«100 փաստ-3»․ Նիկոլ Փաշինյանի ճիշտ և սխալ պնդումները
Վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը հունվարի 25-ին Կապանում լրագրողների հետ հանդիպմանը ներկայացրեց «100 փաստ Նոր Հայաստանի մասին-3-ը»։ Հնչեցված փաստերը վերաբերում էին երկրի գրեթե բոլոր ոլորտներին՝ տնտեսություն, պաշտպանություն, գիտություն, մշակույթ, գյուղատնտեսություն, սոցիալական պաշտպանվածություն, զբոսաշրջություն և այլն։
«Փաստերի ստուգման հարթակը» որոշեց ստուգել վարչապետի կողմից հնչեցված փաստերը և պարզել՝ արդյո՞ք դրանք համապատասխանում են իրականությանը, թե՞ ոչ։ 100 փաստից որոշ կետեր կարիք ունեն լրացուցիչ ստուգման, որի համար հարցումներ են ուղարկվել համապատասխան գերատեսչություններ։
Նշենք, որ նյութում բացառապես ստուգվել է «100 փաստի» մեջ ներկայացված տեղեկատվության ճշմարտացիությունը։ Թե որքանո՞վ են այդ փաստերը  կառավարության գործունեության ձեռքբերումը կամ ինչ «կարևոր փաստեր» է բաց թողել վարչապետը՝ Fip.am-ը ձեռնպահ է մնում մեկնաբանություններից։
Ճիշտ պնդումները
Այսպես, Նիկոլ Փաշինյանի ներկայացրած 100 փաստից 66-ը ամբողջովին ճիշտ են։ Դրանց մեջ են մտնում ՀՆԱ-ի աճի մասին արված հայտարարությունը, կրթության, առողջապահության և սոցիալական աջակցությանն ուղղված բյուջետային հատկացումների աճի, ճանապարհաշինությանն ուղղված ծախսերի ու վերանորոգված ճանապարհների մասին պնդումները, սոցիալական տարբեր խմբերին (երկրաշարժի հետևանքով անօթևան մնացած ընտանիքներ, աղետի գոտու ընտանիքներ, մանկատան շրջանավարտներ, միայնակ կենսաթոշակառուներ և այլն) տրամադրվող օժանդակության մասին կառավարության որոշումների մասին հայտարարությունները։
Վարչապետի պնդումները՝ կապված արտաքին առևտրի (արտահանում, ներմուծում), երկրի միջազգային պահուստների, զբաղվածության մակարդակի աճի, գրանցված աշխատողների թվաքանակի աճի մասին, ևս ճիշտ են։ Իրականությանն են համապատասխանում նաև գյուղատնտեսության զարգացմանն ուղղված կառավարության որոշումների ու իրականացված/իրականացվող սուբվենցիոն ծրագրերի, նվազագույն աշխատավարձի, ոլորտային աշխատողների (փրկարարներ, անտառապահներ, ուսուցիչներ, շտապօգնության աշխատակիցներ, մարզադպրոցների աշխատակիցներ և այլն) աշխատավարձերի բարձրացումների վերաբերյալ հնչեցված փաստերը։
Աղքատության և ծայրահեղ աղքատության՝ համապատասխանաբար 2,2 և 0,2 տոկոսային կետով նվազման մասին հայտարարությունը ևս ճիշտ է։
Խոսելով Հայաստանի միջազգային վարկանիշի մասին՝ վարչապետը նշել է մի քանի հեղինակավոր պարբերականների (Time, The Telegraph, Financial Times, Forbes, Booking.com և այլն) անդրադարձերի ու դրական հրապարակումների մասին, ինչպես նաև մի շարք գործակալությունների (Gallup, Legatum, Freedom House, Fitch և այլն) կողմից Հայաստանի վարկանիշի բարձրացման մասին։ Այս հայտարարությունները ևս ճիշտ են։
Ստորև ներկայացնում ենք 100 փաստի այն կետերը, որոնք ճիշտ են։
Մեծամասամբ ճիշտ պնդումները
Վարչապետի հրապարակած փաստերի մեջ կային այնպիսիք, որոնք մեծամասամբ ճիշտ են, սակայն դրանց համատեքստում որոշակի կարևոր տեղեկատվություն բացակայում է։
Մասնավորապես, խոսելով բյուջեի եկամուտների մասին՝ վարչապետը հայտարարել է․ «Երկու տարվա ընթացքում՝ 2018 և 2019 թվականներին, Կառավարությանը հաջողվել է պետական բյուջեի հարկային եկամուտները բացարձակ թվով ավելացնել 505.4 միլիարդ դրամով, որից 305.4 միլիարդ դրամը համալրել են պետական բյուջեի հարկային եկամուտների հատվածը: 2018-2019 թվականների արդյունքներով տոկոսային արտահայտությամբ պետական եկամուտների աճը 2017 թվականի համեմատ կազմել է 43.6%» (Փաստ 1)։
Իրականում 2017 թ․ բյուջեի եկամուտները կազմել էին 1 տրլն 205 մլրդ դրամ, իսկ 2019 թ․ բյուջեի մուտքերը կազմել են մոտ 1 տրլն 464․3 մլրդ դրամ։ Եթե սրան գումարենք նաև այս տարվա ընթացքում տնտեսվարողներին վերադարձված 42․8 մլրդ դրամը, ապա կստացվի, որ 2019 թ․ բյուջետային մուտքերը կազմել են 1 տրլն 507․1 մլրդ դրամ, ինչը ավել է 2017 թ. արդյունքից մոտ 302 մլրդ դրամով կամ մոտ 25 տոկոսով։
Նիկոլ Փաշինյանը խոսել է նաև զբոսաշրջության աճի մասին (փաստ 18)։ Հրապարակված տվյալները վերաբերում էին տարվա առաջին ինն ամիսներին և ճիշտ էին թե՛ ընդհանուր զբոսաշրջության տեսանկյունից, թե՛ առանձին երկրներից ժամանած զբոսաշրջիկների մասով՝ բացառությամբ ԱՄՆ-ի։ Ըստ վարչապետի հայտարարության՝ ԱՄՆ-ից ժամանած զբոսաշրջիկների թիվն ավելացել է 18,5 տոկոսով։ Իրականում, ըստ Վիճակագրական կոմիտեի տվյալների, 2019 առաջին ինն ամիսներին ԱՄՆ-ից ժամանած զբոսաշրջիկների թիվը 2018 թ․ նույն ժամանակահատվածի համեմատ նվազել է 22,1 տոկոսով։
Հետաքրքրական է վարչապետի նշած 88-րդ փաստը, ըստ որի՝ ՄԱԿ-ի սննդամթերքի համաշխարհային կազմակերպության (Պարենի և գյուղատնտեսության կազմակերպություն(FAO)) կողմից հրապարակված զեկույցի համաձայն՝ 2019 թ․ հոկտեմբերին, նախորդ տարվա հոկտեմբերի համեմատ, սննդամթերքի համաշխարհային գներն աճել են 6 տոկոսով, սակայն «Հայաստանում 2019-ի դեկտեմբերին, նախորդող տարվա նույն ժամանակահատվածի համեմատ, սննդամթերքի և ոչ ալկոհոլային խմիչքների ապրանքախմբում արձանագրվել է 0.3% գնանկում»: Թեև տվյալները ճիշտ են, սակայն տարօրինակ է, թե ինչու է վարչապետը հոկտեմբերի տվյալները համեմատում դեկտեմբերի տվյալների հետ։
Անդրադառնալով ռազմական ոլորտի ծախսերի աճին (9)՝ վարչապետը խոսել է 2020 թ․ բյուջեով նախատեսված հատկացումների մասին և համեմատել այն 2018 և 2017 թվականների բյուջետային հատկացումների հետ։ Փաշինյանը ցույց է տվել այս ոլորտին հատկացվող գումարների աճ, սակայն չի համեմատել այս ցուցանիշը 2019 թվականի հատկացումների հետ, քանի որ նախորդ տարվա համեմատ՝ ռազմական ոլորտին հատկացվող ծախսերը նվազել են 2,3 միլիարդով։
Ինչ վերաբերում է ռազմական ոլորտի ձեռքբերումներին, ապա այստեղ ևս վարչապետի հայտարարությունները մեկը մյուսին հակասում էին։
Մասնավորապես, վերջինս մի կողմից հայտարարում է, որ ի թիվ այլ զինատեսակների՝ ձեռք են բերվել նաև ОСА-АК հակաօդային պաշտպանության համալիրներ, մյուս կողմից՝ «փակվել է 80-ականների զենքերի ամոթալի էջը»։ Սակայն նույն ОСА-АК զենիթահրթիռային համալիրների վերջին մոդիֆիկացիան՝ ОСА-АК 9К33М3-ը, արտադրվել է 1980-88 թվականներին։
Վարչապետն այս տարեսկզբին գրառում էր կատարել՝ հայտարարելով, որ նախորդ տարի Զինված ուժերում բոլոր պատճառներով զոհերի թիվը գրանցել է պատմական մինիմում, սակայն «Փաստերի ստուգման հարթակի» ուսումնասիրությունը ցույց էր տվել, որ վարչապետի հայտարարությունը չի համապատասխանում իրականությանը։ Եվ արդեն մամուլի ասուլիսին Նիկոլ Փաշինյանը ներկայացրեց իր հայտարարության խմբագրված տարբերակը, ըստ որի՝ նախորդ տարի մարտական պայմաններում զոհված զինծառայողների թիվն է եղել ամենացածրը։
Ստորև ներկայացնում ենք այն փաստերը, որոնք մեծամասամբ ճիշտ են։
Սխալ պնդումներ
Վարչապետի ներկայացված «100 նոր փաստից» սխալ էր նվազագույն աշխատավարձի բարձրացման արդյունքում մոտ 130 հազար աշխատողի աշխատավարձերի բարձրացման մասին պնդումը ( փաստ 47):
Վարչապետը, խոսելով նվազագույն աշխատավարձը 55 հազար դրամից 68 հազար դրամ դարձնելու մասին, հայտարարել էր, որ այս փոփոխության շնորհիվ հունվարի 1-ից միջինը 20 տոկոսով բարձրացել են մոտ 130 հազար աշխատողի աշխատավարձերը։
Հետաքրքիր է, որ նվազագույն աշխատավարձի բարձրացման մասին օրենքի ընդունման ժամանակ «Քաղաքացիական պայմանագիր» կուսակցության պաշտոնական ֆեյսբուքյան էջը գրեց, որ այս որոշման շնորհիվ կբարձրանա մոտ 85 հազար մարդու աշխատավարձ, իսկ կառավարության պաշտոնական ֆեյսբուքյան էջը գրեց 187 հազար աշխատողի մասին։ Հետագայում կառավարության էջից այս գրառումը պարզապես ջնջվեց։
Իրականում, ըստ Պետական եկամուտների կոմիտեի, օրենքի փոփոխության արդյունքում շուրջ 20 տոկոսով ավելացել են մոտ 121 հազար աշխատողի աշխատավարձերը։
Նիկոլ Փաշինյանի հրապարակած փաստերից իրականությանը չէր համապատասխանում նաև օտարերկրյա ուղղակի ներդրումների (ՕՈւՆ) մասին հայտարարությունը (փաստ 10)։
Ըստ վարչապետի՝ 2019 թ․ առաջին ինն ամիսներին ՕՈւՆ-ը կազմել է 453.8 մլն դոլար, ինչը 68.7 մլն դոլարով կամ 17.8%-ով ավել է, քան 2018-ի ցուցանիշը։ Սակայն Կենտրոնական բանկի կողմից տարեվերջին հրապարակված վճարային հաշվեկշռի համաձայն՝ նախորդ տարվա հունվար-սեպտեմբեր ամիսներին ՕՈւՆ-ը կազմել է 185,7 մլն դոլար, ինչը 0,7 մլն դոլարով պակաս է 2018 թ․ նույն ժամանակահատվածի ցուցանիշից։
Ստուգման փուլում գտնվողներ
Վարչապետի ներկայացրած 100 փաստից մի քանիսն այժմ ստուգման փուլում են, քանի որ բաց աղբյուրներում և փաստաթղթերում դրանք գտնել հնարավոր չէ։ Fip.am-ը համապատասխան մարմիններին ուղղված հարցումների և բաց տվյալների համադրման միջոցով կփորձի պարզել, թե որքանով են վարչապետի այդ հայտարարությունները համապատասխանում իրականությանը։
Ստորև ներկայացնում ենք 100 փաստի այն կետերը, որոնք այժմ հարցումների միջոցով ստուգվում են։
«Փաստեր», որոնք հնարավոր չէ ստուգել
Վարչապետի ներկայացրած փաստերից մի քանիսը կա՛մ հնարավոր չէ ստուգել, կա՛մ դրանք ապագայում կատարվելիք իրադարձություններ են։
Դրանցից է, օրինակ, կառավարության կողմից Արցախին 10 նոր շտապօգնության մեքենա նվիրելու մասին որոշումը, որը, վարչապետի խոսքով, կիրականացվի այս տարվա մարտին։
Մեկ այլ փաստում Նիկոլ Փաշինյանը հայտարարել է, որ Երևանի քաղաքապետարանը սկսում է սոցիալական բնակարանների շինարարություն, ըստ որի՝ կկառուցվի 16-18 հարկանի շենք, որտեղ կտեղափոխվեն 4-րդ կարգի վթարային շենքերի բնակիչները։
Վարչապետի հաջորդ հայտարարությունը վերաբերում էր տոնական օրերին գրանցված հավելյալ դրամաշրջանառությանը (փաստ 90)։ Ըստ վարչապետի՝ այդ ժամանակահատվածում ունեցել ենք 9 մլրդ 307 մլն դրամի հավելյալ դրամաշրջանառություն՝ ի հաշիվ նաև կառավարության կողմից Երևանին ամանորյա տոնակատարությունների համար տրամադրած 271 մլն դրամի։ Սակայն որևէ կերպ հնարավոր չէ չափել այս հայտարարությունը, քանի որ նախորդ տարվա համեմատ համադրելի չէ, ու հնարավոր չէ միանշանակ պնդել, որ այս ցուցանիշը կապված է ամանորյա միջոցառումների անցկացման հետ։
Վարչապետի մեկ այլ հայտարարություն ևս տարակարծության տեղիք է տալիս։ Ըստ վերջինիս՝ ավելի քան 20 հազար մարդ է մասնակցել Լոս Անջելեսի Գրանդ Փարքում ՀՀ վարչապետի 2019 թ. սեպտեմբերի 23-ին հրավիրած հանրահավաքին, մինչդեռ ըստ Los Angeles Daily News կայքի՝ Փաշինյանի հրավիրած ցույցին մասնակցել է մոտ 10,000 մարդ։ Եվ քանի որ հանրահավաքի մասնակիցների թվաքանակի մասին չկա հստակ տեղեկատվության աղբյուր, սա ևս դիտարկել ենք որպես հայտարարություն, որը հնարավոր չէ ստուգել։
Ստորև ներկայացնում ենք «100 փաստի» այն կետերը, որոնք այս պահին հնարավոր չէ ստուգել
Ամփոփելով վարչապետի ներկայացրած «100 փաստ նոր Հայաստանի մասին 3-ը»՝ կարող ենք ասել, որ ներկայացված 100 փաստից 66-ը ճիշտ են, 7-ը մեծամասամբ ճիշտ, 2-ը՝ սխալ, 3-ը հնարավոր չէ ստուգել, 22-ը գտնվում են ստուգման փուլում։ Առաջիկայում «Փաստերի ստուգման հարթակը» հանդես կգա այս թեմայի շուրջ նոր հրապարակումներով։
1 դաշույն եւ 4 ուղղաթիռ․ ինչ զենք է մատակարարել ՌԴ-ն ՀՀ-ին 44-օրյա պատերազմից հետո
20:48, 1 Դկտ, 2023
Տասնամյակներ շարունակ Հայաստանի զենքի թիվ մեկ մատակարար Ռուսաստանը 2020 թվականի 44-օրյա պատերազմից հետո հայկական կողմին է մատակարարել ընդամենը 4 ռազմական...
#164 ՓԱՍՏԱՉԱՓ․ Ղազախական չեղած զենքն ու ռուսական եղած դաշույնը
19:49, 1 Դկտ, 2023
Ղազախական զենքերի մասին ֆեյք լուրն ու Հայաստան չմատակարարված ռուսական զենքի ճիշտ լուրը:

«100 фактов-3»․ Верные и неверные утверждения Никола Пашиняна
25 января премьер-министр Никол Пашинян представил на пресс-конференции в Капане «100 фактов о Новой Армении-3». Факты касались практически всех сфер жизни страны: экономики, обороны, науки, культуры, сельского хозяйства, социальной защиты, туризма и так далее.
«Платформа проверки фактов» решила проверить факты, озвученные премьер-министром, и выяснить, соответствуют ли они действительности или нет. Некоторые из 100 фактов подлежат дальнейшей проверке, для чего были направлены запросы в соответствующие ведомства.
Отметим, что в статье представлена только достоверность информации, представленной в «100 фактах». Fip.am воздерживается от комментариев по поводу того, являются ли эти факты достижением правительства или какие «важные факты» пропустил премьер-министр.
Верные утверждения
Так, 66 из 100 фактов, представленных Николом Пашиняном, полностью соответствуют действительности. К ним относятся заявление о росте ВВП, увеличении бюджетных ассигнований на образование, здравоохранение и социальную помощь, расходах на строительство и ремонт дорог, решений правительства о предоставлении помощи различным социальным группам (семьи, пострадавшие от землетрясения, семьи в зоне бедствия, воспитанников детских домов,  одиноких пенсионеров и тд.).
Утверждения премьер-министра о внешней торговле (экспорт, импорт), международных резервах страны, росте занятости и увеличении числа зарегистрированных рабочих также верны. Действительности соответствуют также факты, касающиеся решений правительства о развитии сельского хозяйства и осуществленных/осуществляемых субвенционных программах, минимальной заработной плате, увеличении зарплаты работников различных сфер (спасатели, лесники, учителя, работники скорой помощи, работники спортивных школ и т. д.).
Верным является также заявление о снижении уровня бедности и крайней бедности на 2,2 и 0,2 процентных пункта соответственно.
Говоря о международном рейтинге Армении, премьер привел положительные публикации нескольких престижных изданий (Time, The Telegraph, Financial Times, Forbes, Booking.com и др.), а также ряда агентств (Gallup, Legatum, Freedom House, Fitch и т.д.) о повышении рейтинга Армении. Эти заявления также верны.
Ниже приводим те пункты из «100 фактов», которые являются верными.
Частично верные утверждения
Некоторые факты, приведенные премьер-министром, являются частично верными, однако в их контексте отсутствует некоторая важная информация.
В частности, говоря о доходах государственного бюджета, премьер заявил: «За два года, 2018 и 2019 годы, правительству Армении удалось увеличить налоговые поступления в государственный бюджет на 505,4 млрд драмов, часть из которых была направлена на погашение долгов перед налогоплательщиками, а другая часть увеличила доходы государственного бюджета. По итогам 2018-2019 годов процент роста государственных доходов по сравнению с 2017 годом составил 43,6%» (факт 1).
В действительности доходы бюджета в 2017 составили 1 трлн 237 млрд драмов, а в 2019 году поступления в бюджет составили 1 трлн 464,3 млрд драмов. Если добавить к этому 42,8 млрд. драмов, возвращенных хозяйствующими субъектами в этом году, то получится, что поступления в бчджет в 2019 году составили 1 трлн 507,1 млрд драмов, что выше показателя за 2017 год примерно на 270 млрд. драмов или 21,8%.
Никол Пашинян также коснулся роста туризма (факт 18). Обнародованные данные касались первых девяти месяцев 2019 года и были верными как с точки зрения туризма в целом, так и туристов, прибывающих из отдельных стран, за исключением США. Согласно заявлению премьер-министра, количество туристов из США увеличилось на 18,5%. В действительности, по данным Статистического комитета, число туристов США за первые девять месяцев 2019 года по сравнению с аналогичным периодом прошлого года снизилось на 22,1%.
Интересным является отмеченный премьер-министром 88 факт: согласно  докладу Продовольственной и сельскохозяйственной организация Объединенных Наций (ФАО), в октябре 2019 года по сравнению с октябрем прошлого года мировые цены на продукты питания выросли на 6%, однако «в декабре 2019 года по сравнению с аналогичным периодом прошлого года была зафиксирована на продукты питания и безалкогольные напитки на о.3%». Хотя данные и верны, однако является странным тот факт, почему премьер-министр сравнивает данные за октябрь с данными за декабрь.
Говоря о росте военных расходов (9 факт), премьер-министр коснулся бюджетных ассигнований, предусмотренных бюджетом на 2020 год и сравнил их с ассигнованиями на 2018 и 2017 годы. Пашинян указал на увеличение суммы, выделенной на этот сектор, но не сравнил ее с ассигнованиями на 2019 год, поскольку расходы на военный сектор по сравнению с прошлым годом сократились на 2,3 миллиарда.
Что касается достижений в военной области, то и здесь заявления премьер-министра противоречат друг другу.
В частности, премьер заявляет, что, помимо прочего, были приобретены комплексы противовоздушной обороны ОСА-АК, с другой стороны, «закрыта постыдная страница оружия 80-х годов». Однако последняя модификация тех же комплексов OСA-AК – ОСA-AK 9K33M3, была выпущена в 1980-88 годах.
В начале года премьер-министр на своей странцие в Facebook сделал запись, заявив, что в 2019 году в армянской армии зафиксирован исторический минимум человеческих жертв (по всем причинам), однако расследование «Платформы проверки фактов» показало, что заявление премьер-министра не соответствует действительности. И уже на пресс-конференции Никол Пашинян представил отредактированный вариант своего заявления, согласно которому в прошлом году число погибших в боевых условиях военнослужащих было самым низким.
Ниже приводим те факты, которые являются частично верными.
Неверные утверждения
Из «100 новых фактов», представленных премьер-министром, было неверным утверждение о том, что увеличилась минимальная заработная плата примерно 130 000 работников (факт 47).
Говоря об увеличении минимальной заработной плате с 55 000 до 68 000 драмов, премьер-министр заявил, что благодаря этому изменению с 1 января зарплата около 130 000 работников выросла в среднем на 20%.
Примечательно, что во время принятия закона о повышении минимальной заработной платы на официальной странице партии «Гражданский договор» в Facebook была опубликована запись о том, что благодаря этому решению повысится зарплата около 85 тысяч человек, а на официальной странице правительства в Facebook было отмечено о 187 тысяч роботниках. Позже этот пост был просто удален со страницы правительства.
В действительности, по данным Комитета государственных доходов, в результате изменения закона на около 20 процентов увеличилась зарплата примерно 121 000 работников.
Из представленных Николом Пашиняном фактов действительности не соответствует также заявление о прямых иностранных инвестициях (ПИИ) (факт 10).
По словам Пашиняна, поступления по линии прямых иностранных инвестиций за первые 9 месяцев 2019 года составили 453,8 млн. долларов, что на 68,7 млн. долларов или на 17,8% больше показателя 2018 года. Однако, согласно платежному балансу Центрального банка, в январе-сентябре прошлого года поступления ИПП составили 185,7 млн. долларов, что на 0,7 млн. долларов меньше показателя аналогичного периода 2018 года.
Находятся на стадии проверки
Некоторые из 100 фактов, представленных премьер-министром, в настоящее время находятся на стадии проверки, поскольку информации о них невозможно найти в открытых источниках и документах. Fip.am попытается выяснить, насколько верны эти заявления премьер-министра путем соспоставления ответов на направленные в соответствующие ведомства запросы и данных открытых источников.
Ниже проводим те пункты из «100 фактов», которые в настоящее время находятся на стадии проверки.
«Факты», которые невозможно проверить
Некоторые факты, представленные премьер-министром, либо невозможно проверить, либо они являются событиями, которые произойдут в будущем.
Например, одним из них является решение правительства подарить Арцаху 10 новых машин скорой помощи, которые, по словам премьер-министра, будут закуплены из государственного бюджета Армении и будут в марте в Арцахе.
Представляя дургой факт, Никол Пашинян заявил, что мэрия Еревана начинает строительство социальных квартир, в соответствии с которыми будет построено 16-18-этажное здание, куда будут перемещены жители аварийных зданий 4-й степени аварийности.
Следующее заявление премьер-министра касалось дополнительного денежного оборота, зарегистрированного в праздничные дни (факт 90). По словам премьер-министра, за этот период в Армении был зарегистрирован дополнительный оборот в 9 миллиардов 307 миллионов драмов за счет 271 миллиона драмов, выделенных правительством для празднования Нового года в Ереване.
Однако это утверждение никак нельзя проверить, поскольку оно несопоставимо с показателем предыдущего года, и нельзя однозначно утверждать, что этот показатель связан с проведением новогодних мероприятий.
Другое заявление премьер-министра также вызывает разногласия. По словам премьера, более 20 000 человек приняли участие в митинге премьер-министра Армениив Гранд-парк в центре Лос-Анджелеса 23 сентября 2019 года. Между тем как, по данным Los Angeles Daily News, в митинге Пашиняна приняли участие около 10 000 человек. И поскольку нет точного источника информации о количестве участников митинга, мы расценили это как утверждение, которое невозможно проверить.
Ниже приводим те пункты из «100 фактов», которые в настоящее время невозможно проверить.
Подводя итоги «100 фактов о Новой Армении», представленных премьер-министром, можем отметить, что 66 из 100 фактов являются верными, 7 – частично верными, 2 – неверными, 3 – невозможно проверить, 22 – находятся на стадии проверки. В ближайшее время «Платформа проверки фактов» представит новые публикации по этой теме.