Հանրապետական կուսակցության փոխնախագահ Արմեն Աշոտյանն այսօր՝ նոյեմբերի 26-ին, «ՍիվիլՆեթում» Արշալույս Մղդեսյանի հետ հարցազրույցում պնդել է, թե երրորդ նախագահ, ՀՀԿ առաջնորդ Սերժ Սարգսյանը Լեռնային Ղարաբաղի կարգավիճակի դիմաց 7 շրջան զիջելու մասին ուղիղ հայտարարություն չի արել։
Հարցազրույցում անդրադարձ է կատարվում Լեռնային Ղարաբաղի հիմնախնդրին, ներկայիս իշխանությունների քաղաքականության և զիջողականության թեզին։
Լրագրողի դիտարկմանը, որ Սերժ Սարգսյանը 2011-ին Կազանում ասել է, որ պատրաստ է զիջել 7 տարածքներ, ինչի մասին 2016-ին հայտնել է նաև ռուս լրագրող Դմիտրի Կիսելյովի հետ հարցազրույցում, Արմեն Աշոտյանը հակադարձում է, որ դա սխալ է։
«Սերժ Սարգսյանը չի ասել, որ պատրաստ է եղել, ասել է՝ «они думали, что мы готовы», դուք լրագրող եք․․․ «они думали, что мы готовы», մի հատ լսեք, լրիվ ուրիշ իմաստային բան ա ասել»,— պնդում է Աշոտյանը։
«Փաստերի ստուգման հարթակը» որոշեց ստուգել Աշոտյանի այս պնդումը՝ ուսումնասիրելով 2016 թվականի նոյեմբերի 17-ին «Սպուտնիկ» հեռուստաընկերությանը տված հարցազրույցի այն հատվածը, որտեղ Սերժ Սարգսյանը խոսում է կարգավիճակի դիմաց զիջումների մասին։
Սերժ Սարգսյանը հստակ ասել է
Հարցազրույցում Սերժ Սարգսյանը, անդրադառնալով Լեռնային Ղարաբաղի հարցի կարգավորմանն առնչվող՝ Դմիտրի Կիսելյովի հարցին, մասնավորապես, ասել էր․ «Մենք հանդիպեցինք Մայենդորֆում և ստորագրեցինք փաստաթուղթ, որի համաձայն` Լեռնային Ղարաբաղի խնդիրը պետք է լուծվի միայն քաղաքական ճանապարհով։ Հետո բանակցային գործընթացը շարունակվեց, և մենք մի քանի անգամ մոտ էինք այն փաստաթուղթը ստորագրելուն, որտեղ բոլոր այդ 3 սկզբունքները հստակ արտացոլված էին։ Այսինքն` հայկական կողմերը` Լեռնային Ղարաբաղն ու Հայաստանը, թողնում են այն տարածքները, որոնք վերցված են որպես անվտանգության գոտի, այն տարածքները, որոնք ադրբեջանցիներն անվանում են բռնազավթված՝ ադրբեջանական 7 շրջանները։ Թողնում ենք տարածքները, հեռանում»,- հայտարարել էր Սարգսյանը։
Կիսելյովի հարցին, թե հայկական կողմը պատրա՞ստ է վերադառնալու այդ փաստաթղթին և այն գործող համարել, նա պատասխանել էր. «Մենք պատրաստ ենք այդ երեք սկզբունքների հիման վրա գնալ խնդրի կարգավորմանը, բայց միայն՝ այդ երեք սկզբունքների հիման վրա»:
Այսպիսով, կարող ենք արձանագրել, որ Սերժ Սարգսյանը, ինչպես Արմեն Աշոտյանն է պնդում, չի ասել, որ նրանք կարծում էին, թե մենք պատրաստ ենք զիջումների, այլ հստակ ասել է, որ «այն տարածքները, որոնք ադրբեջանցիներն անվանում են բռնազավթված՝ 7 ադրբեջանական շրջանները, մենք պատրաստ էինք թողնել, հեռանալ»։

Армен Ашотян лжет. Серж Саргсян четко говорил, что готов оставить 7 районов
Заместитель председателя Республиканской партии (РПА) Армении Армен Ашотян 26 ноября в интервью журналисту CivilNet Аршалуйс Мгдесяну заявил, что третий президент Армении, председатель РПА Серж Саргсян не делал прямых заявлений об уступке 7 районов в обмен на статус Нагорного Карбаха.
В ходе интвервью затрагивается карабахский конфликт, политика дейстующей власти и тезис уступок.
На замечание журналиста о том, что Серж Саргсян в 2011 году в Казани заявил, что готов уступить 7 районов, о чем он сказал также в 2016 году в интервью российскому журналисту Дмитрию Киселеву, Армен Ашотян отметил, что это не правда.
«Серж Саргсян не говорил, что он готов. Он сказал: «они думали, что мы готовы». Послушайте сами. Он сказал совершенно другое», — сказал Ашотян.
«Платформа проверки фактов» решила проверить утверждение Ашотяна, изучив отрывок из интервью Sputnik Армения от 17 ноября 2016 года, в котором Серж Саргсян говорит о уступках в обмен на статус.
Серж Саргсян четко сказал
Отвечая на вопрос Дмитрия Киселева о вопросе Нагорного Карабаха, Серж Саргсян, в частности, сказал: «Мы встречались в Майндорфе, подписали документ, согласно которому проблема Нагорного Карабаха должна решаться только политическим путем. После этого переговорный процесс продолжался, и мы несколько раз были близки к подписанию документа, где все эти три принципа были четко отражены. А именно: армянские стороны, то есть Нагорный Карабах и Армения, оставляют те территории, которые сейчас заняты как зона безопасности, те территории, о которых азербайджанцы говорят, что они оккупированы, то есть 7 азербайджанских районов. Оставляем эти районы и уходим», — заявил Саргсян.
На вопрос Киселева, готова ли армянская сторона вернуться к этому документу и считать его действующим, Саргсян ответил: «Мы готовы на основе этих трех принципов пойти на урегулирование вопроса, но только лишь на основе этих трех принципов».
Таким образом, можем аргументировать, что Серж Саргсян не говорил, что «они считают, что мы готовы пойти на уступки», как это утверждает Ашотян, а четко отметил, что «те территории, о которых азербайджанцы говорят, что они оккупированы — 7 азербайджанских районов, мы готовы оставить и уйти».