Փաստեր «նոր» վարակի մասին. հանտավիրուսը երկար պատմություն ունի
Հայկական և միջազգային լրատվամիջոցները մարտի 24-ին հայտնեցին Չինաստանում «նոր» վիրուսով՝ հանտավիրուսով վարակման դեպքի մասին:
Մասնավորապես, 168.am-ը, Aysor.am-ը, shantnews.am-ը, Politik.am-ը և մի շարք այլ լրատվականներ հայտնեցին, որ այդ վիրուսից արդեն մարդ է մահացել:
«Չինական Յունան նահանգում գրանցվել է հանտավիրուսից մահվան առաջին դեպքը։ Կենդանական ծագման վիրուսի բուժման համար դեղորայք չկա։ Բժիշկները խնդրում են խուճապի չմատնվել։ Նշվում է, որ բնակիչը մահացել է հանրային տրանսպորտում, որն ուղևորվում էր Շանդուն։ Այժմ բուժաշխատողները ստուգում են նույն ավտոբուսում գտնված մյուս ուղևորների առողջական վիճակը։ Նրանց շրջանում վարակվածների մասին դեռևս տեղեկություններ չկան»,- գրել է shantnews.am-ը։
Հատկանշական է, որ գրեթե բոլոր կայքերը հղում են արել Global Times-ի թվիթերյան գրառմանը, որում նշված չեն դեպքի հետ կապված այլ մանրամասներ:
«Երկուշաբթի Յունան նահանգից Շանդուն նահանգ գնալու ճանապարհին ավտոբուսում մի մարդ է մահացել։ Թեստով նրա մոտ հանտավիրուս է հաստատվել։ Թեստավորվել է ևս 32 մարդ, որոնք մահացածի հետ նույն ավտոբուսում են գտնվել»,- նշած է գրառման մեջ։
Բրիտանական Daily Mail-ը, իր հերթին, գրել է, որ սա նոր վիրուս չէ և ի տարբերություն համավարակի պատճառ դարձած նոր տեսակի կորոնավիրուսի՝ կարող է փոխանցվել մարդկանց շատ հազվագյուտ հանգամանքներում։
Այնուամենայնիվ, աշխարհում կորոնավիրուսի տարածման հետևանքով ստեղծված իրավիճակը՝ տասնյակ հազարավոր մահերը և վարակի տարածման արագությունը, պատճառ է դարձել, որ հանտավիրուսի մասին լուրը ևս տագնապի առիթ հանդիսանա։
«Փաստերի ստուգման հարթակը» որոշեց ուսումնասիրել հանտավիրուսի մասին հայտնի պաշտոնական զեկույցները՝ հասկանալու, թե ինչ տեսակի վարակ է այն և արդյո՞ք նույնքան վտանգավոր է, որքան Covid-19-ը:
Պատմություն
Հանտավիրուսը (կամ օրթոհանտավիրուս) նոր վարակ չէ: Համանման հիվանդության մասին չինական աղբյուրներում հիշատակումներ կան 960 թվականից ի վեր: Մյուս հայտնի դեպքերը գրանցվել են 1913 թվականին Ռուսաստանում: Սակայն արևմտյան գիտնականների ուշադրության կենտրոնում հիվանդությունը հայտնվեց այն բանից հետո, երբ Կորեական պատերազմի ժամանակ (1950-1953 թթ.) վիրուսի 3200 դեպք գրանցվեց ամերիկյան և կորեական զորքերում: Համաճարակը բռնկվել էր Հարավային Կորեայի Հանտան գետի ափին, ինչի պատճառով էլ ստացել է այդ անունը:
Ամեն տարի հիվանդացության 150-200 հազար դեպք է գրանցվում ամբողջ աշխարհում, որի կեսը բաժին է հասնում Չինաստանին:
ԱՄՆ-ում այս վարակի գրանցման ամենահին դեպքը տեղի է ունեցել 1959 թվականին Յուտայում:
Ի՞նչ է հանտավիրուսը
Հանտավիրուսը կրծողների միջոցով տարածվող հիվանդություն է: Այս վիրուսի համար ռիսկային խմբում են գտնվում գյուղացիները, անտառապահները և բոլոր այն մարդիկ, որոնք իրենց գործունեության ընթացքում կարող են հանդիպել հանտավիրուսը կրող կրծողների:
Ըստ Հիվանդությունների կանխարգելման և վերահսկման եվրոպական կենտրոնի՝ կա հանտավիրուսի մի քանի տեսակ: Դրանց բնույթը հիմնականում կախված է ծագման երկրի աշխարհագրական դիրքից և կրծողների տեսակից:
Հանտավիրուսի 3 համախտանիշ կա՝ հեմոռագիկ տենդ երիկամային սինդրոմ (հանդիպում է Եվրոպայում և Ասիայում), երիկամային անբավարարվածության հիվանդություն (տարածված է Եվրոպայում) և հանտավիրուսի թոքային համախտանիշ (հանդիպում է Ամերիկա աշխարհամասում):
Ըստ ԱՀԿ-ի՝ հանտավիրուսային թոքային համախտանիշը (հիվանդության այս տեսակը հատուկ է միայն Ամերիկա աշխարհամասին) հազվադեպ, բայց ծանր հիվանդություն է, որի պատճառ հանդիսացող վիրուսը կարող է փոխանցվել մարդուն վարակված կրծողների թքի, մեզի կամ արտաթորանքի միջոցով։ Այն, սակայն, չի փոխանցվում օդակաթիլային ճանապարհով:
Հանտավիրուսի առաջին ախտանիշներն են տենդը, մկանային և/կամ ստամոքս-աղիքային ցավերը: Այդ ախտանիշները կարող են շատ արագ վերածվել կյանքի համար վտանգավոր հիվանդության:
Հանտավիրուսի ախտանիշերը ի հայտ են գալիս 2-4 շաբաթվա ընթացքում:
Պատվաստանյութ կամ հատուկ բուժում այս վիրուսի դեպքում չկա, սակայն հիվանդության վաղ հայտնաբերման դեպքում հնարավոր է դանդաղեցնել դրա զարգացումը:
Հիվանդությունների կանխարգելման եվրոպական և ամերիկյան կենտրոններն ընդգծում են՝ մարդուց մարդ հանտավիրուսի տարածումը քիչ հավանական է: Սա նշանակում է, որ այս վիրուսը նույնքան արագ չի կարող տարածվել, որքան նոր տեսակի կորոնավիրուսը: Այն միայն հնարավոր է կրծողների հետ անուղղակի շփման դեպքում:
Չինաստանում հանտավիրուսից մահացած անձի հետ ավտոբուսում գտնվող ուղևորների թեստերի արդյունքների մասին միջազգային մամուլը դեռևս չի հայտնել:
Այսպիսով, Չինաստանում «նոր» վիրուս չի տարածվել, բացի այդ՝ հանտավիրուսից մահացության դեպքը նոր համավարակի հիմք չի կարող լինել՝ հաշվի առնելով դրա տարածման յուրահատկությունները:

В ответ на публикации СМИ: хантавирус совсем не новый
24 марта армянские и международные СМИ сообщили о случае заражения в Китае «новой» вирусной инфекцией – хантавирусом.
В частности, 168.am, Aysor.am, shantnews.am, Politik.am и ряд других новостных сайтов сообщили, что от этого вируса уже умер человек.
«В китайской провинции Юньнань зафиксирован первый случай смерти от хантавируса. Лекарств для лечения вируса животного происхождения нет. Врачи просят не поддаваться панике. Отмечается, что житель скончался в общественном транспорте, который направлялся в Шаньдун. Остальных пассажиров, находившихся в этот момент в салоне, теперь проверяют врачи. Об их состоянии здоровья пока ничего не сообщается», — пишет shantnews.am.
Примечательно, что почти все сайты ссылаются на пост Global Times в Twitter, в котором не приводится никаких других подробностей происшествия. «Человек скончался в автобусе по дороге из Юньнани в провинцию Шаньдун в понедельник. Тест подтвердил, что у него был вирус. Еще 32 человека прошли испытания в одном автобусе с умершим », — говорится в сообщении.
В понедельник житель провинции Юньнань умер в автобусе, который направлялся в Шаньдун. Тест выявил у него наличие хантавируса. Были протестированы 32 пассажира, которые находились в автобусе с погибшим», — отмечается в записи.
В свою очередь британская газета Daily Mail написала, что это не новый вирус и, в отличие от нового штамма коронавируса, может передаваться людям в очень редких случаях.
Тем не менее, ситуация, вызванная распространением коронавируса по всему миру — десятки тысяч смертей и скорость распространения инфекции – послужила причиной того, что новость о хантавирусе также стала поводом для тревоги.
«Платформа проверки фактов» решила изучить официальные доклады о хантавирусе с целью понять, что из себя представляет этот вирус и также ли он опасен, как Covid-19.
История
Хантавирус (орто-хантавирус) совсем не новый. Об аналогичном заболевании в китайских источниках упоминается с 960 года. Другие известные случаи были зарегистрированы в России в 1913 году. Однако заболевание оказалось в центре внимания западных ученых после того, как во время Корейской войны (1950-1953 թթ.) было зарегистрировано
3200 случаев заражения вирусом в войсках США и Кореи. Эпидемия вспыхнула на берегу южнокорейской реки Хантан, откуда и получила свое название.
Ежегодно во всем мире регистрируется 150-200 тысяч случаев заболевания, половина из которых приходится на Китай.
Самый ранний зарегистрированный случай этой инфекции в США произошел в 1959 году в штате Юта.
Что из себя представляет хантавирус?
Хантавирус — болезнь, переносимая грызунами. В группе риска заболевания этим вирусом находятся жители сел, лесники и все те, кто в ходе своей деятельности может столкнуться с грызунами-носителями хантавируса.
По данным Европейского центра по профилактике и контролю заболеваний, существует несколько типов хантавируса. Их характер во многом зависит от географического положения страны происхождения и вида грызунов.
Существует 3 симптома хантавируса: геморрагическая лихорадка с почечным синдромом (встречается в Европе и Азии), почечная недостаточность (встречается в Европе) и хантавирусный легочный синдром (встречается в Америке).
По данным ВОЗ, хантавирусный легочный синдром (этот тип заболевания характерен только для США) является редким, но тяжелым заболеванием. Инфицирование происходит путем вдыхания взвешенных в воздухе частиц или через контакт с экскрементами, пометом или слюной инфицированных грызунов. Синдром, однако, не передается воздушно-капельным путем.
Первыми симптомами хантавируса являются лихорадка, мышечные и / или желудочно-кишечные боли. Эти симптомы могут очень быстро превратиться в опасную для жизни болезнь.
Симптомы хантавируса обычно появляются через 2–4 недели после воздействия вируса. Для этого вируса нет вакцины или специального лечения, но раннее выявление может замедлить его развитие.
Европейские и американские центры по профилактике заболеваний подчеркивают, что передача вируса от человека к человеку маловероятна. Это означает, что этот вирус не может распространяться так быстро, как новый тип коронавируса. Это возможно только в случае косвенного контакта с грызунами.
О результатах тестирования пассажиров, находившихся в одном автобусе с погибшим от хантавируса в Китае, международная пресса пока не сообщала.
Таким образом, в Китае нет распространения «нового» вируса, кроме того, случай смерти хантавируса не может быть основой нового вируса, учитывая особенности его распространения.