Համահայկական հիմնադրամի նվիրատվությունների էվոլյուցիան. աննախադեպ անկո՞ւմ, թե՞ ոչ
«Հայաստան» հիմնադրամի հեռուստամարաթոնի շրջանակում ավելի քիչ գումար է փոխանցվել, քան նախորդ տարիներին:
Ազգային ժողովում դեկտեմբերի 4-ին կառավարության անդամների հետ հարց ու պատասխանի ժամանակ «Իմ քայլը» խմբակցության պատգամավոր Լիլիթ Ստեփանյանը վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանից հետաքրքրվեց, թե ինչո՞ւ է այս տարի «Հայաստան» հիմնադրամի հեռուստամարաթոնի շրջանակում ավելի քիչ գումար փոխանցվել, քան նախորդ տարիներին: Փաշինյանն արձագանքեց, որ նախկինում հիմնադրամը չի եղել համահայկական, այլ եղել է նեղ շրջանակի հիմնադրամ:
«Հայաստանի համահայկական մարաթոնին 2017-ին մասնակցել է 3240 քաղաքացի, իսկ 2019-ին 9644 քաղաքացի, այսինքն՝ մասնակցածների թիվը 3 անգամ ավելի է։ 2008-ին, օրինակ, խոստացվել է 35 մլն դոլար, փոխանցվել է 9 մլն դոլար։ Հասկանանք՝ էությունը որն է եղել.  մինչև հիմա վարչահրամայական մեթոդներով գումարներ են հավաքել, օլիգարխներից մուրացել, որտեղ տեղն ա եղել՝ սպառնացել են, նույն մարդկանցից 30 տարի գումար են ուզել, ասել գոնե խոստացի», —ասաց վարչապետը։
«Հայաստան» համահայկական հիմնադրամի 2019 թ. 22-րդ հեռուստամարաթոնը բուռն քննարկման առիթ է դարձել։ Այս տարի խոստացվել է 9,856,100 դոլար, որը 2 մլն դոլարով քիչ է նախորդ տարվանից։ Քննադատները սա որակում են որպես վստահության պակաս իշխանության հանդեպ։
Հրապարակումներ եղան, որտեղ եզրակացնում են, որ հեռուստամարաթոնը տապալված է, «Ազգովի ծիծաղելի իրավիճակում ենք», կամ Սփյուռքը անվստահություն հայտնեց վարչապետ Փաշինյանին, պատճառը հիմնադրամի նախկին տնօրենի մեծ աղմուկով ձերբակալումն էր և այլն։
«Փաստերի ստուգման հարթակը» փորձեց ստուգել, թե որքանո՞վ է իրականությանը համապատասխանում վարչապետի հայտարարությունը, և ընդհանրապես՝ մարաթոնին որքա՞ն գումար է խոստացվել և որքա՞ն փոխանցվել, ինչպես նաև մասնակիցների քանակը որքա՞ն է կազմել այս տարի և նախորդ 2 տարիներին։
Նվիրատվության խոստում  և իրականացված նվիրատվություն
Ամենամյա հեռուստամարաթոնի ընթացքում ստացվում են նվիրատվությունների խոստումներ։ Սակայն միշտ չէ, որ խոստացված գումարները փոխանցվում են։ «Հայաստան» համահայկական հիմնադրամի տնօրեն Հայկակ Արշամյանը Fip.am-ին է տրամադրել անցած 10 տարիներին հիմնադրամին խոստացված գումարների և փաստացի փոխանցված գումարների  չափը, որից պարզ է դառնում, որ խոստումն ու իրականությունը տարբեր են։
*Այդ թվում՝ Սամվել Կարապետյանի հայտարարած 15 մլն դոլարը, որը ուղղակիորեն տրվել է ԼՂՀ կառավարությանը` Ստեփանակերտի հիվանդանոցի համար:
Նշենք, որ 2019-ին խոստացված գումարի չափը դեկտեմբերի 3-ի դրությամբ հասել է արդեն 10,235,847 դոլարի։
Այսպիսով, կարող ենք նշել, որ Նիկոլ Փաշինյանի հայտարարությունը, թե 2008-ին խոստացվել է 35 մլն դոլար, փոխանցվել է 9 մլն դոլար, իրականությանը մասամբ է համապատասխանում,  քանի որ Սամվել Կարապետյանը խոստացված գումարը հիմնադրամին փոխանցելու փոխարեն ուղիղ Արցախի կառավարության հետ է ծրագիրն իրականացրել (հիվանդանոց է կառուցվել)։
Հիմնադրամի դրամահավաքին մասնակցած ՀՀ քաղաքացիների և կազմակերպությունների թիվը
«Հայաստան» համահայկական հիմնադրամի տնօրենը նաև ներկայացրել է վերջին երեք տարիներին հիմնադրամի դրամահավաքին մասնակցած ՀՀ քաղաքացիների և կազմակերպությունների թիվը։ Ըստ այդմ՝ 2017-ին մարաթոնին մասնակցել է 3240 քաղաքացի և կազմակերպություն, 2018-ին՝ 5994, իսկ 2019-ին՝ 9644։
Այսինքն՝ Նիկոլ Փաշինյանի հայտարարությունը, թե 2019-ին մասնակցածների թիվը 2017-ի համեմատ 3 անգամ ավելի է, ճիշտ է։
Ինչ վերաբերում է դրամահավաքին մասնակցած ընդհանուր նվիրատուների թվին, ապա Հայկակ Արշամյանը նշեց, որ նման վիճակագրություն այս պահին չունի։ Սակայն նա ներկայացրեց Միացյալ Նահանգներից մասնակիցների մոտավոր թիվը, ըստ որի՝ եթե 2018-ին դրամահավաքին մասնակցել է մոտ 12,000 ընտանիք, կազմակերպություն, անհատ, որը 2017-ի համեմատ ավելին է եղել 20 տոկոսով, ապա 2019-ին մասնակիցների թիվը եղել է 14,000-15,000։
Եվրոպայից մասնակիցների թիվն Արշամյանը ևս ստույգ չնշեց, բայց ասաց, որ ինչպես նախորդ տարի, այս տարի ևս այդ թիվը եղել է շուրջ 10,000։
Այսպիսով, հրապարակումները, թե 2019-ին «Հայաստան» համահայկական հիմնադրամի նվիրատվություններն աննախադեպ քիչ են, փաստացի սխալ է, քանի որ 2017-ին, չնայած ավելի շատ խոստմանը, հիմնադրամին փոխանցվել է 6,732,870 դոլար, իսկ 2018-ին՝ 9,301,704 դոլար։ Իսկ 2019-ին, թեև մարաթոնի օրը խոստացվել է 9,856,100 դոլար, սակայն խոստումները դեռ շարունակվում են. և դեկտեմբերի 3-ի դրությամբ խոստումների չափը 10,235,847 դոլար է, որը դեռևս չի կարելի վերջնական համարել։

На заседании Национального Собрания Армении 4 декабря, в ходе традиционных вопросов и ответов между парламентом и правительством, депутат от блока Мой шаг Лилит Степанян поинтересовалась у премьер-министра Никола Пашиняна, почему в этом году в рамках телемарафона Всеармянского фонда «Айастан» было переведено намного меньше средств, чем в предыдущие годы. Пашинян ответил, что в прошлом фонд не был всеармянским, а был фондом для узкой группы лиц.
«В  телемарафоне Всеармянского фонда «Айастан»  2017 года приняли участие 3240 граждан Армении, а в 2019 году — 9644, то есть, число участников в три раза больше. Например, в 2008 году было обещано 35 миллионов долларов, а перечислено 9 миллионов. Давайте поймем, в чем суть. До сих пор они собирали деньги административно-приказными методами, просили у олигархов, где надо было угрожали им, требовали денег от одних и тех же людей в течение 30 лет», — сказал премьер-министр.
22-й телемарафон Всеармянского фонда «Айастан» 2019 года стал предметом бурных обсуждений.  В этом году было обещано 9,856,100 долларов, что на 2 млн доллара меньше, чем в прошлом году. Критики называют это недостатком доверия к правительству.
Были публикации, в которых делается заключение, что телемарафон провалился, «Всей нацией находимя в смехотворном положении», или что Диаспора выразила недоверие премьер-министру Пашиняну, причина в недавнем аресте бывшего директора фонда и так далее.
«Платформа проверки фактов» попыталась проверить, насколько заявление премьер-министра соответствует действительности, и в целом, сколько денег было обещано и сколько было перечислено в рамках телемарафона, а также сколько участников было в текущем году и в предыдущие два года.
Обещанные и сделанные пожертования
Во время ежегодного телемарафона поступают обещания сделать пожертвования. Однако обещанные суммы не всегда перечисляются. Директор Всеармянского фонда «Айастан» Айкак Аршамян предоставил Fip.am данные о размере обещанных и фактически перечисленных сумм, из которых становится ясно, что обещание и реальность отличаются.
* Включая объявленные Самвелом Карапетяном 15 миллионов долларов, которые были напрямую переданы правительству НКР на строительство больницы в Степанакерте.
Отметим, что обещанная в 2019 году сумма по состоянию на 3 декабря уже достигла 10 235 847 долларов.
Таким образом, можем отметить, что заявление Никола Пашиняна о том, что в 2008 году было обещано 35 миллионов долларов США, о перечислено 9 миллионов долларов, является частично верным, поскольку вместо того, чтобы перевести обещанные средства Самвел Карапетян реализовал проект напрямую с правительством Арцаха (была построена больница).
Количество граждан РА и организаций, участвующих в сборе средств фонда
Директор Всеармянского фонда «Айастан» также представил информацию о количестве граждан Армении и организаций, которые участвовали в сборе средств за последние три года. Согласно данным, в телемарафоне 2017 года приняли участие 3240 граждан и организаций, в 2018 году – 5994, а в 2019 году – 9644.
То есть заявление Никола Пашиняна о том, что количество участников в 2019 году в три раза больше, чем в 2017 году, является верным.
Что касается общего числа дарителей, которые участвовали в сборе средств, Айкак Аршамян отметил, что в настоящее время у него нет такой статистики. Однако он представил приблизительное число участников из Соединенных Штатов: если в 2018 году в сборе средств приняли участие около 12 000 семей, организаций, частных лиц, что на 20 процентов больше, чем в 2017 году, то в 2019 году это число составило 14 000–15 000 человек.
Аршамян также не уточнил количество участников из Европы, но сказал, что, как и в прошлом году, их было около 10 000.
Таким образом, публикаци о том, что пожертвования Всеармянского фонда «Айастан» в 2019 году были беспрецедентно низкими, фактически являются неверными, поскольку в 2017 году, несмотря на большее количество обещаний, фонду было перечислено 6 732 870 долларов, а в 2018 году — 9 301 704 долларов. В 2019 году, хотя в день телемарафона и было обещано 9 856 100 долларов, обещания все еще продолжают поступать. По состоянию на 3 декабря сумма обещаний составила 10 235 847 долларов, что нельзя считать окончательным.