Իրականությունը Legatum-ի ինդեքսի մասին․ վարչապետը ներկայացրել է թերի և ոչ ճշգրիտ տվյալներ
Վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը նոյեմբերի 27-ին ֆեյսբուքյան գրառմամբ հայտնել էր, որ Հայաստանը 2019 թվականին Legatum Prosperity Index-ի բարգավաճման ինդեքսում զբաղեցրել է 61-րդ տեղը՝ նախորդ տարվա համեմատ բարելավելով իր դիրքը 27 կետով:
Նիկոլ Փաշինյանը նաև գրել էր, որ բրիտանական Legatum Prosperity Index-ում Հայաստանն առաջ է անցել հետխորհրդային բոլոր պետություններից, բացառությամբ Բալթյան երկրների և Վրաստանի:
«Հայաստանը զբաղեցրել է 61-րդ տեղը՝ նախորդ տարվա համեմատ բարելավելով իր դիրքը 27 կետով: Տարածաշրջանի երկրներից Վրաստանը 53-րդ տեղում է, Ռուսաստանը՝ 74, Թուրքիան՝ 91, Ադրբեջանը՝ 92, Իրանը՝ 119։ Վարկանիշի հեղինակները երկրները համեմատում են ինը չափանիշներով՝ տնտեսական զարգացման մակարդակը, բիզնես միջավայրը, պետական կառավարման արդյունավետությունը, կրթության մակարդակը, առողջապահությունը, անվտանգությունը և անձնական ազատությունը, ինչպես նաև սոցիալական կապիտալի և շրջակա միջավայրի զարգացման չափանիշները»,- գրել էր վարչապետը:
Նույն օրը՝ ավելի ուշ, թեմային անդրադարձել էր Հայաստանի Հանրապետական կուսակցության փոխնախագահ Արմեն Աշոտյանը: Նա հայտնել էր, որ վարչապետի ներկայացրած տվյալները չեն համապատասխանում իրականությանը.
«Չգիտեմ, թե հերթական սուտը գրելիս ինչի՞ վրա է իր հույսը դնում Նիկոլը, բայց տխրեցնեմ իրեն. նման զեկույցները բնօրինակով և ամբողջությամբ կարդացող մարդիկ դեռ կան Հայաստանում: Եվ ուրեմն, իրականում մեր երկրի դիրքերը իրոք բարելավվել են, սակայն ոչ թե 27 կետով, ինչպես գրել է Փաշինյանը, այլ 7: Նախորդ տարվա նմանատիպ հետազոտության մեջ Հայաստանը գրավում էր 68-րդ տեղը: Թողնում եմ մի կողմ իր գրառման այլ սխալները, օրինակ՝ «վարկանիշի հեղինակները երկրները համեմատում են ինը չափանիշներով», իսկ իրականում վարկանիշը կազմվում է 12 չափանիշների հիման վրա»,- գրել էր Աշոտյանը:
«Փաստերի ստուգման հարթակը» որոշեց ստուգել, թե արդյո՞ք Նիկոլ Փաշինյանի և Արմեն Աշոտյանի հայտարարությունները համապատասխանում են իրականությանը, թե՞ ոչ:
Նշենք, որ «Լեգատում ինստիտուտն» անկախ կրթական բարեգործական կազմակերպություն է, որն իր գործունեությունն իրականացնում է Մեծ Բրիտանիայում: Ինստիտուտի նպատակը հանրային կրթության առաջխաղացումն է:
Ամեն տարի ինստիտուտը ներկայացնում է բարգավաճման ինդեքս, որը չափում է բարեկեցությունը 167 երկրների շրջանում՝ ըստ նյութական հարստության և կյանքը գոհացուցիչ դարձնող այլ գործոնների:
Նոյեմբերի 25-ին ինստիտուտը հրապարակել է 2019 թվականի զեկույցը:
Legatum ինստիտուտի պաշտոնական կայքում զեկույցները զետեղված են ըստ տարիների: Այսպես՝ 2018 թվականի զեկույցի համաձայն՝ Հայաստանը զբաղեցնում էր 88-րդ հորիզոնականը: 2019 թվականի զեկույցում նշված է, որ Հայաստանը գտնվում է 61-րդ հորիզոնականում:
Սակայն համեմատելով 2018 թվականի և 2019 թվականի չափանիշները՝ նկատում ենք, որ վերջին զեկույցը կազմելիս տեղի է ունեցել մեթոդաբանության փոփոխություն: Ի տարբերություն նախորդ տարիների՝ 2019-ին հաշվի են առնվել 12 ցուցանիշներ՝ նախորդ տարիների 9-ի համեմատ: Այդ մասին նշված է 2019 թվականի զեկույցի մեթոդաբանության բաժնում:
Բացի դա, ինստիտուտն առանձին փաստաթղթով ներկայացրել է նախորդ տարիների արդյունքները 167 երկրի համար՝ 2009 թվականից ի վեր՝ հաշվարկված նոր մեթոդաբանությամբ։ Ըստ վերահաշվարկի՝ Հայաստանը 2018 թվականին զբաղեցրել է 68-րդ հորիզոնականը, իսկ 2019-ին՝ 61-րդ:
Ինչ վերաբերում է չափանիշներին, ապա 2019 թվականից սկսած՝ փոխվել է ոչ միայն դրանց քանակը: Օրինակ՝ եթե 2018 թվականին 9 չափանիշների թվում էր «բիզնես միջավայրը», ապա այս տարի դա բացակայում է: Նոր չափանիշների թվում են կյանքի պայմանները, ներդրումների միջավայրը, գործարար միջավայրը, շուկայի հասանելիությունը և ենթակառուցվածքները (market access and infrastructure):
Այսպիսով, Նիկոլ Փաշինյանի՝ նոյեմբերի 27-ին արած ֆեյսբուքյան գրառումն այն մասին, որ ըստ Legatum ինստիտուտի զեկույցի՝ բարգավաճման ինդեքսով Հայաստանը նախորդ տարվա համեմատ բարելավել է իր դիրքը 27 կետով, լիարժեքորեն չի համապատասխանում իրականությանը, քանի որ տեղի է ունեցել մեթոդաբանության փոփոխություն, և Փաշինյանը համադրում է նոր մեթոդաբանությամբ գրանցված ցուցանիշը հնի հետ:
Վարչապետի պնդումը, թե վարկանիշի հեղինակները երկրները համեմատում են ինը չափանիշներով, նույնպես ճիշտ չէ, քանի որ 2019 թվականից սկսած՝ Legatum ինստիտուտը բարգավաճման աղյուսակը կազմելիս հաշվի է առնում 12 չափանիշ:

Реальность об индексе Legatum. Премьер-министр представил неполные и неверные данные
Премьер-министр Никол Пашинян 21 ноября на своей странице в Facebook сообщил, что в Индексе процветания 2019 года Legatum Prosperity Index Армения заняла 61 место, по сравнению с прошлым годом улучшив свои позиции на 27 пунктов.
Никол Пашинян также написал, что в Индексе процветания Legatum Prosperity Index Армения опередила страны постсоветского пространства, за исключением Грузии и государств Балтии.
«Армения заняла 61 место в индексе. По сравнению с 2018 годом, Армения улучшила позиции на 27 пунктов. Среди стран региона у Грузии — 53 место, Россия занимает 74 место, Турция — 91, Азербайджан — 92 и Иран — 119. Авторы рейтинга сравнивают страны по девяти критериям: экономическое развитие, бизнес-среда, эффективность государственного управления, образование, здравоохранение, безопасность и личная свобода, а также социальный капитал и и развитие окружающей среды», —  написал премьер-министр.
Позже тему затронул также заместитель председателя Республиканской партии Армении Армен Ашотян. Он сообщил, что данные, приведенные премьер-министром, не соответствуют действительности.
«Не знаю, на что надеется Никол, когда пишет очередную ложь, но должен его расстроить – в Армении все еще есть люди, читающие подобные доклады полностью и в оригинале. И значит, позиции нашей страны в действительности улучшились, однако не на 27 пунктов, как написал Пашинян, а на 7. В аналогичном исследовании прошлого года Армения занимала 68 место. Оставлю в стороне другие ошибки в его записи, например, «авторы рейтинга сравнивают страны по девяти критериям»,  а на самом деле рейтинг составляется на основании 12 критериев», — написал Ашотян.
«Платформа проверки фактов» решила проверить, соответствуют ли действительности заявления Никола Пашиняна и Армена Ашотяна.
Отметим, что Legatum Institute является независимой образовательной благотворительной организацией, которая действует в Великобритании. Целью института является продвижение общественного образования.
Каждый год институт представляет индекс процветания, который измеряет благосостояние среди 167 стран по материальному богатству и другим факторам, которые делают уровень жизни удовлетворительным.
Институт опубликовал 25 ноября доклад за 2019 год.
Доклады публикуются на официальном сайте института Legatum по годам. Так, согласно докладу за 2018 год, Армения заняла 88 место. В докладе за 2019 год отмечается, что Армения находится на 61 месте.
Однако, сравнивая показатели за 2018 и 2019 год, можно заметить, что  при составлении последнего доклада была изменена методология. В отличие от предыдущих лет, в 2019 году были учтены 12 критерив по сравнению с 9 за предыдущие годы. Об этом говорится в разделе «Методология» доклада за 2019 год.
Помимо этого, институт отдельно документировал результаты предыдущих лет для 167 стран с 2009 года с использованием новой методологии. Согласно пересчету, в 2018 году Армения заняла 68 место, а 2019 году — 61.
Что касается критерий, то начиная с 2019 года поменялось и их количество. Например, если в 2019 году в числе 9 критерий была «бизнес среда», то в этом году он отсутствует. Среди новых критериев условия жизни, инветиционная среда, бизнес среда, доступность рынка и инфраструктуры  (market access and infrastructure).
Таким образом, запись Никола Пашиняна в Facebook от 27 ноября о том, что согласно докладу Legatum Institute,  Армения улучшила свои позиции на 27 позиций по сравнению с прошлым годом, не совсем верна, поскольку была изменена методология и Пашинян сопоставляет индекс, зарегистрированный с новой методологией со старой.
Утверждение премьер-министра о том, что авторы сравнивают рейтинги стран по 9 критериям, также неверно, поскольку с 2019 года Legatum Institute про составлении диаграммы процветания учитывает 12 критериев.