Մոտ 40 միլիարդով քիչ գումար՝ բնապահպանական ծախսերին․ վարչապետը խեղաթյուրել է «Լուսավոր Հայաստանի» բարձրացրած հարցը
16:15, 19 Նյմ, 2019
«2020 թվականի պետական բյուջեի մասին» օրենքի նախագծի քննարկման ժամանակ՝ նոյեմբերի 15-ին, վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանն Ազգային ժողովի ամբիոնից մեղադրել էր «Լուսավոր Հայաստան» կուսակցությանը «տերմինախեղդ անելու» և աշխատավարձերի և թոշակների բարձրացմանը դեմ լինելու մեջ։
«2020-ի հունվարի մեկից միայն հարկային փոփոխությունների արդյունքում 230,000 մարդու աշխատավարձ բարձրանալու է։ Եթե հաշվենք 2018-ի հուլիսի մեկից ի վեր Հայաստանի Հանրապետությունում քանի մարդու աշխատավարձ, թոշակ ու նպաստ է բարձրացել․․․ ահռելի թիվ, բայց այսօր մեր ընդդիմությունը մեզ ի՞նչ ա ասում, ինչ-որ տերմինախեղդ ա անում, ասում ա՝ գետինը մտնեք դուք, ֆիսկալ կանոնները խախտում եք։ Եկեք թարգմանեք Ձեր ասածը, դուք ի՞նչ եք ասում, դուք ասում եք՝ աշխատավարձ մի բարձրացրեք, թոշակ մի բարձրացրեք, նպաստ մի բարձրացրեք։ Դե կանգնեք ուղիղ էտ ասեք, ինչ եք գիտահետազոտական-միտահետազոտական․․․ նենց բառեր եք ասում, որ ոչ մեկ գլխի չընկնի ինչ եք ասում։  «Լուսավոր Հայաստան» կուսակցությո՛ւն, կանգնեք, ուղիղ ասեք, որ մենք դեմ եք, որ դուք բարձրացնեք աշխատավարձերն ու թոշակները»,- հայտարարել էր Փաշինյանը։
Վարչապետի այս խոսքից հետո «Լուսավոր Հայաստան» խմբակցության պատգամավորները պնդեցին, որ բյուջեի նախագիծը ներկայացվել է օրենքի խախտմամբ, և վարչապետը փորձում է մանիպուլյացիայի միջոցով շեղել հանրության ուշադրությունն օրենքի խախտումից։
«Փաստերի ստուգման հարթակը» փորձել է հասկանալ, թե արդյո՞ք բյուջեի նախագիծը իսկապես խնդրահարույց է, և եթե այո, ապա ի՞նչ խախտումների մասին է խոսքը։
Ինչո՞ւմ է մեղադրում ԱԺ «Լուսավոր Հայաստան» խմբակցությունը կառավարությանը
ԱԺ-ում 2020 թվականի բյուջեի նախագծի քննարկումների ժամանակ ԱԺ ֆինանսավարկային և բյուջետային հարցերի հանձնաժողովի նախագահ Մանե Թանդիլյանը հայտարարել էր, թե չի կարող չխոսել բյուջետային համակարգի օրենքի խախտումների մասին:
«Տարբեր ձևաչափերով եմ խոսել, պարոն Ջանջուղազյան, 18-րդ հոդվածը եզակի երաշխիք էր ապահովում, որ բնապահպանական ծրագրերն իրականացնեն այն մակարդակով, որ Հայաստանը, որն իմ գնահատմամբ՝ բնապահպանական աղետի մեջ է, և կախվածությունը հանքարդյունաբերությունից վատագույն երկրների շարքում 14-րդն է՝ զիջելով աֆրիկյան և ասիական որոշ երկրների, որևէ ծրագիր չունեք այդպիսի, որը կապահովեր «Բյուջետային համակարգի մասին» օրենքի դրույթը։ Եվ 54 մլրդի փոխարեն ընդամենը 16 մլրդի ինչ-որ մեկ-երկու ծրագրեր անելով՝ մենք էն խնդիրը, որ առկա է բնապահպանության առումով, ուղղակի չենք լուծում»,- նոյեմբերի 14-ին ԱԺ-ում, դիմելով ֆինանսների նախարար Ատոմ Ջանջուղազյանին, նշել էր պատգամավորը։
Մանե Թանդիլյանի խոսքով՝ անհամապատասխանություն կա Շրջակա միջավայրի նախարարության` 2020 թվականի պետական բյուջեի ծրագրի և «Բյուջետային համակարգի մասին» օրենքի հետ. բնապահպանական ծրագրերին հատկացվել է ավելի քիչ գումար։
Ֆինանսավարկային և բյուջետային հարցերի հանձնաժողովի նախագահ Մանե Թանդիլյանը օրենքի խախտման հարցը բարձրացրել էր նաև ԱԺ հանձնաժողովներում 2020 թվականի պետական բյուջեի քննարկման ժամանակ, և շրջակա միջավայրի նախարար Էրիկ Գրիգորյանի հետագա պաշտոնավարման հարցը հարցականի տակ դրել։
Շրջակա միջավայրի նախարար Էրիկ Գրիգորյանը հակադարձել էր, որ բյուջետային համակարգի մասին այդ դրույթի մեկնաբանման հստակեցման կարիք կա։ Ինչին ի պատասխան՝ Թանդիլյանը հայտարարել էր․ «Եթե Դուք պատրաստ չեք այդ ծրագրերն իրականացնել, կներեք, ինձ մոտ Ձեր պաշտոնավարման նպատակահարմարությունը հարցականներ է առաջացնում»։
Oրենքի խախտում եղե՞լ է, թե ոչ
«Բյուջետային համակարգի մասին» օրենքի 21-րդ հոդվածով սահմանվում են պետական բյուջեի նախագծի կազմման պահանջները։
Նույն օրենքի 18-րդ հոդվածի 4-րդ կետով (Պետական բյուջեի ծախսերի ուղղություններ) նշվում է, որ «բնապահպանական ծրագրերի գծով յուրաքանչյուր տարվա պետական բյուջեով նախատեսվող ծախսերը չեն կարող պակաս լինել, քան այդ տարվան նախորդող երկրորդ բյուջետային տարվա բնապահպանական և բնօգտագործման վճարների, իսկ 2020 թվականից սկսած` բնապահպանական հարկի և բնօգտագործման վճարների գծով փաստացի մուտքերի հանրագումարը»:
2018 թվականին բյուջե մուտքագրված բնապահպանական հարկի և բնօգտագործման վճարի չափը կազմում է 54.2 մլրդ դրամ, և փաստացի, 2020-ին բնապահպանական ծրագրերին պետք է ուղղվեր ոչ քիչ, քան 54.2 մլրդ դրամ։ Մինչդեռ, 2020 թվականի պետական բյուջեի ծրագրով  բնապահպանական ծախսերի ծրագրերի համար հատկացվել է ընդամենը 16 միլիարդ դրամ. անտառային տնտեսության համար հատկացվել է 1,9 մլրդ դրամ, իսկ շրջակա միջավայրի պաշտպանության համար՝ 13,7 մլրդ դրամ։
Այսինքն՝ մոտ 39 միլիարդով պակաս գումար է ուղղվել բնապահպանական ծրագրերի ծախսերին, որն օրենքով սահմանված ֆիսկալ կանոնների խախտում է։
Նշենք, որ ըստ «Բյուջետային համակարգի մասին» օրենքի՝ բնապահպանական ծրագրերի այս կանոնը օրենքով սահմանված ֆիսկալ կանոններից մեկն է։ Իսկ  հարկաբյուջետային (ֆիսկալ) քաղաքականությունն այն բոլոր միջոցառումների ամբողջությունն է, որը ծախսումների և հարկերի փոփոխությունների միջոցով ծառայում է մակրոտնտեսական կայունության ապահովմանը, որպեսզի պետության պարտքը լինի կառավարելի։
Օրենքի խախտումը որևէ կապ չունի աշխատավարձերի ու թոշակների բարձրացման հետ
Իսկ թե նման օրենքի խախտումն ինչ կապ ունի աշխատավարձերի ու թոշակների բարձրացման հետ, ինչպես վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանն է հայտարարում, այդքան էլ հասկանալի չէ։ Գուցե վարչապետը նկատի ունի այն, որ բնապահպանական ոլորտից այս 40 միլիարդը, փաստացի, օրենքի խախտումով ուղղվում է աշխատավարձերի ու թոշակների բարձրացմանը, և այլ կերպ ասած,  ըստ նրա՝ նպատակը արդարացնում է օրենքի խախտումը։
Այսպիսով, ակնհայտ է, որ վարչապետը խեղաթյուրել է ընդդիմադիր «Լուսավոր Հայաստան» խմբակցության բարձրացված հարցը, որը որևէ կերպ չի վերաբերել աշխատավարձերի ու թոշակների բարձրացմանը դեմ լինելուն։ Եվ Մանե Թանդիլյանի հայտարարությունը, որ «Բյուջետային համակարգի մասին» օրենքի դրույթը խախտվել է, համապատասխանում է իրականությանը։

Премьер-министр исказил поднятый фракцией «Луавор Айастан» вопрос
15 ноября во время обсуждения проекта государственного бюджета на 2020 год премьер-министр Никол Пашинян с трибуны Национального Собрания обвинил фракцию «Лусавор Айастан» в «оперировании терминами» и в том, что она выступает против повышения зарплат и пенсий.
«С 1 января 2020 года только в результате налоговых реформ заработная плата 230 тысяч человек в Армении повысится. Если учесть, для скольких людей в стране выросли зарплаты, пенсии и пособия с 1 июля 2018 года, то можно с уверенностью сказать, что это огромная цифра… Давайте попробуем перевести ваши слова. Вы по сути говорите: «Не повышайте зарплаты, не повышайте пенсии, не повышайте пособия». Ну так прямо об этом и заявите. Что вы используете научные выражения? Человек ничего понять толком не может. «Светлая Армения», встаньте и прямо скажите, что вы против повышения зарплат и пенсий», — заявил Пашинян.
После выступления премьер-министра депутаты от фракции «Лусавор Айстан» стали утверждать, что проект бюджета был представлен с нарушением закона, и что премьер-министр с помощью манипулятивных шагов пытается отвлечь внимание общественности от нарушения закона.
«Платформа проверки фактов» попыталась выяснить, действительно ли проект бюджета проблематичен, и если да, о каких нарушениях идет речь?
В чем обивиняет правительство фракция «Лусавор Айастан»?
В ходе обсуждения проекта бюджета на 2020 год в Национальном Собрании председатель постоянной комиссии НС по финансово-кредитным и бюджетным вопросам Мане Тандилян заявила, что не может не говорить о нарушениях в законе «О бюджетной системе».
«Г-н Джанджугазян, статья 18 обеспечивала уникальную гарантию того, что экологические проекты будут реализованы, поскольку Армения, по моей оценке, на грани экологической катастрофы, а по показателю зависимости от добычи полезных ископаемых находится на 14-м месте, уступая некоторым африканским и азиатским странам. У вас нет программы, которая бы соответствовала положениям закона «О бюджетной системе». А выполнив всего пару проектов за 16 миллиардов вместо 54 миллиардов, мы просто не решаем проблему защиты окружающей среды», — 14 ноября в НС отметила депутат, обращаясь к министру финансов Атому Джанджугазяну.
По словам Мане Тандилян, существует несоответствие между программой государственного бюджета Министерства окружающей среды на 2020 год и законом «О бюджетной системе»: на экологические проекты выделено намного меньше средств.
Председатель постоянной комиссии НС по финансово-кредитным и бюджетным вопросам Мане Тандилян подняла вопрос о нарушении закона также во время обсуждения проекта государственного бюджета на 2020 год в комитетах НС и поставила под сомнение вопрос о дальнейшем пребывании в должности министра окружающей среды Эрика Григоряна.
Министр окружающей среды Эрик Григорян возразил, отметив что необходимо уточнить это положение о бюджетной системе. В ответ Тандилян заявила: «Если вы не готовы осуществить эти программы, то извините, целесообразность вашего пребывания на посту вызывает у меня вопросы».
Были ли нарушение закона?
Статья 21 закона «О бюджетной системе» устанавливает требования к составлению государственного бюджета.
В пункте 4 статьи 18 того же закона (Направления расходования государственного бюджета) отмечается, что «расходы, предусмотренные государственным бюджетом на ежегодные экологические программы, не могут быть меньше, чем совокупность экологических расходов предыдущего года, а с 2020 года меньше, чем общий объем экологических налогов и платежей».
В 2018 году сумма уплаченного в бюджет экологического налога и платы за природоиспользование составляет 54,2 млрд. драмов, и фактически в 2020 году на природоохранные проекты должно было быть выделено не менее 54,2 млрд. драмов. Между тем как по проекту государственного бюджета на 2020 год на программы природоохранных расходов выделено всего 16 млрд. драмов: 1,9 млрд драмов на лесное хозяйство и 13,7 млрд драмов — на охрану окружающей среды.
То есть, на экологические программы направлено на около 39 миллиардов долларов меньше, что является нарушением фискальных норм, установленных законом.
Отметим, что в соответствии с законом «О бюджетной системе» это правило экологических программ является одним из фискальных норм, установленных законом. А налогово-бюджетная  (фискальная) политика представляет собой меры, которые предпринимает правительство с целью стабилизации экономики с помощью изменения величины доходов и/или расходов государственного бюджета.
Нарушение закона не связано с повышением зарплат и пенсий
Какое отношение это нарушение закона имеет к повышению зарплат и пенсий, как заявляет премьер-министр Никол Пашинян, не столь понятно. Возможно, премьер-министр имеет в виду, что 40 миллиардов долларов из сферы охраны окружающей среды фактически с нарушением закона направляются на повышение зарплат и пенсий, иными словами, по его словам, цель оправдывает нарушение.
Таким образом, очевидно, что премьер-министр исказил вопрос, поднятый оппозиционной фракцией «Лусавор Айастан», который никоим образом не касался выступления против повышения зарплат и пенсий. И заявление Мане Тандилян о том, что положение закона «О бюджетной системе» было нарушено, является верным.