Ռոբերտ Քոչարյանը ուռճացնում է իր մասնակցությունը Արցախյան պատերազմին
ԼՂՀ-ում ամբողջ պատերազմը ղեկավարել եմ այդ երկիրը։ [...] 88 թվից մինչև երկրի ձևավորումը որևէ որոշում առանց ինձ չի կայացվել ամբողջ շարժման ընթացքում. Ռոբերտ Քոչարյան
Վերաքննիչ քրեական դատարանում դեկտեմբերի 18-ին ՀՀ երկրորդ նախագահ Ռոբերտ Քոչարյանն իր բողոքի քննության ժամանակ հանդես եկավ ելույթով և հայտարարել է, որ ինքն է ղեկավարել Լեռնային Ղարաբաղի Հանրապետությունը պատերազմի ընթացքում։
«ԼՂՀ-ում ամբողջ պատերազմը ղեկավարել եմ այդ երկիրը, այդ երկրի Հռչակագրի հեղինակն եմ, ուղղակի ես եմ գրել այդ երկրի Հռչակագիրը և 88 թվից մինչև երկրի ձևավորումը որևէ որոշում առանց ինձ չի կայացվել ամբողջ շարժման ընթացքում»,- ասել է Ռոբերտ Քոչարյանը։
«Փաստերի ստուգման հարթակը» որոշեց պարզել, թե որքանով է Ռոբերտ Քոչարյանի այս հայտարարությունը համապատասխանում իրականությանը։
Արցախյան պատերազմի սկիզբը
Հայ-ադրբեջանական լարվածությունը չի սկսվել միայն Արցախյան պատերազմով, և դեռևս 80-ականների կեսերից նկատելի էր լարվածության որոշակի սրացում։ Այս լարվածությունը ժամանակ առ ժամանակ հանգեցնում էր էթնիկ բախումների, այդ է պատճառը, որ հստակ նշել, թե որ օրվանից է սկսվել Արցախյան պատերազմը, դժվար է։
Թերևս, որպես պատերազմական գործողությունների սկիզբ՝ կարելի է ընդունել 1992 թ․ հունվարի 30-ը, երբ Ադրբեջանի կողմից առաջին անգամ կիրառվեց համազարկային «Գրադ» կայանը, որով Շուշիից գնդակոծվում էր Ստեփանակերտը։ Եվ չնայած դրան՝ կարելի է առանձնահատուկ նշել նաև ադրբեջանական ուժերի կողմից 1991 թ․ գարնանը հայկական մի քանի տասնյակ բնակավայրերի գնդակոծումն ու տեղահանումը։ Այդ ժամանակ արդեն իսկ ձևավորվել էին առանձին ջոկատները, որոնք պարտիզանական պայքար էին մղում ռուս-ադրբեջանական ուժերի դեմ։
Ահա այս առանձին գործող ջոկատների հիմքի վրա էլ ստեղծվում է բանակի միասնական շտաբ, իսկ Արկադի Տեր Թադևոսյանը նշանակվում է բանակի հրամանատար։
Նորանկախ Լեռնային Ղարաբաղի առաջին իշխանությունը
1988 թ. փետրվարի 20-ին ԼՂԻՄ մարզխորհուրդը հրավիրում է արտահերթ նստաշրջան, որում որոշում է կայացվում դիմել Ադրբեջանական և Հայկական ԽՍՀ-ների և ԽՍՀՄ ԳԽ-ներին՝ ԼՂԻՄ-ն Ադրբեջանի կազմից դուրս բերելու և Հայաստանին միացնելու խնդրանքով։
Արդեն 1991 թ. դեկտեմբերի 10-ին տեղի է ունենում ԼՂՀ Անկախության հանրաքվեն։ Դրանից մի քանի օր անց՝ 1991 թ. դեկտեմբերի 28-ին, անց են կացվում ԼՂՀ  պետական իշխանության բարձրագույն մարմնի՝ ԼՂՀ առաջին գումարման Գերագույն խորհրդի ժողովրդական պատգամավորների ընտրություններ, որոնցում, փաստացի, հաղթում է ՀՅԴ-ն։
Առաջին գումարման Գերագույն խորհուրդն իր առաջին նստաշրջանը գումարում է 1992 թ․ հունվարի 6-8-ը։ ՀՅԴ ներկայացուցիչ Արթուր Մկրտչյանն ընտրվում է խորհրդարանի՝ Գերագույն խորհրդի նախագահության նախագահ՝ դառնալով Արցախի առաջին առաջնորդը (այդ ժամանակ Արցախը խորհրդարանական կառավարում ուներ)։ Նախագահի տեղակալ էր ընտրվել Գեորգի Պետրոսյանը, Գերագույն խորհրդի քարտուղար` Վլադիկ Հակոբյանը։
Գերագույն խորհրդի նախագահի պաշտոնի համար պայքարում էր նաև Ռոբերտ Քոչարյանը, որը, լինելով ՀՀՇ-ի արցախյան թևի ներկայացուցիչ, համագործակցում էր այդ ժամանակ Հայաստանի իշխանությունը գլխավորող ՀՀՇ-ի և նախագահ Լևոն Տեր-Պետրոսյանի հետ։ Քոչարյանը, սակայն, պարտվում է Արթուր Մկրտչյանին, և վերջինս է ստանձնում երկրի ղեկավարի պաշտոնը։
Արթուր Մկրտչյանի մահից հետո ԼՂՀ Գերագույն խորհրդի նախագահության 1992 թ. ապրիլի 14-ի որոշմամբ ԳԽ նախագահի պարտականությունները ժամանակավորապես ստանձնում է Գերագույն խորհրդի նախագահի տեղակալ Գեորգի Պետրոսյանը:
1992 թ. օգոստոսի 15-ին Գերագույն խորհուրդը ստեղծում է ԼՂՀ Պաշտպանության պետական կոմիտե (ՊՊԿ), որին ամբողջությամբ փոխանցվում են գործադիր իշխանության գործառույթները և մասամբ՝ օրենսդիր իշխանության լիազորությունները։ ԼՂՀ ՊՊԿ նախագահ է նշանակվում Գերագույն խորհրդի պատգամավոր Ռոբերտ Քոչարյանը:
Մեկ տարի անց՝ 1993 թ. հունիսի 14-ին, հրաժարական է տալիս նաև ԼՂՀ Գերագույն խորհրդի նախագահի պաշտոնակատար Գեորգի Պետրոսյանը։
ԼՂՀ Գերագույն խորհրդի 1994 թ. դեկտեմբերի 21-ի որոշմամբ Արցախում մտցվում է նախագահական կառավարման համակարգ։ Հաջորդ օրը ԼՂՀ Գերագույն խորհուրդը Պաշտպանության պետական կոմիտեի նախագահ Ռոբերտ Սեդրակի Քոչարյանին ընտրում է ԼՂՀ նախագահ՝  երկու տարի ժամկետով։
Եվ չնայած այն փաստին՝ որ Ռոբերտ Քոչարյանը 1994 թ․ դեկտեմբերի 22-ից է ստանձնում ԼՂՀ նախագահի պաշտոնը, սակայն փաստացի ղեկավարելով 1992 թ․ օգոստոսից ստեղծված Պաշտպանության պետական կոմիտեն՝ համարվում էր ԼՂՀ-ում բարձրագույն իշխանության ղեկավար։
Այսպիսով՝ Ռոբերտ Քոչարյանի այն պնդումը, թե պատերազմի ամբողջ ընթացքում ինքն է ղեկավարել ԼՂՀ-ն, սխալ է, քանի որ վերջինս փաստացի ստանձնել է ԼՂՀ ղեկավարի պաշտոնը 1992 թ․ կեսերից, երբ ռազմական գործողություններն արդեն իսկ ամբողջ թափով ծավալվում էին ողջ Արցախի տարածքով։
Հռչակագրի մասին
ՀՀ երկրորդ նախագահի խոսքով՝ ինքը ԼՂՀ Հռչակագրի հեղինակն է․ «Այդ երկրի Հռչակագրի հեղինակն եմ։ Ուղղակի ես եմ գրել այդ երկրի Հռչակագիրը»։
Լեռնային Ղարաբաղի ղեկավար կազմը ընդունել է երկու հռչակագիր՝ 1991 թ․ սեպտեմբերի 2-ին ընդունված Լեռնային Ղարաբաղի Հանրապետության հռչակման մասին և 1992 թ․ հունվարի 6-ին ընդունված Անկախության հռչակագիրը։ Թե ո՞ր Հռչակագիրը նկատի ունի երկրորդ նախագահը՝ հայտնի չէ, սակայն երկու հռչակագրերն էլ գրվել են ժողովրդական պատգամավորների Լեռնային Ղարաբաղի մարզային և Շահումյանի շրջանային խորհուրդների` բոլոր մակարդակների խորհուրդների պատգամավորների մասնակցությամբ։ Այլ կերպ ասած՝ հռչակագրերի կազմման գործում ներդրում ունեն այն օրերին Ղարաբաղում քաղաքական գործունեություն ծավալող բոլոր քաղաքական գործիչները, ու Հռչակագրերի կազմման գործը վերագրել բացառապես Ռոբերտ Քոչարյանին սխալ է։
Որոշումների մասին
Խոսելով Արցախյան շարժման ժամանակ իր կարևոր դերակատարության մասին՝ Ռոբերտ Քոչարյանը հայտարարել է, որ ոչ մի որոշում առանց իր համաձայնության չի կայացվել։ «88 թվից մինչև երկրի ձևավորումը որևէ որոշում առանց ինձ չի կայացվել ամբողջ շարժման ընթացքում»,- հայտարարել է Քոչարյանը։
Այս պնդումը հերքելու համար վերհիշենք 1988 թ. փետրվարի 20-ի Լեռնային Ղարաբաղի Ինքնավար Մարզի Մարզխորհրդի հրավիրած արտահերթ նստաշրջանը, որում ընդունվեց որոշում դիմել Ադրբեջանական և Հայկական ԽՍՀ-ների և ԽՍՀՄ ԳԽ-ներին՝ ԼՂԻՄ-ն Ադրբեջանի կազմից դուրս բերելու և Հայաստանին միացնելու խնդրանքով։ Այս որոշման կայացման գործում Քոչարյանը ոչ միայն մասնակցություն չուներ, այլ նաև չէր համարվում ԼՂԻՄ Մարզխորհրդի անդամ։
Ինչպես վերը նշեցինք, 1991 թ․ դեկտեմբերի 28-ին կայացած ԼՂՀ առաջին գումարման Գերագույն խորհրդի ժողովրդական պատգամավորների ընտրությունների արդյունքում Գերագույն խորհրդում պատգամավորական մեծամասնություն էր կազմել ՀՅԴ խմբակցությունը, որը սկզբնական շրջանում ընդգրկում էր 27, այնուհետև՝ 35 անդամ։ Իսկ  «Միացում» պատգամավորական խումբը, որի խոսնակն էր հենց Ռոբերտ Քոչարյանը, խորհրդարանում ուներ 19 մանդատ։ Սա նշանակում է, որ նույնիսկ խորհրդարանում Քոչարյանի ներկայացրած քաղաքական միավորը որոշումների կայացման գործում չուներ որոշիչ նշանակություն։
Ամփոփելով՝ փաստենք, որ ՀՀ երկրորդ նախագահ Ռոբերտ Քոչարյանը, դատարանի դահլիճում խոսելով Արցախյան շարժման տարիներին իր դերի ու մասնակցության մասին, իրեն է վերագրել ողջ պատերազմի տարիներին Ղարաբաղի ղեկավարումը, Հռչակագրի կազմումն ու այդ տարիներին Արցախի համար բախտորոշ բոլոր որոշումների կայացմանը մասնակից լինելը, մինչդեռ այս հայտարարություններից ոչ մեկը լիարժեքորեն չի համապատասխանում իրականությանը։

Роберт Кочарян преувеличивает свое участие в Арцахской войне
Роберт Кочарян: В НКР за все время войны я руководил страной и ни одного решения с 1988 года до формирования страны без меня принималось на протяжении всего движения.
На заседании Апелляционного уголовного суда 18 декабря Роберт Кочарян выступил с речью и заявил, что он руководил Республикой Нагорный Карабах во время войны.
«В НКР за все время войны я руководил страной, в том числе был автором Декларации, и ни одного решения с 1988 года до формирования страны без меня принималось на протяжении всего движения», — сказал Роберт Кочарян.
«Платформа проверки фактов» решила выяснить, насколько вышеприведенное заявление Роберта Кочаряна соответствует действительности.
Начало Арцахской войны
Армяно-азербайджанская напряженность началась не только с Арцахской войны: еще с середины 80-х годов наблюдалась заметная эскалация напряженности. Эта напряженность время от времени приводила к этническим столкновениям, и поэтому трудно точно определить, с какого дня началась Арцахская война.
Пожалуй, днем начала военных действий можно считать 30 января 1992 года, когда Азербайджан впервые использовал реактивную установку «Град», из которой Степанакерт обстреливался из Шуши. И, несмотря на это, можно особенно отметить также переселение и обстрел несколько десятков армянских поселений азербайджанскими ВС весной 1991 года. К тому времени уже были сформированы отдельные отряды, которые вели партизанскую борьбу против российско-азербайджанских сил.
Именно на основе этих отдельно действующих отрядов создается объединенный армейский штаб, а Аркадий Тер-Тадевосян назначается командующим армией.
Первые власти новонезависимого Нагорного Карабаха
20 февраля 1988 года областной Совет НКАО созывает внеочередное заседание, на котором принимается решении о ходатайстве перед Верховными Советами Азербайджанской ССР и Армянской ССР о передаче НКАО из состава Азербайджанской ССР в состав Армянской ССР.
Уже 10 декабря 1991 года проходит референдум о независимости НКР. Через несколько дней, 28 декабря 1991 года, были проведены выборы народных депутатов в высший  орган государственной власти – Верховный совет НКР 1-го созыва, в которых фактически победу одержала АРФД.
Верховный совет НКР 1-го созыва свою первую сессию созвал 6-8 января 1992 года. Председателем Верховного совета НКР избирается представитель АРФД Артур Мкртчян. Он становится первым лидером Арцаха (в то время Арцах имел парламенсткую форму правления). Секретарем Верховного совета был избран Владик Акопян, а заместителем председателя – Георгий Петросян.
За должность председателя Верховного совета боролся также Роберт Кочарян, который, будучи представителем арцахского крыла Армянского Общенационального движения, сотрудничал с президентом Армении Левоном Тер-Петросяном. Однако Кочарян проигрывает Артуру Мкртчяну и последний занимает пост главы государства.
После смерти Артура Мкртчяна постановлением президиума Верховного совета НКР 1-го созыва от 14 апреля 1992 г. обязанности председателя Верховного совета НКР были временно возложены на заместителя председателя Верховного совета Георгия Петросяна.
15 августа 1992 года Верховный совет создает Государственный комитет обороны (ГКО) НКР, которому были полностью переданы полномочия  исполнительной власти и частично — полномочия законодательной власти. Председателем ГКО НКР был назначен депутат Верховного совета НКР Роберт Кочарян.
Через год, 14 июня 1993 года, подает в оставку также исполняющий обязанности председателя Верховного совета НКР Георгий Петросян.
Постановлением Верховного совета НКР от 21 декабря 1994 г. в Арцах была введена система президентского правления. Верховный совета НКР 22 декабря избирает председателя Государственного комитета обороны НКР Роберта Седраковича Кочаряна президентом НКР сроком на два года.
И несмотря на то, что Роберт Кочарян вступил в должность президента НКР 22 декабря 1994 года, однако, возглавляя Государственный комитет обороны, созданный с августа 1992 года, считался руководителем верховной власти НКР.
Таким образом, утверждение Роберта Кочаряна о том, что он руководил НКР на протяжении всей войны, неверно, поскольку он фактически занял пост главы НКР с середины 1992 года, когда военные действия уже распространялись по всей территории Арцаха.
О Декларации
По словам второго президента Армении, он был автором Декларации НКР. «Автором Декларации этой страны был я. Просто я написал Декларацию этой страны».
Руководящий состав Нагорного Карабаха принял две декларации: Декларация о провозглашении Нагорно-Карабахской Республики, принятая 2 сентября 1992 года, и Декларация о независимости, принятая 6 января 1992 года.
Неизвестно, какую декларацию имел в виду второй президент, но обе декларации были написаны с участием народных депутатов областных Советов Нагорного Карабаха и Шаумяна. Другими словами,  все политические деятели, которые действовали в Карабахе в те дни, участвовали в составлении деклараций, и приписывать дело составления деклараций исключительно Роберту Кочаряну неправильно.
О решениях
Говоря о важности свеой роли в Арцахском движении Роберт Кочарян заявил, что ни одного решения без его согласия не принималось. «Ни одного решения с 1988 года до формирования страны без меня принималось на протяжении всего движения», — заявил Кочарян.
Чтобы опровергнуть это утверждение, вспомним внеочередную сессию, созванную 20 февраля 1988 года областным Советом депутатов Нагорно-Карабахской автономной области, на котором было принято решение о ходатайстве перед Верховными советами Азербайджанской ССР и Армянской ССР о передаче НКАО из состава Азербайджанской ССР в состав Армянской ССР. В деле принятия этого решения Кочарян не только не участвовал, но и не считался членом Областного совета НКАО.
Как мы выше отметили, по итогам выборов народных депутатов Верховного совета НКР 1-го созыва 28 декабря 1991 года депутатское большинство в Верховном совете составила фракция АРФД, в которой первоначально было 27 членов, а затем 35. А депутатская группа «Миацум», спикером которой был Роберт Кочарян, имела в парламенте 19 мандатов. Это означает, что даже политическая единица Кочаряна, представленная в парламенте, не играла решающей роли в принятии решений.
Подводя итоги, можем констатировать, что в зале суда второй президент Армении Роберт Кочарян, говоря о с воей роли и участии в Арцахском движении, приписал себе руководство Карабахом на протяжении всей войны, разработку Декларации и участие в те годы в принятии всех решающих для Арцаха решений, между тем как ни одно из этих заявлений полностью не соответствуют действительности.