ՍԴ-ն շրջանցելը հակասահմանադրական է. 2015-ին Հայաստանի ժողովուրդը զրկվել է Սահմանադրությունն ինքնուրույն փոխելու իրավունքից
19:11, 7 Փտր, 2020
Ազգային ժողովի փետրվարի 6-ի արտահերթ նիստին խորհրդարանն առաջին ընթերցմամբ չընդունեց Սահմանադրության փոփոխությունների նախագիծը, որից հետո «Իմ քայլը» խմբակցությունը հայտարարեց, որ ՍԴ նախագահի ու անդամների պաշտոնավարումը դադարեցնելու հարցը կդրվի հանրաքվեի։
ԱԺ մեծամասնությունը հղում էր կատարել Սահմանադրության 202-րդ հոդվածին, ըստ որի՝ եթե սահմանադրական փոփոխությունների նախագիծը ԱԺ-ն չի ընդունում, ապա պատգամավորների ձայների առնվազն 3/5-ով ընդունված որոշմամբ այն կարող է դրվել հանրաքվեի, ինչը և արվեց:
ԱԺ «Իմ քայլը» խմբակցության պատգամավորների կողմից ներկայացված նախագծով առաջարկվում է Սահմանադրության 213 հոդվածի (Սահմանադրական դատարանի անդամների և նախագահի պաշտոնավարման վերաբերյալ) փոփոխություն, այն է՝ մինչև Սահմանադրության 7-րդ գլխի ուժի մեջ մտնելը (2018 թվականի ապրիլի 9-ը) նշանակված Սահմանադրական դատարանի նախագահի և անդամների պաշտոնավարումը դադարում է:
Ու քանի դեռ իշխանության ներկայացուցիչները նշում են, որ ըստ Սահմանադրության՝ նախագիծը կարող է հանրաքվեի դրվել առանց Սահմանադրական դատարանի եզրակացության, ընդդիմությունը պնդում է հակառակը:
«Փաստերի ստուգման հարթակը» փորձեց հասկանալ` արդյո՞ք հնարավոր է Սահմանադրությունը (այս դեպքում՝ 213-րդ հոդվածը) փոփոխել հանրաքվեի միջոցով՝ առանց Սահմանադրական դատարանի եզրակացության։
Սահմանադրության 213 հոդվածը հնարավո՞ր է փոփոխել առանց ՍԴ-ի համաձայնության
Սահմանադրության 202 հոդվածի 1-ին մասով սահմանվում են այն հոդվածները, որոնք կարելի է փոփոխել միայն հանրաքվեի միջոցով։ 213-րդ հոդվածը ընդգրկված չէ այդ ցանկում։ Մայր օրենքի մյուս դրույթները կարող են փոփոխվել խորհրդարանի կողմից: Սահմանադրության 202 հոդվածի 3-րդ մասով սահմանվում է, որ եթե այդպիսի դրույթների փոփոխությունը Ազգային ժողովը չի ընդունում, ապա պատգամավորների ընդհանուր թվի ձայների առնվազն երեք հինգերորդով ընդունված որոշմամբ դրանք կարող ենք դրվել հանրաքվեի:
Միաժամանակ, Սահմանադրության 169-րդ հոդվածի 2-րդ մասում հստակ սահմանվում է, որ 168-րդ հոդվածի 2-րդ մասով նկարագրված դեպքերում (Սահմանադրական դատարանի լիազորությունների մեջ է մտնում մինչև Սահմանադրության փոփոխությունների նախագծի, ինչպես նաև հանրաքվեի դրվող իրավական ակտերի նախագծերի ընդունումը որոշել դրանց համապատասխանությունը Սահմանադրությանը) Ազգային ժողովը դիմում է Սահմանադրական դատարան՝  Սահմանադրության փոփոխությանը, վերպետական միջազգային կազմակերպություններին անդամակցությանը կամ տարածքի փոփոխությանը վերաբերող հարցերով:
Այսինքն՝ մայր օրենքը հստակ ամրագրում է, որ թե՛ Ազգային ժողովի քվեարկությամբ և թե՛ հանրաքվեով սահմանադրական փոփոխությունների նախագիծը պետք է ուղարկվի Սահմանադրական դատարան:
Քննարկվող նախագծի հեղինակ, «Իմ քայլը» խմբակցության պատգամավոր Վահագն Հովակիմյանը ՍԴ-ն շրջանցելը հիմնավորում է, որ եթե խնդիրը վերաբերում է ՍԴ-ին, ապա այդ մարմինը չի կարող լինել այն օբյեկտիվ մարմինը, որը կարող է ինքն իր մասին գնահատական տալ։ «Այս դեպքում (գործող Սահմանադրությամբ- խմբ.) ժողովուրդը զրկված է ունենալ այդ հնարավորությունը, բայց որպես առաջնային մանդատ ունեցող մարմին՝ չի կարող զրկված լինել իր իշխանությունը դրսևորելուց»,- նշում է Հովակիմյանը։
Ժողովրդից իրավունքը վերցվե՞լ է
Վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը փետրվարի 6-ին Ազգային ժողովում, անդրադառնալով ՍԴ-ի շուրջ ստեղծված իրավիճակին, նշեց, որ ՍԴ նախագահ Հրայր Թովմասյանը  սահմանադրական փոփոխությունների հարցում Սահմանադրական դատարանին ավելի մեծ լիազորություն է վերապահվել, քան Հայաստանի Հանրապետության ժողովրդին։
«Խնդիրն այն է, որ ըստ գործող կարգավորման՝ Սահմանադրության մեջ հնարավոր չէ փոփոխություն անել առանց Սահմանադրական դատարանի թույլտվության:
Այսինքն՝ Հայաստանի Հանրապետության ժողովուրդը կարող է ցանկանալ որևէ բան փոխել Սահմանադրության մեջ, բայց Սահմանադրական դատարանը թույլ չտա՝ այդ ձգտումը համարելով հակասահմանադրական: Ընդ որում, ոչ ոք, ոչ մի տեղ չի կարող վիճարկել ՍԴ-ի այդ դիրքորոշումը»,- հայտարարեց վարչապետը։
«Իմ քայլը» խմբակցության պատգամավորներն էլ իրենց ելույթներում նշում էին, որ 2015-ի Սահմանադրությամբ է դարձել պարտադիր սահմանադրական փոփոխությունները ներկայացնել ՍԴ՝ հաստատման։
Այստեղ հարկ է նշել, որ 1995-ի հանրաքվեով ընդունված (այդ թվում՝  2005-ին փոփոխված) Սահմանադրությամբ, իսկապես, Սահմանադրական դատարանը լիազորված չէր սահմանադրական փոփոխությունների վերաբերյալ նախագծի ընդունումից առաջ որոշել դրա համապատասխանությունը Սահմանադրությանը։
Ի տարբերություն գործող՝ 2015 թվականի Սահմանադրության, դրանից առաջ գործող մայր օրենքի՝ Սահմանադրական դատարանի գործառույթներին վերաբերվող (100-րդ) հոդվածում որևէ նշում չկար այդ մասին, և համապատասխան կարգավորումն իրոք ավելացվեց 2015 թվականին: Ավելին, նախկինում երբեք հանրաքվեի դրվող սահմանադրական փոփոխությունների նախագիծը (2003, 2005 և 2015 թվականներին) չի ուղարկվել Սահմանադրական դատարան՝ Սահմանադրությանը համապատասխանությունը պարզելու համար:
Այլ կերպ ասած՝ 2015 թվականի Սահմանադրությամբ, իրոք, Հայաստանի ժողովրդից վերցվել է առանց Սահմանադրական դատարանի համաձայնության Սահմանադրությունում փոփոխություններ կատարելու իրավունքը: Փաստացի, Սահմանադրական դատարանին վերաբերվող դրույթները փոխելիս, ըստ գործող Սահմանադրության, պետք է Սահմանադրական դատարանի դրական եզրակացությունը:

Внесение изменений в Конституцию в обход КС является неконституционным. В 2015 году народ Армении лишился права самостоятельно менять Конституцию
19:11, 7 Фев, 2020
Национальное Собрание на внеочредном заседании 6 февраля не приняло в первом чтении проект внесения изменений в Конституцию, после чего фракция «Мой шаг» объявила, что вопрос о прекращении полномочий главы Конституционного суда и его членов будет вынесен на референдум.
Большинство НС сослалось на статью 202 Конституции, согласно которой, Если Национальное Собрание не принимает проект изменений в Конституции, то он может быть вынесен на референдум постановлением, принятым как минимум тремя пятыми голосов от общего числа депутатов.
Законопроект, представленный депутатами фракции «Мой шаг», предлагает внести поправку в статью 213 Конституции (Пребывание в должности членов и председателя Конституционного суда), а именно прекратить полномочия председателя и членов Конституционного суда, назначенных до вступления в силу Главы 7 Конституции (9 апреля 2018 года).
И пока представители правительства отмечают, что в соответствии с Конституцией законопроект может вынесен на референдум без решения Конституционного суда, оппозиция утверждает обратное.
«Платформа проверки фактов» попыталась понять, возможно ли изменить Конституцию (в данном случае статью 213) путем проведения референдума без заключения Конституционного суда?
Возможно ли изменить статью 213 Конституции без согласия КС?
Часть 1 статьи 202 Конституции устанавливает те статьи, которые могут быть изменены только путем референдума. Статья 213 не включена в этот список. Другие положения Конституции могут быть изменены парламентом. Часть 3 статьи 202 Конституции устанавливает, что если Национальное Собрание не принимает проект предусмотренных частью 2 настоящей статьи изменений в Конституции, то он может быть вынесен на референдум постановлением, принятым как минимум тремя пятыми голосов от общего числа депутатов.
В то же время, часть 2 статьи 169 Конституции четко закреплено, что в случаях, установленных пунктом 2 статьи 168 Конституции (В полномочия Конституционного суда входит до принятия проекта изменений в Конституции, а также выносимых на референдум проектов правовых актов определять их соответствие Конституции) Национальное Собрание обращается в Конституционный Суд по вопросам, относящимся к изменениям в Конституции, членству в надгосударственных международных организациях или изменению территории.
То есть Конституция четко закрепляет, что принятый как голосованием НС, так и референдумом законопроекта о внесении изменений в Конституцию должен быть направлен в КС.
Автор законопроекта, депутат от фракции «Мой шаг» Ваагн Овакимян обосновывает изменения в Конституции в обход Конституционного суда тем, что, если вопрос касается Конституционного суда, этот орган не может быть объективным органом, который может оценить сам себя. «В этом случае (по действующей Конституции, — прим. ред.) народ лишен этой возможности, но как орган с первичным мандатом – не  может быть лишены проявления своей власти», — говорит Овакимян.
Власть отобрана у народа?
Выступая в Национальном Собрании 6 февраля, премьер-министр Никол Пашинян отметил, председатель КС Грайр Товмасян в тексте действующей Конституции как минимум в вопросе конституционных изменений дал Конституционному суду больше полномочий, чем народу Республики Армения.
«Проблема заключается в том, что в соответствии с действующим законодательством Конституция не может быть изменена без дозволения Конституционного суда. То есть народ Республики Армения может пожелать что-либо изменить в Конституции, но Конституционный суд может не допустить этого, посчитав это неконституционным. В то же время никто и нигде не может оспорить такую позицию Конституционного суда», — заявил премьер.
В свою очередь депутаты от фракции «Мой шаг» в своих выступлениях отмечали, что представление конституционных изменений на утверждение в КС стало обязательным в соответствии с внесенными в 2015 поправками в Конституцию.
Здесь следует отметить, что по Конституции, принятой путем референдума в 1995 году (включая поправки, внесенные в 2005 году), действительно Конституционный суд не уполномочивался до принятия проекта конституционных изменений определять его соответствие Конституции.
В отличие от действующей Конституции 2015 года, в статье 100 прежней Конституции о функциях Конституционного суда никаких упоминаний об этом нет, и соответствующая регулировка действительно была добавлена в 2015 году. Более того, никогда прежде проекты конституционных изменений, которые выносились на референдум (в 2003, 2005 и 2015 годах) не направлялись в Конституционный суд для определения их соответствия Конституции.
Другими словами, Конституция 2015 года действительно отняла у народа Армении право вносить изменения в Конституцию без согласия Конституционного суда. Фактически, при вненсении изменений в положения, касающиеся Конституционного суда, согласно действующей Конституции, Конституционный суд должен дать положительное заключение.