Տնտեսական ցուցանիշները՝ հետհեղափոխական Վրաստանում. Մանե Թանդիլյանի հայտարարության հետքերով
Հարևան Վրաստանում 2003 թվականին, երբ տեղի ունեցավ հեղափոխություն, տնտեսական աճը տվյալ տարում 11.1% էր, իսկ հետագա տարիների միջինը մինչև 2008 թ. ճգնաժամը՝ 9.7 տոկոս. Մանե Թանդիլյան
«Լուսավոր Հայաստան» խմբակցության պատգամավոր, ֆինանսավարկային և բյուջետային հարցերի մշտական հանձնաժողովի նախագահ Մանե Թանդիլյանը նոյեմբերի 14-ին Ազգային ժողովում 2020 թ. պետական բյուջեի նախագծի քննարկման ժամանակ, անդրադառնալով 2020-ին նախատեսվող 4.9 տոկոս տնտեսական աճին, համեմատականներ տարավ Վրաստանում հետհեղափոխական շրջանի տնտեսական ցուցանիշների հետ։
«Հեռու չգնալով՝ հարևան Վրաստանում 2003 թվականին, երբ տեղի ունեցավ հեղափոխություն, տնտեսական աճը տվյալ տարում 11.1% էր, իսկ հետագա տարիների միջինը մինչև 2008 թ. ճգնաժամը՝ 9.7 տոկոս, և որքանո՞վ է այս բյուջեն հեղափոխական, և եթե չասեմ պահպանողական, դա երևի ամենամեղմ նկարագիրը կլինի»,- ասել է Թանդիլյանը։
«Փաստերի ստուգման հարթակը» փորձեց պարզել՝ արդյո՞ք Մանե Թանդիլյանի՝ Վրաստանի հետհեղափոխական շրջանի տնտեսական ցուցանիշների վերաբերյալ տվյալները համապատասխանում իրականությանը, թե ոչ։
Վրաստանի «վարդերի հեղափոխությունը»
Վրաստանում 2003-ի նոյեմբերին խորհրդարանական ընտրություններից հետո սկսվեցին բազմամարդ հանրահավաքներ, որոնց արդյունքում նախագահ Էդուարդ Շևարդնաձեն հրաժարական տվեց և հեռացավ քաղաքականությունից։ Արտահերթ նախագահական և խորհրդարանական ընտրություններում հաղթանակ տարան Միխայիլ Սահակաշվիլին և նրա առաջնորդած կուսակցությունը։ Հեղափոխությունից հետո Վրաստանում սկսվեցին լայնածավալ բարեփոխումներ, որոնց արդյունքում երկրում զգալիորեն նվազեց կոռուպցիայի մակարդակը։
Տնտեսական ցուցանիշները՝ հետհեղափոխական Վրաստանում
Ըստ Համաշխարհային բանկի տվյալների՝ 2003-ին Վրաստանի համախառն ներքին արդյունքի (ՀՆԱ) աճը եղել է 11.06 տոկոս։ Այս ցուցանիշը կարելի է տպավորիչ համարել, քանի որ այն կրկնակի ավել էր 2002-ին գրանցված 5.5 տոկոս աճից։ Իսկ 2004-2007 թթ. միջին տարեկան աճը կազմել է 9.35 տոկոս։ Այսինքն, Մանե Թանդիլյանը ճիշտ թվեր է ներկայացրել հետհեղափոխական Վրաստանում տնտեսական աճի վերաբերյալ։
Սակայն, ինչպես վերը նշեցինք, «վարդերի հեղափոխությունը» տեղի է ունեցել 2003-ի նոյեմբերին, և չի կարելի պնդել, որ այդ տարվա 11.1 տոկոսանոց աճը քաղաքական փոփոխությունների արդյունք է։
Հատկանշական է, որ Հայաստանում նույն ժամանակահատվածում՝ 2004-2007թթ. գրանցվել է միջինը տարեկան 12.8% տնտեսական աճ։ Ընդհանրապես, 2000-ականների կեսերը համարվում է համաշխարհային տնտեսության աճի համար բարենպաստ ժամանակահատված և Վրաստանի բարձր տնտեսական աճը պայմանավորել «վարդերի հեղափոխությամբ», այդքան էլ ճիշտ չէ։
Թանդիլյանը հայտարարեց նաև, որ «նույն Վրաստանում դրանից (2003-ի հեղափոխությունից-խմբ.) հետո երկուսուկես անգամ մեծացավ ներդրումների ծավալը՝ հասնելով 1 մլրդ դոլարի»։
Այս պնդումը ևս հիմնականում համապատասխանում է իրականությանը։ Ըստ Համաշխարհային բանկի տվյալների՝ եթե 2003-ին Վրաստանում օտարերկրյա ուղղակի ներդրումները կազմում էին 335 մլն դոլար, ապա 2006-ին դրանք արդեն հասել էին 1.17 մլրդ դոլարի։ Սա 3.5 անգամ ավելացում է։ Իսկ եթե համեմատենք 2004-ի և 2006-ի թվերը, ապա կլինի 2.4 անգամ աճ։
Այսպիսով, Մանե Թանդիլյանի ներկայացրած թվերը մեծամասամբ համապատասխանում են իրականությանը։ Սակայն նրա պնդումը, որ Վրաստանը գրանցել է 11 տոկոս տնտեսական աճ հեղափոխության տարում՝ 2003-ին, խնդրահարույց է, քանի որ քաղաքական փոփոխությունները տեղի են ունեցել նոյեմբերին, և չէին կարող էական ազդեցություն ունենալ տնտեսական աճի վրա։ Այնուամենայնիվ, հեղափոխությանը հաջորդող չորս տարում Վրաստանի տնտեսությունը աճել է։

Экономические показатели в постреволюционной Грузии. По следам заявления Мане Тандилян
Мане Тандилян: «Когда в соседней Грузии в 2003 году произошла революция, экономический рост в том году составил 11,1%, а в последующие годы, до кризиса 2008 года – в среднем 9,7%».
Депутат от фракции «Лусавор Айастан», председатель постоянной комиссии по финансово-кредитным и бюджетным вопросам Мане Тандилян 14 ноября в НС во время обсуждения проекта государственного бюджета на 2020 год, коснувшись запланированного на 2020 год экономического роста в 4,9%, провела сравнение с экономическими показателями Грузии в постреволюционный период.
«Когда в соседней Грузии в 2003 году произошла революция, экономический рост в том году составил 11,1%, а в последующие годы, до кризиса 2008 года – в среднем 9,7%. И насколько этот бюджет является революционным? Скорее он является консервативным, это наверное будет самым мягким эпитетом», — сказала депутат.
«Платформа проверки фактов» попыталась выяснить, соответствуют ли действительности представленные Мане Тандилян данные об экономических показателях в постреволюционный период Грузии.
«Революция роз» в Грузии
После парламентских выборов в Грузии в ноябре 2003 года начались масштабные митинги, в результате которых президент Эдуард Шеварднадзе подал в отставку и ушел из политики. На досрочных президентских и парламентских выборах победу одержали Михаил Саакашвили и его партия. После революции в Грузии начались масштабные реформы, которые привели к значительному снижению уровня коррупции в стране.
Экономические показатели в постреволюционной Грузии
По данным Всемирного банка, в 2003 году рост валового внутреннего продукта (ВВП) в Грузии составил 11,06%. Эту цифру можно считать впечатляющей, поскольку она вдвое больше, чем зафиксированный в 2002 году рост в 5,5%.  А среднегодовой рост в 2004-2007гг. составил 9.35%. То есть, Мане Тандилян представила точные данные об экономическом росте в постреволюционной Грузии.
Однако, как мы уже отметили выше, «Революция роз» произошла в ноябре 2003 года, и нельзя утверждать, что рост в 11,1% того года был результатом политических изменений.
Примечательно, что в тот же период в Армении, в 2004-2007гг. был зафиксирован среднегодовой экономический рост в 12.8%. В целом середина 2000-х годов рассматривается как время благоприятного роста мировой экономики, и обуславливать высокий экономический рост в Грузии «Революцией роз», не столь верно.
Тандилян заявила также, что в той же Грузии после революции 2003 года объем инвестиций вырос в 2,5 раза, достигнув 1 млрд долларов.
Это утверждение также в значительной степени верно. По данным Всемирного банка, если прямые иностранные инвестиции в Грузию в 2009 году составляли 335 млн долларов, то в 2006 году они уже достигли 1.17 млрд долларов (рост в 3.5 раза). А если сравнить показатели за 2004 и 2006 годы, то рост будет в 2.4 раза.
Таким образом, цифры, представленные Мане Тандилян, в значительной степени соответствуют действительности. Однако ее утверждение, что в год революции, в 2003 году, Грузия зафиксировала экономический рост в 11% является проблематичным, поскольку политические изменения произошли в ноябре и не могли оказать существенного влияния на экономический рост. Тем не менее, за последующие революции 4 года экономика Грузии выросла.