Հոկտեմբերի 7-ին Ռուսաստանի արտաքին գործերի նախարար Սերգեյ Լավրովը ճեպազրույցի ընթացքում հայտարարել էր, որ Ուկրաինայի նախագահ Վլադիմիր Զելենսկին ՆԱՏՕ-ի անդամ երկրներին կոչ է արել միջուկային հարձակում ձեռնարկել Ռուսաստանի դեմ։
«Երեկ Զելենսկին կոչ է արել իր արևմտյան տերերին կանխարգելիչ միջուկային հարված հասցնել Ռուսաստանին։ Այսպիսով, այդ գործիչը, ըստ էության, ամբողջ աշխարհին ներկայացրել է հերթական ապացույցները այն սպառնալիքների մասին, որոնք գալիս են Կիևի վարչախմբի կողմից և որոնք չեզոքացնելու համար էլ նախաձեռնվել է հատուկ ռազմական օպերացիան»,- ասել է Լավրովը։
ՌԴ արտգործնախարարը նկատի ուներ հոկտեմբերի 6-ին Ուկրաինայի նախագահի տեսաուղերձը ավստրալիական «Լոուի ինստիտուտ» հետազոտական կազմակերպության միջոցառման ընթացքում։
Խոսելով Ռուսաստանի կողմից հնարավոր միջուկային հարձակման մասին՝ Զելենսկին կոչ է արել Հյուսիսատլանտյան դաշինքի իր գործընկերներին կանխարգելիչ հարված հասցնել Ռուսաստանին։
«Ի՞նչ պետք է անի ՆԱՏՕ-ն։ Բացառի ՌԴ կողմից միջուկային զենքի կիրառման հնարավորությունը։ Եվ ինչն է կարևոր, ես ևս մեկ անգամ դիմում եմ միջազգային հանրությանը, ինչպես դա արել եմ փետրվարի 24-ին՝ կանխարգելիչ հարվածներ, որպեսզի նրանք (ՌԴ-ն,- խմբ․) հասկանան, թե ինչ կլինի իրենց հետ, երբ կիրառեն (միջուկային զենք,- խմբ․)։ Եվ ոչ թե հակառակը՝ սպասել միջուկային հարվածների Ռուսաստանից»,- ասել է Զելենսկին։
Ավելի ուշ, Զելենսկին BBC-ին տված հարցազրույցում հերքել է, թե ՌԴ-ի դեմ միջուկային հարվածների կոչ է արել՝ պնդելով, թե իր դիտարկումը թյուրըմբռնման պատճառ է դարձել։
Ըստ լրատվամիջոցի՝ Զելենսկին պարզաբանել է․ «Դուք (ՆԱՏՕ-ն,- խմբ․) պետք է հասցնեք կանխարգելիչ հարվածներ (նկատի ունենալով պատժամիջոցները,- BBC), ոչ թե հարձակվեք»։
Փաստացի, ՌԴ ԱԳ նախարար Լավրովի պնդումը, թե Զելենսկին իր արևմտյան գործընկերներին կոչ է արել կանխարգելիչ միջուկային հարված հասցնել Ռուսաստանին, չի համապատասխանում իրականությանը։ Ուկրաինայի նախագահը խոսում է կանխարգելիչ հարվածի մասին՝ բացառելու համար ՌԴ-ի կողմից հնարավոր միջուկային հարձակումը։ Միևնույն ժամանակ, նա առհասարակ չի հստակեցնում, թե ինչպիսի զենքով կամ ինչ բնույթի պետք է լինի այդ կանխարգելիչ հարվածը։

«Вчера Зеленский призвал своих западных хозяев нанести упреждающий ядерный удар по России, тем самым этот деятель, по сути, предъявил всему миру очередные доказательства тех угроз, которые исходят от киевского режима и для нейтрализации которых и была начата специальная военная операция», — сказал Лавров.
Глава МИД России имел в виду видеообращение президента Украины 6 октября во время мероприятия, организованного австралийской исследовательской организацией «Институт Лоу».
Говоря о возможном ядерном ударе со стороны России, Зеленский призвал своих партнеров по Организации Североатлантического договора нанести превентивный удар по России.
«Что должно делать НАТО? Исключить возможность применения Россией ядерного оружия. Но что важно, я еще раз обращаюсь к международному сообществу, как это было до 24 февраля: превентивные удары, чтобы они знали (РФ, — прим.ред.), что с ними будет, если применят (ядерное оружие, — прим.ред.). А не наоборот — ждать ядерных ударов России», — сказал Зеленский.
Позже в интервью BBC Зеленский опроверг призыв к ядерным ударам по России, заявив, что его слова стали причиной недопонимания.
По данным СМИ, Зеленский пояснил: «Вы (НАТО, — прим. ред.) должны нанести превентивные удары (имеются в виду санкции, — BBC), не атаки».
Фактически заявление министра иностранных дел России Лаврова о том, что Зеленский призвал своих западных партнеров нанести превентивный ядерный удар по России, не соответствует действительности. Президент Украины говорит о превентивном ударе, чтобы исключить возможный ядерный удар со стороны России. При этом он не уточняет, какого характера и каким оружием должен быть нанесен этот превентивный удар.
Թեգեր` ՆԱՏՕՍերգեյ ԼավրովՎլադիմիր Զելենսկի
В НАТО не призывали Армению к членству: российские СМИ распространили ложную информацию
14:55, 4 Сен, 2023
Армянские (1, 2, 3) и российские (1, 2, 3) СМИ 4 сентября, перепечатав пост австрийского деятеля, президента Европейского комитета по...