Լարիսա Մինասյանն իր բոլոր ելույթներում անընդհատ շեշտադրում է, որ եթե չլիներ Սորոսի գրասենյակի գործունեությունը Հայաստանում, ապա որևէ հեղափոխություն չէր կարող տեղի ունենալ. Նարեկ Մալյան
Հոկտեմբերի 16-ին «Թիվի 5»-ի եթերում «ՎԵՏՕ» շարժման հիմնադիր Նարեկ Մալյանը հաղորդավար Ագնեսա Խամոյանի հետ հարցազրույցում, անդրադառնալով Հայաստանի ներքաղաքական գործընթացներին, «Բաց հասարակության հիմնադրամներին» և մի շարք այլ թեմաների, հանդես է եկել իրականությանը չհամապատասխանող հայտարարություններով։
ԲՀՀ գրասենյակի և հեղափոխության կապի մասին
Նարեկ Մալյանը, խոսելով «Բաց հասարակության հիմնադրամների» (ԲՀՀ) մասին, որը հաճախ անվանում են «Սորոսի հիմնադրամ» և կապում ՀՀ իշխանությունների հետ, հայտարարեց․ «Տիկին Լարիսա Մինասյանն իր բոլոր ելույթներում անընդհատ շեշտադրում է, որ եթե չլիներ Սորոսի գրասենյակի գործունեությունը Հայաստանում, ապա որևէ հեղափոխություն չէր կարող տեղի ունենալ»։ (9:02-9:16)
Իրականում «Բաց հասարակության հիմնադրամների» ղեկավար Լարիսա Մինասյանը մշտապես հերքել է տարածված լուրերը, թե հիմնադրամը օժանդակել է կամ որևէ կապ է ունեցել 2018 թ. ապրիլ-մայիս ամիսներին Հայաստանում տեղի ունեցած հեղափոխության հետ։ Դեռևս անցած տարի Մինասյանը հայտարարել էր. «Հեղափոխությունն իրականացրել է ժողովուրդը, և ժողովուրդն այնքան միանշանակ տեր էր կանգնել այդ փոփոխություններին, որ ոչ մի բանական մարդ չէր կարող դա չտեսնել։ Եթե որոշ մարդիկ փորձում են տեսնել Սորոսին, գործում են ակնհայտ իրողությունների դեմ։ Հնարավոր չէ հարյուր-հազարավոր մարդկանց ասել, թե իրենք դուրս են եկել, որովհետև Ջորջ Սորոսն է ասել, որ իրենք դուրս գան»։
«ՎԵՏՕ» շարժման դեմ ոստիկանություն ուղարկված հաղորդման մասին
Մալյանը, անդրադառնալով «Բաց հասարակության հիմնադրամների» գրասենյակի կողմից «ՎԵՏՕ» նախաձեռնության դեմ ոստիկանությանն ուղղված դիմումին, նշում է.
«Սորոսի ամբողջ գրասենյակը, Ագնեսա ջան, զբաղված է թղթաբանությամբ ապացուցելով, որ «Սորոսի վաստակներ» արտահայտությունը սեռական բնույթի հայհոյանք է։ Ես չեմ ուզում այդ հայհոյանքը կրկնել, բայց էտ դիմումի մեջ հայհոյանք է գրված։ «Սորոսի վաստակները» «անբարոյականի վաստակների» պես հայհոյանք է, դա իրենց դիմումի մեջ է գրված»,- հայտարարում է Մալյանը։
Հիշեցնենք, որ ԲՀՀ գրասենյակը սեպտեմբերի 30-ին դիմում էր ներկայացրել ոստիկանություն՝ պահանջելով վանդալիզմի հատկանիշներով քրեական գործ հարուցել «ՎԵՏՕ» խմբի անդամների դեմ՝ հիմնադրամի հարակից տարածքում «Սորոսի վաստակներ» գրառումներ անելու և գույքը վնասելու համար։
ԲՀՀ-Ն «Փաստերի ստուգման հարթակին» տրամադրել է ոստիկանություն ուղղված դիմումը, որում, սակայն, որևէ պնդում չկա, որ «Սորոսի վաստակներ» արտահայտությունը սեռական բնույթի հայհոյանք է, ինչպես հայտարարում է Մալյանը, դիմումի մեջ ընդհանրապես հայհոյանք բառը չի օգտագործվել։ Դիմումը ներկայացնում ենք ստորև։
Բռնության ձայնի ու անանուն նամակների մասին
Խոսելով ֆեյսբուքյան օգտատեր Լյուսի Քոչարյանի կողմից սեռական բռնության ենթարկված անձանց նամակների տարածման մասին՝ Մալյանը հայտարարել է, որ նամակները կեղծիք էին։ «Դա հաստատվել է ոստիկանության պաշտոնական հաղորդագրությամբ։ Ոստիկանությունը որևէ փաստական ապացույց չլինելու պատճառաբանությամբ հրաժարվել է 200 բռնաբարության նամակներից որևէ մեկով  քրեական գործ հարուցել։ Դա նշանակում է, որ 200 նամակներն էլ սուտ էին»— ասել է Մալյանը։
Իրականում, սակայն, Լյուսի Քոչարյանի կողմից հրապարակված նամակներն անանուն էին, իսկ Քրեական դատավարության օրենսգրքի 177-րդ հոդվածի համաձայն՝ անանուն հաղորդումը քրեական գործ հարուցելու առիթ չէ: Որպես հանցագործության մասին հաղորդում գնահատական և ընթացք է տրվում այն տեղեկություններին, որոնք ունեն որոշակի կոնկրետություն, նախնական տեղեկության հիման վրա հնարավոր է եզրահանգում անել կատարված հանցագործության վերաբերյալ՝ վայրի, եղանակի, ժամանակի կամ այն կատարած անձանց մասին: Ըստ այդմ՝ միանգամայն տրամաբանական է, որ ոստիկանությունը չէր կարող քրեական գործեր հարուցել անանուն նամակների հիման վրա։ Ոստիկանությունը տարածած պարզաբանման մեջ նշել էր. «Եթե կանայք ենթարկվում են բռնության, ապա մեղավոր անձանց հայտնաբերելու և նրանց պատասխանատվության հարցը լուծելու համար անհրաժեշտ է, որ նրանք բանավոր կամ գրավոր ոստիկանությանը տեղեկություններ տրամադրեն հանցագործության դեպքի հանգամանքների վերաբերյալ»: Այսինքն՝ ոստիկանությունը քրեական գործ չի հարուցել ոչ թե նամակների սուտ լինելու, այլ դրանցում առկա տվյալների անբավարար լինելու հիմքով։
Ստամբուլյան կոնվենցիայով ապաստարաններ ստեղծելու մասին
Ստամբուլյան կոնվենցիայի վավերացման մասին խոսելով՝ հաղորդավար Ագնեսա Խամոյանը հայտարարում է, որ կոնվենցիան ենթադրում է ապաստարանների ստեղծում։ Մալյանն էլ արձագանքում է. «Բայց էտ ապաստարանները ովքե՞ր են տալու։ Դրանք ՀԿ-ներն են, ո՞ր ՀԿ-ները՝ Արթուր Սաքունցը, Դանիել Իոաննիսյանը որոշելու ա, թե որտեղից որ երեխուն վերցնեն…»։
Այստեղ և՛ Ագնեսա Խամոյանը, և՛ Նարեկ Մալյանը մանիպուլյացիա են անում, քանի որ Հայաստանում ապաստարանները նոր չեն ստեղծվելու։ «Կանանց աջակցման կենտրոն» ՀԿ-ն սկսած 2006-ից Հայաստանում բացել է երկու ապաստարան։  Արմավիրի մարզում գործում է նաև «Արմենիան Լայթհաուս» բարեգործական հիմնադրամի ապաստարանը։ Այս ապաստարանները նախատեսված են ընտանեկան բռնության ենթարկված անձանց համար։ Բացի այդ, 2017-ին ընդունված «Ընտանիքում բռնության կանխարգելման, ընտանիքում բռնության ենթարկված անձանց պաշտպանության և ընտանիքում համերաշխության վերականգնման մասին» օրենքով արդեն իսկ կառավարությունը պարտավորվել է հիմնել ապաստարաններ։ Իսկ դրանց շահառուներին որոշում են ոչ թե Նարեկ Մալյանի նշած անձինք կամ ՀԿ-ները, այլ պետության կողմից ստեղծված հատուկ լիազոր մարմինը (հոդված 14-ի 4-րդ և 5-րդ կետ)։
Պատգամավորի կողմից «դրսից» փող ստանալու մասին
Մալյանը հարցազրույցի ժամանակ հայտարարում է, որ ԱԺ «Իմ քայլը» խմբակցության պատգամավոր Գայանե Աբրահամյանը ներկայում վարձատրվում է Սորոսի գրասենյակից։
«Ես նշեցի, որ Ազգային ժողովի պատգամավորները, որոնք վարձատրվել են և վարձատրվում են, մինչև հիմա վարձատրվում են՝ Գայանե Աբրահամյանի մասին է խոսքը, Սորոսի գրասենյակի կողմից, այստեղ հարց է առաջանում՝ այդ պատգամավորը ֆինանսավորվում է դրսից, սա շատ… հասկանո՞ւմ եք էտի ինչ է…»,- հայտարարում է Մալյանը։ Այնուհետև Մալյանը հակասում է իր խոսքին՝ նշելով, որ ընտրությունից առաջ է պատգամավորը գումար ստացել ու մինչև հիմա ծախսում է։ (18:28-18:55)
«Փաստերի ստուգման հարթակի» հետ զրույցում Աբրահամյանը հերքեց այս լուրերը։ Պատգամավորը նշեց, որ ԱԺ ընտրությունների նախընտրական շրջանում սառեցրել է իր գործունեությունը «Հանուն հավասար հնարավորությունների» ՀԿ-ի ստեղծած «Հոդված 3» ակումբում և աշխատավարձ չի ստացել։ Իսկ արդեն պատգամավորական մանդատը ստանալուց անմիջապես հետո դուրս է եկել կազմակերպությունից և ԲՀՀ գրասենյակից որևէ ֆինանսավորում չի ստացել։
Պետության զավթման և միջազգային պայմանագրերի չեղարկման մասին
Կրկին անդրադառնալով թավշյա հեղափոխության և Ջորջ Սորոսի միջևի կապի թեմային՝ Մալյանը հայտարարել է․ «Նպատակը պետության զավթման անվան տակ զրոյացնելն է բոլոր այն պետական պայմանագրերը, որոնք վերջին 10 տարի և ավել ժամանակահատվածում մեր երկիրը կնքել է։ Այսինքն՝ եթե պետությունը զավթված է եղել, ապա առ ոչինչ է ճանաչվում, օրինակ, ցանկացած հայ-ռուսական պայմանագիր»։ Մալյանի խոսքով` «պետության զավթում» կիրառվել է Վրաստանում, Ուկրաինայում, և դրա հետևանքով երկու երկրներն էլ ունեցել են տարածքային կորուստներ, իսկ Ուկրաինան այդ թեզի պատճառով ունեցել է մոտ 20 հազար զոհ։
Իրականում, շատ քիչ են այնպիսի երկրները, որոնք հայտարարություն են ընդունել «պետության զավթման» մասին։ Նման հայտարարություն ընդունվել է, օրինակ, Մոլդովայում։ 2018 թ․ նոյեմբերին այս երկիրը Եվրախորհրդարանի կողմից ճանաչվել էր որպես «օլիգարխիայի շահերով զավթված պետություն» (state captured by oligarchic interests)։ Իսկ արդեն այս տարվա հունիսին Մոլդովայի խորհրդարանը հայտարարություն էր ընդունել, որով երկիրը բնութագրել էր որպես «զավթված պետություն»։ Դրանից հետո երկրի կառավարությունը և Սահմանադրական դատարանը ամբողջ կազմով հրաժարական են տվել։ Եվ չնայած դրան՝ նախկինում կնքված միջազգային պայմանագրերը չեն վերանայվել կամ չեղարկվել։
Ինչ վերաբերում է Վրաստանին ու Ուկրաինային, ապա փաստենք, որ այս երկրներում իշխանության եկած ուժերը հայտարարություն չեն ընդունել պետության զավթման մասին, և Մալյանի այս հայտարարությունը ևս չի համապատասխանում իրականությանը։
Միայն այս տարվա մայիսի 31-ին Ուկրաինայի նախկին նախագահ Պետրո Պորոշենկոյին մեղադրանք առաջադրվեց իշխանության զավթման հոդվածով։ Սա նշանակում է, որ Մալյանի այն հայտարարությունը, որ Ուկրաինայում պետության զավթման թեզը հանգեցրել է տարածքների կորստի և 20 հազար մարդու մահվան, ևս սուտ է, քանի որ Ուկրաինայի արևելքում պատերազմի և Ղրիմի՝ Ռուսաստանին բռնակցելու ժամանակ գրանցված զոհերը եղել էին մինչև Պորոշենկոյին նման մեղադրանք առաջադրելը։
Այսպիսով, «Թիվի 5»-ի եթերում Նարեկ Մալյանի հնչեցրած վերոնշյալ հայտարարություններ սխալ էին և մանիպուլյատիվ։
Թեգեր` 5-րդ ալիք«ՎԵՏՕ»Նարեկ Մալյան
14:28, 25 Հնվ, 2023
Հունվարի 24-ին «5-րդ ալիքի» «Հարցազրույցի» եթերում գնդապետ, պատմաբան, հասարակագետ ներկայացվող Վոլոդյա Հովհաննիսյանը, անդրադառնալով զինծառայողների տեղակայման համար ՊՆ-ի պատվիրած իտալական մոդուլային...
Սևակ Հակոբյանը, «կարճ ասած», մանիպուլացնում է
18:41, 11 Ապր, 2022
«5-րդ ալիքի» եթերում հեռարձակվող «Կարճ ասած» հաղորդման թողարկումներից մեկի ժամանակ հաղորդավար Սևակ Հակոբյանը, ի թիվս այլ հարցերի, անդրադարձել է դատական...

Нарек Малян: «Во всех своих выступлениях Лариса Минасян подчеркивает, что если бы не деятельность в Армении офиса Сороса, никакой революции не было бы».
16 октября в интервью ведущей программы «Интервью» на 5-ом канале Агнессе Хамоян основатель движения «ВЕТО» Нарек Малян, коснувшись внутриполитических процессов в Армении, фондов «Открытое общество» и ряда других тем, сделал не соответствующие действительности заявления.
О связи между офисом ФОО и революцией
Говоря о фондах «Открытое общества» (ФОО), которые часто называют «фондом Сороса» и связывают с властями Армении, Нарек Малян заявил: «Во всех своих выступлениях г-жа Лариса Минасян неоднократно подчеркивает, что если бы не деятельность в Армении офиса Сороса, никакой революции не было бы» (9: 02-9: 16).
В действительности, исполнительный директор Фонда «Открытое общество – Армения» Лариса Минасян неоднократно опровергала слухи о том, что фонд содействовал или имел какое-либо отношение к революции, которая произошла в апреле-мае 2018 года в Армении. Еще в прошлом году Минасян заявила: «Революция была осуществлена народом. Если некоторые люди пытаются увидеть во всем этом влияние Сороса,  то они действуют против очевидных реалий. Неразумно говорить о том, что сотни тысяч людей вышли на улицы, потому что Джордж Сорос сказал им выйти».
Об отправленном в полицию сообщении против движения «ВЕТО»
Коснувшись отправленного в полицию офисом «Фондов открытого общества – Армения» заявления против инициативы «ВЕТО», Малян отметил: «Агнеса джан, весь офис Сороса занимается тем, что собирает докумантальные доказательства того, что выражение «наемники Сороса» является ругательством сексуального характера. Я не хочу повторять это ругательство, но в этом заявлении написано ругательство. «Наемники Сороса» — такое же ругательство, как и «наемники распутницы». Это написано в их заявлении», — заявляет Малян.
Напомним, что 30 сентября офис ФОО подал в полицию заявление с требованием возбудить уголовное дело в отношении членов инициативы «ВЕТО» за сделанные на прилегающей к офису территории надписи «наемники Сороса» и порчу имущества.
ФОО предоставил «Платформе проверки фактов» направленное в полицию заявление, в котором, однако, никакого утверждения о том, что выражение «наемники Сороса» является ругательством сексуального характера, как заявляет Малян, нет. В заявлении вообще слово «ругательство» не использовано. Ниже приводим это заявление:
О голосе насилия и анонимных письмах
Говоря о том, что пользователь Facebook Люси Кочарян публикует письма лиц, подвергшихся семейному насилию, Малян заявил, что эти письма фальшивые. «Это было подтверждено официальным заявлением полиции. Полиция отказалась возбудить уголовное дело по любому из 200 писем об изнасилованиях, сославшись на то, что они не являются фактическим доказательством. Это означает, что все 200 писем являются фальшивыми», — сказал Малян.
В действительности, опубликованные Люси Кочарян письма были анонимными, а в соответствии со статьей 177 Уголовно-процессуального кодекса, анонимное  сообщение о преступлении не является поводом к возбуждению уголовного дела.
Соответственно, вполне логично, что полиция не могла возбудить уголовные дела на основании анонимных писем. В заявлении полиции говорится: «Если женщины подвергаются насилию, им необходимо предоставить устную или письменную информацию в полицию об обстоятельствах преступления, чтобы установить личность преступников и привлечь их к ответственности». То есть полиция возбудила уголовное дело не на основании того, что письма были ложными, а на основании недостаточности наличествующих в них данных.
Создание приютов в соответствии сo Стамбульской конвенцией
Говоря о ратификации Стамбульской конвенции, ведущая Агнеса Хамоян заявляет, что Конвенция подразумевает создание приютов. На что Малян отвечает: «Но кто создаст эти приюты? НПО что ли? Какие НПО? Артур Сакунц и Даниел Иоаннисян будут решать, откуда брать детей?».
И Агнес Хамоян, и Нарек Малян здесь манипулируют, так как в Армении приюты действуют уже давно. НПО «Центр поддержки женщин» с 2006 года открыла в Армении два приюта. В Армавире действует приют благотворительного фонда «Армениан Лайтхаус». Эти приюты предназначены для людей, которые подверглись насилию в семье. Кроме того, по принятому в 2017 году закону «О предотвращении насилия в семье, защите лиц, подвергшихся насилию в семье, и восстановлении согласия в семье» правительство уже обязало открыть новые приюты. А их бенефициарами являются не лица или НПО, упомянутые Нареком Маляном, а созданный государством специально уполномоченный орган (статья 14, пункты 4 и 5).
О получении депутатом денег извне
Во время интервью Малян заявляет, что депутат от праламентской фракции «Мой шаг» Гаяне Абраамян, в настоящее время оплачивается офисом Сороса. «Я отметил, что депутаты парламента оплачивались и оплачиваются офисом Сороса. Например, депутат Гаянэ Абрамян финансируется извне. Вы понимается что это означает?», — заявляет Малян. Малян противоречит самому себе, отмечая, что депутат получила деньги перед выборами и до сих пор их тратит (18: 28-18: 55).
В беседе с «Платформой проверки фактов», Абрамян опровергла эти слухи. Депутат отметила, что в период предвыборной агитации на выборах в Национальное Собрание она приостановила свою деятельность в клубе «Статья 3», созданном НПО «За равные возможности», и зарплату не получала. А уже после получения депутатского мандата, она покинула организацию и никакого финансирования от офиса ФОО не получала.
Об узурпации власти и  расторжении международных договоров
Вновь коснувшись связи между бархатной революцией и Джорджем Соросом, Малян заявил: «Цель заключается в том, чтобы под именем узурпации власти аннулировать все государственные договоры, которые наша страна подписала за последние 10 лет. То есть, если бы государство было узурпировано, то, например, любой армяно-российский договор был бы аннулирован». По словам Маляна, «узуроация государства» использовалась в Грузии, Украине, в результате чего обе страны понесли территориальные потери, а Украина из-за этого тезиса понесла большие потери (20 000 человек).
В действительности, очень мало стран, которые приняли декларацию об «узурпации государства». Такая декларация была принята, например, в Молдове. В ноябре 2018 года эта страна была признана Европейским парламентом «государством, охваченным олигархическими интересами» (state captured by oligarchic interests). А уже в июне этого года парламент Молдовы принял декларацию, признающую республику «захваченным государством». После чего правительство страны и Конституционный суд всем составом подали в отставку. И, несмотря на это, ранее подписанные международные договоры не были пересмотрены или отменены.
Что касается Грузии и Украины, то отметим, что пришедшие к власти в этих странах силы никакой декларации об узурпации государства не принимали, следовательно заявление Маляна также не соответствует действительности.
Лишь 31 мая этого года бывшему президенту Украины Петру Порошенко было предъявлено обвинение по факту узурпации власти. Это означает, что утверждение Маляна о том, что тезис об узурпации государства в Украине привел к потере территорий и гибели 20 000 человек, также является ложным, поскольку жертвы, зафиксированные во время войны на востоке Украины и аннексии Крыма Россией, были до предъявления обвинения Порошенко.
Таким образом, вышеупомянутые заявления, сделанные Нареком Маляном в эфире телекомпании «5-й канал» являются ложными и манипулятивными.
Метки 5-րդ ալիք«ՎԵՏՕ»Նարեկ Մալյան
Фейковые заявления Нарека Маляна, сделанные во время акции «Свободу Николу Пашиняну»
17:17, 21 Ноя, 2019
Основатель общественно-политического движения «ВЕТО» Нарек Малян 20 ноября провел перед офисом фонда «Открытое общество Армения» акцию под лозунгом «Свободу Николу...