Լավրովն աղավաղում է Հայաստանում գազի մատակարարման իրական պատկերը
Ռուսաստանի Դաշնության արտաքին գործերի նախարար Սերգեյ Լավրովը ապրիլի 21-ին, տեսակապի միջոցով պատասխանելով գազի գնի մասին հայ լրագրողի հարցին, հայտարարեց, որ Հայաստանում խնդրահարույց են գազի ներքին սակագները։
Մասնավորապես, Սերգեյ Լավրովը, պատասխանելով լրագրող Հայկ Խալաթյանի հարցին, թե ինչո՞ւ Ռուսաստանն էներգակիրների գների անկման այս ժամանակաշրջանում չի իջեցնում գազի գներն իր դաշնակից Հայաստանի և Բելառուսի համար, ինչպես դա անում է նույնիսկ Եվրամիության անդամ երկրների համար, հայտարարեց, որ տարիներ առաջ Հայաստանին և Բելառուսին մատակարարվող գազի գները երեք անգամ ավելի ցածր են եղել միջազգային գներից, և այդ երկրների կողմից այժմ ճիշտ չէ գազի գների հարցի բարձրացումը։
«Ինչ վերաբերում է Հայաստանին, մեզ մոտ դրանով զբաղվում է էկոնոմիկայի նախարարությունը, «Գազպրոմը»․․․ խնդիրներից մեկը, որը պարբերական է և որը չի ստացվում լուծել մի քանի տարի, Հայաստանում ներքին սակագներն են, որոնք այնպիսին են, որ դժվարացնում են առավելագույն արտոնյալ մոտեցումների կիրառումը գնագոյացման գործում»,- նշեց Ռուսաստանի արտգործնախարարը՝ հավելելով, որ զերծ կմնա մանրամասներին անդրադառնալուց։
Այնինչ, այս հարցում հենց մանրամասներին էլ պետք էր անդրադառնալ՝ հարցի ամբողջական պատկերը ներկայացնելու համար։
Խնդիրն այն է, որ անցած տարվա հունվարի 1-ից գործող սակագնով ռուսական պետական «Գազպրոմ էքսպորտ» ընկերությունը Հայաստանի սահմանին գազը վաճառում է հազար խորանարդ մետրը 165 ԱՄՆ դոլար սակագնով։ Հայաստանի սահմանին, սակայն, գազը «Գազպրոմ Էքսպորտից» գնում է մեկ այլ ռուսական պետական ընկերություն՝ «Գազպրոմ-Արմենիան», որը իրականացնում է Հայաստանի տարածքում բնական գազի մատակարարումը։ Այս ընկերությունն արդեն վաճառում է գազը հայաստանյան բաժանորդներին 1000 խմ-ը մոտ 200-ից 310 դոլարով (կախված բաժանորդի տեսակից)։
Այսինքն, Հայաստանի ներքին սակագները, «որոնք այնպիսին են, որ դժվարացնում են առավելագույն արտոնյալ մոտեցումների կիրառումը գնագոյացման գործում», կախված են ռուսական պետական կազմակերպությունից։ Սերգեյ Լավրովը, այդպիսով, մանիպուլացնում է՝ նշելով, թե Հայաստանում ներքին սակագներն են խնդիրներից մեկը, «որը պարբերական է և որը չի ստացվում լուծել մի քանի տարի», քանի որ այդ խնդրի լուծումը կախված է Ռուսաստանից: Արտգործնախարարի կողմից այդ «մանրամասնը» չնշելը, հետևաբար, ոչ այլ ինչ է, քան իրականության աղավաղում։
Գազի մասին ընդհանրապես
Ինչպես արդեն վերը նշեցինք, Հայաստանի սահմանին գործող գազի սակագինը կազմում է 165 դոլար և ուժի մեջ է մտել 2019 թվականի հունվարի 1-ից՝ նախկին 150 դոլարի փոխարեն։ Դրանից հետո Հայաստանի կառավարության և ռուսական կողմի միջև ձեռք բերված պայմանավորվածություններով հնարավոր է դարձել կանխել գազի գնի բարձրացումը բաժանորդների համար։ «Գազպրոմ-Արմենիա» ընկերությունը, որը 2013 թվականի գազային պայմանագրերով փաստացի միանձնյա տնօրինում է Հայաստանի գազային շուկան, 2020 թվականի ապրիլի 1-ին դիմել է Հանրային ծառայությունները կարգավորող հանձնաժողով՝ հուլիսի 1-ից բաժանորդներին մատակարարվող գազի սակագինը վերանայելու հարցով։
Ինչ վերաբերում է Սերգեյ Լավրովի այն պնդմանը, թե Հայաստանին և Բելառուսին գազը ժամանակին մատակարարվել է երկու-երեք անգամ ավելի ցածր գնով, քան շուկայական գներն են եղել, ապա սա այնքան էլ չի համապատասխանում իրականությանը։
Ինչպես երևում է «Իրազեկ քաղաքացիների միավորման» պատրաստած գրաֆիկում, 2014 թվականին Եվրոպային մատակարարվող 1000 խորանարդ մետր գազի սակագինը, իրոք, էականորեն բարձր է եղել Հայաստանին մատակարարվող գազի գնից, սակայն այդ տարբերությունը չի եղել երկու կամ, առավել ևս, երեք անգամ։ Այսպես, օրինակ, 2014 թվականի հունվարին Հայաստանի սահմանին 1000 խորանարդ մետր ռուսական գազն արժեցել է 190 դոլար, իսկ Եվրոպայում արժեցել է 320 դոլար։
Ավելին, հետագայում՝ 2015-16 թվականներին և 2018 թվականից սկսած՝ Եվրոպա ռուսական գազը մատակարարվել է ավելի ցածր սակագնով, քան Հայաստան։ Ընդ որում, 2018-19 թվականների ձմռանը, երբ Եվրոպա մատակարարվող ռուսական գազը կրկնակի արժեզրկվեց, Հայաստան մատակարարվող գազի գինը սահմանին ավելացվեց 10 տոկոսով: Հետևաբար՝ այս մասով ևս Սերգեյ Լավրովի հայտարարությունները փոքր-ինչ չափազանցված և մանիպուլյատիվ են, քանի որ չեն արտացոլում իրականությունն ամբողջությամբ։

Лавров искажает реальную картину поставок газа в Армению
Министр иностранных дел Российской Федерации Сергей Лавров 21 апреля, отвечая посредством видеосвязи на вопрос армянского журналиста о цене на газ, заявил, что внутренние тарифы на газ в Армении проблематичны.
В частности, отвечая на вопрос журналиста Айка Халатяна о том, что «Мы, например, в Армении, в Беларуси, когда смотрим, как Россия снижает цену, даже задним числом, для стран ЕС, скажем, для Болгарии, или даже для дружественной Молдовы, где сейчас цена ниже, чем для Армении, встает вопрос: а почему в этой политике Россия не идет на такое снижение цены, экономическую помощь, в первую очередь, для стран ЕАЭС,  уже потом для других стран», Сергей Лавров заявил, что несколько лет назад цены на поставляемый в Армению и Беларусь газ были в три раза ниже международных цен, и сейчас не совсем правильно поднимать этими странами вопрос о ценах на газ.
«Что касается Армении, этим вопросом занимаются Минэнерго РФ и «Газпром». Но одна из проблем, которая хроническая и не решается уже несколько лет – это внутренние тарифы в РА, которые такие, что это затрудняют применение максимально льготных подходов к ценообразованию», — отметил глава МИД РФ, добавив, что не будет вдаваться в конкретику.
Между тем в этом вопросе необходимо было коснуться подробностей для представления полной картины проблемы.
Проблема в том, что российская государственная компания «Газпром Экспорт» с 1 января прошлого года продает газ на границе Армении по цене 165 долларов за тысячу кубометров. Однако на границе Армении газ у «Газпром Экспорта» покупает другая российская государственная компания – «Газпром-Армения», осуществляющая поставки природного газа в Армению. Уже эта компания продает армянским абонентам газ по цене от 200 до 310 долларов за тысячу кубометров (в зависимости от типа абонента).
То есть, внутренние тарифы Армении, «которые такие, что это затрудняют применение максимально льготных подходов к ценообразованию», зависят от российской государственной организации. Таким образом, Сергей Лавров манипулирует, отмечая, что внутренние тарифы в Армении являются одной из проблем, «которая хроническая и не решается уже несколько лет», поскольку решение этой проблемы зависит от России. Следовательно неупоминание «подробностей» является не что иным, как искажение реальности.
О газе в целом
Как мы уже отметили выше, действующий тариф поставляемого в Армению газа на границе составляет 165 долларов. Этот тариф вступил в силу с 1 января 2019 года вместо прежних 150 долларов. После этого, благодаря договоренностям, достигнутым между правительством Армении и российской стороной, стало возможным предотвратить рост цен на газ для абонентов.
Компания «Газпром-Армения», которая фактически управляет газовым рынком Армении по газовым контрактам 2013 года, 1 апреля 2020 года обратилась в Комиссию по регулированию общественных услуг с заявкой на пересмотр с 1 июля тарифа на предоставляемый потребителям природный газ.
Что касается утверждения Сергея Лаврова о том, что в свое время газ поставлялся в Армению и Беларусь по цене в два-три раза ниже рыночной, то оно не совсем соответствует действительности.
Как видно из графика, подготовленного НПО «Союз информированных граждан», тариф на 1000 кубометров газа, поставляемого в Европу в 2014 году, действительно значительно превышал цену на газ, поставляемый в Армению, но эта разница не была больше в два или более того, в три раза. Так, например, в январе 2014 года 1000 кубометров российского газа на границе Армении стоили 190 долларов, а в Европе — 320 долларов.
Более того, в дальнейшем, в 2015–16гг. и с 2018 года, российский газ поставлялся в Европу по более низкой цене, чем в Армению. При этом, зимой 2018-19 гг., когда цена на российский газ, поставляемый в Европу, упала в два раза, цена на газ, поставляемый в Армению, увеличилась на границе на 10%. Следовательно, заявления Сергея Лаврова по этому поводу несколько преувеличены и манипулятивны, так как не полностью отражают реальность.