Մետրոն ու ՀՀԿ-ն․ ընտրակեղծարարներ ու մութ պայմանավորվածություններ
«Կարեն Դեմիրճյանի անվան Երևանի մետրոպոլիտեն» ՓԲԸ-ի նախկին տնօրեն Փայլակ Յայլոյանի ղեկավարության տարիներին Մետրոպոլիտենում տեղի են ունեցել մի շարք չարաշահումներ։ «Փաստերի ստուգման հարթակը» վերջերս պարզել էր, որ Յայլոյանն այդ հիմնարկին պատկանող տարածքների մի զգալի մասը վարձակալության կամ անհատույց օգտագործման իրավունքով տրամադրել էր իր որդիներին։
Սակայն Մետրոպոլիտենը վարձակալության տարածքներ է հանձնել մի շարք այլ անձանց և ընկերությունների, որոնք այս կամ այն կերպ փոխկապակցված են Մետրոպոլիտենի ղեկավար կազմի հետ։
«Զարա» ՍՊԸ
Մետրոպոլիտենի հետ վարձակալության պայմանագիր ունի «Զարա» ՍՊԸ-ն։ Այս ընկերությունը տնօրինում է «Սասունցի Դավիթ» կայարանի նախասրահը՝ 38,4մ², որի համար վճարում է մոտ 134,500 դրամ։ Վարձակալության պայմանագիրը կնքվել է 2013 թ․ մարտին՝ 25 տարի ժամկետով։
«Զարա» ՍՊԸ-ն հիմնադրվել է 2013 թ․ փետրվարի 25-ին, այսինքն՝ պայմանագրի կնքումից 18 օր առաջ։ Հաշվի առնելով այն փաստը, որ նորաստեղծ ընկերության տնօրենն էր Գուրգեն Յուրիի Մինասյանը, որը Մետրոպոլիտենի աշխատակից է, տպավորություն է ստեղծվում, թե ընկերությունը ստեղծվել է Մետրոպոլիտենում տարածքներ վարձակալելու նպատակով։
Ընկերության ստեղծման պահին դրա բաժնեմասերի 100 տոկոսը պատկանում էր Նուբարաշեն վարչական շրջանի այժմյան ղեկավար Թելման Թադևոսյանին։ Այնուհետև բաժնեմասերի 50 տոկոսը օտարվել է Գուրգեն Մինասյանին, սակայն էլեկտրոնային ռեգիստրում նշված չէ, թե երբվանից է Մինասյանը բաժնետեր դարձել։ Գուրգեն Յուրիի Մինասյանը 2008-ից առ այսօր աշխատում է Երևանի Մետրոպոլիտենում և այժմ զբաղեցնում է մարկետինգի և պայմանագրային բաժնի պետի տեղակալի պաշտոնը։
2018 թ․ հուլիսին Թելման Թադևոսյանը մնացած 50 տոկոս բաժնեմասը օտարել է Երեմ Գևորգի Բադեյանին։
Հետաքրքիր է, որ Թելման Թադևոսյանի պաշտոնական կենսագրությունում «Զարա» ՍՊԸ-ի մասին որևէ հիշատակում չկա։
«Դիադին» ՍՊԸ
«Զարա» ՍՊԸ-ի բաժնեմասերի կեսը տնօրինող Երեմ Բադեյանի հայրը՝ Գևորգ Բադեյանը, 2012-ից հանդիսանում է «Դիադին» ՍՊԸ-ի տնօրենը։ Այս ընկերությունը 2012-ից մետրոյի «Հանրապետության Հրապարակ» կայարանի ստորգետնյա անցումի ավելի քանի 130մ² տարածքի վարձակալն է։
Ըստ պայմանագրի՝ նշված տարածքի համար որպես վարձակալության վճար սահմանվել է մոտ 262 հազար դրամ, այսինքն՝ 2000 դր/մ², և սա այն դեպքում, երբ 2011 թ․ Մետրոպոլիտենի տնօրենների խորհրդի կողմից սահմանված սակագներում այս կայարանի համար նախատեսված վարձակալության նվազագույն վճարը 3500 դր/մ² է (չհաշված նկուղը)։
Ստացվում է, որ «Դիադին» ՍՊԸ-ի հետ կնքված վարձակալական պայմանագիրը կնքվել է տնօրենների խորհրդի որոշմամբ սահմանված վարձակալական վճարներից էականորեն ցածր գներով, ինչի արդյունքում Մետրոպոլիտենը զրկվել է մի քանի միլիոնի հասնող եկամտից։
Մետրոպոլիտենի ու Հանրապետական կուսակցության կապը։
2005 թ․ հուլիսի 27-ին Տնօրենների խորհուրդը Բաղրամյան 76 հասցեում գտնվող  ընկերության կապի շենքի 54,4մ² տարածքը վարձակալական հիմունքներով տրամադրել է Հայաստանի Հանրապետական կուսակցությանը։ Վարձակալության գին է սահմանվել 2000 դր/մ²։ Մեկ տարի անց՝ 2006-ին, տնօրենների խորհուրդը մեկ այլ որոշմամբ ՀՀԿ-ին հատկացված տարածքի վարձավճարը կիսով չափ նվազեցրել է և որպես հիմնավորում ներկայացրել Երևանի քաղաքապետարանի աշխատակազմի տրանսպորտի վարչության 2006 թ․ դեկտեմբերի 5-ի N14/05-1176 գրությամբ ներկայացված առաջարկությունը։ Այսպիսով, սկսած 2007 թ․ հունվարի 1-ից, Մետրոպոլիտենի կապի շենքում ՀՀԿ-ին հատկացված 54,4մ² տարածքի համար սկսել է կիրառվել 1000 դր/մ² սակագինը: Փաստացի՝ Հանրապետական կուսակցությունը Բարեկամություն մետրոյի հարակից տարածքում 54,4մ² տարածքի համար տարիներ ի վեր վճարել է ընդամենը 54,400 դրամ։
«Փաստերի ստուգման հարթակը» փորձեց հասկանալ, թե ի՞նչ հիմնավորմամբ էր Երևանի քաղաքապետարանի տրանսպորտի վարչությունը Մետրոպոլիտենին առաջարկել ՀՀԿ-ի համար հատկացված տարածքի համար նախատեսված սակագինը նվազեցնել, սակայն քաղաքապետարանից հայտնեցին, որ փաստաթուղթը ոչնչացվել է՝ որպես գիտա-պատմական արժեք չունեցող և գործնական նշանակությունը կորցրած փաստաթուղթ։
Հիշեցնենք, որ այդ ժամանակահատվածում Երևանի քաղաքապետն էր Երվանդ Զախարյանը։
Հանրապետականի շտաբն ու Մետրոպոլիտենի աշխատակիցները
Արթուր Խուրշուդյան
Մետրոպոլիտենի տնօրենների խորհրդի որոշմամբ ՀՀԿ-ին հատկացված տարածքի տնօրինող Արթուր Խուրշուդյանն այս տարվա հունվարին հանդես էր եկել մամուլի ասուլիսով և մեղադրել Մետրոպոլիտեի նախկին տնօրեն Փայլակ Յայլոյանին՝ «իր սեփական տարածքը» ձեռքից խլելու համար։ Խուրշուդյանն աշխատում էր «Կարեն Դեմիրճյանի անվան Երևանի Մետրոպոլիտեն» ՓԲԸ-ի «Գ» մասնաճյուղում՝ որպես գլխավոր ինժեներ։
Արթուր Խուրշուդյանը 1995-ից հանդիսանում է Հանրապետական կուսակցության անդամ, Արաբկիրի տարածքային կազմակերպության խորհրդի անդամ։ Սրանով է բացատրվում այն, որ հենց նա էր փաստացի տնօրինում Մետրոպոլիտենի կողմից ՀՀԿ-ին հատկացված տարածքը և համարվում էր դրա պատասխանատուն։ Վերջինս հայտնի է համապետական ընտրություններին ակտիվ դերակատարմամբ, մասնավորապես՝ լրագրողների, դիտորդների ու հանձնաժողովների աշխատանքները խոչընդոտելով և ընդդիմադիր կուսակցությունների ներկայացուցիչներին սպառնալով։ Արթուր Խուրշուդյանի մասին հանրությանն ավելի հայտնի դարձավ Սահմանադրական փոփոխությունների հանրաքվեի ընթացքում, երբ վերջինս, լինելով Բաղրամյան 76 հասցեում տեղակայված 5/28 տեղամասում ՀՀԿ-ի վստահված անձը, խոչընդոտել էր «Հետքի» թղթակցի աշխատանքը՝ խլելով լրագրողի համակարգիչը։
Հատուկ քննչական ծառայությունում հարուցվել էր քրեական գործ, և Արթուր Խուրշուդյանը մեղավոր էր ճանաչվել Քրեական օրենսգրքի 149-րդ հոդվածի 1-ին մասով, այն է՝ ընտրական իրավունքի իրականացմանը, ընտրական հանձնաժողովների աշխատանքներին կամ ընտրությանը մասնակցող անձանց լիազորությունների իրականացմանը խոչընդոտելը։
Ի դեպ՝ մամուլի ասուլիսի ընթացքում Խուրշուդյանի կողմից Յայլոյանների հասցեին հնչեցրած խոսքերի համար Փայլակ և Արտակ Յայլոյանները դիմել էին դատարան՝ պատիվը և արժանապատվությունը և գործարար համբավն արատավորող հայտարարությունը հերքելու և բարոյական վնասի հատուցման պահանջով։
Արդյունքում դատարանը վճռել էր հօգուտ Յայլոյանների Արթուր Խուրշուդյանից բռնագանձել 2 միլիոն դրամ, ինչպես նաև պարտավորեցրել վերջինիս հերքել մամուլի ասուլիսի ընթացքում հնչեցրած մեղադրանքները, այն է` կաշառք ստանալը, պետական միջոցները մսխելը, պաշտոնական դիրքը չարաշահելը, հարկեր թաքցնելը, ինքնիրավչությունն ու այլ հանցագործությունները։
Արտակ Երեմյան
Մետրոպոլիտենի մեկ այլ աշխատակից՝ իրավաբանական բաժնի պետ Արտակ Երեմյանը, սահմանադրական բարեփոխումների հանրաքվեին 5/38 տեղամասում հանդիսանում էր ՀՀԿ-ի կողմից ներկայացված հանձնաժողովի նախագահը։
Հանրաքվեի ժամանակ վերջինս կեղծել էր ընտրությունների արդյունքները, որի հետևանքով Արտակ Երեմյանին մեղադրանք էր առաջադրվել Քրեական օրենսգրքի 150-րդ հոդվածով, այն է` ընտրությունների կամ քվեարկության արդյունքները կեղծելը։
«Դատալեքս» դատական-տեղեկատվական համակարգի շտեմարանից տեղեկանում ենք, որ 2016 թ․ մայիսի 20-ին դատարանը Արտակ Երեմյանին մեղավոր էր ճանաչել, սակայն պատիժը պայմանականորեն չէր կիրառվել։
Այս հանգամանքը չէր խանգարել, որ Երեմյանը շարունակեր հանդես գալ որպես Փայլակ Յայլոյանի լիազոր ներկայացուցիչը և վարձակալությամբ տրամադրեր Մետրոպոլիտենի տարածքները տասնյակ տնտեսվարողների։
Արտակ Երեմյանը 2018 թ․ մայիսի 15-ին ազատվել է զբաղեցրած պաշտոնից։
Այսպիսով, «Կարեն Դեմիրճյանի անվան Երևանի Մետրոպոլիտեն» ՓԲԸ-ի ղեկավարությունը տարիներ շարունակ Մետրոպոլիտենի տարածքները տնօրինել է ոչ բարեխիղճ. վարձակալության պայմանագրերում առկա են շահերի բախման ռիսկեր, իսկ Հանրապետական կուսակցության հետ կնքված պայմանագրերով Մետրոպոլիտենը, փաստացի, զրկվել է միլիոնավոր դրամների եկամտից։

Главная следственный
В годы руководства бывшего директора ЗАО «Ереванский метрополитен им. Карена Демирчяна» Пайлака Яйлояна в Метрополитене были допущены ряд  злоупотреблений. «Платформа проверки фактов» недавно выяснила, что Яйлоян сдал в аренду или безвозмездное пользование значительную часть принадлежащих этому учреждению территорий своим сыновьям.
Однако Метрополитен сдал в аренду территории также ряду других лиц и компаний, которые тем или иным образом связаны с его руководящим составом.
ООО «Зара»
Договор аренды с Метрополитеном имеет ООО «Зара». Эта компания распоряжается фойе станции «Сасунци Давид» площадью 38,4 м², за которое платит около 134 500 драмов. Договор аренды был заключен в марте 2013 года сроком на 25 лет.
ООО «Зара» было основано 25 февраля 2013 года, то есть за 18 дней до заключения договора. Учитывая тот факт, что директором новосозданной компании был сотрудник Метрополитена Минасян Юрий Гургенович, создается впечатление, что компания была создана для аренды территорий в Метрополитене.
На момент создания компании 100 процентов ее акций принадлежали нынешнему главе административного округа Нубарашен Телману Тадевосяну. Затем 50% акций были отчуждены Гургену Минасяну, однако в электронном регистре не указано, когда Минасян стал акционером. Минасян Юрий Гургенович работает в Ереванском Метрополитене с 2008 года и в настоящее время занимает должность заместителя начальника отдела маркетинга и контрактов.
В июле 2018 года Тельман Тадевосян отчуждил оставшиеся 50 процентов акций Бадесян Ерему Геворковичу.
Примечательно, что в должностной биографии Телмана Тадевосяна нет упоминаний об ООО «Зара».
ООО «Диадин»
Геворг Бадеян, отец Ерема Бадеяна, которому принадлежит половина акций ООО «Зара», с 2012 года является директором ООО «Диадин». С 2012 года эта компания арендует более 130 м² территории подземного перехода станции метро «Площадь Республики».
Согласно договору, арендная плата за эту территорию была установлена на уровне около 262 000 драмов, то есть 2000 драм / м², и это в том случае, когда по ставкам, установленным Советом директоров метрополитена в 2011 году, минимальная арендная плата за данную станцию составляет 3500 др / м² (без учета подвального помещения).
Получается, что договор аренды с ООО «Диадин» был подписан по существенно более низкой цене, чем арендная плата, установленная решением Совета директоров, в результате чего Метрополитен потерял несколько миллионов долларов.
Связь Метрополитена и Республиканской партии
Совет директоров 27 июля 2005 года сдал в аренду 54,4 м² здания связи компании по улице Баграмяна, 76 Республиканской партии Армении (РПА). Размер арендной платы был установлен в 2000 др / м².
Год спустя, в 2006 году, Совет директоров другим решением сократил установленную для РПА арендную плату вдвое и в качестве обоснования представил предложение Управления транспорта аппарата мэрии Еревана N14/05-1176 от 5 декабря 2006 года.
Так, начиная с 1 января 2007 года за 54,4 м² территории, выделенной РПА в здании связи Метрополитена, начал действовать тариф в размере 1000 драм / м². Фактически Республиканская партия многие годы платила за прелегающую к станции метро «Барекамутюн» территорию площадью 54,4 м² всего 54,400 драмов.
«Платформа проверки фактов» попыталась выяснить, почему Управление транспорта аппарата мэрии Еревана предложило Метрополитену снизить тариф за выделенную РПА территорию, однако в мэрии сообщили, что документ был уничтожен как не имеющий научно-исторического значения и утративший свое практическое значение документ.
Напомним, что в то время мэром Еревана был Ереванд Захарян.
Штаб РПА и сотрудники Метрополитена
Артур Хуршудян
Управляющий территорией, выделенной Республиканской партии решением Совета директоров Метрополитена, Артур Хуршудян провел в январе этого года пресс-конференцию, обвинив бывшего директора Метрополитена Пайлака Яйлояна в том, что он отобрал у него «его собственную территорию». Хуршудян работал главным инженером в филиале «Г» Ереванского метрополитена им. Карена Демирчяна.
Артур Хуршудян является членом Республиканской партии Армении с 1995 года и членом Совета территориальной организации Арабкир. Этим объясняется то, почему он управлял и считался ответственным за территорию, выделенную РПА Метрополитеном. Последний известен тем, что сыграл активную роль в общегосударственных выборах, в частности, препятствовал работе журналистов, наблюдателей, комиссий и угрожал представителям оппозиционных партий. Артур Хуршудян стал более известен общественности во время конституционного референдума, когд, будучи доверенным лицом РПА на избирательном участке 5/28 по пр. Баграмяна 76, отобрал ноутбук у журналиста Hetq.
В Специальной следственной службе было возбуждено уголовное дело, и Артур Хуршудян был признан виновным по части 1 статьи 149  Уголовного кодекса (воспрепятствование свободному осуществлению гражданином своего избирательного права или права участвовать в референдуме либо работе избирательной комиссии или комиссии референдума, а также воспрепятствование осуществлению своих полномочий избирательными комиссиями или комиссиями референдума).
Отметим, что по причине озвученных Хуршудяном во время прес-конференции слов в адрес Яйлоянов Пайлак и Артак Яйлояны обратились в суд с требованием опровержения порочащего честь и достонство заявления и компенсации морального ущерба.
В результате суд принял решение в пользу Яйлоянов и взыскал с Артура Хуршудяна 2 млн драмов, а также обязял последнего опровергнуть озвученные во время пресс-конференции обвинения: взятничество, растрата государственных средств, злоупотребление служебным положением, сокрытие налогов и т.д..
Артак Еремян
Другой сотрудник Метрополитена – начальник юридического отдела Артак Еремян, во время конституционного референдума был председателем участковой избирательной комиссии 5/38 от РПА.
В ходе референдума Еремян сфальсифицировал результаты выборов, вследствие чего ему было предъявлено обвинение по статье 150 УК (фальсификация результатов выборов или голосования).
Из данных, опубликованных в судебной информационной системе datalex, мы узнаем, что 20 мая 2016 года суд признал Аратака Еремяна виновным, однако наказание было условным.
Это обстоятельство не помешало Еремяну продолжать выступать в качестве уполномоченного представителя Пайлака Яйлояна и сдавать в аренду территории Метрополитена десяткам хозяйствующих субъектов.
15 мая 2018 года Артак Еремян был освобожден от занимаемой должности.
Таким образом, руководство ЗАО «Ереванский метрополитен им. Карена Демирчяна» в течение многих лет не добросовестно управляло территориями Метрополитена: в договорах аренды содержится риск конфликта интересов, а договоры с Республиканской партией фактически лишают их доходов в миллионы долларов.
Антиармянские формулировки в ПАСЕ, о которых не упоминает Арпине Ованнисян
18:21, 11 Дек, 2019
Бывший министр юстиции, бывший член Республиканской партии Арпине Ованнисян 9 декабря в интервью «Еркир Медиа» рассказала о деятельности нынешней и...
В 2011 году компания «Сос-Стимул», занимающаяся экспортом чугуна, взяла в «Банке Анелик» кредит для развития бизнеса и в качестве залога...
Мультипликатор Давид Саакянц в этом году посетовал, что государство прекратило финансирование анимационного фильма «Олимпионик», над которым работает «Анимационная студия имени...