать в переговорах как минимум за год до избрания Роберта Кочаряна президентом Армении. А встречи президентов Армении и Азербайджана и переговоры проводились периодически с 1990 года — параллельно Минскому процессу. Левон Тер-Петросян вел переговоры и с Аязом Муталибовым, и Абульфазом Эльчибеем, и Гейдаром Алиевым. Более того, одновременно проводились интенсивные встречи между представителями двух президентов — Жирайром Липаритяном и Вафа Гулузаде (в 1995−96 гг. состоялось 11 подобных встреч)», — говорится в противоречащей Тер-Петросяну статье Согомоняна.
Напомним, что Роберт Кочарян стал президентом Армении в апреле 1998 года, а сопредседатели Минской группы рассматривали Нагорно-Карабахскую Республику как сторону конфликта, как мы уже отметили выше, по крайней мере, до ноября 1998 года.
Это, однако, было только одним эпизодом противоречий и взаимных обвинений по этой теме, и такие «дискуссии» проходили в 2010 году и уже в 2018 году. Фактически, Сергей Лавров окончательно внес ясность в этом вопросе: Нагорный Карабах остался вне переговрного процесса решением Роберта Кочаряна.