Վերջին շրջանում լրատվական կայքերում, սոցցանցերում հաճախ տարածվում են սենսացիոն, շոկային տեղեկություններ, որոնց աղբյուրը Mediaport տելեգրամյան ալիքն է։ Այս ալիքը թեև բացվել է ընդամենը ամիսներ առաջ, իսկ հիմնադիրները հայտնի չեն, այնտեղ հայտնվող տեղեկությունները ստեղծման իսկ օրից հայտնվում են ընդդիմադիր կեցվածք ունեցող մի շարք լրատվամիջոցների էջերում։
Հաշվի առնելով, որ այս ալիքից տարածվող լուրերը մեծ արձագանք են գտնում մեդիասպառողների շրջանում, «Փաստերի ստուգման հարթակը» որոշեց պարզել, թե ինչ ծագում ունի ալիքը և ովքեր են կանգնած դրա հետևում։
Գործունեության մասին
Mediaport տելեգրամյան ալիքը ստեղծվել է պատերազմի ավարտից անմիջապես հետո՝ 2020 թ. նոյեմբերի 11-ին։ Ալիքի նկարագրության մեջ գրված է «հավաստի լրատվություն»։ Թե ո՞վ է կանգնած ալիքի հետևում, ովքեր են գեներացնում ալիքում տեղադրվող տեղեկությունները՝ նշված չէ։
Ստեղծման սկզբնական շրջանում ալիքում բավական հաճախ կարելի էր հանդիպել առաջիկայում կայանալիք իրադարձությունների մասին տեղեկություններ, որոնք հրապարակումից ժամեր կամ օրեր անց դառնում էին իրականություն։ Դրանցից էին մի քանի բարձրաստիճան պաշտոնյաների (ՊՆ նախարար Դավիթ Տոնոյան, ԱԻՆ նախարար Ֆելքիս Ցոլակյան, ԱԳ փոխնախարար Շավարշ Քոչարյան և այլն) ազատման մասին լուրերը։ Սա թույլ է տալիս ենթադրել, որ ալիքի հետևում կանգնած անձինք աղբյուրներ ունեն իշխանության մեջ։
Կեղծ լուրերի շարքը
Սակայն մեծամասամբ, այդ ամենից զատ, ալիքը, հաճախ անանուն աղբյուրներին հղում տալով, տեղեկատվական դաշտը ողողում է իրականությանը չհամապատասխանող, մանիպուլյատիվ, կոնտեքստից կտրված, բամբասանքի մակարդակի տեղեկություններով և հրապարակումներով։
Ալիքը նոյեմբերի 11-ին հայտնել էր, որ Երևան մտնող բոլոր ճանապարհները փակվել են ոստիկանական ուժերի կողմից, մարդիկ ոտքով շարժվում են Երևան։ Մինչդեռ, իրականում, ոստիկանությունը ստուգում էր տրանսպորտային միջոցները՝ պատերազմի ավարտից հետո հավանական ապօրինի զենք-զինամթերքը հայտնաբերելու նպատակով։ Ճանապարհները փակ չէին, քաղաքացիներն էլ ոտքով Երևան չէին գալիս։
Նոյեմբերի 16-ին ալիքը գրել էր, թե ԱԺ փոխխոսնակ Ալեն Սիմոնյանը չի վերադարձել գործուղումից և թաքնվում է Մոսկվայում, քանի որ Ռուսաստանի հայ համայնքի ներկայացուցիչները փնտրում են նրան Արցախի կապիտուլյացիայի համար հաշվեհարդար տեսնելու։ Մինչդեռ, Ալեն Սիմոնյանն օրեր առաջ էր վերադարձել Մոսկվայից և նույն օրը՝ նոյեմբերի 16-ին, վարում էր ԱԺ-ում Նիկոլ Փաշինյանի և պատգամավորների հանդիպումը։
Նոյեմբերի 20-ին ալիքը շտապեց տեղեկացնել, թե մահացել է Արցախի թեմի առաջնորդ Պարգև Սրբազանը։ Այս տեղեկությունը հերքեց Մայր Աթոռի մամուլի ծառայությունը, իսկ Պարգև Սրբազանն էլ շուտով հայտնվեց հանրության մեջ։
Դեկտեմբերի 24-ին ալիքը տեղադրեց տեսանյութ՝ գրառումով, որ ադրբեջանցիները զինտեխնիկայով զգետնում են Սյունիքի մարզի Որոտան համայնքի ցուցանակը, մինչդեռ ադրբեջանցիները զինտեխնիկայով մտել էին ոչ թե Սյունիքի մարզի Որոտան գյուղ, այլ Արցախի Քաշաթաղի շրջանի Որոտան քաղաք, որը հայտնի է Կուբաթլու անունով։ Քաղաքը դեռ պատերազմի օրերին էր անցել Ադրբեջանի վերահսկողության տակ։
Mediaport-ի կողմից այսպիսի կեղծ կամ չստուգված հրապարակումները կարելի է անվերջ թվարկել։ Օրինակ՝ փոխվարչապետ Մհեր Գրիգորյանի՝ աշխատանքից ազատման մասին տեղեկությունը, Սիսիանի Սուրբ Գրիգոր Լուսավորիչ եկեղեցու հոգևոր հովիվ Պարգև քահանա Զեյնալյանի բնակարանի իբր թե խուզարկության մասին սուտ լուրը և այլն։
Հունվարի 17-ին էլ տելեգրամյան ալիքը գրեց, թե Աննա Հակոբյանին է փոխանցվել Դուբայում Ալիևներին պատկանող անշարժ գույքի սեփականության փաթեթը, և որպես ապացույց հրապարակեց գազի վճարման ինչ-որ անդորրագիր։
Բացի այդ, ալիքը հաճախ տարածում է դեղին մամուլի, դավադրության տեսությունների, բամբասանքի ոճով գրված տեղեկություններ, որոնք հիմնականում ստուգել հնարավոր չէ։ Օրինակ՝ ալիքը գրել էր Պաշտպանության նախկին նախարար Դավիթ Տոնոյանի և Պաշտպանության բանակի նախկին հրամանատար Ջալալ Հարությունյանի միջև՝ վերջինիս մեքենայի պայթյունից առաջ տեղի ունեցած «սուր» վեճի մասին։ Թեև ալիքը բաց տեքստով չի գրում, սակայն գրածից տպավորություն է ստեղծվում, որ Տոնոյանն է կազմակերպել Ջալալ Հարությունյանի տեղաշարժի ուղղության արտահոսքը։ Մեկ այլ գրառմամբ էլ ալիքը գրել էր, թե Նիկոլ Փաշինյանի և Իլհամ Ալիևի «կապն ապահովում է» վարչապետի նախկին մամուլի խոսնակ Վլադիմիր Կարապետյանի կինը, որն իբր հանդիպումներ է ունենում Ադրբեջանի ԱԳՆ ներկայացուցիչների հետ։շ
Ալիքը պարբերաբար հանդես է գալիս իշխանությունների և նրանց մերձավորների վերաբերյալ նման տեղեկություններով, որոնք ակտիվ տարածվում են լրատվամիջոցների մի խմբի կողմից, որին կանդրադառնանք քիչ անց։
Ո՞վ է կանգնած տելեգրամյան ալիքի հետևում
Ալիքի ուսումնասիրությունը և այլ աղբյուրների հետ համեմատությունը լուրջ հիմքեր է տալիս պնդելու, որ այն ուղիղ կապ ունի ծայրահեղ պահպանողական «ՎԵՏՕ» շարժման, ինչպես նաև դրա հիմնադիր, նախկին ոստիկանապետ Վլադիմիր Գասպարյանի խորհրդական Նարեկ Մալյանի հետ։
Դեկտեմբերի 10-ին Mediaport-ը հրապարակեց մի տեսանյութ, որտեղ Հանրապետության հրապարակից բերման են ենթարկվում Նարեկ Մալյանն ու նախկին ՀՀԿ-ական պատգամավոր և «Քառյակ մեդիա» ընկերության համահիմնադիր Արման Սաղաթելյանը։ Տելեգրամ ալիքում տեղադրվել էր տեսանյութից մի հատված, իսկ արդեն «ՎԵՏՕ»-ի յութուբյան ալիքում տեղադրվեց ամբողջական տարբերակը։ Ուսումնասիրելով տեսանյութը՝ պարզեցինք, որ այն նկարահանում էր հենց «ՎԵՏՕ» շարժման անդամ Աննա Հակոբյանը, քանի որ տեսանյութի ամբողջական տարբերակում նկարահանողը վեճի է բռնվում ոստիկանի և ինչ-որ քաղաքացու հետ, որտեղ երևում է նաև վերջինիս կարմիր բաճկոնի թևը։
«ՎԵՏՕ» շարժման մեկ այլ անդամի՝ Հերմինե Գրիգորյանի հրապարակած տեսանյութում և լուսանկարում երևում է հենց Mediaport-ի տարածած տեսանյութը նկարահանող Աննա Հակոբյանը, որն էլ կրում է կարմիր բաճկոնը։ Արդեն հաջորդ օրը Աննա Հակոբյանն իր ֆեյսբուքյան էջում տեղադրեց իր հետ վեճի բռնված քաղաքացու լուսանկարն ու ներկայացրեց այդ պահին տեղի ունեցած խոսակցությունից մի հատված։
Այն փաստը, որ Mediaport-ի տեղադրած տեսանյութը նկարահանել է հենց Աննա Հակոբյանը, հստակորեն երևում է նաև Tert.am կայքի ուղիղ եթերում (6-րդ րոպե)։
Նշենք, որ Mediaport-ում տեսանյութը հրապարակվել էր դեկտեմբերի 10-ին՝ ժամը 18։03 րոպեին, մինչդեռ «ՎԵՏՕ»-ի յութուբյան էջում այն հայտնվել է 8 ժամ անց՝ դեկտեմբերի 11-ին՝ ժամը 02։05-ին։ Այսինքն Տելեգրամ ալիքը չէր կարող «ՎԵՏՕ»-ի յութուբյան էջից վերցնել տեսանյութը, քանի որ այն դեռևս հրապարակված չէր։ Հետևաբար՝ հրապարակված տեսանյութը Mediaport-ին էր փոխանցվել կամ հրապարակվել հենց «ՎԵՏՕ»-ի անդամների կողմից։
Բացի այդ, Mediaport-ն ակտիվորեն լուսաբանում էր դեկտեմբերի 8-ին ԱԱԾ շենքի դիմաց տեղի ունեցող բողոքի ակցիան։ Հրապարակված տեսանյութերի ուսումնասիրությունն ու համադրությունը «ՎԵՏՕ»-ի նույն օրվա տեղադրած տեսանյութի հետ ապացուցում է, որ Տելեգրամ ալիքի՝ այդ ակցիայի վերաբերյալ տեսանյութերը նկարահանում է հենց «ՎԵՏՕ»-ի անդամ Հերմինե Գրիգորյանը։ Վերջինս իր ֆեյսբուքյան էջում տեղադրել էր նաև Mediaport-ի տեսանյութերից մեկը։
Դեկտեմբերի 3-ին ալիքը գրառումներից մեկում հիշատակեց, այսպես կոչված, «Ֆարխոյանի ցուցակի» մասին։ Ցուցակը ձեզ որևէ բան չի ասի, թե չեք հետևում Նարեկ Մալյանին կամ գոնե Մալյանի գաղափարակից, իրավագետ Ռուբեն Մելիքյանին։ Այսպես, նոյեմբերի 24-ին Ռուբեն Մելիքյանը գրել էր, որ կազմելու են Նիկոլ Փաշինյանի պատվերները կատարող դատավորների անունների ցուցակ։ Այդ ցուցակում առաջինը Երևան քաղաքի առաջին ատյանի դատարանի դատավոր Կարեն Ֆարխոյանն էր, և նրա պատվին էլ ցուցակը կոչվեց «Ֆարխոյանի ցուցակ»։
Այդ ցուցակի մասին, սակայն, սկսեց առավել ակտիվ խոսել Նարեկ Մալյանը, որն անգամ ֆեյսբուքյան ուղիղ եթերով պարզաբանեց, թե ինչ է այդ ցուցակը և ում են ներառելու այդ ցուցակի մեջ։
«Ֆարխոյանի ցուցակի» մասին գրառումները Նարեկ Մալյանի էջից սահուն տեղափոխվեցին արդեն Mediaport տելեգրամյան ալիք (գրառում 1, գրառում 2)։
Mediaport-ի և Նարեկ Մալյանի նույնաբովանդակ գրառումների շարքը, սակայն, այսքանով չի ավարտվում։ Մալյանը բազմիցս հայտարարել էր, որ ամեն օր գրելու է պատերազմում զոհերի, վիրավորների, գերիների և անհետ կորածների թիվը իշխանությունների կողմից գաղտնի պահվելու մասին։ Սակայն վերջին օրերին նա դադարել է ամենօրյա ռեժիմով գրել այդ մասին, փոխարենը գրեթե նույն տեքստը գրում է Mediaport-ը։
Այս ամենից զատ, Mediaport-ի ու «ՎԵՏՕ»-ի կապը բացատրվում է մի քանի այլ փաստերով ևս։ Օրինակ, 17 կուսակցությունների կողմից իրականացվող ապակենտրոն բողոքի ակցիաները լուսաբանելիս Mediaport-ը տեսանյութեր և լուսանկարներ տեղադրում էր կոնկրետ այն վայրերից, որտեղ այդ պահին գտնվում էր Նարեկ Մալյանը։ Դրանցից էր նոյեմբերի 20-ի ապակենտրոն ակցիան։ Mediaport-ը լուսաբանում էր Սարյան փողոցում տեղի ունեցողը։ «Զարմանալիորեն» նույն վայրում էր նաև Նարեկ Մալյանը, որին բերման ենթարկեցին։ Բացի այդ, բողոքի այդ ակցիան ֆեյսբուքյան ուղիղ եթերով լուսաբանում էր նաև «ՎԵՏՕ» շարժումը։ Այն փաստը, որ այդ ակցիան լուսաբանող որևէ լրատվամիջոց չկար, առավել ակնհայտ է դարձնում «ՎԵՏՕ»-ի ու Mediaport-ի կապը։
Իրադարձություններ, որոնք լուսաբանվել են և՛ Mediaport-ի, և՛ «ՎԵՏՕ»-ի կողմից
Նոյեմբերի 28-ին ԱԺ պատգամավոր Համազասպ Դանիելյանի տան մոտ տեղի ունեցած ակցիայի վերաբերյալ գրառում կատարեցին Նարեկ Մալյանն ու Mediaport-ը։ Այս ակցիան ևս ոչ մի լրատվամիջոց տեղում չէր լուսաբանել, իսկ Mediaport-ն ու Մալյանը հրապարակել էին միևնույն տեսանյութը։ Հատկանշական է, որ տեսանյութերը Տելեգրամ ալիքի (18:26-ին) և Նարեկ Մալյանի (18:28) էջերում հայտնվեցին ընդամենը 2 րոպեի տարբերությամբ, ինչը մեկ անգամ ևս թույլ է տալիս պնդել այս երկուսի կապը։
Ընդհանրապես, տելեգրամյան ալիքի և «ՎԵՏՕ» շարժման անդամների ֆեյսբուքյան էջերը գրեթե նույն ժամին անդրադառնում են նույն թեմաներին, տարածում նույն լուրերը, տեսանյութերը, լուսանկարները և հաճախ այդ հրապարակումները լինում են այնպիսի թեմաներով, որոնց համար ինֆորմացիոն որևէ առիթ չկա։ Օրինակ՝ Mediaport-ը սկսեց ակտիվորեն գրել պատերազմի ժամանակ Շուշիի մշակույթի տան ռմբակոծման հետևանքով զոհված ոստիկանների մասին։ Միաժամանակ թեմայի մասին սկսեց խոսել նաև Նարեկ Մալյանը։
Mediaport-ի և «ՎԵՏՕ» շարժման անդամները նույն տեղեկությունը շատ հաճախ տարածում են րոպեների և նույնիսկ վայրկյանների տարբերությամբ։ Եվ ընդհանրապես՝ «ՎԵՏՕ» շարժման անդամներն իրենց ֆեյսբուքյան գրառումներում բավական հաճախ են հիշատակում Mediaport-ը։ Օրինակ՝ շարժման անդամ Աննա Հակոբյանը (գրառում 1, գրառում 2, գրառում 3 և այլն), Ալեքսանդրա Հարությունյանը (գրառում 1, գրառում 2, գրառում 3 և այլն) և այլոք։
Սակայն որոշ դեպքերում լինում է նաև հակառակը՝ Mediaport-ը րոպեներ անց տեղադրում է նույն տեսանյութը կամ գրառումը, ինչ Մալյանը։
Մալյանն առավել «զգուշորեն» է տարածում Mediaport-ի գրառումները։ Տելեգրամ ալիքի ստեղծման սկզբնական օրերին Մալյանը կիսվել էր Analitik.am կայքի հոդվածով, որտեղ կայքը, հղում անելով Mediaport-ին, հայտնում էր՝ իշխանական պատգամավորները հրատապ վիզայի հարց են լուծում երկրից փախչելու համար, ինչը, փաստացի, սուտ էր։
Հետագայում արդեն Մալյանը սկսեց առավել բացահայտ գովազդել Mediaport-ը։ Դեկտեմբերի 4-ին ֆեյսբուքյան իր էջում Մալյանը տեղադրել էր Տելագրամ ալիքի հղումը՝ «Այս պահի դրությամբ ամենաօպերատիվ և հավաստի տեղեկատվությունը այս տելեգրամ ալիքով է» ուղեկցող գրառմամբ։ Դեկտեմբերի 12-ին Մալյանը կրկին «գովազդել էր» ալիքը. «Ասեմ, որ էս տելեգրամ ալիքը բավական օպերատիվ լուրեր ա հաղորդում»։
Այն, որ «ՎԵՏՕ» շարժման անդամներն ուղիղ փոխկապակցված են Mediaport-ի հետ, ակնհայտ է, սակայն առկա այլ փաստեր հիմք են տալիս հայտարարելու, որ ալիքի հետևում կանգնած են այլ անձինք ևս։
ԶԼՄ-ների ու Mediaport-ի կապը
«Քառյակ մեդիա»
«Անհայտ» Mediaport-ի և դրա հրապարակած բովանդակության մասին լայն հանրությունը թերևս չէր տեղեկանա, եթե այն ակտիվորեն չտարածվեր լրատվամիջոցների կողմից։ Ինչպես նշեցինք, ստեղծվելուց օրեր անց Mediaport-ի գրառումները հայտնվեցին ընդդիմադիր կեցվածք ունեցող լրատվամիջոցների էջերում և եթերներում։ Հաշվի առնելով, որ ալիքի ստեղծողները հայտնի չեն, դրա մասին իրազեկող որևէ գովազդ չէր իրականացվել, լրատվականների կողմից Տելեգրամի «անհայտ» այս ալիքին հղում տալը բավական տարօրինակ է և հարցեր է առաջացնում։
Օրինակ՝ ալիքն առաջին անգամ հիշատակվեց ArmNews հեռուստաընկերության եթերում՝ Տելեգրամ ալիքի ստեղծումից ընդամենը 2 օր անց՝ նոյեմբերի 13-ին։ Խոսքն ԱԺ գույքն ավերած անձանցից մեկի մասին էր, որը, ըստ տելեգրամյան ալիքի, մի քանի օր անց Հանրային հեռուստաընկերության եթերում դատապարտում էր ԱԺ մուտք գործածներին։
Այս գրառումը տելեգրամյան ալիքն արել էր ժամը 16։00-ին, 16 րոպե անց գրառումը վերատպել էր Tert.am-ը, 16։34՝ Blognews.am-ը, 18։39՝ Aysor.am-ը, ավելի ուշ՝ այլ կայքեր։ Նշենք, որ Mediaport-ի գրառումներից շատերն ալիքի ստեղծման սկզբանական շրջանից իսկ շուրջ 10 րոպե հետո հայտնվում են Tert.am-ի կայքում։ ArmNews-ն էլ եթերներում բավականին հաճախ մեջբերում է Mediaport-ի անստորագիր գրառումները։
Հիշեցնենք, որ Tert.am կայքը և ArmNews հեռուստաընկերությունը պատկանում են «Քառյակ մեդիա» ընկերությանը։ Ընկերությունը հիմնադրվել է 2019 թ. փետրվարին Հանրապետական խմբակցության նախկին պատգամավորներ Արման Սաղաթելյանի, Սամվել Ֆարմանյանի, Կարեն Բեքարյանի և Միհրան Հակոբյանի կողմից։ Մինչ այդ, երկու լրատվամիջոցները մտնում էին «Պանարմենիան Մեդիա Գրուպ» ընկերության մեջ, որը պատկանում էր Վատիկանում ՀՀ նախկին դեսպան, Սերժ Սարգսյանի փեսա Միքայել Մինասյանին։
«Քառյակ մեդիայի» հիմնադիրները սերտ կապեր ունեն Նարեկ Մալյանի հետ, ավելին՝ վերջին շրջանում իրականացվող բողոքի ակցիաներին հաճախ մասնակցում են միասին։
Եվ չի բացառվում, որ Mediaport-ի՝ որպես նախագծի հետևում կանգնած են նաև այս «Քառյակ մեդիայի» ներկայացուցիչները, որոնք իրենց պատկանող և մեծ լսարան ունեցող լրատվամիջոցներով նպաստում են դրա բովանդակության տարածմանը։
Այլ լրատվամիջոցներ
Բացի այդ, մեր դիտարկման արդյունքներով, Mediaport-ի գրառումներն ամենից հաճախ տարածում են Analitik.am և Antifake.am կայքերը։ Նշենք, որ Analitik.am-ը պատկանում է «ՎԵՏՕ» շարժման անդամ Անի Հովհաննիսյանին։ Վերջինս ևս անձնական մտերմություն ունի Նարեկ Մալյանի հետ։
Antifake.am կայքի հիմնադիրն էլ «Քաղաքացիական գիտակցություն» ՀԿ նախագահ Նարեկ Սամսոնյանն է, որը Նարեկ Մալյանի գաղափարակիցն է և սերտ կապեր ունի վերջինիս հետ։
Բացի այդ, Mediaport-ի գրառումներն ակտիվ տարածվում են Aysor.am, Panorama.am, Armday.am, Yerevan.Today, Blognews.am, Iravunk.com, Hayeli.am և 168.am կայքերի կողմից։
Փաստացի, թեև առկա փաստերը ծանրակշիռ հիմքեր են տալիս պնդելու, որ Mediaport տելեգրամյան ալիքի հետևում կանգնած է «ՎԵՏՕ» շարժումը՝ Նարեկ Մալյանի գլխավորությամբ, սակայն վերը նշված լրատվականների կողմից «անհայտ» ալիքի ակտիվ տարածումն թույլ է տալիս ենթադրել, որ Mediaport-ի հետևում կանգնած է մի ամբողջ ցանց, որը այս ալիքի միջոցով տեղեկատվական դաշտը լցնում է կեղծ, մանիպուլյատիվ կամ բամբասանքի մակարդակի տեղեկություններով։

В последнее время на информационных сайтах, в социальных сетях часто распространяются сенсационные, шокирующие сведения, источником которых является телеграм-канал Mediaport. Хотя канал этот был создан всего несколько месяцев назад, и авторы его неизвестны, распространяемые им сведения с первых же дней создания появляются на страницах ряда оппозиционных СМИ.
Поскольку известия, распространяемые каналом, находят большой отклик у медиа-пользователей, «Платформа проверки фактов» решила выяснить происхождение канала и кто за ним стоит.
О деятельности
Телеграм-канал Mediaport создан сразу после окончания войны – 11 ноября 2020 года. В описании написано: «Достоверная информация». А кто стоит за каналом, кто генерирует размещаемую на нем информацию, не указано.
В первое время после создания на канале часто можно было встретить сведения о предстоящих событиях, которые осуществлялись спустя несколько часов или дней после публикации. Среди них – сведения об отставке ряда высокопоставленных должностных лиц (министр обороны Давид Тоноян, министр по ЧС Феликс Цолакян, замминистра иностранных дел Шаварш Кочарян и т.д.). Это позволяет предположить, что у лиц, стоящих за каналом, есть свои источники во власти.
Ряд ложных известий
Однако по большей части, часто ссылаясь на анонимные источники, канал наводняет информационное поле не соответствующими действительности, манипуляционными, вырванными из контекста сведениями и публикациями на уровне сплетен.
11 ноября канал сообщил, что все дороги на въезде в Ереван перекрыты силами полиции, люди идут в Ереван пешком. На самом деле, как оказалось, полиция проверяла транспортные средства на наличие нелегального оружия и боеприпасов после окончания войны. Дороги не были закрыты, и люди не шли в Ереван пешком.
16 ноября канал написал, что вице-спикер НС Ален Симонян не вернулся из командировки и прячется в Москве, поскольку представители армянской общины России разыскивают его, чтобы свести счеты за капитуляцию в Арцахе. На самом деле Ален Симонян вернулся из Москвы за несколько дней до этого, а в тот же день – 16 ноября – вел в НС встречу Никола Пашиняна с депутатами.
20 ноября канал поспешил сообщить, что скончался глава Арцахской епархии Паргев Србазан. Пресс-служба Первопрестола опровергла эту информацию, а Паргев Србазан вскоре появился на людях.
24 декабря канал опубликовал видеозапись, написав, что азербайджанцы с помощью военной техники сносят указатель общины Воротан Сюникской области, тогда как на самом деле азербайджанцы въехали на военной технике не в село Воротан Сюникской области, а в город Воротан Кашатагского района Арцаха, известный как Кубатлу. Еще в дни войны город перешел под контроль Азербайджана.
Такие ложные или непроверенные публикации канала Mediaport можно перечислять бесконечно. К примеру, сведения об отставке вице-премьера Мгера Григоряна, дезинформация об обыске, якобы проведенном в квартире духовного пастыря сисианской церкви Святого Григория Просветителя Паргева Зейналяна и т.д.
А 17 января телеграм-канал написал, что Анне Акопян передана в собственность недвижимость в Дубае, принадлежащая Алиевым, и в качестве доказательства прилагалась какая-то квитанция об уплате за газ.
Кроме того, канал часто распространяет сведения, написанные в стиле желтой прессы, теорий заговоров, сплетен, проверить которые в основном невозможно. Например, канал написал о «жестком» споре между экс-министром обороны Давидом Тонояном и бывшим командующим Армии обороны Джалалом Арутюняном, произошедшем перед взрывом машины последнего. Хотя канал не пишет об этом открытым текстом, создается впечатление, что утечку информации о направлении движения Джалала Арутюняна организовал Тоноян. В другой заметке канал написал, что связь между Николом Пашиняном и Ильхамом Алиевым «обеспечивает» супруга бывшего пресс-секретаря премьера Владимира Карапетяна, которая якобы встречается с представителями МИД Азербайджана.
Канал периодически выступает с подобными сведениями о властях и их приближенных, которые активно распространяются группой СМИ: на них мы остановимся чуть позже.
Кто стоит за телеграм-каналом?
Изучение канала и его сравнение с другими источниками дает серьезные основания утверждать, что он напрямую связан с крайне консервативным движением «ВЕТО», а также с его учредителем, советником бывшего начальника полиции Владимира Гаспаряна Нареком Маляном.
10 декабря Mediaport опубликовал видеозапись, в которой на площади Республики задерживают Нарека Маляна и бывшего депутата от РПА и соучредителя компании «Медиа квартет» Армана Сагателяна. На телеграм-канале опубликован только отрывок видеозаписи, а уже на канале «ВЕТО» в Youtube представлена полная версия. Изучив видеозапись, мы выяснили, что снимала ее член движения «ВЕТО» Анна Акопян, поскольку в полной версии автор видеозаписи спорит с сотрудником полиции и неким гражданином, и в кадре виден рукав ее красного пиджака.
В видеозаписи и на фотографии, опубликованных другим членом движения «ВЕТО» Эрмине Григорян, видна сама Анна Акопян, снимающая видеозапись, распространенную каналом Mediaport: в кадрах она в красном пиджаке. Уже на следующий день Анна Акопян опубликовала на своей странице в фейсбуке фотографию спорившего с ней гражданина и представила отрывок разговора с ним.
То, что видеозапись, распространенную каналом Mediaport, снимала именно Анна Акопян, отчетливо видно и в прямом эфире на сайте Tert.am (6-я минута).
Отметим, что на канале Mediaport видеозапись была опубликована 10 декабря в 18:03, тогда как на канале «ВЕТО» в Youtube она появилась только через 8 часов – 11 декабря в 02:05. То есть телеграм-канал не мог взять видеозапись на канале «ВЕТО» в Youtube, поскольку там она еще не была опубликована. Следовательно, опубликованную видеозапись каналу Mediaport передали или опубликовали на нем члены «ВЕТО».
Кроме того, Mediaport активно освещал акцию протеста, проводимую 8 декабря у здания СНБ. Изучение и сопоставление опубликованных видеозаписей с размещенной «ВЕТО» в тот же день доказывает, что видеозапись телеграм-канала об этих акциях снимала член «ВЕТО» Эрмине Григорян. На своей странице в фейсбуке она опубликовала и одну из видеозаписей канала Mediaport.
3 декабря канал в одной из своих заметок упомянул о так называемом «списке Фархояна». Название списка вам ни о чем не скажет, если вы не следите за Нареком Маляном или хотя бы за его единомышленником Рубеном Меликяном. 24 ноября Рубен Меликян написал, что они составят список судей, исполняющих заказы Никола Пашиняна. Первым в этом списке был судья первой инстанции города Еревана Карен Фархоян, и список был назван в его честь — «списком Фархояна».
Наиболее активно об этом списке говорил Нарек Малян: он даже пояснил в прямом эфире в фейсбуке, что это за список и кто в него войдет.
Заметки о «списке Фархоян» плавно перекочевали со страницы Нарека Маляна на телеграм-канал Mediaport.
Однако этим ряд заметок идентичного содержания, опубликованных каналом Mediaport и Нареком Маляном, не ограничился. Малян не раз заявлял, что каждый день будет писать о том, что власти скрывают число погибших, раненых, пленных и пропавших без вести во время войны. Однако в последние дни он перестал ежедневно писать об этом: зато практически тот же текст теперь пишет Mediaport.
Помимо всего этого, связь между каналом Mediaport и «ВЕТО» доказывается и несколькими другими фактами. Например, освещая децентрализованные акции протеста, проводимые 17 партиями, Mediaport размещал видеозаписи и фотографии именно с тех участков, где на тот момент находился Нарек Малян. Одна из них – децентрализованная акция, проведенная 20 ноября. Mediaport освещал происходящее на улице Сарьяна. «Как ни удивительно», там же находился и Нарек Малян, который был задержан. Кроме того, эту акцию протеста в прямом эфире в фейсбуке освещало и движение «ВЕТО». Средства массовой информации эту акцию не освещали, что еще раз подчеркивает связь между «ВЕТО» и каналом Mediaport.
Об акции, проведенной 28 ноября у дома депутата НС Амазаспа Даниеляна, написали Нарек Малян и Mediaport. Эту акцию СМИ на месте тоже не освещали, а Mediaport и Малян опубликовали одну и ту же видеозапись. Примечательно, что видеозаписи появились на телеграм-канале (18:26) и странице Нарека Маляна (18:28) с разницей в две минуты, что также позволяет утверждать о связи между ними.
В целом, страницы телеграм-канала и движения «ВЕТО» в фейсбуке пишут на одни и те же темы почти одновременно, распространяют одни и те же новости, видеозаписи, фотографии, и часто это публикации на темы, не имеющие никаких информационных поводов. Например, Mediaport теперь активно пишет о служащих полиции, погибших во время бомбардировки дома культуры Шуши во время войны. Одновременно об этом заговорил и Нарек Малян.
Очень часто Mediaport и члены движения «ВЕТО» распространяют одну информацию с разницей в несколько минут, даже секунд. А члены «ВЕТО» в своих заметках в фейсбуке часто упоминают Mediaport. Например, член движения Анна Акопян (запись1, запись2, запись 3 и т.д.), Александра Арутюнян (запись 1, запись 2, запись 3 и и т.д.) и другие.
Однако в некоторых случаях бывает и прямо противоположное: Mediaport в считанные минуты публикует ту же видеозапись или заметку, что и Малян.
Малян распространяет записи канала Mediaport «с осторожностью». В первые дни создания телеграм-канала Малян поделился статьей сайта Analitik.am, в которой сайт, сославшись на Mediaport, сообщал о том, что депутаты правящей фракции в срочном порядке занимаются вопросом виз, намереваясь бежать из страны, что на самом деле было неправдой.
В дальнейшем Малян рекламировал Mediaport уже более открыто. 4 декабря на своей странице в фейсбуке Малян разместил ссылку на телеграм-канал, написав: «На данный момент самая оперативная и достоверная информация на этом телеграм-канале». 12 декабря Малян снова «прорекламировал» Mediaport: «Замечу, что этот телеграм-канал дает довольно оперативные новости».
Очевидно, что члены движения «ВЕТО» напрямую связаны с каналом Mediaport, но другие факты позволяют утверждать, что за каналом стоят и другие люди.
Связь между СМИ и каналом Mediaport
«Медиа квартет»
Возможно, широкой общественности не стало бы известно о «неизвестном» канале Mediaport и публикуемом им содержании, не распространяй его активно средства массовой информации. Как мы отметили, через несколько дней после создания канала записи Mediaport появились на страницах и в эфирах СМИ оппозиционного направления. Учитывая тот факт, что создатели канала неизвестны, рекламы, сообщающей о нем, не было, использование средствами массовой информации «неизвестного» телеграм-канала в качестве источника выглядит довольно странно и вызывает вопросы.
Например, впервые канал был упомянут в эфире телекомпании ArmNews спустя всего лишь 2 дня после его создания – 13 ноября. Речь шла об одном из лиц, разгромивших имущество НС, кто, согласно телеграм-каналу, через несколько дней после этого в эфире Общественной телекомпании осуждал людей, проникших в НС.
Напомним, что сайт Tert.am и телекомпания ArmNews принадлежат компании «Медиа квартет». Компания была создана в феврале 2019 года бывшими депутатами НС от Республиканской фракции Арманом Сагателяном, Самвелом Фарманяном, Кареном Бекаряном и Миграном Акопяном. До этого оба СМИ входили в состав компании «Панармениан Медиа Груп», принадлежащего бывшему послу РА в Ватикане, зятю Сержа Саркисяна Микаелу Минасяну. Учредители «Медиа квартета» тесно связаны с Нареком Маляном, более того, в акциях протеста в последнее время часто участвуют вместе.
И не исключено, что за каналом Mediaport как проектом стоят также представители этого «Медиа квартета», способствующие распространению его содержания с использованием принадлежащих им средств массовой информации с большой аудиторией.
Другие СМИ
Кроме того, наше наблюдение показало, что записи канала Mediaport чаще всего распространяют сайты Analitik.am и Antifake.am. Отметим, что Analitik.am принадлежит члену движения «ВЕТО» Ани Ованнисян, которая довольно близка с Нареком Маляном.
Учредителем сайта Antifake.am является председатель НПО «Гражданское сознание» Нарек Самсонян, который является единомышленником Нарека Маляна и тесно связан с ним.
Кроме того, записи канала Mediaport активно распространяют сайты Aysor.am, Panorama.am, Armday.am, Yerevan.Today, Blognews.am, Iravunk.com, Hayeli.am и 168.am.
Фактически, хотя имеющиеся факты дают весомые основания утверждать, что за телеграм-каналом Mediaport стоит движение «ВЕТО» во главе с Нареком Маляном, активное распространение «неизвестного» канала вышеуказанными СМИ позволяет предположить, что за каналом Mediaport стоит целая сеть, заполняющая с помощью этого канала информационное поле ложными, манипуляционными сведениями на уровне сплетен.