Սոցցանցերում տեղեկություն է տարածվում այն մասին, թե Ամերիկայի Միացյալ Նահանգների դեսպանատունը հայտարարություն է տարածել, որով իր քաղաքացիներին արգելում է այցելել Հայաստանի որոշակի տարածքեր:
Իրականում, ԱՄՆ դեսպանատան տարածած անվտանգության զգուշացումն (security alert) ըստ էութան սեպտեմբերի 13-ին ՀՀ դեմ Ադրբեջանի ձեռնարկած ագրեսիայի կապակցությամբ կատարված զգուշացման թարմացումն է՝ ավելի մեղմ և ավելի հակիրճ ձեւակերպումներով:
Ստորև ներկայացնում ենք  ԱՄՆ դեսպանատան երկու՝ սեպտեմբերի 13-ի և սեպտեմբերի 23-ի հայտարարությունների բառացի թարգանությունները (հիմնական տարբերություններն ընդգծված են):
Սեպտեմբերի 13
«Տեղական մեդիան և պաշտոնյաները տեղեկացնում են հայ-ադրբեջանական սահմանի երկայնքով մարտերի մասին, այդ թվում՝ Արտանիշի, Գորիսի, Իշխանասարի, Ջերմուկի, Կապանի, Սոթքի և Վարդենիսի մոտակայքում հարձակումների մասին: Տեղեկություններ կան նաև քաղաքացիական ենթակառույցների դեմ հարձակման մասին: Այս ռազմական գործողությունների կապակցությամբ, Երևանում ԱՄՆ դեսպանատունը ծանուցում է ԱՄՆ քաղաքացիներին այն մասին, որ դեսպանատան աշխատակիցներին և նրանց ընտանիքներին այժմ արգելվում են ճամփորդությունները դեպի հետևյալ վայրեր.
Տավուշի մարզ՝ M4 մայրուղու երկայնքով Իջևանից հյուսիս եւ արևելք ընկած բոլոր տարածքները:
Գեղարքունիքի մարզ՝ Սևանա լճից արևելք:
Գեղարքունիքի մարզ՝ Սևանա լճից հարավ և M10 մայրուղուց դեպի արեւելք:
Արարատի մարզի Երասխ գյուղ:
Վայց Ձորի մարզ:
Սյունիքի մարզ:
Որպես հիշեցում՝ Լեռնային Ղարաբաղ այցելությունը եւս արգելված է: ԱՄՆ քաղաքացիները պետք է շարունակեն զգուշություն դրսեւորել Հայաստանի եւ Ադրբեջանի ամբողջ միջազգային սահմանի մոտակայքում և խուսափեն Լեռնային Ղարաբաղի հակամարտության գոտու և շփման գծի մերձակայքում ճամփորդելուց: ԱՄՆ կառավարությունն ի վիճակի չէ արտակարգ ծառայություններ մատուցել ԱՄՆ քաղաքացիներին ԼՂ-ում և նրա մերձակայքում, քանի որ մուտքը սահմանափակ է:
ԱՄՆ դեսպանատունը կշարունակի հետևել անվտանգությանը վերաբերող իրադրությանը և լրացուցիչ տեղեկություն կտրամադրի ըստ անհրաժեշտության»։
Սեպտեմբերի 23
«Ուժեղացված զգոնություն դրսևորեք Հայաստանում՝ ռազմական հակամարտության կապակցությամբ: Որոշ շրջաններ ավելի բարձր ռիսկի տակ են: Կարդացեք ամբողջ ճամփորդական բյուլետենը:
Սեպտեմբերի 13-14-ի ռազմական գործողություններից հետո հայ-ադրբեջանկան սահմանի հայկական կողմում ԱՄՆ դեսպանության աշխատակիցներին և նրանց ընտանիքերին արգելվում է առանց լուրջ պատճառների ճամփորդել հետևյալ ուղղություններով:
Գեղարքունիքի մարզ՝ Սևանա լճից արեւելք:
Գեղարքունիքի մարզ՝ Սևանա լճից հարավ եւ M10 մայրուղուց դեպի արևելք:
Լեռնային Ղարաբաղ ճամփորդությունը շարունակում է մնալ արգելված»:
Այսպիսով, ԱՄՆ դեսպանատան՝ սեպտեմբերի 23-ին տարածած անվտանգության ծանուցումը սեպտեմբերի 13-ի ծանուցման հակիրճ և որոշակիորեն մեղմացված տարբերակն է, վերաբերում է միայն ԱՄՆ դեպանատան աշխատակիցներին և նրանց ընտանիքներին:

Посольство США не ужесточало ограничений на передвижение в приграничных районах РА
В социальных сетях распространяется информация о том, что посольство Соединенных Штатов Америки распространило заявление, которым запрещает своим гражданам посещать определенные районы Армении.
В действительности, предупреждение о безопасности (security alert) посольства США является, по сути, обновленным текстом предупреждения от 13 сентября в связи с агрессией Азербайджана против Армении, но с более мягкой и лаконичной формулировкой.
Ниже приводим дословный перевод двух заявлений посольства США от 13 сентября и 23 сентября (ключевые оличия выделены).
13 сентября
«Местные СМИ и официальные лица сообщают о боевых действиях вдоль армяно-азербайджанской границы, в том числе о нападениях возле Артаниша, Гориса, Ишханасара, Джермука, Капана, Сотка и Вардениса. Сообщается также об атаках на гражданскую инфраструктуру. В связи с этими боевыми действиями посольство США в Ереване уведомляет граждан США о том, что сотрудникам посольства и членам их семей теперь запрещено посещать следующие места:
Тавушская область вдоль трассы М4 к северу от Иджевана и все районы восточнее
Гегаркуникская область к югу от озера Севан и к востоку от трассы М10.
Село Ерасх Араратской области.
Напомним, что поездки в Нагорный Карабах также запрещены.
Граждане США должны продолжать проявлять осторожность вблизи всей международной границы между Арменией и Азербайджаном и избегать поездок вблизи зоны нагорно-карабахского конфликта и линии соприкосновения. Правительство США не в состоянии оказывать экстренные услуги гражданам США в Нагорном Карабахе и его окрестностях из-за ограниченного доступа.
Посольство США продолжит следить за ситуацией с безопасностью и предоставлять дополнительную информацию по мере необходимости».
23 сентября
«Проявляйте повышенную бдительность в Армении в связи с военным конфликтом. Некоторые регионы находятся в зоне повышенного риска. Прочитайте весь бюллетень для путешествий.
После военных действий 13-14 сентября на армянской стороне армяно-азербайджанской границы сотрудникам посольства США и членам их семей запрещены любые несущественные поездки в следующие места:
Гегаркуникская область к востоку от озера Севан.
Вайоцдзорская область, к востоку от Ехегнадзора
Поездки в Нагорный Карабах по-прежнему запрещены».
Таким образом, предупреждене о безопасности посольства США, распространенное 23 сентября, представляет собой сокращенную и несколько смягченную версию предупреждения от 13 сентября и касается только сотрудников посольства США и членов их семей.