Սահակյանցների մուլտիմիլիոնային մուլտիպլիկացիան
Մուլտիպլիկատոր Դավիթ Սահակյանցն այս տարի բողոքեց, որ պետությունը դադարեցրել է «Ռոբերտ Սահակյանցի անվան անիմացիոն արվեստանոցի» կողմից ստեղծվող «Օլիմպիոնիկ» անիմացիոն ֆիլմի ֆինանսավորումը:
«5-րդ ալիքին» տրված հարցազրույցում Դավիթ Սահակյանցը, մասնավորապես, նշել է. «Տարեկան 50 միլիոն էր հատկացվում: Այս տարի մենք նույնիսկ իջեցրինք այդ նշաձողը և դիմեցինք՝ գոնե 30 միլիոն դրամ տրամադրեք, որ կարողանանք ֆիլմը հասցնել, սակայն դրան էլ ոչ մի պատասխան չեղավ»:
«Փաստերի ստուգման հարթակը» որոշեց անդրադառնալ, թե ինչ հիմնավորմամբ է սկսվել, ապա դադարեցվել պետության կողմից «Օլիմպիոնիկի» (ֆիլմը հիշատակվում է նաև որպես «Օլիմպիկոս») ֆինանսավորումը, ինչպես նաև «Սահակյանց ստուդիայի» և պետության համագործակցությանը։
«Օլիմպիոնիկ»
«Օլիմպիկոս» լիամետրաժ ֆիլմի նկարահանումների մասին Դավիթ Սահակյանցը խոսել էր դեռևս 2014-ին: Լիամետրաժ անիմացիոն ֆիլմը պատմելու է Արշակունյաց Վարազդատ թագավորի մասին, որը Օլիմպիական խաղերի հաղթող էր:
Արդեն 2015-ին Դավիթ Սահակյանցը նշել էր. «Որոշեցինք անդրադառնալ այս թեմային, քանի որ փաստը շատ կարևոր է, նաև ևս մեկ անգամ հիշեցնել հայ ազգին, Հայաստանի սահմաններից դուրս մեր թագավորի հաջողությունների մասին»: Դավիթ Սահակյանցը կարծիք էր հայտնել, որ 2018 թվականի վերջում ֆիլմն արդեն պատրաստ կլինի ու մեծ էկրան դուրս կգա: Ֆիլմն արվում է պետական ֆինանսավորմամբ։
Մշակույթի նախարարության աջակցությունն «Օլիմպիոնիկին»
Մշակույթի նախարարությունը «Օլիմպիոնիկ» անիմացիոն ֆիլմի ֆինանսավորումը  սկսել է 2014-ից՝ կառավարության որոշմամբ:
Հատկանշական է, որ 2014-2018 թվականների ընթացքում միայն «Օլիմպիոնիկ» անիմացիոն ֆիլմի ստեղծման համար «Ռոբերտ Սահակյանցի անվան անիմացիոն արվեստանոց» ՀԿ-ն ստացել է 234,205,000 դրամ: Համեմատության համար նշենք, որ նույն շրջանում Ազգային կինոկենտրոնի կողմից անիմացիոն ֆիլմերի արտադրության սուբսիդիայի չափը կազմել է  291,385,800 դրամ:
Ըստ «Հետքի» հրապարակման՝ ստուդիան 2015, 2016, 2017 թվականներին ամեն տարի 20 միլիոն դրամ է ստացել նաև «Լույս» հիմնադրամից։
Պետության կողմից ֆիլմերին տրամադրվող գումարների բաշխումը կատարում է Հայաստանի ազգային կինոկենտրոնը, սակայն «Օլիմպիոնիկի» դեպքում այդպես չի եղել:
Հայաստանի ազգային կինոկենտրոնից, Fip.am-ի հարցմանն ի պատասխան, հայտնեցին, որ «Օլիմպիոնիկ» ֆիլմի արտադրությունն ընթացել է Կինոկենտրոնի մրցույթներից դուրս:
««Ռոբերտ Սահակյանցի անվան անիմացիոն արվեստանոց» ՀԿ-ն «Օլիմպիկոս» ֆիլմի համար ֆինանսավորումը ստացել է պետական բյուջեից՝ մուլտֆիլմերի արտադրության համար հատկացվող միջոցներից Մշակույթի նախարարության հետ կնքված Նվիրաբերության պայմանագրի համաձայն: Հետևաբար՝ ֆիլմարտադրողը կինոկենտրոնի անցկացրած մրցույթներին մասնակցելու անհրաժեշտություն չի տեսել», — ասված է հարցման պատասխանում:
Կինոկենտրոնից նաև հայտնում են, որ «Ռոբերտ Սահակյանցի անվան անիմացիոն արվեստանոց» ՀԿ-ն մրցույթին մասնակցելու հայտ երբևէ ներկայացրել է միայն 2019  թ. մարտի 4-ին, որն էլ հենց «Օլիմպիկոս» վերնագրով լիամետրաժ անիմացիոն նախագիծն էր։ Այն մրցույթի չի դրվել, քանի որ կանոնակարգի համաձայն՝ արտադրական փուլի նկարահանումները սկսած նախագծերը արտադրական փուլի մրցույթին մասնակցել չեն կարող: «Օլիմպիկոս» նախագիծը 2015-ից սկսած 4 տարի անընդմեջ արդեն գտնվում էր ֆիլմարտադրության արտադրական փուլում ՝ Մշակույթի նախարարության հետ կնքված պայմանագրի համաձայն:
Սահակյանց ստուդիայի համահիմնադիր, գործադիր տնօրեն Հայկ Սահակյանցը Fip.am-ի հետ զրույցում նշեց, որ նախկինում լիամետրաժ մուլտֆիլմերի համար մրցույթներ չեն եղել: Հենց այդ պատճառով է, որ իրենք երբևէ հայտ չեն ներկայացրել, ու իրենցից բացի, այլ հայտեր էլ չեն եղել:
«Ոչ բոլոր ռեժիսորները, ստուդիաներն են նախաձեռնում նման պրոյեկտ: Մենք մեր աշխատանքները, ինչպես եղել է «Անահիտի» դեպքում կամ «Օլիմպիոնիկի» դեպքում, կատարում ենք միայն մեր իսկ էնտուզիազմի շնորհիվ: Կանոնակարգի փոփոխություն է տեղի ունեցել, ու քանի որ արդեն արտադրական փուլում է ֆիլմը, չէինք կարող մասնակցել մրցույթին, էդ պարզ պատճառով մենք դուրս ենք մնացել մրցույթից: Սպասում էինք, որ նման ձև է լինելու իրականում, ուրիշ ձև չէր էլ կարող լինել, եթե կա ընդունված կանոնակարգ»,- նշեց նա:
Կինոկենտրոնից, սակայն, պնդում են, որ լիամետրաժ մուլտֆիլմերի մրցույթներ եղել են։ Որպես օրինակ՝ նշում են Գայանե Մարտիրոսյանի «Վիշապագորգ» և Արման Մանարյանի «Սասնա ծռեր» լիամետրաժ անիմացիոն ֆիլմերը, որոնք ֆինանսավորում են ստացել կինոկենտրոնից։
Սահակյանցի խոսքով՝ Վարազդատի մասին պատմող ֆիլմը 2019 թվականի վերջին պետք է ներկայացվեր հանրության դատին. «Մենք ամբողջ 2019 թիվը դեռ պետք է աշխատեինք ֆիլմի վրա, որ հասցնեինք ավարտին: Սովորաբար, ստանդարտներով, միջազգային անիմացիոն ֆիլմերի արտադրությունը տարիներ է տևում: Մենք վերցրել էինք միջին սանդղակ, որում հնարավոր կլիներ այդ պրոյեկտը անել՝ հաշվի առնելով «Անահիտի» փորձը, որը ստեղծելու համար պահանջվեց 5 տարի, իսկ 5-րդ տարվա ընթացքում մենք փաստացի ֆինանսավորում դեռևս չենք ստացել»,- տեղեկացրեց Հայկ Սահակյանցը:
Այլ ֆինանսավորումներ. «Անահիտ» ֆիլմը
Ուշագրավ է, որ «Ռոբերտ Սահակյանցի անվան անիմացիոն արվեստանոց» ՀԿ-ն ստեղծման օրվանից ֆինանսական աջակցություն է ստացել նաև այլ ֆիլմերի համար:
Այդպես, ըստ Կրթության, գիտության, մշակույթի և սպորտի նախարարության տրամադրած տվյալների՝ «Անահիտ» մուլտիպլիկացիոն կինոնկարի համար ստուդիան Մշակույթի նախարարությունից 2010-2014 թվականներին, ընդհանուր առմամբ, ստացել է  222,325,000 դրամ։
Բացի դա, ըստ «Հետքի» ուսումնասիրության, այս մուլտֆիլմը «Լույս» հիմնադրամից 2013, 2014 թվականներին յուրաքանչյուր տարի ստացել է 20 միլիոն դրամ:
Ազգային կինոկենտրոնից Fip.am-ին հայտնեցին, որ այդ տարիներին «Անահիտ» անիմացիոն ֆիլմի ստեղծման համար կինոկենտրոնի կողմից արտադրված ամբողջ կինոնյութը և դրա նկատմամբ բոլոր իրավունքները ստանալու նպատակով Դավիթ Սահակյանցը 2013-ին դիմել է Կինոկենտրոն: «Հիշյալ կինոնյութը 2014 թ. հունվարի 15-ին կնքված նվիրաբերության պայմանագրով Կինոկենտրոնի կողմից (տնօրեն Գ. Գևորգյան) անհատույց փոխանցվել է «Ռոբերտ Սահակյանցի անվան անիմացիոն արվեստանոցին»»,- տեղեկացրեցին Կինոկենտրոնից:
Ավելին՝ նույն ստուդիան պետության կողմից 2014 թվականին ֆինանսավորում է ստացել «Կլոր Աստվածներ» մուլտիպլիկացիոն կինոնկարի համար՝ 26,675,000 դրամ: Այս պահի դրությամբ ավարտուն է Վրթանես Փափազյանի հեքիաթի մոտիվներով ստեղծված կարճամետրաժ անիմացիոն ֆիլմի միայն վիզուալ հատվածը:
Ըստ Հայկ Սահակյանցի՝ այս մուլտֆիլմի առումով Մշակույթի նախարարության հետ պայմանավորվածության բոլոր պարտավորվածություններն իրականացված են, և հաշվետվությունը ներկայացված է. «Ֆիլմը դուրս չի եկել պարզ պատճառով՝ Մշակույթի նախարարությունն այդ շրջանում չէր ֆինանսավորում ֆիլմի ձայնային մասը, երաժշտական մասը: Հետևաբար, ֆիլմն ավարտուն վիճակի է հասցվել վիզուալ մասով: Մնացել է միայն ձայնային հատվածը»:
Այլ աջակցություններ
«Ռոբերտ Սահակյանցի անվան անիմացիոն արվեստանոց» կազմակերպությանը պետության կողմից հատկացումները չեն սահմանափակվել միայն ֆիլմերի ֆինանսավորմամբ:
Կառավարության՝ 2014 թվականի հունիսի 26-ի N 637-Ա որոշման համաձայն, արվեստանոցին անհատույց տրամադրվել է տարածք:
«Կառավարությանն առընթեր պետական գույքի կառավարման վարչության աշխատակազմ» պետական կառավարչական հիմնարկին ամրացված՝ Երևան քաղաքի Կենտրոն վարչական շրջանի Վարդանանց 30 հասցեում գտնվող շենքի 1-ին հարկից 115,292,000 դրամ շուկայական արժեքով, 620.3 քառ. մետր մակերեսով տարածքը հետ վերցնել «Երևանի պրոֆ. Արշավիր Շավարշյանի անվան հ. 40 հիմնական դպրոց» պետական ոչ առևտրային կազմակերպությունից և անհատույց օգտագործման իրավունքով 25 տարի ժամկետով հանձնել «Ռոբերտ Սահակյանցի անվան անիմացիոն արվեստանոց» հասարակական կազմակերպությանը»,- ասված է որոշման մեջ:
Նույն տարում կառավարության այլ որոշմամբ՝ ստուդիային է տրամադրվել 123,600,000 դրամ կենտրոնի բացման համար, որտեղ նախատեսվում էր մանկական նկարչական դպրոց, կինոթատրոն, անիմացիայի դպրոց, բուն ստուդիան, ինչպես նաև մուլտիպլիկացիայի թանգարան ունենալ:
Այսպիսով, 2010-2018 թվականների ընթացքում առանց մրցույթի և անհատույց «Ռոբերտ Սահակյանցի անվան անիմացիոն արվեստանոց» ՀԿ-ին է տրամադրվել 609,805,000 դրամ, ինչպես նաև՝ 115,292,000 դրամ շուկայական արժեքով տարածք Երևան քաղաքի կենտրոնում:
Ովքե՞ր են Սահակյանցները
«Ռոբերտ Սահակյանցի անվան անիմացիոն արվեստանոցի» պաշտոնական կայքի համաձայն (որը, ի դեպ, գործում է միայն անգլերեն և ռուսերեն լեզուներով)՝ ստուդիայի թիմը ստեղծվել է 1972 թվականին, երբ ոլորտում իր առաջին քայլերն էր կատարում անիմացիոն ֆիլմերի ռեժիսոր, սցենարիստ, մուլտիպլիկատոր Ռոբերտ Սահակյանցը:
Նա հեղինակել է այնպիսի հայտնի անիմացիոն ֆիլմեր, ինչպիսիք են «Աղվեսագիրքը», «Ով էնպիսի սուտ ասի…», «Խոսող ձուկը» և այլն:
2008-ին նա արժանացել է ՀՀ ժողովրդական արտիստի կոչմանը:
Նրա մահից հետո՝ 2010-ին Սահակյանցի զավակները՝ Դավիթ, Հայկ և Նաիրա Սահակյանցները, պաշտոնապես գրանցել են «Ռոբերտ Սահակյանցի անվան անիմացիոն արվեստանոցը»՝ որպես հասարակական կազմակերպություն:
Սահակյանց ընտանիքը Kildim մուլտֆիլմների շարքի հեղինակն է:
Ընտանիքից քաղաքականապես ամենաակտիվը Դավիթ Սահակյանցն է, որը երկար տարիներ աջակցել է Սերժ Սարգսյանին: Մասնավորապես, 2014 թվականին նա հայտարարել էր, որ իր սկզբունքն է պաշտպանել գործող նախագահին, որ այն ժամանակ Սերժ Սարգսյանն էր. «Ես ՀՀԿ-ին երբեք չեմ պաշտպանել, պաշտպանել եմ գործող նախագահին, որովհետև դա իմ սկզբունքն է՝ պաշտպանել գործող նախագահին: …»,- ասել էր նա «Առավոտի» հետ զրույցում:
Նաիրա Սահակյանցը ամուսնացած է դեսպան, Սերժ Սարգսյանի աշխատակազմի ղեկավարի տեղակալ Ալեքսան Հարությունյանի հետ։

Мультипликатор Давид Саакянц в этом году посетовал, что государство прекратило финансирование анимационного фильма «Олимпионик», над которым работает «Анимационная студия имени Роберта Саакянца».
В интервью «5-му каналу» Давид Саакянц, в частности, сказал: «Выделялось 50 миллионов в год. в этом году мы даже снизили планку и обратились с просьбой выделить хотя бы 30 миллионов, чтобы мы смогли закончить фильм, но никакого ответа на это не последовало».
«Платформа проверки фактов» решила проверить, на каком основании было начато, а после – прекращено финансирование государством «Олимпионика» (фильм также упоминается под названием «Олимпик»), а также сотрудничество «Студии Саакянц» с государством.
«Олимпионик»
О съемках полнометражного фильма «Олимпик» Давид Саакян говорил еще в 2014 году. Полнометражный анимационный фильм рассказал бы об армянском царе Вараздате Аршакуни, который стал победителем в Олимпийских играх.
Уже в 2015 году Давид Саакянц : «Мы решили обратиться к данной теме, так как этот факт очень важен, а также для того, чтобы еще раз напомнить армянскому народу об успехах нашего царя за пределами Армении». Давид Саакянц тогда сообщил, что к концу 2018 года фильм уже будет готов и выйдет на большой экран. Фильм снимается при государственном финансировании.
Содействие Министерства культуры «Олимпионику»
Министерство культуры финансировало анимационный фильм «Олимпионик» по решению правительства, начиная с 2014 года.
Любопытно, что в период 2014-2018 гг. НПО «Анимационная студия имени Роберта Саакянца» только на создание анимационного фильма «Олимпионик» получило 234.205.000 драмов. Для сравнения отметим, что субсидии на производство анимационных фильмов Национальным центром за тот же период составили 291.385.800 драмов.
Согласно публикации на сайте Hetq, в 2015, 2016, 2017 годах студия также ежегодно получала 20 миллионов драмов из фонда «Луйс».
Распределением сумм, выделяемых государством на производство фильмов, занимается Армянский национальный киноцентр, однако в случае с «Олимпиоником» все было иначе.
Из Армянского национального киноцентра в ответ на запрос Fip.am сообщили, что фильм «Олимпионик» не участвовал в конкурсах Киноцентра.
«НПО «Анимационная студия имени Роберта Саакянца» получало финансирование на фильм «Олимпионик» из государственного бюджета, из средств, выделяемых на производство мультфильмов, согласно Договору дарения, заключенному с Министерством культуры. Следовательно, производитель фильма не видел необходимости в участии в конкурсах, проводимых киноцентром», — сказано в ответе на запрос.
Из киноцентра также сообщают, что заявка на участие в конкурсе от НПО «Анимационная студия имени Роберта Саакянца» была получена только однажды – 4 марта 2019 года: это был проект полнометражного анимационного фильма «Олимпик». Фильм на конкурс не попал, поскольку по правилам в конкурсе не могут участвовать проекты, съемки по которым уже начались и находятся на стадии производства. Тогда как проект «Олимпик», согласно договору, заключенному с Министерством культуры, уже 4 года, начиная с 2015-го, находится на стадии фильмопроизводства.
Соучредитель и исполнительный директор студии «Саакянц» Айк Саакянц в беседе с Fip.am отметил, что в прошлом конкурсы на полнометражные мультфильмы не проводились. Именно поэтому они никогда не подавали заявок, и других заявок также не бывало.
«Такими проектами занимаются не все режиссеры, студии. Мы выполняем свои работы, как было с «Анаит» или с «Олимпиоником», только благодаря энтузиазму. В регламент внесено изменение, но поскольку фильм уже был на стадии производства, мы не смогли участвовать в конкурсе, по той простой причине и не попали на конкурс. На самом деле мы ожидали, что так и будет, иначе и быть не могло, если есть принятый регламент», — отметил он.
Однако в Киноцентре настаивают, что конкурсы на полнометражные мультфильмы были и раньше. В качестве примера отмечают полнометражные анимационные фильмы Гаяне Мартиросян «Вишапагорг» и Армана Манаряна «Сасна црер», которые финансировались Киноцентром.
По словам Саакянца, фильм, рассказывающий о царе Вараздате, должны были представить на суд зрителя в конце 2019 года. «Мы должны были работать над  фильмом еще весь 2019 год, чтобы довести его до конца. Обычно, по стандартам, производство международных анимационных фильмов занимает годы. Мы взяли среднюю шкалу, в которой можно было осуществить этот проект, с учетом опыта с «Анаит», на создание которого потребовалось 5 лет, а на пятом году мы фактически не получали финансирования», — сообщил Айк Саакянц.
Прочие случаи финансирования
Примечательно, что со дня своего создания НПО «Анимационная студия имени Роберта Саакянца» получала финансовую помощь и для других фильмов. Так, по данным Министерства образования, науки, культуры и спорта, на мультипликационный фильм «Анаит» в период с 2010 по 2014 годы студия получила от Министерства культуры в целом 222.325.000 драмов.
Кроме того, по результатам изучения, проведенного Hetq, на этот мультфильм студия получила от фонда «Луйс» по 20 миллионов драмов за 2013 и 2014 годы.
В Национальном киноцентре Fip.am сообщили, что для создания в те годы анимационного фильма «Анаит» Давид Саакянц в 2013 году обратился в Киноцентр, чтобы получить весь киноматериал, произведенный Киноцентром, и все права на него. «Указанный киноматериал был безвозмездно передан Киноцентром (директор Г. Геворкян) «Анимационной студии имени Роберта Саакянца» по договору дарения, заключенному 15 января 2014 года», — сообщили в Киноцентре.
Более того, та же студия получила в 2014 году финансирование для мультипликационного фильма «Клор Аствацнер» («Круглые Боги») в размере 26.675.000 драмов. На данный момент готова только визуальная часть короткометражного анимационного фильма, созданного по мотивам сказки Вртанеса Папазяна.
По словам Айка Саакяна, все обязательства по договоренности, связанной с этим фильмом, выполнены, и отчетность представлена: «Фильм не вышел по той простой причине, что Министерство культуры в тот период не финансировало звуковую, музыкальную часть фильма. Следовательно, по визуальной части фильм завершен. Осталась только озвучка».
Прочее содействие
Поддержка государством организации «Анимационная студия имени Роберта Саакянца» не ограничивалась только финансированием фильмов.
Решением Правительства от 26 июня 2014 года номер 637-Н студия безвозмездно получила помещение.
«Помещение площадью 620.3 кв. м, рыночной стоимостью 115.292.000 драмов, расположенное на 1 этаже дома по адресу Вардананц, 30, в административном районе Кентрон города Еревана, забрать у государственной некоммерческой организации «Ереванская основная школа номер 49 имени проф. Аршавира Шаваршяна» и передать с правом безвозмездного пользования сроком на 25 лет неправительственной организации «Анимационная студия имени Роберта Саакянца», — сказано в решении.
В том же году другим решением Правительства студии было выделено 123.600.000 драмов на открытие центра, включавшего детскую художественную школу, кинотеатр, школу анимации, саму студию, а также музей мультипликации.
Таким образом, в период с 2010 по 2018 годы НПО «Анимационная студия имени Роберта Саакянца» без участия в конкурсах и безвозмездно было выделено 609.850.000 драмов, а также помещение в центре города Еревана по рыночной стоимости 115.292.000 драмов.
Саакянцы – кто они?
Согласно официальному сайту «Анимационной студии имени Роберта Саакянца» (который, кстати, действует только на английском и русском языках), команда студии была создана в 1972 году, когда режиссер, сценарист анимационных фильмов, мультипликатор Роберт Саакянц делал свои первые шаги в этой сфере.
Он был автором таких известных анимационных фильмов, как «Лисья книга», «Кто расскажет небылицу?», «Ух ты, говорящая рыба!», «Ишь ты, масленица!» и т.д.
В 2008 году он удостоился звания народного артиста РА.
После Саакянца смерти его дети– Давид, Айк и Наира Саакянц, официально зарегистрировали «Анимационную студию имени Роберта Саакянца» как неправительственную организацию.
Семья Саакянц стала автором цикла мультфильмов Kildim.
Политически активен в семье Давид Саакянц, который долгие годы поддерживал Сержа Саркисяна. В частности, в 2014 году он заявил, что придерживается принципа поддержки действующего президента, каковым в то время был Серж Саркисян. «Я никогда не поддерживал РПА, я поддерживал действующего президента, потому что это мой принцип: поддерживать действующего президента…», — заявил он в беседе с «Аравот».
Наира Саакянц замужем за послом, заместителем руководителя аппарата Сержа Саркисяна Алексаном Арутюняном.