Տոնական 7 օրում լայն տարածում գտած 7 կեղծ լուրերը
Ամանորյա տոնական օրերին լրահոսում կեղծ լուրերի և ապատեղեկատվության պակաս չզգացվեց։ Կեղծ լուրերից մեկի հետքերով ստիպված էր անգամ Ազգային անվտանգության ծառայությունը գնալ, քանի որ այն համարվեց սպառնալիք Հայաստանի Հանրապետության ազգային անվտանգությանը։
«Փաստերի ստուգման հարթակը» ներկայացնում է տարեսկզբյան տոնական օրերին լայն տարածում գտած կեղծ լուրերը։
Նիկոլ Փաշինյանը շնորհավորել է ԱՄՆ նախագահին՝ «հաջողված» օպերացիա կազմակերպելու համար
Ֆեյսբուք սոցիալական ցանցում «Դիանա Հարությունյան» անվամբ ֆեյք էջը հունվարի 3-ին տեղեկատվություն էր հրապարակել այն մասին, թե վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը շնորհավորել է ԱՄՆ նախագահին՝ Իրանի բարձրաստիճան զինվորականի նկատմամբ կատարված գործողության կապակցությամբ։ Կեղծ տեղեկատվությունը շատ արագ տարածվել էր իրանական և ադրբեջանական ԶԼՄ-ներում։
Կառավարությանը կից գործող Տեղեկատվության ստուգման հարթակը մի քանի լեզվով հաղորդագրություն տարածեց՝ նշելով, որ վարչապետ Փաշինյանը նմանօրինակ բովանդակությամբ որևէ նամակ չի ուղարկել ԱՄՆ նախագահին։
Ապատեղեկատվությանը հունվարի 4-ին անդրադարձավ նաև վարչապետը՝ իր ֆեյսբուքյան էջում գրելով. «Սա այն դեպքն է, երբ խոսքի կեղծ «ազատությունը» սպառնալիք է ստեղծել մեր ազգային անվտանգության համար: Լուրի հեղինակները և նրանց շարժառիթները պետք է պարզվեն»:
Հունվարի 5-ին արդեն ԱԱԾ-ն հաղորդեց, որ ձերբակալել է Ֆեյսբուքում «Դիանա Հարությունյան» անվամբ հանդես եկող երիտասարդին։ ԱԱԾ հրապարակած տեսանյութում «Դիանա Հարությունյան» անվամբ ներկայացող օգտատերը նշել էր, որ չի պատկերացրել, թե իր գրածը նման հետևանքներ կունենա։
Ավստրալիան տիեզերքից. նկարը հրապարակել է NASA-ն
Հունվարի 5-ին Ֆեյսբուքում տարածվեց «Ավստրալիան տիեզերքից» նկարը, որը, իբրև, հրապարակել էր ԱՄՆ օդագնացության և տիեզերական տարածության հետազոտությունների ազգային գործակալությունը՝ NASA-ն։ Նկարը, որում պատկերվում էր վերջին օրերին անտառային հրդեհներով պատված Ավստրալիան, ակտիվորեն տարածվեց ոչ միայն հայկական, այլ նաև միջազգային լրատվական և ֆեյսբուքյան հարթակներում։
Մինչդեռ լուսանկարը ոչ թե տիեզերքից էր արված, այլ ծրագրի միջոցով ստացված 3D վիզուալիզացիա էր: Պատկերի հեղինակ Էնթոնի Հերսեյը Ֆեյսբուքի իր էջում գրել էր, որ նկարում պատկերված են ոչ թե հենց այդ պահին շարունակվող հրդեհները, այլ դեկտեմբերի 5-ից հունվարի 5-ն ընկած հատվածում տվյալ տարածքում գրանցված բոլոր հրդեհները, որոնց տվյալներն ինքը վերցրել է NASA-ից։
Ի դեպ, Ավստրալիայի անտառներում բռնկված հրդեհների մասին պատմող նյութերում և հրապարակումներում ևս բավական շատ են օգտագործվում հին լուսանկարներ։ Միմյանց գրկած կենգուրուների կամ հրշեջի կողմից կոալային ջուր տալու նկարները, օրինակ, արվել են 2009-ին՝ կրկին Ավստրալիայի անտառներում մոլեգնած հրդեհի ժամանակ։
2019-ին ԿԳՄՍ նախարարության պարգևավճարները կազմել են 1,774,225,600 դրամ
Փաստերը ստուգող կայք համարվող Antifake.am կայքը հունվարի 6-ին նյութ էր հրապարկել, ըստ որի՝ 2019-ին Կրթության, գիտության, մշակույթի և սպորտի նախարարության պարգևավճարները կազմել են 1,774,225,600 դրամ։
Տեղեկատվությունը, սակայն, չէր համապատասխանում իրականությանը։ Սխալ հրապարակմանն անդրադարձավ նաև Fip.am կայքը։ 1 միլիարդ 774 միլիոն դրամ, ըստ այդմ, կազմել էր նախարարության ընդհանուր աշխատավարձային ֆոնդը, իսկ պարգևավճարներին ուղղվել էր 456 միլիոն դրամ։ Antifake.am-ը, փաստացի, խեղաթյուրել էր փաստերը։
2019-ի արդյունքներով 1 շնչին ընկնող ՀՆԱ-ի ցուցանիշով Հայաստանն անցել է ոչ միայն Վրաստանին, այլ նաև Ադրբեջանին
Հունվարի 6-ին սխալ տեղեկատվություն էր տարածել նաև վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը։ Նա իր ֆեյսբուքյան էջում գրել էր, թե 2019-ի արդյունքներով 1 շնչին ընկնող ՀՆԱ-ի ցուցանիշով Հայաստանն անցել է ոչ միայն Վրաստանին, այլև Ադրբեջանին:
Նա, մասնավորապես, գրել էր. «Ժողովուրդ ջան, հիշու՞մ եք, որ ԱԺ ամբիոնից հայտարարեցի, որ 2019 թվականի արդյունքներով՝ 1 շնչին ընկնող ՀՆԱ-ի ցուցանիշով կանցնենք Վրաստանին, իսկ 2020 թվականի արդյունքներով՝ նաև Ադրբեջանին:
Պարզվում է՝ 2019 թվականի արդյունքներով անցել ենք և Վրաստանին, և Ադրբեջանին՝ դառնալով Հարավային Կովկասի առաջատար երկիրը»։
Այնուհետև վարչապետն իր գրառումը խմբագրել էր՝ նշելով, որ անճշտություններ կան գրառման մեջ։
«Հ.Գ. Գրառման նախորդ վարկածը անճշտություն էր պարունակում, ինչի համար ներողություն եմ խնդրում: Ըստ ամենայնի՝ Ադրբեջանին դեռ չենք անցնել, բայց ամենաուշը տարվա վերջին կանցնենք: Իրար հետ: Դուխով»,- ավելացրել էր Փաշինյանը։
Հունվարի 1-ից 150,000 դրամ ստացողի աշխատավարձը կնվազի 3700 դրամով
Հունվարի 7-ին Tert.am կայքը գրել էր, որ «150,000 դրամ ստացողի աշխատավարձը կնվազի 3700 դրամով, 2 մլն ստացողի դեպքում կբարձրանա 210 000-ով. հունվարի 1-ից ուժի մեջ են մտել Հարկային օրենսգրքի փոփոխությունները»։ Սխալ վերլուծական նյութը տարածվեց այլ կայքերում ևս։ Օրվա վերջում, սակայն, կայքն ուղղեց իր սխալը՝ նշելով, որ 150,000 դրամ ստացողի աշխատավարձը կմնա անփոփոխ։
Ֆինլանդիայում աշխատանքային շաբաթը դարձնում են 4 օր
Հունվարի 7-ին միջազգային կայքերում տարածվեց տեղեկություն, որ Ֆինլանդիայի վարչապետն առաջարկում է երկրում աշխատանքային շաբաթը դարձնել 4 օր, իսկ աշխատանքային օրը՝ 6 ժամ։ Հայկական որոշ կայքերում լուրը տարածվեց և անգամ «վերախմբագրվեց»՝ «Ֆինլանդիայում աշխատանքային շաբաթը դարձնում են 4 օր» պնդումով։
Ֆինլանդիայի կառավարության թվիթերյան էջում, սակայն, լուրը հերքվեց, իսկ պարզաբանման մեջ նշվեց, որ Ֆինլանդիայի կառավարության ծրագրում 4 աշխատանքային օրվա մասին խոսք չկա, չկա նման հարց նաև իրենց օրակարգում։ Ընդամենը վարչապետ Սաննա Մարինն անցած տարվա օգոստոսին, երբ դեռ զբաղեցնում էր տրանսպորտի նախարարի պաշտոնը, անցկացվող քննարկումներից մեկի ժամանակ նման հակիրճ առաջարկ էր ներկայացրել, սակայն վերջին շրջանում որևէ գործողություն այդ ուղղությամբ չի եղել:
4 զինվորի մահվամբ ավտովթար է տեղի ունեցել
Հունվարի 7-ին որոշ լրատվամիջոցներ տեղեկություններ տարածեցին, թե 4 զինվորի մահվամբ ավտովթար է տեղի ունեցել՝ ներկայացնելով 2018 թ. նոյեմբերի 7-ին տեղի ունեցած վթարի լուսանկարները: Պաշտպանության նախարարի մամուլի խոսնակ Արծրուն Հովհաննիսյանը ֆեյսբուքյան իր էջում գրեց. «Ապատեղեկատվություն մի տարածեք։ Ոչ մի վթար չի եղել այսօր»։
Նույն օրը News.am կայքը  գրել էր, որ հունվարի 5-ին Արցախում երկու զինծառայողներ են վթարի ենթարկվել։ «Ազատության» հետ զրույցում ՊՆ խոսնակն այս կապակցությամբ նշել էր, որ Արցախում 2 զինծառայող վթարի են ենթարկվել անձնական ավտոմեքենայով, սակայն չեն զոհվել։
«Զենքերը կիրառական չլինելու մասին հայտարարությունները քաղաքական են ու ոչ պրոֆեսիոնալ»․ Երևանից արձագանքում են Արշակ Կարապետյանին
13:58, 26 Մյս, 2025
Ռուսական «Իզվեստիա» լրատվամիջոցի մամուլի սրահում մայիսի 23-ին կայացած մամուլի ասուլիսում Հայաստանի Հանրապետության պաշտպանության նախկին նախարար Արշակ Կարապետյանը, խոսելով Հայաստանի կողմից...

7 фейковых новостей за 7 праздничных дней
В ленте новостей в новогодние праздники не ощущалось недостастка в фейковых новостях и дезинформации. По следам одной из ложных новостей была вынуждена пойти даже Служба национальной безопасности, поскольку ее сочли угрозой национальной безопасности Республики Армения.
«Платформа проверки фактов» представляет фейковые новости, которые нашли широкое распространение в праздничные дни.
Никол Пашинян поздравил президента США с «организацией успешной» операции
3 января на странице пользователя Facebook под именем «Диана Арутюнян» была опубликована информация о том, что премьер-министр Никол Пашинян поздравил президента США с успешными действиями в отношении высокопоставленного военного Ирана. Эта ложная информация очень быстро получила распространение в азербайджанских и иранских СМИ.
«Центр проверки информации» ГНКО «Центр по связям с общественностью и информации» аппарата премьер-министра распространил сообщение на нескольких языках, отметив, что премьер-министр Пашинян никакого письма с подобным содержанием президенту США не отправлял.
Дезинформации на своей странице в Facebook коснулся также премьер-министр, отметив: «Это тот случай, когда фальшивая свобода слова создала угрозу для национальной безопасности страны. Авторы этой информации и их мотивы должны быть установлены».
Служба национальной безопасности 5 января сообщила, что арестован владелец фейкового аккаунта в Facebook на имя «Диана Арутюнян». На видео, опубликованном СНБ, пользователь отметил, что и представить себе не мог, что написанное им может привести к таким последствиям.
«Авастралия с космоса»: снимок опубликовало NASA
5 января в Facebook распространился снимок «Австралия с космоса», который якобы опубликовало NASA — Национальное управление по аэронавтике и исследованию космического пространства США. Снимок, на котором изображена Австралия, охваченная в последние дни пожарами, активно распространился не только в армянских и международных СМИ, но и в социальной сети Facebook.
Между тем как снимок не был сделан из космоса, а был 3D-визуализацией, полученной через специальную программу. Автор изображения Энтони Херши на своей странице в Facebook написал, что на этом изображении показаны все пожары, которые имели место в период с 5 декабря 2019 года по 5 января 2020 года. Данные об этих пожарах были взяты у NASA.
Кстати, в материалах и публикациях о лесных пожарах в Австралии также широко используются старые фотографии. Например, фотография кенгуру, обнимающие друг друга, или пожарного, который дает воду коале, были сделаны также в Австралии во время лесного пожара в 2009 году.
Премии МОНКС в 2019 году составили 1,774,225,600 драмов
6 января считающийся фактчекинговым сайт Antifake.am опубликовал статью, согласно которой премии Министерства образования, науки, культуры и спорта в 2019 году составили 1,774,225,600 драмов.
Информация, однако, не соответствует действительности. Публикацию затронула также «Платформа проверки фактов». Таким образом, общий фонд заработной платы министерства составил 1 млрд. 774 млн. драмов, а на премии было выделено 456 млн. драмов. Antifake.am фактически исказил факты.
По итогам 2019 года Армения по показателю ВВП на душу населения обошла не только Грузию, но и Азербайджан
6 января неверную информацию распространил также премьер-министр Никол Пашинян. На своей странице в Facebook он написал, что по итогам 2019 года Армения по показателю ВВП на душу населения обошла не только Грузию, но и Азербайджан.
«Помните, когда я в парламенте пообещал, что в 2019 по показателю ВВП на душу населения мы обойдем Грузию, а в 2020 — Азербайджан? Так вот, оказывается, что мы уже в 2019 обошли и Грузию, и Азербайджан, став ведущей страной на Южном Кавказе», — в частности написал Пашинян.
Позже премьер отредактировал свою запись, отметив, что в предыдущей версии была неточность.
«P.S. В предыдущей записи была неточность, за что приношу извинения. Судя по всему, Азербайджан мы не обошли, но опередим, самое позднее, в конце года. Вместе. Духов!» — написал Пашинян.
С 1 января зарплата получающего 150.000 драмов сократится на 3700 драмов
7 января сайт Tert.am написал, что «зарплата получающего150 000 драмов сократится на 3700 драмов, в случае получающего 2 млн драмов – повысится на 210 000 драмов. С 1 января вступили в силу поправки в Налоговый кодекс». Неправильный аналитический материал был перепечатан и на других сайтах. Однако к концу дня сайт исправил свою ошибку, отметив, что зарплата получающего 150 000 драмов останется неизменной.
В Финляндии перейдут на 4-дневную рабочую неделю
7 января на международных сайтах появилась информация о том, что премьер-министр Финляндии предложила ввести в стране 4-дневную рабочую неделю и 6-часовой рабочий день. Новость распространилась и даже была «отредактирована» на некоторых армянских сайтах с утверждением о том, что «Финляндия переходит на 4-дневную рабочую неделю».
Однако на странице финского правительства в Twitter эта новость была опровергнута, а в разъяснении отмечалось, что в повестке дня правительства Финляндии речи о 4-дневной рабочей неделе не идет. Всего лишь премьер-министр Санна Марин, которая в то время занимала пост министра транспорта, выступила с таким кратким предложением во время одного из обсуждений, состоявшихся в августе прошлого года, однако в последнее время никаких действий в этом направлении предпринято не было.
В результате ДТП погибли 4 военнослужащих
7 января некоторые СМИ распространили информацию о том, что в результате аварии погибли 4 военнослужащих, прикрепив к новости фотографию ДТП, случившегося 7 ноября 2018 года. Пресс-секретарь Министерства обороны Арцрун Ованнисян на своей странице в Facebook написал: «Не распространяйте дезинформацию. Никакой аварии сегодня не было».
В тот же день сайт News.am написал, что в Арцахе 2 военнослужащих попали в ДТП. В беседе с Радио Азатутюн пресс-секретрарь МО отметил, что двое военнослужащих в Арцахе попали в ДТП на личном автомобиле, однако они не погибли.