Նարեկ Մալյանի կեղծ հայտարարությունները «Ազատություն Նիկոլ Փաշինյանին» ակցիայի ժամանակ
Պետությունը 20 մլն դրամ է հատկացնում 22 րոպեանոց ֆիլմի համաֆինանսավորման համար, այսինքն՝ դուք որպես հարկատու ձեր գրպանից յուրաքանչյուր րոպեի համար վճարել եք 1 մլն դրամ. Նարեկ Մալյան
«ՎԵՏՕ» հասարակական-քաղաքական շարժման հիմնադիր Նարեկ Մալյանը նոյեմբերի 20-ին «Բաց հասարակության հիմնադրամների» (ԲՀՀ) գրասենյակի դիմաց «Ազատություն Նիկոլ Փաշինյանին» խորագրով ակցիա է իրականացրել, որի ժամանակ իրականությանը չհամապատասխանող մի շարք հայտարարություններով է հանդես եկել։
«Հուզանք ու զանգ» ներկայացման մասին
Անդրադառնալով մեծ աղմուկ բարձրացրած «Հուզանք ու զանգ» ներկայացմանը՝ Նարեկ Մալյանը նշել է, որ իրենց տեղեկություններով՝ ԲՀՀ գրասենյակը նույնպես ֆինանսավորել է այն։
Նոյեմբերի 4-ին «ԱԺԶ» մշակութային-հասարակական կազմակերպությունը մետրոյի «Հանրապետության հրապարակ» կայարանի հարակից տարածքում բեմադրել էր «Հուզանք ու զանգ» ներկայացումը, որը, սակայն, ավարտվել էր սկանդալով։ Ներկայացումը միանշանակ չէր ընդունվել անցորդների կողմից, այնուհետև մեծ քննադատության էր ենթարկվել։
Ներկայացումն իրականացվել էր Կրթության, գիտության, մշակույթի և սպորտի նախարարության տրամադրած դրամաշնորհով։ Համաձայն կնքված պայմանագրի՝ նախարարությունը շուրջ 2 միլիոն 700 հազար դրամ էր տրամադրել ներկայացման համար։ «Փաստերի ստուգման հարթակը» կապ հաստատեց նաև ԲՀՀ գրասենյակի հետ՝ պարզելու, թե արդյո՞ք ԲՀՀ-ն ևս ֆինանսավորել է «Հուզանք ու զանգ» ներկայացումը։ Հիմնադրամի հայաստանյան գրասենյակի ղեկավար Լարիսա Մինասյանը մեզ հետ զրույցում հերքեց տեղեկատվությունը. «Միանշանակ սուտ է, ոչ մի լումա դուրս չի գրվել «Հուզանգ ու զանգ» ներկայացման համար, անգամ այդպիսի պահանջ կամ խնդրանք չի եղել։ Մեզ չեն էլ դիմել»,- հայտնեց Մինասյանը։
Այսպիսով, Մալյանի վերոնշյալ տեղեկությունները սխալ են. ներկայացման համար հիմնադրամից ֆինանսավորում չի եղել։
Տրանսգենդեր անձի և Արայիկ Հարությունյանի հանդիպման մասին
ԲՀՀ գրասենյակի դիմաց Մալյանն իր ելույթում նաև հայտարարել է. «Տրանսվիստիտ մարմնավաճառ Կարաբինան ԿԳՄՍ նախարար Արայիկ Հարությունյանից պահանջել է դպրոցներում տրանսվիստիտների համար լայն իրավունքներ և իր ֆեյսբուքյան էջում հայտարարել է, որ բավարարված է այդ հանդիպումից։ Այսինքն, կարելի է ենթադրել, որ տրանսվիստիտների մուտքը դպրոցներ արդեն արտոնված է»։
Fip.am-ն ուսումնասիրեց Մալյանի նշած քաղաքացու (Գարիկ Ամոլիկյան) ֆեյսբուքյան հրապարակումը։ Նա իսկապես գրում է, որ բավարարված է Արայիկ Հարությունյանի հետ հանդիպումից, բայց հանդիպման մանրամասների մասին տեղեկություն չի հայտնում։ Իսկ ահա լրատվական կայքերից մեկի հետ զրույցում քաղաքացին պարզաբանում է, որ նախարարին դիմել է իր խախտված իրավունքների վերականգնման համար. «Կրթության ոլորտում ինձ ոչ մի խնդիր չի հետաքրքրել, իրականում ապատեղեկատվություն է տարածվել, թե ես գնացել եմ նախարարի մոտ և բարձրաձայնել եմ որոշ խնդիրներ: Ես նախարարի պաշտոնակատարին ասել եմ, որ իմ կրթության իրավունքը խախտվել է, ու ես միջնակարգ կրթության վկայականի անհրաժեշտություն ունեմ: Ինձ հետաքրքրում էր, թե որտեղ, երբ ու ինչ քննություններ պետք է հանձնեմ: Ես որևէ խնդիր չեմ բարձրաձայնել, որ լուծում պահանջեր դա, կամ Արայիկ Հարությունյանն ինձ խոստումներ տար»,- Тert.am-ի հետ զրույցում հայտնել էր քաղաքացին։ Այսպիսով, Մալյանը աղավաղում է նաև նախարարի և քաղաքացու հանդիպման իրական պատճառները։
«Մել» ֆիլմի ֆինանսավորման մասին
Անդրադառնալով Եվրոպայի չեմպիոն, այժմ Նիդերլանդներում մշտական բնակություն հաստատած Մել Դալուզյանի մասին նկարահանվող ֆիլմին, որի համար ֆինանսավորում է  հատկացրել նաև Հայաստանի կառավարությունը, Մալյանը խեղաթյուրել է փաստերը։
Այսպես, նա նշում է, որ ֆիլմի տևողությունը 22 րոպե է, և որ հարկատուների գրպանից  յուրաքանչյուր րոպեի համար 1 մլն դրամ է վճարվում. «Պետությունը  ձեր փողից 20 մլն դրամ է հատկացնում 22 րոպեանոց ֆիլմի համաֆինանսավորման համար, այսինքն՝ դուք որպես պարտաճանաչ հարկատու, դուք որպես խանութում ՀԴՄ պահանջող հպարտ քաղաքացի, ձեր գրպանից այդ ֆիլմի ամեն րոպեի համար վճարում եք 1 մլն դրամ»։
Այնինչ, ինչպես տեղեկանում ենք ֆիլմը արտադրող ընկերության պաշտոնական կայքում հրապարկված տեղեկատվությունից, ֆիլմի տևողությունը ոչ թե 22 րոպե է, այլ 70։ Փաստացի, Մալյանը ստում է նաև ֆիլմի տևողության վերաբերյալ։
«Հայոց լեզու» առարկայի մասին
Անդրադառնալով բուհերում հայոց լեզվի դասավանդման պարտադիր չլինելու ԿԳՄՍ նախարարության առաջարկին՝ Մալյանն այն անվանում է արշավ հայոց լեզվի ու հայոց պատմության դեմ։ «Ընդամենը ամիսներ առաջ Փաշինյանի կառավարության ծրագիրն եմ նայում, կրթության և գիտության բաժնում սևով սպիտակի վրա գրված է՝ ստեղծել անհրաժեշտ պայմաններ՝ հայերենի՝ իբրև ժամանակակից գիտության լեզվի գործառնության ու զարգացման համար,- նշում է Մալյանը և շարունակում,- …բուհերից հայոց լեզուն հանելո՞վ են ստեղծվում անհրաժեշտ պայմաններ հայերենը ժամանակակից գիտության լեզու դարձնելու համար. այս ի՞նչ հրեշավոր սուտ է, հայոց լեզվի նկատմամբ պետության նման վերաբերմունքը վտանգում է  հանրային առողջությունը»։
Իրականում ԿԳՄՍ նախարար Արայիկ Հարությունյանը մի քանի անգամ հայտարարել է, որ հայոց լեզու առարկան բուհերից ոչ ոք չի հանում։ Նախարարության առաջարկած փոփոխությունների փաթեթով առաջարկվում է հայոց լեզու և հայոց պատմություն առարկաների դասավանդման պարտադիր լինել-չլինելը թողնել բուհերի հայեցողությանը։ Դեռևս առկա է միայն նախագծի աշխատանքային տարբերակը, որն էլ ուղարկվել է բուհերին՝ կարծիքների համար։ Այս մասին նախարարը հայտարարել է պրոֆեսորադասախոսական կազմի հետ հանդիպման ժամանակ։ Դրանով առաջարկվում է բուհերին տալ ավելի լայն ինքնավարություն՝ որոշելու այս առարկաների դասավանդման ձևը։ Ըստ այդմ՝ բուհերը իրենք են որոշելու, թե յուրաքանչյուր ֆակուլտետում որքան ժամաքանակով են դասավանդվելու այս առարկաները։ Հետևաբար, Մալյանի այն պնդումը, թե հայոց լեզուն բուհերից հանում են, մոլորեցնող է։
#բռնությանձայնը նամակների շարքի մասին
Խոսելով լրագրող Լյուսի Քոչարյանի կողմից հրապարակված՝ սեռական բռնության ենթարկված անձանց անանուն նամակների մասին, որոնք սկսեցին տարածվել #բռնությանձայնը հեշթեգով, Նարեկ Մալյանը նշում է, որ դրանք կեղծ էին. «Ոստիկանության կողմից պաշտոնապես հերքվեց այդ նամակների իսկությունը, այսինքն՝ պաշտոնապես էտ նամակները կեղծ էին»,- հայտարարում է Մալյանը։
Նշենք, որ Մալյանն առաջին անգամը չէ, որ այս պնդումն է անում․ «Փաստերի ստուգման հարթակը» մեկ անգամ անդրադարձել է այս հայտարարությանը։ Մենք նշել էինք, որ Լյուսի Քոչարյանի կողմից հրապարակված նամակներն անանուն էին, իսկ Քրեական դատավարության օրենսգրքի 177-րդ հոդվածի համաձայն՝ անանուն հաղորդումը քրեական գործ հարուցելու հիմք չէ: Որպես հանցագործության մասին հաղորդում՝ գնահատական և ընթացք է տրվում այն տեղեկություններին, որոնք ունեն որոշակի կոնկրետություն, նախնական տեղեկության հիման վրա հնարավոր է եզրահանգում անել կատարված հանցագործության վերաբերյալ՝ վայրի, եղանակի, ժամանակի կամ այն կատարած անձանց մասին: Ըստ այդմ՝ միանգամայն տրամաբանական է, որ ոստիկանությունը չէր կարող քրեական գործեր հարուցել անանուն նամակների հիման վրա։
Ոստիկանությունն իր տարածած պարզաբանման մեջ նշել էր. «Եթե կանայք ենթարկվում են բռնության, ապա մեղավոր անձանց հայտնաբերելու և նրանց պատասխանատվության հարցը լուծելու համար անհրաժեշտ է, որ նրանք բանավոր կամ գրավոր ոստիկանությանը տեղեկություններ տրամադրեն հանցագործության դեպքի հանգամանքների վերաբերյալ»: Այսինքն՝ ոստիկանությունը քրեական գործ չի հարուցել ոչ թե նամակների կեղծ լինելու, այլ դրանցում առկա տվյալների անբավարար լինելու հիմքով։
Ստամբուլյան կոնվենցիայի մասին
Խոսելով Ստամբուլյան կոնվենցիան վավերացրած երկրների մասին՝ Նարեկ Մալյանը հայտարարում է, որ Եվրոպայի խորհրդի 13 երկիր այն չի վավերացրել. «…Կոնվենցիան չի վավերացվել Եվրոպայի խորհրդի 13 երկրների կողմից. այդ երկրներն են՝ Լատվիա, Լիտվա, Լեհաստան, Լիխտենշտեյն, Հունգարիա, Մեծ Բրիտանիա, Մոլդովա, Չեխիա, Ուկրաինա, իսկ Բուլղարիան ընդհանրապես հակասահմանադրական է ճանաչել այն»։
Այս հայտարարությունը մասամբ է ճիշտ։ Այսպես, բացի Լեհաստանից, մնացած երկրները իսկապես չեն վավերացրել կոնվենցիան, իսկ Բուլղարիան, իրոք, այն հակասահմանադրական է ճանաչել։ Լեհաստանը, ի տարբերություն այս երկրների, և՛ ստորագրել, և՛ վավերացրել է կոնվենցիան։ Ըստ այդմ, կարող ենք փաստել, որ Մալյանի այս հայտարարությունը մեծամասամբ ճիշտ է։
Այսպիսով, ԲՀՀ գրասենյակի դիմաց իրականացված ակցիայի ժամանակ «ՎԵՏՕ» հասարակական-քաղաքական շարժման առաջնորդ Նարեկ Մալյանի հայտարարությունները չեն համապատասխանում իրականությանը և մանիպուլյատիվ են։
Թեգեր` «Հուզանք ու զանգ»«ՎԵՏՕ»Նարեկ Մալյան
Mediaport-ի սրընթաց «կարիերան». ովքեր են կանգնած դրա հետևում
17:30, 2 Փտր, 2021
Վերջին շրջանում լրատվական կայքերում, սոցցանցերում հաճախ տարածվում են սենսացիոն, շոկային տեղեկություններ, որոնց աղբյուրը Mediaport տելեգրամյան ալիքն է։ Այս ալիքը թեև...
10 կեղծ ու մանիպուլյատիվ հայտարարություն «Արմնյուզի» եթերում
13:40, 11 Հլս, 2020
«Արմնյուզ» հեռուստաընկերության «Հայելու առաջ» հաղորդման հուլիսի 9-ի թողարկման հյուրը «ՎԵՏՕ» հասարակական-քաղաքական շարժման հիմնադիր, նախկին ոստիկանապետ Վլադիմիր Գասպարյանի խորհրդական Նարեկ Մալյանն...
Նարեկ Մալյանի պնդումը սխալ է.  նախարարի կնոջ աշխատանքային պայմանագիրը լուծվել է 2019-ի հուլիսի 9-ին
Նարեկ Մալյանի պնդումը սխալ է. նախարարի կնոջ աշխատանքային պայմանագիրը լուծվել է 2019-ի հուլիսի 9-ին
19:49, 10 Հնվ, 2020
«ՎԵՏՕ» շարժման հիմնադիր Նարեկ Մալյանը պնդում է, որ արդարադատության նախարար Ռուստամ Բադասյանի կինն Ազգային ժողովի փոխնախագահի գրասենյակում պաշտոն է զբաղեցնում՝...
Հոկտեմբերի 16-ին «Թիվի 5»-ի եթերում «ՎԵՏՕ» շարժման հիմնադիր Նարեկ Մալյանը հաղորդավար Ագնեսա Խամոյանի հետ հարցազրույցում, անդրադառնալով Հայաստանի ներքաղաքական գործընթացներին, «Բաց...

Основатель общественно-политического движения «ВЕТО» Нарек Малян 20 ноября провел перед офисом фонда «Открытое общество Армения» акцию под лозунгом «Свободу Николу Пашиняну», в ходе которой сделал ряд манипулятивных и несоответствующих действительности заявлений.
О постановке «Волнение и звонок»
Коснувшись нашумевшего перформанса «Волнение и звонок», Нарек Малян отметил, что по их сведениям, эту постановку профинансировал также офис ФОО.
Культурно-общественная организация «АЗЖ» 4 ноября перед станцией метро «Площадь Республики» поставила перформанс «Волнение и звонок», который, однако, закончился скандалом. Постановка была неоднозначно воспринята прохожими, а после подверглась жесткой критике.
Постановка была осуществлена благодаря гранту Министерства образования, науки, культуры и спорта. Согласно договору, на постановку министерство выделило около 2 миллионов 700 тысяч драмов.
«Платформа проверки фактов» связалась с офисом ФОО, с целью выяснить профинансировал ли фонд постановку «Волнение и звонок» или нет. Исполнительный директор организации «Фонды открытого общества – Армения» Лариса Минасян опровергла эту информацию: «Это определенно ложь. Ни одной лумы на постановку «Волнение и звонок» выделено не было. Никакого требования или просьбы не поступало. К нам даже не обращались», — сказала Минасян.
Таким образом, вышеприведенные сведения Малиана неверны: фонд постановку не финансировал.
О встрече трансгендера и Араика Арутюняна
Перед офисом ФОО Малян также заявил: «Проститутка-трансвестит Карабина потребовала от министра МОНКС Араика Арутюняна широкие права для трансвеститов в школах и заявила на своей странице в Facebook, что удовлетворена встречей. То есть можно предположить, что трансвеститам открыт доступ к школам».
Fip.am изучил запись упомянутого Маляном гражданина (Гарик Амоликян) в Facebook. Он действительно пишет, что удоволетворен встречей с Араиком Арутюняном, но никаких подробностей встречи не представляет. А в беседе с Tert.am гражданин уточняет, что он обратился к министру за восстановлением своих нарушенных прав. «Меня не интересовали проблемы в сфере образования. Была распространена дезинформация о том, что я пошел к министру и поднял некоторые вопросы. Я сказал исполняющему обязанности министра, что мое право на образование нарушено и что мне нужно свидетельство о среднем образовании. Меня интересовало, где, когда и какие экзамены надо сдать. Я не поднимал вопросов, требуюших решений или обещаний от Араика Арутюняна», — сказал гражданин. Таким образом, Малян искажает реальные причины встречи министра и гражданина.
О финансировании фильма «Мел»
Коснувшись финансируемого правительством Армении фильма о чемпионке Европы Мелине Далузяне, которая в настоящее время проживает в Нидерландах, Малян исказил факты.
Так, он отмечает, что продолжительность фильма составляет 22 минуты, и что за каждую минуту из кармана налогоплательщиков выплачивается 1 миллион драмов. «Государство выделяет 20 миллионов драмов для совместного финансирования 22-минутного фильма. То есть вы, как ответственный налогоплательщик, как гордый гражданин, требующий чек ККА в магазине, платите 1 миллион драм за каждую минуту этого фильма из своего кармана», — сказал Малян.
Между тем как, согласно информации, опубликованной на официальном сайте киностудии, отмечается, что продолжительность фильма не 22 минуты, а 70 минут. Фактически, Малян лжет также и о продолжительности фильма.
О дисциплине «Армянский язык»
Коснувшись предложения МОНКС сделать армянский язык необязательным для изучения в вузах, Малян называет это предложение компанией против армянского языка и истории. «Всего несколько месяцев назад я изучал программу правительства Пашиняна, где в разделе образования и науки черным по белому написано: «создать необходимые условия для функционирования и развития армянского языка как языка современной науки», — отмечает Малян и продолжает, — … Они делают армянский языком современной науки икслючая его? Какая чудовищная ложь, такое отношение государства к армянскому языку ставит под угрозу общественное здоровье».
В действительности министр МОНКС Араик Арутюнян несколько раз заявлял, что никто не исключает армянский язык из вузов. Пакет изменений, предложенный министерством, предлагает оставить преподавание армянского языка и истории на усмотрение вузов.
В настоящее время есть лишь рабочий вариант проекта, который был отправлен в вузы на рассмотрение. Об этом министр заявил во время встречи с преподавательским составом ЕГУ. Проектом предлагается предоставить вузам более широкую самостоятельность в принятии решения о преподавании этих предметов. Вузы сами будут решать, как долго каждый предмет будет преподаваться на том или ином факультете. Следовательно, утверждение Маляна о том, что армянский язык будет исключен из вузов, вводит в заблуждение.
О серии писем #голоснасилия
Говоря об анонимных письмах лиц, подвергшихся сексуальному насилию, которые опубликовала журналист Люси Кочарян и которые стали распространяться под хештегом #բռնությանձայնը (#голоснасилия), Нарек Малян отмечает, что они фальшивые. «Полиция официально опровергла подлинность этих писем, то есть официально эти письма фальшивые», — заявляет Малян.
Отметим, что это не первый случай, когда Малян делает подобное заявление. «Платформа проверки фактов» уже писала об этом заявлении. Мы отметили, что опубликованные Люси Кочарян письма были анонимными, а в соответствии со статьей 177 Уголовно-процессуального кодекса, анонимное сообщение не является основанием для возбуждения уголовного дела.
О Стамбульской конвенции
Говоря о странах, ратифицировавших Стамбульскую конвенция, Нарек Малян заявляет, что 13 стран Совета Европы не ратифицировали ее. «… Конвенция не была ратифицирована 13 государствами-членами Совета Европы. Это Латвия, Литва, Польша, Лихтенштейн, Венгрия, Великобритания, Молдова, Чехия, Украина, а Болгария и вовсе объявила его антиконституционным».
Это заявление частично верное. Так, кроме Польши, остальные страны действительно не ратифицировали конвенцию, а Болгария действительно признала ее антиконституционной. Польша, в отличае от этих стран, подписала и ратифицировала эту конвенцию. Следовательно, можем аргументировать, что заявление Маляна является частично верным.
Таким образим, заявления лидера общественно-политического движения «ВЕТО» Нарека Маляна, озвученные в ходе акции перед офисом ФОО, не соответствуют действительности и являются манипу