Հրայր Թովմասյանի անշարժ գույքի ոդիսականը․ փաստարկելով մի հրապարակում
1in.am կայքում հոկտեմբերի 13-ին Սահմանադրական դատարանի նախագահ Հրայր Թովմասյանին պատկանող գույքի վերաբերյալ հոդված էր հրապարակել։ «Հրայր Թովմասյանի «թաքցրած» ունեցվածքը» վերնագրով նյութում նշվում է, որ Թովմասյանի՝ Բարձրաստիճան պաշտոնատար անձանց էթիկայի հանձնաժողով ներկայացված հայտարարագիրը «աղքատիկ» է, մինչդեռ ուղղակի կամ անուղղակի ձևով ՍԴ նախագահին են պատկանում մի շարք անշարժ գույքեր։
Ըստ 1in.am-ի տեղեկությունների՝ Թովմասյանին են պատկանում կամ նրա կողմից տնօրինվում են երկու բնակարան և ավտոկայանատեղի՝ Բուզանդի փողոցում, և տարածք Ալեք Մանուկյան փողոցի 8/1 շենքի 1-ին հարկում։ Բուզանդի բնակարաններից մեկը և Ալեք Մանուկյանի տարածքը, ըստ հրապարակման, գրանցված են Թովմասյանի կնոջ քրոջ (քենու) և նրա ամուսնու անունով։ Կայքը ներկայացրել էր նաև այդ գույքերի ձեռքբերման ուշագրավ մանրամասները։
«Փաստերի ստուգման հարթակը» որոշեց ուսումնասիրել 1in.am-ի հրապարակման մեջ Թովմասյանին վերագրվող անշարժ գույքերի կադաստրային պատմությունները՝ պարզելու, թե դրանք իսկապե՞ս պատկանում են Թովմասյանին և արդյո՞ք դրանց ձեռքբերման մանրամասները համապատասխանում են իրականությանը։
Հրայր Թովմասյանի հայտարարագրած գույքը
Հրայր Թովմասյանն արդարադատության նախարարի պաշտոնը զբաղեցրել է 2010-2014 թվականներին։ 2014- 2017 թթ.-ին  եղել է Ազգային ժողովի աշխատակազմի ղեկավար-գլխավոր քարտուղար։ 2017 թ. ապրիլի 2-ին ԱԺ պատգամավոր է ընտրվել ՀՀԿ համապետական ընտրական ցուցակով: 2018 թ. մարտի 21-ին ԱԺ կողմից ընտրվել է Սահմանադրական դատարանի նախագահ։ 2017-ին Ազգային ժողովի պատգամավոր դառնալուց հետո Բարձրաստիճան պաշտոնատար անձանց էթիկայի հանձնաժողով ներկայացրած պաշտոնի հայտարարագրում Հրայր Թովմասյանը նշել էր երկու բնակարան, անհատական բնակելի տուն և մեկ ավտոտնակ։ 2018-ին ներկայացրած տարեկան հայտարարագրում Թովմասյանը նշել էր, որ 2017-ին ձեռք է բերել երեք հողամաս՝ յուրաքանչյուրը 700,000 դրամով։
Ալեք Մանուկյան փող. 8/1
1in.am-ի հրապարակման մեջ նշվում է, որ Ալեք Մանուկյան փողոցի 8/1 շենքի առաջին հարկի տարածքը Թովմասյանը գրանցել է կնոջ քրոջ և վերջինիս ամուսնու անունով։ Այնուհետև՝ նախարար լինելու ընթացքում, Թովմասյանն այդ տարածքը «շուրջ 2 տարի ամսական բավականին խոշոր գումարով հանձնել է վարձակալության «Նոտարական պալատ» ՊՈԱԿ-ին, որը գործում է Արդարադատության նախարարության ենթակայության ներքո»։
Ալեք Մանուկյան փող. 8/1 շենքը կառուցել է «Մ.Գ. Հաուզինգ» ՍՊԸ-ն, որը հիմնադրել է նախկին ՀՀԿ-ական պատգամավոր, 2009-ին մահացած Մելիք Գասպարյանը։ 2006 թ. դեկտեմբերին շենքի առաջին հարկը Գասպարյանի դուստրը՝ Ռուզաննա Գասպարյանը, 52.4 մլն դրամով ($144,000) վաճառել է նույն ընկերության տնօրեն Վոլոդյա Մարտիրոսյանին։
Վերջինս այդ տարածքը 2009-ի մարտին ընդամենը 3 մլն դրամով ($8,100) վաճառել է ՌԴ քաղաքացիներ, Բարնաուլում բնակվող Ռուբիկ Նորիկի Ղազարյանին և նրա կնոջը՝ Սոնա Սամադի Խուդավերդյանին։ Վաճառողի լիազորված անձ հանդես է եկել Հրայր Թովմասյանը։ Իսկ գնորդը, փաստացի, Թովմասյանի կնոջ՝ Լամարա Սամադի Խուդավերդյանի քույրն է։ Հատկանշական է, որ ընդամենը երեք տարի առաջ 52.4 մլն դրամով գնած տարածքը Մարտիրոսյանը Թովմասյանի բարեկամներին փաստացի վաճառել է 17 անգամ էժան։
Նոր սեփականատերերը՝ Հրայր Թովմասյանի ռուսաստանաբնակ քենին և նրա ամուսինը, 2010-ի մարտին այս տարածքը վարձակալության են հանձնել երևանաբնակ Արտաշես Համբարձումյանին՝ ամսական 50,000 դրամով։ Վարձակալության պայմանագրում նշվում է, որ այդ ժամանակ տարածքի ավարտվածության աստիճանը 50-80% է եղել։ Պայմանագիրը լուծարվել է 2012-ի փետրվարին։
Ըստ կադաստրային փաստաթղթերի՝ 2012-ի փետրվարի 20-ին Թովմասյանի բարեկամներն այս տարածքն ամսական 300,000 դրամ վարձավճարով վարձակալության են հանձնել «Նոտարական պալատ» ոչ առևտրային կազմակերպությանը։ Այստեղ հատկանշական է այն հանգամանքը, որ այդ ժամանակ (2012-ին) արդարադատության նախարարի պաշտոնը զբաղեցնում էր Հրայր Թովմասյանը, իսկ «Նոտարական պալատը» գտնվում է Արդարադատության նախարարության վերահսկողության տակ։ Փաստացի, պալատը վարձակալել է մի տարածք, որը փոխկապակցված էր «վերադաս» Հրայր Թովմասյանի հետ։ Թովմասյանն անգամ մասնակցել էր «Նոտարական պալատի» շենքի բացմանը։
2014 թ. ապրիլին Թովմասյանը լքել է արդարադատության նախարարի պաշտոնը։ Ամիսներ անց՝ հոկտեմբերին, «Նոտարական պալատը» դուրս է եկել այդ տարածքից։
Հետաքրքրական է, որ 2016-ի օգոստոսից այս տարածքը վարձակալության է տրված դեղերի մանրածախ առևտրով զբաղվող «Ֆօլ-Ֆարմ» ՍՊԸ-ին՝ ամսական 85,000 դրամով։ Այսինքն՝ «Նոտարական պալատի» վճարած վարձից մոտ 3.5 անգամ պակաս։
Ալեք Մանուկյան փող. 8/1 շենքի առաջին հարկը, որտեղ 2012-2014 թթ. տարածք է վարձակալել «Նոտարական պալատը»
Թովմասյանը, արձագանքելով 1in.am-ի հրապարակմանը, հայտարարել էր. «Կարելի է պարզապես հիմարություն որակել 2006, 2009 թվականներին հարազատի, բարեկամի անունով գույք ձեռք բերելու պնդումը․ ինչի՞ համար»։ Սակայն թե ինչո՞ւ է «Նոտարական պալատը» տարածք վարձակալել հենց իր քենուց, և ինչո՞ւ է հենց Թովմասյանը հանդես եկել լիազոր՝ ՍԴ նախագահը չի պարզաբանել։
Բուզանդի փող. 91 շենքի 10 և 10/1 բնակարաններ
Հաջորդ անշարժ գույքը, որը հիշատակել էր 1in.am-ը, Բուզանդի փողոցի նորակառույց 91 շենքի երկու բնակարաններն են։ Դրանք իսկապես պատկանում են Թովմասյանին և կնոջ քրոջը՝ Սոնա Խուդավերդյանին։ Այդ բնակարանները Թովմասյանն ու քենին ձեռք են բերել նույն օրը՝  2013-ի դեկտեմբերի 25-ին։
Հրայր Թովմասյանի անունով գրանցված բնակարանը 213.5 քմ է։ Թովմասյանն այն ձեռք է բերել 83 մլն դրամով (այն ժամանակվա փոխարժեքով $205,000), այսինքն՝ քմ-ը 389,000 դրամ ($960)։ Սոնա Խուդավերդյանի անունով ձեռք բերված բնակարանն արժեցել է 27 մլն դրամ ($66,700), քմ՝ 410,000 դրամ ($1,013)։
Հատկանշական է, որ ըստ Վիճակագրական կոմիտեի տվյալների` 2013-ի դեկտեմբերին Երևանի Կենտրոն համայնքում բազմաբնակարան շենքերում 1 քմ-ի շուկայական միջին գինը եղել է 428,000 դրամ ($1,057)։ Սա ամբողջ Կենտրոն համայնքի միջին շուկայական գինն է, այնինչ այս շենքը գտնվում է Երևանի ամենակենտրոնում և կառուցվել է 2012-ին։ Անկասկած՝ այն պետք է շուկայականից շատ ավելի բարձր գին ունենար։
Այսպիսով, 1in.am կայքի հրապարակման մեջ նշված տեղեկատվությունը՝ Հրայր Թովմասյանի և նրա բարեկամներին պատկանող անշարժ գույքի վերաբերյալ, ճիշտ է։ Դրանց ձեռքբերման մանրամասները ևս համապատասխանում են իրականությանը։
Հ.Գ. 1in.am-ի հրապարակմանն ի պատասխան Հրայր Թովմասյանը նշել էր, որ իր կնոջ քրոջ ընտանիքը 1980-ականների վերջերից Հայաստանում չի բնակվում և Բուզանդում իր բնակարանի հարևանությամբ բնակարանը գնվել է իր առաջարկությամբ։ Հարց է առաջանում, թե ինչպե՞ս է Թովմասյանի քենին, 30 տարուց ավել բնակվելով Ալթայում, բավականին շահավետ գնով իր տարածքը վարձակալության հանձնել «Նոտարական պալատին»։
#2 «Հասկանալ FIMI-ն». Ովքե՞ր են տեղեկատվական ազդեցության դերակատարները
15:29, 17 Հլս, 2026
Հայաստանի խորհրդարանական ընտրությունների նախաշեմին Ռուսաստանը մեր երկրի տեղեկատվական միջավայրում առաջին անգամ համակարգված կերպով կիրառեց արտաքին տեղեկատվական մանիպուլյացիայի և միջամտության՝ FIMI–ի...
Սամվել Կարապետյանի պնդումը, թե վերջին տարիներին Հայաստանում «բացարձակ ներդրումներ չեն եղել» սխալ է․ ինչ են ցույց տալիս թվերը
16:18, 16 Հլս, 2026
«Ուժեղ Հայաստան» կուսակցության առաջնորդ Սամվել Կարապետյանը հուլիսի 7–ին հայտարարել էր, թե Հայաստանում ներդրումներ չեն իրականացվում։ «Վերջին տարիներին մեր երկրում բացարձակ...
Գաբրիելյանովի «սեզոնային» քարոզչությունը Հայաստանում
18:27, 15 Հլս, 2026
Հայաստանը որոշ ռուսաստանցի քարոզիչների համար դարձել է սեզոնային «արտագնա աշխատանքի» ուղղություն։ Նրանք հայտնվում են այն ժամանակ, երբ մեր երկրում կարևոր...

Главная следственный
13 октября сайт 1in.am опубликовал статью об имуществе председателя Конституционного суда Грайра Товмасяна. В статье ««Скрытoe» имущество Грайра Товмасяна» отмечается, что декларация Товмасяна, представленная в Комиссию по этике высокопоставленных должностных лиц, является «скудной», в то время как председателю КС прямо или косвенно принадлежат несколько домов.
Как сообщает 1in.am, Товмасяну принадлежат или находятся под его управлением  две квартиры и автостоянка на улице Бюзанда и территория на 1-м этаже здания 8/1 на улице Алека Манукяна. Согласно статье, одна из квартир на ул.Бузанда и территория на ул. Алека Манукяна оформлена на имя свояченицы (сестры жены) Товмасяна и ее мужа. Сайт также предоставил некоторые интересные детали о приобретении этой недвижимости.
Платформа проверки фактов решила изучить кадастровые истории недвижимости, приписываемой в статье Товмасяну, с целью выяснить, действительно ли она принадлежит Товмасяну и соответствуют ли действительности подробности ее приобретения.
Задекларированная недвижимость Грайра Товмасяна
Грайр Товмасян занимал пост министра юстиции с 2010 по 2014 год. В 2014–2017 годах был руководителем аппарата Национального Собрания. 2 апреля 2017 года был избран депутатом НС по общегосударственному избирательному списку РПА. 21 марта 2018 года был избран Национальным собранием председателем Конституционного суда. После того как в 2017 году Грайр Товмасян стал депутатом НС в своей декларации, представленной в Комиссию по этике, он отметил две квартиры, частный дом и гараж. В ежегодной декларации за 2018 год Товмасян отметил, что в 2017 году он приобрел три земельных участка, каждый за 700 000 драмов.
Ул. Алека Манукяна 8/1
В статье 1in.am отмечается, что Товмасян оформил территорию всего первого этажа здания по улице Алека Манукяна, 8/1 на имя сестры жены и ее мужа. После, за время своего пребывания на посту министра юстиции «около 2 лет, Товмасян сдавал данное помещение организации «Нотариальная палата», находящейся в подчинении министерства юстиции по довольно высокой цене».
Здание по улице Алека Манукяна, 8/1 было построено ООО «М.Г. Хаузинг», основанное бывшим депутатом от РПА Меликом Гаспаряном, который умер в 2009 году. В декабре 2006 года дочь Гаспаряна,  Рузанна Гаспарян, продала первый этаж здания директору той же компании Володе Мартиросяну за 52,4 миллиона драмов (144 тысячи долларов).
Последний в марте 2009 года продал эту территорию всего за 3 миллиона драмов (8 100 долларов) проживающим в Барнауле гражданам России Казаряну Рубику Нориковичу и его жене Худавердян Соне Самадовне. В качестве уполномоченного лица продавца выступил Грайр Товмасян. А в качестве покупателя, по сути, выступала сестра жены Товмасяна Худавердян Ламара Самадовна. Примечательно, что Мартиросян, который всего три года назад приобрел территорию за 52,4 млн. драмов, фактически продал ее родственникам Товмасяна в 17 раз дешевле.
Новые владельцы, свояченица Грайра Товмасяна и ее муж, в марте 2010 года сдали эту территирию в аренду жителю Еревана Арташесу Амбарцумяну за 50 000 драмов в месяц. В договоре аренды отмечается, что степень законченности территории составляла 50-80%. Контракт был расторгнут в феврале 2012 года.
Согласно кадастровым документам, 20 февраля 2012 года родственники Товмасяна сдали эту территорию в аренду некоммерческой организации «Нотариальная палата» за 300 000 драмов в месяц. Здесь примечательно, что в то время ( в 2012 году) пост министра юстиции занимал Грайр Товмасян, а «Нотариальная палата» находилась в подчинении Министерства юстиции. Фактически палата арендовала территорию, связанную с «вышестоящим» Грайром Товмасяном. Товмасян даже участвовал в открытии здания «Нотариальной палаты».
В апреле 2014 года Товмасян покинул пост министра юстиции. Несколько месяцев спустя, в октябре, «Нотариальная палата» покинула эту территорию.
Занимательно, что с августа 2016 года эта территория сдана в аренду ООО «Фол-Фарм» за 85 000 драмов в месяц. То есть примерно в 3,5 раза меньше, чем платила «Нотариальная палата».
Первый этаж здания по ул. Алека Манукяна, где в 2012-2014гг. арендовала территорию «Нотариальная палата».
В ответ на статью 1in.am Товмасян заявил: «Можно просто назвать глупостью утверждение о приобретении собственности на имя родственника в 2006, 2009 годах. Зачем?». Однако почему Нотариальная палата арендовала территорию именно у его свояченицы и почему именно Товмасян выступил уполномоченным, председатель КС не уточнил.
Квартиры по ул. Бюзанда 10 и 10/1
Следующей недвижимостью, упомянутой 1in.am, являются две квартиры в новостройке по Бюзанда, 91. Они действительно принадлежат Товмасяну и сестре его жены Соне Худавердян. Эти квартиры были приобретены Товмасяном и его свояченицей в один день, 25 декабря 2013 года.
Площась оформленной на имя Грайра Товмасяна квартиры составляет 213.5 кв.м. Товмасян купил ее за 83 млн драмов (по курсу того времени 205 тыс. долларов), то есть 389 тыс. драмов за кв.м (960 долларов). Стоимость квартиры Соны Худаердян составила 27 млн. драмов (66, 700 тыс. долларов), 410 тыс. драмов за кв.м ( 1,013 долларов).
Примечательно, что, по данным Статистического комитета, в декабре 2013 года в многоэтажных зданиях административного района Кентрон в Ереване средняя рыночная цена за один квадратный метр составляла 428 000 драмов (1 057 долларов). Это средняя рыночная цена по всему району Кентрон, между тем как это здание находится в центре Еревана и было построено в 2012 году. Несомненно, квартиры в нем должны были иметь цену намного выше рыночной.
Таким образом, информация на сайте 1in.am о недвижимости, принадлежащей Грайру Товмасяну и его родственникам, верная. Детали их приобретения также соответствуют действительности.
P.S. В ответ на публикацию 1in.am Грайр Товмасян отметил, что семья сестры его жены не живет в Армении с конца 1980-х годов, и квартира по ул. Бюзанда была куплена по его предложению. Возникает вопрос, как свояченица Товмасяна, проживающая более 30 лет в Алтае, сдала в аренду принадлежащую ей территорию «Нотариальной палате» по очень выгодной цене?
Российский телеканал Рен ТВ искажает внутриполитические события в Армении
Четыре ошибки в одном репортаже «5-го канала»
17:34, 3 Дек, 2019
В годы руководства бывшего директора ЗАО «Ереванский метрополитен им. Карена Демирчяна» Пайлака Яйлояна в Метрополитене были допущены ряд  злоупотреблений. «Платформа...
12:09, 30 Ноя, 2019
Недавние публикации властей о перемещении населения стали поводом для обвинений и разногласий. Прозвучали утверждения о том, что власти пытаются манипулировать...