Աննախադե՞պ, թե՞ սովորական․ ինչպես է աճել Հայաստանի տնտեսությունն անկախությունից ի վեր
Հայաստանում 2019-ին գրանցված 7,6 տոկոս տնտեսական աճը 2008 թվականից ի վեր արձանագրված ամենաբարձր ցուցանիշն է. Նիկոլ Փաշինյան
Վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը փետրվարի 20-ին ֆեյսբուքյան իր էջում գրառում էր կատարել՝ հայտնելով 2019-ին գրանցված 7,6 տոկոս տնտեսական աճի մասին։ «Սա Հայաստանում 2008 թվականից ի վեր արձանագրված ամենաբարձր ցուցանիշն է»,- գրել էր Փաշինյանը։
Վարչապետն իր գրառման մեջ, փաստացի, ներկայացրել էր Վիճակագրական կոմիտեի հրապարակած 2019 թվականի համախառն ներքին արդյունքի (ՀՆԱ) նախնական տվյալները։ Ըստ պաշտոնական վիճակագրության՝ նախորդ տարի Հայաստանի ՀՆԱ-ն կազմել է ավելի քան 6 տրլն 550 մլրդ դրամ։ Համեմատության համար նշենք, որ 2018-ին ՀՆԱ-ն կազմել էր 6 տրիլիոն 5 մլրդ դրամ։
«Փաստերի ստուգման հարթակը» որոշեց ուսումնասիրել Հայաստանի տնտեսության աճը սկսած 1991 թվականից և պարզել, թե որ տարիներին ինչպիսի աճ է արձանագրվել։
Այսպես, ըստ Համաշխարհային բանկի տվյալների՝ 1991 թվականին Հայաստանի ՀՆԱ-ն գնահատվել է ավելի քան 2 մլրդ դոլար (2069 մլն)։ Կապված ԽՍՀՄ փլուզման և Արցախյան պատերազմի հետ՝ հաջորդ երկու տարիներին տնտեսության անկումը հանգեցրել է ՀՆԱ-ի նվազմանը՝ 1992-ին 41,8 տոկոսով, իսկ 1993-ին՝ 8,8 տոկոսով։
Հաջորդ 8 տարիներին, տնտեսության կայունացմանը զուգահեռ, սկսել է աճել նաև երկրի ՀՆԱ-ն։ 1994-ին Հայաստանի ՀՆԱ-ն ավելացել է 5․4 տոկոսով։ Աճի այս տեմպը պահպանվել է մինչև 2001 թվականը։
HNA
Ինչպես երևում է գրաֆիկից՝ սկսած 2001 թվականից յուրաքանչյուր տարի ՀՆԱ-ն ավելացել է երկնիշ թվերով։
Կապված համաշխարհային տնտեսական ճգնաժամի հետ՝ 2008-ին ՀՆԱ-ի աճը կազմել է 6․9 տոկոս, իսկ արդեն 2009-ին գրանցվել է Հայաստանի ՀՆԱ աճի ամենացածր ցուցանիշը՝ 1992-ից ի վեր։ Տնտեսությունն այդ տարի 14․1 տոկոսով անկում էր ապրել։
2010-ից սկսած, համաշխարհային տնտեսության կայունացմանը զուգահեռ, փոքր քայլերով սկսեց կայունանալ նաև Հայաստանի տնտեսությունը՝ 2010-ին՝ 2,2, 2011-ին՝ 4,7, իսկ արդեն 2012-ին արձանագրելով 7,2 տոկոս տնտեսական աճ։
2013 թվականից, սակայն, տնտեսական աճի տեմպերը բավականին նվազեցին՝ արձանագրելով 3,2-3,6 տոկոսանոց աճ։ 2016-ին Հայաստանի տնտեսության աճը, կարելի է ասել, կանգ առավ՝ կազմելով ընդամենը 0,2 տոկոս։
Վերջին երեք տարիներին Հայաստանի ՀՆԱ-ն աճում է բավականին արագ տեմպերով։ 2017-ին արձանագրվել է 7,5, 2018-ին՝ 5,2 տոկոս աճ։ Ինչ վերաբերում է նախորդ տարվան, ինչպես նշեցինք, Վիճակագրական կոմիտեի հրապարակած նախնական տվյալների համաձայն, Հայաստանի տնտեսությունն աճել է 7․6 տոկոսով։ Սա նշանակում է, որ վարչապետի պնդումը, թե այս ցուցանիշը ամենաբարձրն է 2008-ից ի վեր, ճիշտ է։
Այսպիսով փաստենք, որ չնայած վայրիվերումներին՝ տնտեսությունը շարունակում է աճել, իսկ վերջին 3 տարիների ցուցանիշները լավատեսության հիմք են տալիս։

Прецедент или обычное явление? Как росла экономика Армении с момента обретения независимости
Премьер-министр Никол Пашинян 20 февраля сделал запись на своей странице в Facebook, сообщив, что о зафиксированном в 2019 году экономическом росте в 7,6%. «Это самый высокий показатель, зарегистрированный в Армении с 2008 года», — написал Пашинян.
В своей записи премьер-министр фактически представил предварительные данные по валовому внутреннему продукту (ВВП) за 2019 год, опубликованные Статистическим комитетом. Согласно официальной статистике, в прошлом году ВВП Армении составил более 6 трлн 550 млрд драмов. Для сравнения отметим, что в 2018 году ВВП составил 6 трлн 5 млрд драмов.
«Платформа проверки фактов» решила изучить рост экономики Армении с 1991 года и выяснить, в какой рост был зафиксирован за эти годы.
Так, согласно данным Всемирного банка, в 1991 году ВВП Армении оценивался более чем в 2 миллиарда долларов (2069 миллионов драмов). Из-за распада СССР и войны в Арцахе экономический спад в последующие два года привел к снижению ВВП – на 41,8% в 1992 году и 8,8% в 1993 году.
В течение следующих восьми лет, параллельно со стабилизацией экономики, начал расти также ВВП страны. В 1994 году ВВП Армении увеличился на 5-4%. Этот темп роста сохранился до 2001 года.
HNA
Infogram
Как видно из графика, с 2001 года ВВП ежегодно увеличивался двузначными темпами.
В связи с глобальным экономическим кризисом рост ВВП в 2008 году составил 6.9%, а в 2009 году был зафиксирован самый низкий показатель роста ВВП Армении начиная с 1992 года. Экономика в том году пережила спад  на 14.1% .
С 2010 года, параллельно со стабилизацией мировой экономики, небольшими шагами начала стабилизироваться также экономика Армении: в 2010 году был зафиксирован экономический рост в 2,2%, в 2011 году – в 4,7%, а уже в 2012 году – в 7,2%.
Однако с 2013 года темпы экономического роста существенно снизились, зафиксировав рост в 3,2-3,6%. В 2016 году рост экономики Армении, можно сказать, остановился, составив всего 0,2%.
За последние три года ВВП Армении растет довольно быстрыми темпами. В 2017 году был зафиксирован рост в 7,5%, в 2018 году – в 5,2%. Что касается 2019 года, как мы уже выше отметили, по предварительным данным Статистического комитета, экономическая активность Армении выросла на 7.6 %. Это означает, что утверждение премьер-министра о том, что этот показатель является самым высоким с 2008 года, является верным.
Таким образом, отметим, несмотря на взлеты и падения, экономика продолжает расти, а результаты последних трех лет вселяют оптимизм.