Թույլտվությունը կա՝ դիմումը չկա․ ինչ է կատարվում Ղրիմ-Երևան թռիչքների շուրջ
Ռուսական «Ինտերֆաքս» լրատվամիջոցը երեկ՝ դեկտեմբերի 18-ին, հրապարակել էր տեղեկություն, որ ռուսական «Իկար» ընկերությունը, որը հայտնի է Pegas Fly բրենդով, Ռուսաստանի օդային տրանսպորտի դաշնային գործակալությունից (Ռոսավիացիա) թույլտվություն է ստացել Ղրիմի Սիմֆերոպոլ քաղաքից Երևան շաբաթական յոթ չվերթ իրականացնելու համար։
Ըստ «Ինտերֆաքսի»՝ այդ թույլտվությունն ընկերությունը ստացել է դեկտեմբերի 16-ին։
Այս լուրը լայնորեն տարածվել է հայկական լրատվականներից կողմից, այդ թվում՝ panarmenian.net, armeniasputnik.am, yerkir.am, yerevan.today և այլ կայքերում։
Հայկական լրատվականները նյութի մեջ նշել են, որ ընկերությունը թույլտվություն է ստացել Ռոսավիացիայից, սակայն վերնագրերում շտապել են հայտարարել, որ չվերթներն արդեն բացվում են։ Դրանցում ակնարկվում է, որ Երևան-Ղրիմ չվերթներն արդեն իսկ վերջնականապես հաստատված են և մոտակա ժամանակներում կիրականացվեն։
ՀՀ վարչապետի աշխատակազմի «Հանրային կապերի և տեղեկատվության կենտրոն» ՊՈԱԿ-ի «Տեղեկատվության ստուգման կենտրոնն» էլ (infocheck.am) հերքում է հրապարակել, որում, հղում կատարելով ՀՀ քաղաքացիական ավիացիային, ասվում է. «Ավիաընկերության հետ նման քննարկումներ տեղի չեն ունեցել, հայտ չի ներկայացվել, հետևաբար՝ կանոնավոր թռիչքների մասին պայմանավորվածություն ևս չկա»։
ՌԴ-ն թույլտվություն տվել է
Իրականում, խնդիրն այն է, որ իսկապես՝ ՌԴ օդային տրանսպորտի գործակալությունն «Իկար» ավիաընկերությանը համապատասխան թույլտվությունը տվել է. Ռոսավիացիայի կայքում տեղադրված փաստաթղթում երևում է, որ «Իկարը» դեկտեմբերի 16-ին շաբաթը յոթ անգամ Սիմֆերոպոլ-Երևան չվերթներ իրականացնելու թույլտվություն է ստացել։ Ինչպես տեղեկանում ենք փաստաթղթից, «Իկարը» նաև Ստավրոպոլ-Երևան և Ուֆա-Երևան շաբաթական 2-ական անգամ չվերթներ իրականացնելու թույլտվություն է ստացել։
Այսինքն, ՌԴ իրավասու մարմինը թույլտվություն տվել է «Իկար» ընկերությանը Ղրիմ-Երևան չվերթներ իրականացնելու համար, սակայն ընկերությունը դեռևս չի դիմել ՀՀ քաղավիացիա։
ՀՀ քաղավիացիայի կոմիտեի օդային փոխադրումների կարգավորման վարչության պետի ժամանակավոր պաշտոնակատար Ստեփան Փայասյանը Fip.am-ի հետ զրույցում նշեց, որ Ռոսավիացիայի կողմից թույլտվությունը միայն առաջին քայլն է։
«Դա դեռ գործի մի կեսն է։ … այսպիսի ընկերությունների հազարավոր դոպուսկներ կան, որոնք որ իրենք այնտեղից ստացել են, բայց դեռ տարիներ շարունակ չեն դիմել մեզ»,- ասաց Փայասլյանը՝ հավելելով, որ Ռոսավիացիան բազմաթիվ ավիաընկերությունների մեծ քանակության թույլտվություններ (допуск) է տալիս։
«Փաստերի ստուգման հարթակը» փորձեց կապվել «Իկար» ընկերության հետ՝ ճշտելու, թե արդյո՞ք ընկերությունը պատրաստվում է դիմել ՀՀ քաղավիացիա, սակայն մեր զանգերը մնացին անպատասխան։ Fip.am-ը գրավոր հարցում է ուղարկել ընկերություն՝ փորձելով հասկանալ, թե երբ է նախատեսվում հայտով դիմել ՀՀ քաղաքացիական ավիացիայի կոմիտե։ Պատասխան ստանալու դեպքում կտեղեկացնենք մեր ընթերցողներին։
Այսպիսով, տեղեկությունը, որ «Իկար» ընկերությունը Ռոսավիացիայից թույլտվություն է ստացել Սիմֆերոպոլ-Երևան չվերթներ իրականացնելու համար, համապատասխանում է իրականությանը, սակայն հայկական լրատվականների վերնագրերը, որոնցում նշվում էր, որ չվերթները բացվում են, սխալ է, քանի որ ավիաընկերությունը դեռևս այդպիսի հայտ չի ներկայացրել հայկական կողմին։

Российское информационное агентство «Интерфакс» в среду 18 декабря опубликовало информацию о том, что Красноярская компания «Икар», более известная под брендом Pegas Fly, получила разрешение Федерального агентства воздушного транспорта России (Росавация) на осуществление авиарейсов из города Крыма Симферополя в Ереван 7 раз в неделю.
Как сообщает «Интерфакс», компания получила это разрешение 16 декабря.
Эта новость широко распространялась в армянских СМИ, включая panarmenian.net, armeniasputnik.am, yerkir.am, yerevan.today и другие сайты.
Армянские СМИ сообщили, что компания получила разрешение от Росавиации, однако в заголовках поспешили объявить, что рейсы уже открываются. В них намекается на то, что рейсы Ереван-Крым уже окончательно утверждены и будут реализованы в ближайшее время.
«Центр проверки информации» ГНКО «Центр по связям с общественностью и информации» аппарата премьер-министра Армении уже опубликовал опровержение, в котором со ссылкой на Комитет гражданской авиации говорится: «Таких обсуждений с авиакомпанией не проводилось, заявок не поступало, следовательно соглашения по регулярным рейсам также нет».
Россия дала разрешение
В действительности, дело в том, что Федеральное агентство воздушного транспорта России действительно выдало разрешение авиакомпании «Икар».
Из документа, размещенного на сайте Росавиации, видно, что 16 декабря «Икару» было разрешено совершать авиарейсы Симферополь-Ереван семь раз в неделю. Согласно документу, «Икар» также получил допуск к полетам в столицу Армении из Ставрополя и Уфы дважды в неделю.
То есть компетентный орган России выдал разрешение авикомпании «Икар» на осуществление рейсов Крым-Ереван, однако компания еще не обращалась в Гражданскую авиацию РА.
Исполняющий обязанности начальника управления по регулированию воздушного транспорта Комитета гражданской авиации Степан Паясян в беседе с Fip.am отметил, что разрещение Росавиации – это первый шаг.
«Это еще половина работы. … Есть тысячи допусков таким компаниям, которые они получили оттуда, но годами не обращались к нам», — сказал Паясян, добавив, что Росавиация выдает большое количество допусков многим авиакомпаниям.
«Платформа проверки фактов» попыталась связаться с компанией «Икар» с целью выяснить, собирается ли она обращаться в Комитет гражданской авиации Армении, однако наши звонки остались без ответа. Fip.am направил письменный запрос компании, чтобы выяснить, когда они планируют обратитьтся в Комитет гражданской авиации РА. Ответ мы представим нашим читателям.
Таким образом, информация о том, что компания «Икар» получила разрешение от Росавиации на осуществление авиарейсов Симферополь-Ереван, соответствует действительности, однако заголовки армянских СМИ, в которых говорится о том, что авиарейсы открываются, неверны, поскольку авиакомпания еще не подала такую заявку армянской стороне.