Կաշառակերներ, ցուցարար ծեծողներ ու ՀՀԿ-ականներ՝ Աջափնյակի թաղապետարանում
Այս տարվա փետրվարին Երևանի Աջափնյակ վարչական շրջանի ղեկավար նշանակվեց Թելման Թադևոսյանը, որը նախկինում կապեր է ունեցել ՀՀԿ-ականների հետ և այժմ թաղապետարանի տարբեր հաստիքներում նշանակում է կոռուպցիայի համար դատապարտված, խաղաղ ցուցարարների ծեծուջարդին մասնակցած ու ՀՀԿ-ական կադրերի:
Թադևոսյանի հետ փոխկապակցված անձինք՝ թաղապետարանում
2020 թ. ապրիլին Թելման Թադևոսյանի տեղակալ է նշանակվել Գևորգ Բադեյանը։ Վերջինիս տղան` Երեմ Բադեյանը, Թադևոսյանի նշանակմամբ ևս աշխատում է նույն թաղապետարանի բաժիններից մեկում՝ որպես առաջատար մասնագետ։ Այսինքն՝ թաղապետի կատարած նշանակումների արդյունքում որդին հոր ենթական է, ինչը փաստացի շահերի բախում է: Սակայն հայրը, որդին ու թաղապետը նաև այլ կապեր ունեն:
Այսպես, Թելման Թադևոսյանին նախկինում պատկանած «Զառա» ՍՊԸ-ն 2013 թվականին Երևանի մետրոպոլիտենի հետ 25 տարով տարածքի վարձակալության պայմանագիր էր կնքել՝ վարձակալելով «Սասունցի Դավիթ» կայարանի 38․4մ² մակերեսով նախասրահը։ Ընդ որում, «Զառա» ՍՊԸ-ն հիմնադրվել էր այդ պայմանագրի կնքումից 18 օր առաջ։
Թեև ստեղծման պահին «Զառա» ՍՊԸ-ի բաժնեմասերի 100 տոկոսը պատկանում էր Թելման Թադևոսյանին, սակայն հետագայում 50 տոկոսն օտարվել էր մետրոպոլիտենի աշխատակից Գուրգեն Մինասյանին, իսկ 2018 թ․ հուլիսին Թելման Թադևոսյանը մնացած 50 տոկոս բաժնեմասը օտարել էր հենց վերը նշված Երեմ Գևորգի Բադեյանին։
Հատկանշական է, որ Թելման Թադևոսյանի նորանշանակ տեղակալ Գևորգ Բադեյանը ևս ներգրավված է եղել մետրոպոլիտենի տարածքների վարձակալության սխեմայի մեջ: Բադեյանը, ըստ կառավարության էլեկտրոնային ռեգիստրի տվյալների, 2005 թվականից հանդիսանում է «Դիադին» ՍՊԸ-ի տնօրենը: Իսկ այդ ՍՊԸ-ն մետրոպոլիտենի «Հանրապետության Հրապարակ» կայարանի ստորգետնյա անցումում ընդամենը 262 հազար դրամով վարձակալում է 130 մ² տարածք, որը (հավանաբար՝ շատ ավելի թանկ գնով) վերավարձակալությամբ տալիս է այլ տնտեսվարողների: Ի դեպ, Բադեյանի՝ քաղաքապետարանի կայքում տեղադրված կենսագրությունում նշվում է, որ վերջինս «Դիադին» ՍՊԸ-ի գործադիր տնօրեն է եղել 2001-2003 թթ.-ին, մինչդեռ, ինչպես վերը նշեցինք, ըստ կառավարության էլեկտրոնային ռեգիստրի, նա այս պաշտոնը զբաղեցնում է 2005-ից մինչ օրս։
Ընդ որում, «Դիադին» ՍՊԸ-ին տրամադրված գինն իրապես արտոնյալ է և մոտ 40 տոկոսով էժան է 2011 թվականին մետրոպոլիտենի տնօրենների խորհրդի կողմից սահմանված սակագնից: Արդյունքում, Երևան համայնքին պատկանող մետրոպոլիտենը զրկվել է միլիոնավոր դրամների եկամուտից:
Այպիսով, Աջափնյակ վարչական շրջանի ղեկավարը տարբեր պաշտոնների է նշանակում իր հետ միասին Երևանի մետրոպոլիտենից «արտոնյալ» գնով տարածք վարձակալելու սխեմաների մասնակցած անձանց:
Մետրոպոլիտենում ՀՀԿ-ական շրջանակների կոռուպցիոն գործարքների մասին առավել մանրամասն «Փաստերի ստուգման հարթակը» անդրադարձել էր դեռ 2019 թվականի դեկտեմբերին:
ՀՀԿ-ականները վերադառնում են ավելի բարձր պաշտոնների
Թադևոսյանի մյուս տեղակալը` Կարեն Մկրտչյանը, որը նշանակվել է այս պաշտոնին 2020 մարտին, նույնպես նախկին հանրապետական է, որը 2017-2019 թվականներին եղել է Վարդենիսի քաղաքապետի տեղակալը, իսկ 2017-ի ընտրությունների ժամանակ ակտիվ աշխատել է ՀՀԿ-ի համար:
Առաջին լուսանկարում ձախից աջ՝ Թելման Թադևոսյանը,  փոխքաղաքապետ Գևորգ Բադեյանը և Թադևոսյանի եղբայրը։ Երկրորդ լուսանկարում՝ Թադևոսյանի եղբայրն ու նախկին վարչապետ Հովիկ Աբրահամյանը
Բացի նրանցից, նոր թաղապետի կողմից տարբեր բաժիններում նշանակվել են նաև այլ նախկին հանրապետականներ: Օրինակ, Եկամուտների հաշվառման և հավաքագրման բաժնի նորանշանակ պետ Վարազդատ Ահարոնյանը հեղափոխությունից առաջ ղեկավարում էր ՀՀԿ-ի Աջափնյակի երիտթևը և աշխատում էր թաղապետարանում: 2019 թվականին նա հեռացվեց աշխատանքից, սակայն նոր թաղապետի կողմից նորից նշանակվեց, այն էլ՝ ավելի բարձր պաշտոնի (եթե նախկինում տեսուչ էր, ապա այժմ՝ բաժնի պետ):
Լուսանկարներում՝ Վարազդատ Ահարոնյանը ՀՀԿ կուսակցական միջոցառումների ժամանակ
Կոռումպացված ցուցարար ծեծողը՝ նոր պաշտոնում
Թաղապետարանում վերջերս գործի է ընդունվել նաև Արամայիս Ավետիսյանը, որը 2016 թվականի հուլիսի 29-ին՝ «Սասնա ծռերի» դեպքերի ժամանակ, մասնակցել է Սարի Թաղում ցուցարարների վրա հարձակումներին: Նա հենց այն քաղաքացիական հագուստով անձանցից էր, որոնք, ոստիկաններից առաջ ընկնելով, ծեծ ու ջարդի էին ենթարկում խաղաղ ցուցարարներին:
Այդ ժամանակ Արամայիս Ավետիսյանը, որպես բաժնի պետ, աշխատում էր քաղաքապետարանում և 2016 թվականի դեկտեմբերին կաշառք ստանալիս բռնվել, ապա 2017 թ. մայիսին դատարանի կողմից մեղավոր էր ճանաչվել, սակայն պատիժը պայմանականորեն չէր կիրառվել և սահմանվել էր փորձաշրջան 1 տարի ժամկետով: Արդյունքում՝ Արամայիս Ավետիսյանը դատարանի դահլիճից ազատ էր արձակվել: Այս որոշումն ուշագրավ է հատկապես նրանով, որ 2017 թ. ապրիլին կայացած ԱԺ ընտրությունների քարոզարշավին աչքի էր ընկել Արամայիս Ավետիսյանի եղբայրը՝ Գուրգեն Ավետիսյանը, որը խոչընդոտել էր «Ելք» դաշինքի ու Նիկոլ Փաշինյանի քարոզարշավն Աջափնյակում:
Լուսանկարում՝ Գուրգեն Ավետիսյանն Աջափնյակում «Ելքի» քարոզարշավի ժամանակ Նիկոլ Փաշինյանի հետ վիճելիս
Նշենք նաև, որ Թելման Թադևոսյանի հայրը` Ֆելիքս Թադևոսյանը, հեղափոխությունից հետո 2018 թ. հունիսին նշանակվել էր վարչապետի խորհրդական, սակայն մոտ մեկ տարի անց ազատվել էր զբաղեցրած պաշտոնից:

Взяточники, лица, избивавшие демонстрантов, и республиканцы в районной администрации Ачапняка
В феврале этого года руководителем административного района Ачапняк в Ереване стал Тельман Тадевосян, у которого в прошлом были связи с членами РПА, и сейчас он назначает на разные должности в районной администрации республиканские кадры, осужденные за коррупцию, участвовавшие в избиении мирных демонстрантов.
Взаимосвязанные с Тадевосяном лица в районной администрации
В апреле 2020 года заместителем Тельмана Тадевосяна назначен Геворк Бадеян. Его сын, Ерем Бадеян, также назначенный Тадевосяном, работает ведущим специалистом в одном из отделов той же районной администрации. То есть в результате назначений главы административного района сын работает в подчинении у отца, что фактически является столкновением интересов. Однако у отца с сыном и главы административного района есть и другие связи.
Так, ООО «Зара», принадлежавшее раньше Тельману Тадевосяну, в 2013 году заключило договор аренды с Ереванским метрополитеном на 25 лет, арендовав фойе станции «Давид Сасунский» площадью 38,4 кв.м. Причем ООО «Зара» было создано за 18 дней до заключения этого договора.
Хотя на момент создания ООО «Зара» 100 процентов акций компании принадлежали Тельману Тадевосяну, в дальнейшем 50 процентов были отчуждены сотруднику метрополитена Гургену Минасяну, а в июле 2018 года остальные 50 процентов Тельман Тадевосян отчуждает вышеуказанному Ерему Геворковичу Бадеяну.
Любопытно, что новый заместитель Тельмана Тадевосяна Геворк Бадеян также был вовлечен в схему аренды территорий метрополитена. По данным электронного регистра правительства, Бадеян с 2005 года является директором ООО «Диадин». А эта компания арендует участок площадью 130 кв.м в подземном переходе станции метрополитена «Площадь Республики» всего за 262 тысяч драмов, который пересдает в аренду (вероятно, по более высокой цене) другим хозяйствующим субъектам. Кстати, в биографии Бадеяна на сайте мэрии отмечается, что он был исполнительным директором ООО «Диадин» в 2001-2003 гг., хотя, как мы уже сказали, согласно электронному регистру правительства, он занимает эту должность с 2005 года и по сей день.
Причем цена, предоставленная ООО «Диадин», была действительно льготной, почти на 40 процентов ниже тарифа, установленного советом директоров метрополитена в 2011 году. В результате метрополитен, принадлежащий общине Ереван, лишился доходов в миллионы долларов.
Таким образом, руководитель административного района Ачапняк назначает на разные должности лиц, которые вместе с ним участвовали в схемах по аренде территорий Ереванского метрополитена по «льготной» цене.
Более подробно о коррупционных сделках республиканских кругов в метрополитене «Платформа проверки фактов» писала еще в декабре 2019 года.
Республиканцы возвращаются на более высокие должности
Другой заместитель Тадевосяна, Карен Мкртчян, назначенный в марте 2020 года – тоже бывший республиканец, который в 2017-2019 годах был заместителем мэра Вардениса, а во время выборов 2017 года активно работал для РПА.
На первой фотографии слева направо: Тельман Тадевосян, вице-мэр Геворк Бадеян и брат Тадевосяна. На второй фотографии: брат Тадевосяна с бывшим премьер-министром Овиком Абрамяном․
Кроме них, новый глава административного района назначил на должности в разных отделах и других бывших членов РПА. Например, новый начальник Отдела учета и сбора доходов Вараздат Агаронян до революции руководил молодежным крылом РПА в Ачапняке и работал в районной администрации. В 2019 году он был уволен с работы, но новый глава административного района вернул его, причем на более высокую должность (если раньше он был инспектором, то теперь возглавляет отдел).
На фотографии: Вараздат Агаронян на партийном мероприятии РПА
Коррупционер, избивающий демонстрантов – на новой должности
Не так давно на работу в районной администрации принят и Арамаис Аветисян, который 26 июля 2016 года, во время событий, связанных с «Сасна црер», участвовал в нападении на демонстрантов в районе Сари Тах. Он был одним из тех самых лиц в гражданском, которые, опередив сотрудников полиции, избивали мирных демонстрантов.
В то время Арамаис Аветисян занимал должность начальника отдела в мэрии,  и в декабре 2016 года был пойман на получении взятки, позже, в мае 2017 года, признан виновным, однако наказание условно не было применено, установлен испытательный срок на 1 год. В результате Арамаис Аветисян освобожден из зала суда. Это решение особенно интересно тем, что во время парламентских выборов в апреле 2017 года отличился брат Арамаиса Аветисяна, Гурген Аветисян, который препятствовал предвыборной кампании альянса «Выход» и Никола Пашиняна в Ачапняке.
На фото: Гурген Аветисян спорит с Николом Пашиняном во время предвыборной кампании альянса «Выход» в Ачапняке
Отметим также, что отец Тельмана Тадевосяна, Феликс Тадевосян, после революции, в июне 2018 года, был назначен советником премьер-министра, однако примерно через год освобожден от занимаемой должности.