2014 թվականին Հայաստանի խորհրդարանը «Սահմանամերձ գյուղական համայնքներում իրականացվող գործունեությունը հարկերից ազատելու մասին» օրենք ընդունեց, որը պետք է խրախուսեր սահմանամերձ տարածաշրջաններում տնտեսական ակտիվությունը և դրանով տնտեսական համաչափ զարգացում ապահովեր:
Կառավարությունը սահմանեց նաև գյուղական համայնքների ցանկը, որոնք օգտվելու էին արտոնություններից՝ առաջնահերթություն տալով հակառակորդի ուղիղ նշանառության տակ գտնվող համայնքներին: Հանրապետության չորս մարզի (Արարատ, Տավուշ, Գեղարքունիք, Վայոց Ձոր) 37 բնակավայրի որոշվեց նաև սոցիալական աջակցություն տրամադրել. բնական գազի, էլեկտրաէներգիայի, ոռոգման ջրի սակագնի մասնակի փոխհատուցման ու գույքահարկի և հողի հարկի փոխհատուցման կարգ որոշվեց։
«Փաստերի ստուգման հարթակը» փորձեց պարզել, թե ի՞նչ ազդեցություն է ունեցել օրենքը 6 տարվա ընթացքում, և արդյո՞ք խոշոր բիզնեսն օգտվեց առիթից՝ ի՞նչ ներդրումներ եղան ու քանի՞ աշխատատեղ բացվեց սահմանամերձ բնակավայրերում։
Էկոնոմիկայի նախարարությունից տեղյակ են միայն 555 աշխատատեղ ստեղծած «Տավուշ տեքստիլ» ՍՊԸ-ի մասին
Էկոնոմիկայի նախարարությունը դժվարանում է ասել, թե հարկային արտոնությունից օգտվելով՝ ինչ ներդրումներ են կատարվել սահմանամերձ այս համայնքներում:
Միաժամանակ, սակայն, Fip.am-ի հարցմանն ի պատասխան՝ նախարարությունից տեղեկացնում են, որ այդ տարածաշրջանում գործող ընկերություններից կառավարություն է դիմել «Տավուշ տեքստիլ» ՍՊ ընկերությունը` մաքսատուրքից ազատման և ԱԱՀ-ի ժամկետի 3 տարով հետաձգման արտոնություններ ստանալու նպատակով: «Ծրագրերի շրջանակներում ընկերությունը փաստացի իրականացրել է 1,74 մլրդ ՀՀ դրամի ներդրում և ստեղծել 555 աշխատատեղ: Ընկերությունը զբաղվում է բանվորական ձեռնոցների արտադրությամբ»,- նշվում է գրության մեջ:
Որքանո՞վ են ներդրողներին հետաքրքրել բիզնես հարկերից ազատված սահմանամերձ համայնքները
Փորձեցինք նաև մարզպետարաններից իմանալ, թե ինչ ներդրումներ են եղել այս տարիների ընթացքում։
Արարատի մարզի՝ սոցիալական աջակցություն ստացող համայնքների ցանկում ընդգրկվել են Երասխ, Պարույր Սևակ համայնքները և Տիգրանաշեն բնակավայրը:
Ըստ Պարույր Սևակ համայնքից ստացված գրության՝ Պարույր Սևակ և Տիգրանաշեն բնակավայրերում իրականացվել է 5-12 հա հողատարածքների վրա պտղատու այգիներ հիմնելու թվով 9 ներդրումային ծրագիր։ Նշվում է, որ հիմնական ներդրումները եղել են գյուղատնտեսության ոլորտում, քանի որ ոռոգման ջրի արժեքի 50%-ի չափ սուբսիդավորումը և անտոկոս վարկային միջոցների ներգրավումը խթանում են ոլորտում կատարվող ներդրումները՝ հատկապես փոքր և միջին տնտեսություններում։ «Այս ընթացքում ստեղծվել են 45-50 սեզոնային աշխատատեղեր»․- նշում է համայնքի ղեկավարը։
Սահմանամերձ Երասխ համայնքից տեղեկացնում են, որ անհատ ձեռներեցներն ընդլայնել են իրենց բիզնեսները։ «Ավելացել է 2 արագ սննդի սպասարկման կետ և 1 գինու, օղու և կոնյակի համտեսի սրահ, ինչպես նաև Երասխ համայնքում ստեղծվել են կաթիլային ոռոգման համակարգով հակակարկտային պաշտպանիչ ցանցերով ինտենսիվ այգիներ՝ մոտ 71.4 հա։ Նշված տնտեսական գործունեության արդյունքում ստեղծվել են մշտական 50 և սեզոնային 200-300 աշխատատեղ։ 2018 թ. ընթացքում Երասխ համայնքում ստեղծվել է մոմերի արտադրություն, որտեղ ապահովվել է ևս 3-4 աշխատատեղ»․- նշվում է համայնքից ստացված գրության մեջ։
Վայոց Ձորի մարզից արտոնություն ստացած համայնքը Զառիթափն է, որն ունի 4 սահմանամերձ բնակավայր՝ Սերս, Բարձրունի, Խնձորուտ և Նոր Ազնաբերդ։ Մարզպետարանից հայտնում են, որ 2014 թ․-ին սահմանամերձ բնակավայրերին տված արտոնություններից հետո այդ բնակավայրերում ներդրումային ծրագրեր չեն իրականացվել և նոր աշխատատեղեր չեն ստեղծվել։
Գեղարքունիքի մարզից Ճամբարակ և Վահան բնակավայրերն են օգտվում «Սահմանամերձ համայնքներում իրականացվող գործունեությունը հարկերից ազատելու մասին» օրենքից, և այստեղ բիզնեսն ազատված է հարկերից։ Ըստ Ճամբարակ համայնքից ստացված գրության՝ բնակավայրերում մինչև այժմ չի իրականացվել ոչ մի ներդրումային ծրագիր։
Արտոնություն ստացած համայնքների հիմնական մասը՝ 28 բնակավայր, Տավուշի մարզում են։
Տավուշի մարզպետարանից, Fip.am-ի հարցմանն ի պատասխան, նշեցին, որ նման տեղեկություններ չեն հավաքագրվում, սակայն հայտնի է, որ մարզի սահմանամերձ համայնքներում և բնակավայրերում իրականացվել են բազմաթիվ ներդրումային ծրագրեր։
Ըստ գրության՝ մարզի ռազմավարության գերակա ուղղություններից է գյուղատնտեսությունը, որտեղ վերջին տարիներին տեղական և միջազգային կազմակերպությունների, ինչպես նաև անհատ ներդրողների կողմից իրականացվել են ջերմոցային, չորանոցային և սառնարանային տնտեսությունների, այգիների, վերամշակման արտադրամասերի և տեքստիլի արտադրությունների հիմնման ծրագրեր։ «Այդ տնտեսությունների թիվն արդեն գերազանցում է 200-ը՝ ավելի քան 1200 աշխատատեղերով, որոնցից խոշորներն են «Տավուշ տեքստիլ» ՍՊԸ-ն, «Բերդավանի գինու գործարան» ԲԲԸ-ն, «Էկոդակեն» ՍՊԸ-ն և այլն։ Նշված բոլոր կազմակերպություններն ունեն զարգացման միտումներ, մասնավորապես՝ 2020 թվականին իր ծավալները կընդլայնի «Տավուշ տեքստիլ» ՍՊԸ-ն՝ Պառավաքարում հիմնելով նոր արտադրամաս, որտեղ կաշխատեն շուրջ 200 տավուշցիներ»․- նշվում է պատասխանում։
Այսպիսով, ստացվում է, որ 2014 թվականից առ այսօր բիզնես հարկերից ազատված սահմանամերձ 37 բնակավայրերում, ընդհանուր առմամբ, բացվել է շուրջ 1250 մշտական, 300-ից 350 սեզոնային աշխատատեղ, ևս 200 աշխատատեղ, ըստ Տավուշի մարզպետարանի, կբացվի այս տարի։

Граница без бизнеса или бизнес без налогов? Какое влияние оказал принятый в 2014 году закон?
В 2014 году парламент Армении принял закон «Об освобождении от налогов деятельности, осуществляемой в приграничных селах», по которому предполагалось создать налоговые льготы для стимулирования экономической активности в приграничных районах республики и тем самым обеспечить гармоничное экономическое развитие страны.
Правительство также составило перечень тех приграничных сельских общин, которые воспользуются льготами, отдавая приоритет общинам, находящимся непосредственно под прицелом противника. Также было решено оказать социальную помощь 37 населенным пунктам в четырех областях республики (Арарат, Тавуш, Гегаркуник, Вайоц Дзор). Был принят порядок частичного возмещения расходов на оплату газа, электричества, воду для орошения, налога на имущество и земельный налог.
«Платформа проверки фактов» попыталась выяснить, какое влияние оказал закон в течение 6 лет, воспользовался ли случаем крупный бизнес, какие инвестиции были сделаны и сколько рабочих мест было создано в приграничных районах?
Министерство экономики в курсе только о создавшем 555 рабочих мест ООО «Тавуш текстил»
В Министерстве экономики затрудняются ответить, какие инвестиции с использованием налоговых льгот были сделаны в этих приграничных районах.
В то же время, однако, в ответ на запрос Fip.am в министерстве сообщили, что из компаний, действующих в регионе, с просьбой освободить от таможенных пошлин и продлить НДС сроком на 3 года в правительство обратилось только ООО «Тавуш текстиль» . «В рамках этих программ компания фактически инвестировала 1,74 млрд драмов и создала 555 рабочих мест. Компания занимается производством рабочих перчаток», — говорится в ответе министерства.
Насколько инвесторов заинтересовали освобожденные от налогов приграничные общины?
Мы также попытались выяснить у областных администраций, какие инвестиции были сделаны за эти годы.
В Араратской области в список общин, получающих социальную помощь, вошли общины Ерасх, Паруйр-Севак и населенный пункт Тигранашен.
Согласно ответу на запрос в общине Паруйр-Севак сообщили, что в селах Паруйр-Севак и Тигранашен на 5-12 га земли было реализовано 9 инвестиционных программ по созданию плодоносных садов. Отмечается, что основные инвестиции были направлены в сельскохозяйственный сектор, поскольку субсидирование 50% от стоимости воды для орошения и привлечение беспроцентных кредитных средств стимулируют инвестиции в сектор, особенно в малые и средние хозяйства. «За этот период было создано 45-50 сезонных рабочих мест», — отмечает глава общины.
В ответе на запрос в приграничной общине Ерасх говорится, что индивидуальные предприниматели расширили свои бизнесы. «Открылись 2 пункта быстрого питания и 1 зал для дегустаций вина, водки и коньяка, а также в общине Ерасх созданы сады площадью около 71,4 га. с системой капельного орошения и сетью защиты от града. В результате указанных видов экономической деятельности было создано 50 постоянных и 200-300 сезонных рабочих мест. В течение 2018 года в общине Ерасх было налажено производство свечей, что обеспечило еще 3-4 рабочих места», — отмечается в ответе.
Получившая налогове льготы община Вайоцдзорской области – Заритап – включает 4 населенных пункта – Серс, Бардзруни, Хндзорут и Нор Аснаберд. В областной администрации сообщили, что после предоставления льгот приграничным поселениям в 2014 году никаких инвестиционных программм не осуществлялось и новых рабочих мест не создавалось.
В Гегаркуникской области законом «Об освобождении от налогов деятельности, осуществляемой в приграничных селах» пользуются села Чамбарак и Ваан, и здесь бизнес освобожден от налогов. В Чамбараке в ответ на запрос отметили, что в приграничных поселениях на сегодняшний день никаких инвестиционных программ не осуществлялось.
Большинство получивших налоговые льготы общин (28 населенных пунктов) находятся в Тавушской области.
В ответ на запрос Fip.am в Тавушской областной администрации отметили, что такой информации не собиралось, однако известно, что в приграничных общинах и населенных пунктах области были реализованы многочисленные инвестиционные программы.
Согласно ответу, одним из приоритетных направлений стратегии области является сельское хозяйство, в котором местные и международные организации, а также отдельные инвесторы реализовали за последние годы программы по созданию тепличных, сушильных и холодильных хозяйств, садов, перерабатывающих предприятий и текстильной промышленности.
«Число этих хозяйств уже превышает 200, на них работает более 1200 человек. Крупнейшими из них являются ООО «Тавуш текстиль», ОАО «Бердаванский винный завод», ООО «Экодакен» и другие. Все указанные организации имеют тенденции развития, в частности, в 2020 году ООО «Тавуш текстиль» расширит свое предприятие, открыв новый цех в Паравакаре, в котором будут работать около 200 жителей Тавуша», — говорится в ответе на запрос.
Таким образом, получается, что с 2014 года в 37 освобожденных от налогов приграничных общинах было открыто около 1250 постоянных рабочих мест, 300-350 – сезонных, и, по данным администрации Тавушской области, еще 200 рабочих мест откроется в текущем году.