Մել Դալուզյանը չի զրկվել մեդալներից
Շիրակի պետական համալսարանի դասախոս, քաղաքագետ Գագիկ Համբարյանը Aravot.am կայքում նոյեմբերի 18-ին հրապարակված հարցազրույցում պնդում է, որ ծանրորդ Մելինե (Մել) Դալուզյանը զրկվել է իր  մեդալներից՝ արգելված խթանիչ օգտագործելու պատճառով:
Համբարյանը, մասնավորապես, նշում է, որ վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանի՝ Ազգային ժողովում նոյեմբերի 13-ին արած հայտարարությունը, թե Դալուզյանը Եվրոպայի եռակի չեմպիոն է, ճիշտ չէ. «Նախ, երեք անգամ չէ, երկու անգամ է․ 2007 և 2008 թվականներին, պարոն Փաշինյանն այստեղ կրկին թվերի մանիպուլյացիայի է դիմում, երկրորդը՝ պարոն Փաշինյանը, երբ որ ասում է մեդալի մի կողմի մասին, որ Մելինե Դալուզյանը դրոշ է բարձրացրել, նաև կարելի է այդ ժամանակ ասել, որ նույն Մելինե Դալուզյանը զրկվել է այդ մեդալներից, Եվրոպայի չեմպիոնի տիտղոսներից, քանի որ ինքը դոպինգ սկանդալի մեջ է հայտնվել»։
«Փաստերի ստուգման հարթակը» որոշեց պարզել, թե արդյո՞ք Գագիկ Համբարյանի այս պնդումը համապատասխանում է իրականության, թե ոչ:
Նիկոլ Փաշինյանի հայտարարությունն իսկապես սխալ տեղեկություն է պարունակում: Մելինե Դալուզյանը Եվրոպայի չեմպիոն է հռչակվել 2007 և 2008 թվականներին:
Սակայն Համբարյանի հայտարարության մյուս թեզերն իրականությանը չեն համապատասխանում:
Այսպես, Դալուզյանն իսկապես որակազրկվել է 2012-ին Լոնդոնում կայացած Օլիմպիական խաղերին արգելված խթանիչների օգտագործման համար։ Այս մասին հայտնել է Միջազգային օլիմպիական կոմիտեն 2019 թ. մայիսի 10-ին։
Արգելված խթանիչներ հայտնաբերելու նոր մեխանիզմների ստեղծումից հետո Միջազգային օլիմպիական կոմիտեն (ՄՕԿ) որոշել էր վերստուգել Պեկինի և Լոնդոնի օլիմպիական խաղերի մասնակից մարզիկներից վերցված նմուշները:
Հակադոպինգային պայքարի այդ նոր գործընթացն ընթանում է հետևյալ կերպ. Դրական արդյունքի (Adverse Analytical Finding) դեպքում ՄՕԿ-ը տեղեկացնում է համապատասխան ազգային օլիմպիական կոմիտեին և Ծանրամարտի միջազգային ֆեդերացիային: Դրանից հետո ՄՕԿ-ը որոշում է, թե ինչ անել ստացված արդյունքների հետ, ինչից հետո միայն Միջազգային ֆեդերացիան վճիռ է կայացնում:
ՄՕԿ-ը որոշումներ է կայացնում միայն Օլիմպիական խաղերի վերաբերյալ: Երբ Կոմիտեն ավարտում է տվյալ մարզիկի գործի քննությունը, Ծանրամարտի միջազգային ֆեդերացիան կայացնում է իր սեփական որոշումը ծանրորդների նկատմամբ կիրառվող պատժամիջոցների վերաբերյալ։
Ծանրամարտի ֆեդերացիայի վերջին հրապարակումը՝ Դալուզյանի արդյունքների վերաբերյալ, եղել է 2018 թվականի դեկտեմբերին: Պաշտոնական հայտարարության մեջ նշված է. «Միջազգային օլիմպիական կոմիտեն պատասխանատու է որոշելու բոլոր հետևանքները՝ կապված 2012 թ. Լոնդոնի Օլիմպիական խաղերին մարզիկների մասնակցության հետ: Եթե հաստատվում է Հակադոպինգային կանոնի խախտումը, ապա մարզիկների՝ օլիմպիական խաղերից զատ այլ մրցելույթների արդյունքների վերաբերյալ որոշումների ընդունումը փոխանցվում է Ծանրամարտի միջազգային ֆեդերացիային: Ֆեդերացիան այլևս հայտարարությամբ հանդես չի գա, մինչև մարզիկների գործերի փակումը»:
Այս պահին Դալուզյանի գործը քննվում է Ծանրամարտի միջազգային ֆեդերացիայում, և վերջնական վճիռ կայացված չէ:
Այն, որ Մելինե Դալուզյանի արդյունքները դեռևս չեղարկված չեն, և նա չի զրկվել նախկինում իր ունեցած ձեռքբերումներից՝ «տիտղոսներից», կարելի  է տեսնել հենց Ծանրամարտի միջազգային ֆեդերացիայի կայքում: Համեմատության համար նշենք, որ, օրինակ, Հռիփսիմե Խուրշուդյանի բոլոր արդյունքները, 2008 թվականից ի վեր, զրոյացվել են:
Այս ամենը հաշվի առնելով՝ կարող ենք նշել, որ Գագիկ Համբարյանի պնդումը սխալ է. արգելված խթանիչների պատճառով Մելինե Դալուզյանը չի զրկվել իր մեդալներից և կոչումներից, քանի որ Ծանրամարտի միջազգային ֆեդերացիայում նրա գործը դեռ քննվում է:
Մելինե Դալուզյանը սպորտից չի հեռացել տարիքի պատճառով
Նույն հարցազրույցի ժամանակ Գագիկ Համբարյանը պնդում է, որ Մելինե Դալուզյանը սպորտից հեռացել է ոչ թե իր նկատմամբ վերաբերմունքի և «քարկոծումների», այլ տարիքի պատճառով. «Մելինե Դալուզյանն ինքն իր սխալների պատճառով սպորտային բնագավառում հայտնվել է շատ ծանր վիճակում և մեխանիկորեն, նաև հաշվի առնելով իր տարիքը, դուրս է եկել ակտիվ սպորտային կյանքից»,- ասել է նա:
Նշենք, որ Մելինե Դալուզյանի, որպես մարզիկ, վերջին խոշոր մրցաշարը եղել է ծանրամարտի աշխարհի առաջնությունը 2014 թվականին, երբ նա 26 տարեկան էր: Արդյո՞ք այս տարիքում ծանրորդ կանայք լքում են ակտիվ սպորտը։ Դիտարկենք ակտիվ սպորտով զբաղվող այլ մարզիկների տարիքը։  Այսպես, աշխարհի գործող չեմպիոն Սազիե Էրդողանը 27 տարեկան է, բրոնզե մեդալակիր Լիզա Սեթիավաթին՝  30 տարեկան: Հայաստանի հավաքականի նախկին անդամ Նազիկ Ավդալյանը 2016 թվականին 30 տարեկանում մասնակցել է Օլիմպիական խաղերին և զբաղեցրել 5-րդ հորիզոնականը: Նույն տարում նա մասնակցել է Եվրոպայի առաջնությանը և ոսկե մեդալ նվաճել:
Այսպիսով, Համբարյանի այն միտքը, թե Դալուզյանի՝ սպորտը լքելու պատճառը տարիքն է, մանիպուլյատիվ է։
«Մել» ֆիլմի ֆինանսավորումն անհատույց չէ
«Առավոտին» տված հարցազրույցում Գագիկ Համբարյանի մյուս պնդումը վերաբերում է «Մել» ֆիլմի ֆինանսավորմանը:
«Ազգային ժողովում ունեցած ելույթից երկու օր առաջ Նիկոլ Փաշինյանը, երբ որ հանդիպել էր Կրթության, գիտության, մշակույթի և սպորտի նախարարության դիմաց դասադուլ անող ուսանողներին, հայտարարեց, որ Հայաստանը համաֆինանսավորում է «Մել» ֆիլմի 10 տոկոսը։ Ազգային ժողովի ամբիոնից պարզվեց, որ մենք 14 տոկոսն ենք ֆինանսավորում։ Հիմա ինձ համար զարմանալի չի լինի, եթե որոշ ժամանակ անց պարզվի, որ Հայաստանը համաֆինանսավորում է 20 կամ 25 տոկոսը»,- նշում է դասախոսը:
Նշենք, որ «Մել» ֆիլմը մասնակցել է Ազգային կինոկենտրոնի կողմից հայտարարված ֆիլմերի մրցույթին: Արդյունքում հայտնվել է ֆինանսավորում ստացած 10 ֆիլմերի շարքում:
Ֆիլմը ներկայացվել է լիամետրաժ ֆիլմերի մրցույթին և ստացել 14 տոկոսի ֆինանսավորում:
FIP.am-ի հետ զրույցում Ազգային կինոկենտրոնի մամուլի խոսնակ Ռուզաննա Բագրատունյանը հաստատեց, որ Կինոկենտրոնի ու ֆիլմը ստեղծողների միջև պայմանագիրը կնքվել է 14 տոկոս ֆինանսավորման շուրջ: Բացի դա, նա հավելեց, որ որոշակի գումար հետագայում վերադարձվելու է պետությանը. «Ըստ կնքված պայմանագրի՝ ֆիլմի շահույթի 14 տոկոսը կփոխանցվի Ազգային կենտրոնին»,- նշեց Բագրատունյանը:
Հաշվի առնելով վերոնշյալ հանգամանքները՝ կարող ենք եզրակացնել, որ պետության կողմից «Մել» ֆիլմի համաֆինանսավորումը չի կարող լինել 20 կամ 25 տոկոս, քանի որ պայմանագրով սահմանվել է կոնկրետ չափը՝ 14 տոկոս։
Այսպիսով, Մել Դալուզյանի մարզական արդյունքների և «Մել» ֆիլմի մասին Շիրակի պետական համալսարանի դասախոս Գագիկ Համբարյանի՝ Aravot.am-ին տված հարցազրույցում արված պնդումները կեղծ են ու մանիպուլյատիվ:

Мел Далузян не лишали медалей
Преподаватель Ширакского государственного университета, политолог Гагик Амбарян в интервью, опубликованном 18 ноября на сайте Aravot.am, утверждает, что штангист Мелине (Мел) Далузян была лишена своих медалей из-за употребления запрещенных стимуляторов.
Амбарян, в частности, отмечает, что заявление премьера Никола Пашиняна, сделанное 13 ноября в Национальном собрании, о том, что Далузян является трехкратным чемпионом Европы, не соответствует действительности: «Во-первых, не три раза, а два – в 2007 и 2008 годах, господин Пашинян тут снова прибегает к манипуляции цифрами, во-вторых, когда господин Пашинян говорит только об одной стороне медали, что Мелине Далузян поднимала флаг, можно также сказать, что та же Мелине Далузян была лишена этих медалей, титулов чемпиона Европы, поскольку оказалась замешана в допинг-скандале».
«Платформа проверки фактов» решила выяснить, соответствует ли это утверждение Гагика Амбаряна действительности.
В заявлении Никола Пашиняна действительно содержатся неверные сведения. Мелине Далузян становилась чемпионом Европы в 2007 и 2007 годах. Однако остальные утверждения Амбаряна действительности не соответствуют.
Так, Далузян действительно была дисквалифицирована на Олимпийских играх в Лондоне в 2012 году за использование запрещенных стимуляторов. Об этом 10 мая 2019 года сообщил Международный олимпийский комитет.
После создания новых механизмов выявления запрещенных стимуляторов Международный олимпийский комитет (МОК) решил перепроверить образцы, взятые у спортсменов-участников олимпийских игр в Пекине и Лондоне.
Новый процесс антидопинговой борьбы происходит так: при положительных результатах (Adverse Analytical Finding) МОК сообщает соответствующему национальному олимпийскому комитету и в Международную федерацию по тяжелой атлетике. После этого МОК решает, что делать с полученными результатами, и только потом Международная федерация выносит приговор.
МОК принимает решение только по Олимпийским играм. Когда Комитет заканчивает рассмотрение дела данного спортсмена, Международная федерация по тяжелой атлетике принимает свое собственное решение по санкциям, применяемым к тяжелоатлетам.
Последняя публикация Федерации по тяжелой атлетике, связанная с результатами Далузян, датирована декабрем 2018 года. В официальном заявлении сказано: «Международный олимпийский комитет несет ответственность за принятие решения о любых последствиях, связанных с участием спортсменов в Олимпийских играх в Лондоне в 2012 году. Если подтверждается нарушение Антидопингового правила, то принятие решений о результатах, зарегистрированных спортсменами в других соревнованиях, помимо олимпийских игр, передается Международной федерации по тяжелой атлетике. Федерация больше не будет выступать с заявлением до закрытия дел спортсменов».
На данный момент дело Далузян рассматривается в Международной федерации по тяжелой атлетике, и окончательный приговор не вынесен.
То, что результаты Мелине Далузян еще не аннулированы, и она не была лишена своих прежних достижений – «титулов», — видно и на сайте Международной федерации по тяжелой атлетике. Для сравнения отметим, что, к примеру, все результаты Рипсиме Хуршудян с 2008 года и по сей день обнулены.
Уход Мелине Далузян из спорта не связан с возрастом
В том же интервью Гагик Амбарян утверждает, что Мелине Далузян ушла из спорта не из-за негативного отношения и «нападок», но и в связи с возрастом: «Мелине Далузян из-за своих ошибок в спорте оказалась в очень тяжелом положении и механически, а также учитывая ее возраст, ушла из активной спортивной жизни», — сказал он.
Отметим, что последним крупным соревнованием Мелине Далузян как спортсмена был чемпионат мира по тяжелой атлетике 2014 года, когда ей было 26 лет. Уходят ли женщины-тяжелоатлеты из спорта в таком возрасте? Сравним с другими спортсменками, занимающимися активным спортом. Так, действующий чемпион мира Сазие Эрдоган – 27 лет, бронзовому призеру Лизе Сетиавати – 30 лет. Бывший член сборной Армении Назик Авдалян в 2016 году в 30-летнем возрасте участвовала в Олимпийских играх и заняла 5-е место. В том же году она получила золотую медаль в чемпионате Европы.
Таким образом слова Амбаряна о том, что причиной ухода Далузян из спорта был возраст, манипулятивны.
Финансирование фильма «Мел» не будет безвозмездным
Следующее утверждение Гагика Амбаряна в интервью «Аравот» связано с финансированием фильма «Мел».
За два дня до выступления в Национальном собрании Никол Пашинян, встретившись со студентами, объявившими забастовку у министерства образования, науки, культуры и спорта, заявил, что доля Армении в софинансировании фильма «Мел» составляет 10 процентов. С трибуны национального собрания выяснилось, что мы финансируем 14 процентов. Я не удивлюсь, если через некоторое время окажется, что Армения финансирует 20 или 25 процентов», — заявил преподаватель.
Отметим, что фильм «Мел» участвовал в конкурсе фильмов, объявленном Национальным киноцентром. В результате оказался в числе 10 фильмов, получивших финансирование.
Фильм представлен на конкурс полнометражных фильмов и получил финансирование в размере 14 процентов.
Пресс-секретарь Национального киноцентра Рузанна Багратунян в беседе с FIP.am подтвердила, что договор между Киноцентром и создателями фильма был заключен в связи с финансированием в размере 14 процентов. Кроме того, определенная сумма в дальнейшем будет возвращена государству, добавила она: «Согласно договору, 14 процентов с выручки фильма будет передано Национальному центру».
Учитывая вышеуказанные обстоятельства, можем заключить, что доля государства в софинансировании фильма «Мел» не может составлять 20 или 25 процентов, поскольку договором установлено конкретное число – 14 процентов.
Таким образом, утверждения преподавателя Ширакского государственного университета Гагика Амбаряна о фильме «Мел» в интервью Aravot.am ложны и манипулятивны.