Ուկրաինացի հայտնի երգչի համերգը Բաքվում չեղարկվել է. ինչն էր պատճառը (ժամանակագրություն)
Ուկրաինացի հայտնի երաժիշտ Մաքս Բարսկիհի (Max Barskih) համերգը Ադրբեջանի մայրաքաղաք Բաքվում պլանավորված էր դեկտեմբերի 10-ին, սակայն Հայաստանի դեմ Ադրբեջանի հարձակման ֆոնին հայտնի դարձավ, որ երաժշտի համերգը չեղարկվել է։
Համերգի չեղարկումից հետո հայկական մամուլը սկսեց ակտիվորեն տարածել, որ համերգը չեղարկվել է ի աջակցություն Հայաստանի, իսկ սոցցանցերի հայկական տարածքում օգտատերերը շնորհակալություն էին հայտնում Բարսկիհին։
Միևնույն ժամանակ, ադրբեջանական մամուլը գրում էր, որ Բարսկիհի համերգը չեղարկել են ադրբեջանցի կազմակերպիչները, ի պատասխան նրա, որ երգիչը «պաշտպանել է Հայաստանի ագրեսիան»:
«Փաստերի ստուգման հարթակը» որոշեց հասկանալ՝ ինչ է կատարվել և ինչպես է որոշվել չեղարկել համերգը։
Ադրբեջանի՝ Հայաստանի դեմ սկսած հարձակումից հետո երաժիշտը Ինստագրամի իր էջում Հայաստանին աջակցող «սթորի» էր տարածել, որից հետո սոցիալական ցանցերի ադրբեջանական տիրույթում և մամուլում ակտիվ և ագրեսիվ քննադատություն էր սկսվել երգչի և համերգի վերաբերյալ։
Ըստ ադրբեջանական լրատվականների՝ սեպտեմբերի 15-ի առավոտյան տարածած տեղեկատվության, Մաքսը շատ չանցած ջնջել է Ինստագրամի  իր «սթորին»` Ադրբեջանից ստացած արձագանքներից հետո։ Այս պնդումը, ամենայն հավանականությամբ, ճիշտ է, քանի որ Բարսկիհի ինստագրամյան էջում միայն համերգը չեղարկելու մասին տեղեկությունն էր, սակայն առաջին հրապարակումից 24 ժամ չէր անցել, իսկ հայտնի է, որ ինստագրամյան «սթորիները» ցուցադրվում են 24 ժամվա ընթացում։
Սոցցանցերի ադրբեջանցի օգտատերերը պահանջում էին չեղարկել համերգը և թույլ չտալ, որ երաժիշտը այլևս մուտք գործի Ադրբեջան։
Իսկ արդեն համերգը չեղարկելու մասին Բարսկիհը գրել էր սեպտեմբերի 15-ի կեսօրին։ Նա, մասնավորապես, գրել էր, որ «երկիրը, որը թույլ է տալիս ագրեսիա այլ երկրի նկատմամբ, չի կարող լինել իմ համերգների վայր»։
Ավելի վաղ՝ նույն օրը առավոտյան, Ադրբեջանում արդեն տեղեկություններ էին տարածվել համերգի չեղարկման մասին։
Համերգի չեղարկման մասին լուրերը հաստատել էր տոմսերի վաճառքով զբաղվող կազմակերպությունը՝ tiket.az-ը։ Վերջինս հայտարարել էր, որ համերգի չեղարկման պատճառը «Բարսկիհի պրովոկացիոն դիրք» գրավելն ու «ագրեսոր ռեժիմին աջակցելն» է։
Ըստ ադրբեջանական աղբյուրների՝ համերգի կազմակերպիչը կապվել էր երգչի մենեջերի հետ և պարզել, որ վերջինիս գրառման «պատճառը» Բարսկիհի «հայազգի ընկերն է»։
Ադրբեջանական vesti.az կայքը Բարսկիհին խորհուրդ էր տալիս ելույթ ունենալ Երևանում, սակայն «հիշեցրել», որ Հայաստանի բնակչությունը «աջակցում է Ռուսաստանին»։
Բարսկիհի նկատմամբ ատելության խոսքի տարածումը շարունակվեց և ավելի ուժեղացավ վերջինիս՝ համերգի չեղարկման մասին գրառում անելուց հետո։
Այսպիսով, ստույգ կերպով հաստատել կամ հերքել, թե համերգի չեղարկումը ում նախաձեռնությունն է եղել, հնարավոր չէ, սակայն հատկանշական է, որ Ադրբեջանում համակարգված արշավ էր սկսվել երաժիշտի դեմ՝ Հայաստանին աջակցող գրառման համար։

Концерт известного украинского музыканта Макса Барских в столице Азербайджана Баку был запланирован на 10 декабря, однако на фоне нападения Азербайджана на Армению стало известно, что концерт музыканта отменен.
После отмены концерта в армянской прессе стали активно распространяться сведения о том, что концерт был отменен в поддержку Армении, а пользователи армянского сегмента социальных сетей выражали благодарность Барских.
В то же время азербайджанская пресса писала, что концерт Барских был отменен азербайджанскими организаторами в ответ на то, что певец «защитил агрессию Армении».
«Платформа проверки фактов» решила разобраться, что произошло и как было принято решение об отмене концерта.
После нападения Азербайджана на Армении музыкант на своей странице в Instagram поделился «стори» в поддержку Армении, после чего в азербайджанском сегменте социальных сетей и в прессе началась активная и агрессивная критика певца и концерта.
Согласно информации, распространенной азербайджанскими СМИ утром 15 сентября, Макс вскоре удалил свою «стори» в Instagram после реакции, поступившей из Азербайджана. Это утверждение, по всей вероятности, является верным, поскольку на странице Барских в Instagram была только информация об отмене концерта, однако с момента первой публикации прошло менее 24 часов, а известно, что «сторисы» в Instagram отображаются в течение 24 часов.
Азербайджанские пользователи социальных сетей требовали отменить концерт и запретить въезд музыканта в Азербайджан.
Об отмене концерта Барских сообщил днем ​​15 сентября. В частности, он написал, что «страна, позволяющая себе агрессию против другой – не место для моих концертов».
Ранее, утром того же дня, в Азербайджане уже распространилась информация об отмене концерта.
Новость об отмене концерта подтвердила занимающаяся продажей билетов компания tiket.az. Компания заявила, что причиной отмены концерта стало занятие Барских «провокационной позиции» и «поддержка агрессорского режима».
Согласно азербайджанским источникам, организатор концерта связался с менеджером певца и выяснил, что «причиной публикации является дружба артиста с армянином».
Азербайджанский сайт vesti.az посоветовал Барских выступить в Ереване, однако «напомнил», что население Армении «поддерживает Россию».
Распространение языка ненависти в отношении Барских продолжилось и усилилось после того, как последний сообщил об отмене концерта.
Таким образом, подтвердить или опровергнуть, по чьей именно инициативе был отменен концерт, невозможно, однако примечательно, что в Азербайджане против музыканта была развернута систематическая кампания за его пост в поддержку Армении.