Արդյո՞ք Հայաստանում մեկ շնչին ընկնող ՀՆԱ-ն անցնում է Վրաստանից
Վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանն Ազգային ժողովում ունեցած ելույթի ավարտին հայտարարեց, որ ընթացիկ տարում մեզ հաջողվել է մեկ շնչին բաժին ընկնող ՀՆԱ-ի ցուցանիշով առաջ անցնել Վրաստանից։
Ազգային Ժողովում 2020 թվականի բյուջեի քվեարկությունից առաջ վարչապետը, խոսելով ընթացիկ տարում ունեցած ձեռքբերումներից, հայտարարեց (26:00-ից սկսած)․ «Ես ուզում եմ մի ցուցանիշ բերեմ, որը շատ սիմվոլիկ և պատմական, գուցե, նշանակություն ունի։ 2019 թվականին ՀՀ-ին հաջողվել է մեկ շնչի ընկնող ՀՆԱ-ի ցուցանիշով առաջ անցնել Վրաստանից։ Բայց առավել կարևոր է, որ 2020 թ․ արդյունքներով մեկ շնչին ընկնող ՀՆԱ-ի ծավալով մենք առաջ ենք անցնելու Ադրբեջանից»։
«Փաստերի ստուգման հարթակը» որոշեց ցույց տալ, թե որքան են կազմել մեր երկու հարևան երկրների համախառն ներքին արդյունքը (ՀՆԱ), և ըստ այդմ՝ որքան է կազմել յուրաքանչյուր երկրում մեկ շնչին բաժին ընկնող ՀՆԱ-ն։
Այսպես, ըստ Վրաստանի տնտեսական զարգացման նախարարության վիճակագրության դեպարտամենտի (geostat.ge) տվյալների՝ 2018 թ․-ին Վրաստանի բնակչությունը կազմել է մոտ 3 մլն 723 հազար մարդ, իսկ նախորդ տարի մեկ շնչին բաժին հասնող ՀՆԱ-ն կազմել է մոտ 4722 ԱՄՆ դոլար։
Մեր մյուս հարևանի՝ Ադրբեջանի Վիճակագրական կոմիտեի տվյալներով, նախորդ տարի Ադրբեջանի ՀՆԱ-ն կազմել է մոտ 47 մլրդ ԱՄՆ դոլար, իսկ բնակչությունը՝ մոտ 9 մլն 898 հազար մարդ։ Այսինքն՝ Ադրբեջանում նախորդ տարի մեկ շնչին բաժին ընկնող ՀՆԱ-ն կազմել է 4780 ԱՄՆ դոլար։
Այժմ տեսնենք, թե ինչ ցուցանիշներ են արձանագրվել մեր երկրում նախորդ տարի։
2018 թ․-ին Հայաստանի ՀՆԱ-ն կազմել է մոտ 12,6 մլրդ ԱՄՆ դոլար։ Ըստ Վիճակագրական կոմիտեի տվյալների՝ Հայաստանի բնակչությունը 2 մլն 965 հազար մարդ է։ Ըստ այդմ՝ նախորդ տարի Հայաստանում մեկ շնչին բաժին ընկնող ՀՆԱ-ն կազմել է 4254 ԱՄՆ դոլար։
Այժմ տեսնենք, թե որքանով է ավելացել այս ցուցանիշն ընթացիկ տարում։
Ըստ Վիճակագրական կոմիտեի տվյալների՝ այս տարվա առաջին 9 ամիսներին արձանագրվել է ՀՆԱ-ի 7,5 տոկոսանոց աճ, և ըստ կանխատեսումների՝ տարին կամփոփենք հենց այս ցուցանիշով (կամ դրան բավականին մոտ): Սա նշանակում է, որ Հայաստանում 2019 թ․-ին մեկ շնչին բաժին ընկնող ՀՆԱ-ն ևս կավելանա 7,5 տոկոսով և կկազմի մոտ 4573 ԱՄՆ դոլար։
Վրաստանի տնտեսական զարգացման ցուցանիշներն ավելի համեստ են, և ըստ կանխատեսումների՝ ՀՆԱ-ի աճը կկազմի մոտ 4,5 տոկոս։ Սա նշանակում է, որ մեկ շնչին բաժին ընկնող ՀՆԱ-ն կկազմի մոտ 4934 ԱՄՆ դոլար։
Նիկոլ Փաշինյանի հրապարակած տվյալները, սակայն, համընկնում են Արժույթի hամաշխարհային hիմնադրամի տվյալների հետ: Ըստ դրանց, 2019-ին Հայաստանում մեկ շնչին ընկնող ՀՆԱ-ն իրոք առաջ է անցել Վրաստանի նույն ցուցանշից, իսկ 2020-ին, ըստ այդ կառույցի կանխատեսման, առաջ կանցնի նաև Ադրբեջանի ցուցանիշից:
Այսպիսով, թեև վարչապետ Փաշինյանի հնչեցրած տեղեկությունները տարբերվում են երեք երկրների ազգային վիճակագրական մարմինների տվյալներից, սակայն դրանք համապատասխանում են Արժույթի համաշխարհային հիմնադրամի կանխատեսումներին: Այս տարբերությունը, հավանաբար, պայմանավորված է ՀՆԱ-ի հաշվարկի տարբեր մեթոդաբանություններով:

В конце своего выступления в Национальном Собрянии преьмер-министр Никол Пашинян заявил, что в текущем году Армении удалось по показателю ВВП на душу населения обойти Грузию.
Перед голосованием за проект бюджета на 2020 год в НС, говоря о достижениях текущего года, премьер-министр заявил (с 26:00 мин.): «Я хочу привести один показатель, который, возможно, имеет символическое и историческое значение. В 2019 году Армении удалось по показателю ВВП на душу населения обойти соседнюю Грузию. Но что еще более важно, к 2020 году мы обойдем и Азербайджан по данному показателю».
«Платформа проверки фактов» решила показать, сколько составил ВВП в двух соседних странах и, соответсвенно, ВВП на душу населения в каждой стране.
Так, по данным департамента статистики Министерства экономического развития Грузии (geostat.ge), в 2018 году население Грузии составляло около 3 миллионов 723 тысяч человек, а ВВП на душу населения — около 4722 долларов США.
По данным Статистического комитета Азербайджана, в прошлом году ВВП Азербайджана составил около 47 миллиардов долларов, а население — около 9 миллионов 898 тысяч человек. То есть ВВП на душу населения в Азербайджане в прошлом году составил 4780 долларов.
Теперь посмотрим, какие показатели были зафиксированы в нашей стране в прошлом году. В 2018 году ВВП Армении составил около 12,6 миллиарда долларов. По данным Статистического комитета, население Армении составляет 2 миллиона 965 тысяч человек. Соответственно, ВВП на душу населения в Армении составил 4254 доллара.
Теперь посмотрим, насколько этот показатель увеличился в этом году. По данным Статистического комитета, за первые 9 месяцев текущего года был зафиксирован 7,5 процентный рост ВВП, и, по прогнозам, год закончится с тем же показателем. Это означает, что в 2019 году ВВП на душу населения в Армении также вырастет на 7,5% и составит около 4573 долларов США.
Показатели экономического развития Грузии являются более скромными, и, по прогнозам, рост ВВП составит около 4,5 процента. Это означает, что ВВП на душу населения составит около 4934 долларов.
Однако приведенные Николом Пашиняном данные совпадают с данными Международного валютного фонда, согласно которым, в 2019 году ВВП на душу населения в Армении действительно превысил аналогичный показатель Грузии, а к 2020 году, согласно прогнозу этого учреждения, обойдет также показатель Азербайджана.
Таким образом, хотя информация, представленная премьер-министром Пашиняном, отличается от данных национальных статистических органов трех стран, однако она соответствует прогнозам Международного валютного фонда. Эта разница, вероятно, обусловлена различными методологиями расчета ВВП.