Ռուսական Комсомольская правда («Կոմսոմոլսկայա պրավդա») պարբերականը ապրիլի 28-ին հոդված էր հրապարակել «Ինչո՞ւ են Հայաստանի նախկին նախագահ Ռոբերտ Քոչարյանին 500 օր պահում բանտում առանց դատի» վերնագրով:
Նյութի հեղինակը խիստ կողմնակալ և մանիպուլյատիվ ձևակերպումներով է ընթերցողներին ներկայացնում Ռոբերտ Քոչարյանի և Հայաստանի ներկայիս իշխանությունների հարաբերությունները՝ առանձին շահարկման թեմա դարձնելով այն փաստը, որ իշխանությունները հրաժարվում են փոխել նախկին նախագահի խափանման միջոցը՝ չնայած կորոնավիրուսի վտանգին:
Հայկական լրատվամիջոցներից նյութը թարգմանել և վերահրապարակել են news.am, Panorama.am, aysor.am, tert.am կայքերը, ինչպես նաև «5-րդ ալիք» հեռուստաընկերությունը՝ ապրիլի 28-ի «Հայլուր» հաղորդման գլխավոր թողարկման ընթացքում:
«Փաստերի ստուգման հարթակը» վեր է հանել լայն տարածում գտած հոդվածի ապակողմնորոշիչ և սխալ պնդումները:
Բանտում՝ առանց դատի՞
Հոդվածը խնդրահարույց է սկսած վերնագրից։ Անհասկանալի է, թե ինչ նկատի ունի հեղինակը՝ գրելով, թե Ռոբերտ Քոչարյանին կալանքի տակ են պահում առանց դատի։
Նշենք, որ երկրորդ նախագահի գործով դատական առաջին նիստը տեղի է ունեցել դեռ 2019 թ. մայիսի 13-ին։ Եվ այս ընթացքում անց են կացվել բազմաթիվ նիստեր։ Ինչ վերաբերում է նրան, որ փաստացի չի մեկնարկում դատական բուն պրոցեսը, ապա պատճառն այն է, որ Քոչարյանի պաշտպանական թիմն անընդհատ միջնորդություններ է ներկայացնում դատարան՝ նրան գրավով ազատ արձակելու, գործը քննող դատավոր Աննա Դանիբեկյանին կամ դատախազին ինքնաբացարկ հայտնելու վերաբերյալ՝ այսպիսով անընդհատ ձգձգելով դատական բուն գործընթացը։ Իսկ վերջին մեկ ամսում դատական նիստեր չէին կայանում՝ դատավոր Դանիբեկյանի առողջական խնդիրների պատճառով։
Մայդանն ու Մարտի 1-ը
Հոդվածի հեղինակը նշում է, թե 2018 թվականին, երբ Հայաստանը սկսեց ղեկավարել Նիկոլ Փաշինյանը, «որը ազատազրկվել էր 2008 թվականի մարտ 1-ին զանգվածային անկարգություններ կազմակերպելու համար, նրա «քաղաքական թշնամիներն» անմիջապես խոշորացույցի տակ վերցվեցին: Եվ «արդարադատության» թիրախում հայտնվեց Ռոբերտ Քոչարյանը»։
Ակնառու է հեղինակի կանխակալ վերաբերմունքը Մարտի 1-ի իրադարձությունների նկատմամբ, որը ակնհայտ է դառնում նրա շարադրանքի ենթատեքստում:
Հեղինակը Մարտի 1-ի իրադարձությունները ներկայացնում է որպես «հայկական Մայդան»: Ըստ նրա՝ Ռոբերտ Քոչարյանը պարտավոր էր արտակարգ դրության ռեժիմ մտցնել, «որպեսզի կանխեր արևմտյան խորհրդականների կողմից ոգևորված ամբոխի կողմից երկրի սահմանադրական կարգի տապալումը»։
«Երկրորդ նախագահի օրինական քայլերը թույլ տվեցին խոսափել մեծ արյունահեղությունից, որը հնարավոր եղավ արտակարգ դրություն մտցնելով»,- գրում է հեղինակը։
Վերջինս, սակայն, ակնհայտորեն այլ երանգներ է տալիս Մարտի 1-ին և նախորդող հետընտրական իրադարձություններին, քանի որ դրանք բովանդակային առումով որևէ կերպ հնարավոր չէ կապել 2013 թ.-ին Ուկրաինայում տեղի ունեցածի հետ։ Եվ Մարտի 1-ի իրադարձությունների հետևում «արևմտյան» խորհրդականների մասին նշելը, առնվազն, ապակողմնորոշելու նպատակ ունի, քանի որ դրանց առկայության մասին երբևէ ապացույցներ չեն եղել ու չի խոսվել, այդ թվում՝ անգամ Ռոբերտ Քոչարյանի կողմից։
Ինչ վերաբերում է այն պնդմանը, որ Քոչարյանն արտակարգ դրություն է մտցրել արյունահեղությունը կանխելու համար, ապա այս միտքն առնվազն տարօրինակ է՝ հաշվի առնելով այն փաստը, որ Մարտի 1-ի իրադարձությունների հետևանքով 10 մարդ է զոհվել, բազմաթիվ մարդիկ վիրավորվել են: Հեղինակն այս զոհերի մասին չի հիշատակում։ Հավանաբար, ըստ ռուսաստանցի հեղինակի, 10 մարդու մահը այնքան էլ մեծ արյունահեղություն չէ:
Ի՞նչ մեղադրանք էր առաջադրվել Փաշինյանին
Բացի վերը նշվածը, հոդվածագիրը կեղծում է Փաշինյանի և Մարտի 1-ի գործով դատված այլ գործիչների մեղադրանքը։
«Մարտյան անկարգությունների հրահրողները, որոնց շարքում էր նաև ապագա վարչապետ Փաշինյանը, դատապարտվեցին հեղաշրջման փորձ կատարելու և մարդկանց հասցված վնասի համար»,- գրում է հեղինակը։
Մինչդեռ Նիկոլ Փաշինյանը 2010 թ.-ին մեղավոր էր ճանաչվել Քրեական օրենսգրքի 225 հոդվածի առաջին մասով` մի խումբ անձանց հետ զանգվածային անկարգությունների կազմակերպումը, կյանքի և առողջության համար ոչ վտանգավոր բռնության գործադրումն իշխանության ներկայացուցիչ հանդիսացող ոստիկանության աշխատակցի նկատմամբ: Մարտի 1-ի գործով անցնող մյուս գործիչներից որևէ մեկը չէր դատապարտվել հեղաշրջման փորձ կատարելու համար։
Ի՞նչ մեղադրանք է առաջադրվել Ռոբերտ Քոչարյանին
Հոդվածագիր Սերգեյ Պետրովը պնդում է, որ Քոչարյանի գործը ոչ թե քրեական բնույթ ունի, այլ քաղաքական։ Եվ մատնանշում է ապացույցը. «Գործի ավելի քան 900 վկաներից ոչ մեկը չի հաստատել մեղադրող կողմի այն վարկածը, թե Քոչարյանը մարդկանց կրակելու հրաման է արձակել: Հակառակը՝ կան քրոնիկայի կադրեր, որտեղ ակնհայտ է, որ ոստիկանների ուղղությամբ կրակ են բացել «ցուցարարները»»։
Այս պնդումները գրելով՝ հեղինակը, սակայն, մանիպուլացնում է Քոչարյանի գործի էությունը։ Ըստ DataLex տեղեկատվական համակարգի՝ երկրորդ նախագահը մեղադրվում է սահմանադրական կարգը տապալելու և խոշոր չափի կաշառք վերցնելու համար: Ըստ մեղադրական կողմի՝ «0038» հրամանով բանակը ներքաշվել էր քաղաքական գործընթացներում: Եվ այս գործի էությունը բոլորովին կրակելու հրամանն արձակելը չէ, ինչպես նշում է հեղինակը։
Հատկանշական է նաև հեղինակի կողմից չակերտավորված եզրույթների օգտագործումը: Նախ՝ դրանք օգտագործվում են 2018 թվականից հետո «արդարադատությունը» կասկածի տակ առնելու համար, ապա 2008 թվականի ցույցերը նկարագրելիս իրադարձությունները որպես «համաժողովրդական ընդվզում» ներկայացնելու փորձը հեգնելու համար:
Комсомольская правда («Կոմսոմոլսկայա պրավդա») կայքի մասին
Ուշագրավ է նաև այն, թե ինչպես ներկայացվեց հոդվածը հայաստանցի լսարանի համար: «5-րդ ալիքը» նշում է, որ Քոչարյանի մասին նյութը գրել է հեղինակավոր «Կոմսոմոլսկայա պրավդան», մինչդեռ կայքի մասին այս կարծիքն այնքան էլ միանշանակ չէ: Թերթը ռուսական մամուլում հայտնի է որպես «դեղին մամուլ»: Գաղտնի չէ նաև, որ այն չի առանձնանում Կրեմլին հակասող հրապարակումների առատությամբ:
Այսպիսով, երկրորդ նախագահ Ռոբերտ Քոչարյանի գործի մասին «Կոմսոմոլսկայա պրավդա» պարբերականում տեղ գտած հոդվածը մանիպուլյատիվ է, դրանում առկա են բազմաթիվ փաստական սխալներ, ապակողմնորոշիչ պնդումներ, որոնք ռուսական լսարանին, փաստացի, փոխանցում են գործի մասին ոչ ճիշտ տեղեկատվություն։

Манипулятивная статья «Комсомольской правды» о деле Роберта Кочаряна
Российское издание «Комсомольская правда» 28 апреля опубликовало статью «Почему экс-президента Армении 500 дней держат в тюрьме без суда?».
Автор статьи представляет отношения между Робертом Кочаряном и нынешними властями Армении с очень пристрастными и манипулятивными формулировками, делая отдельной темой для спекуляций тот факт, что власти отказываются изменить меру пресечения в отношении бывшего президента, несмотря на опасность коронавируса.
Из армянских СМИ статью перевели и перепечатали сайты news.am, Panorama.am, aysor.am, tert.am, а также телеканал «5-й канал» 28 апреля в эфире главного выпуска программы «Айлур».
«Платформа проверки фактов» выделила из резонасной статьи вводящие в заблуждение и неверные утверждения.
В тюрьме без суда?
Статья проблемная, начиная с заголовка. Неясно, что автор имеет в виду, написав, что Роберт Кочарян находится под арестом без суда.
Отметим, что первое судебное заседание по делу второго президента состоялось 13 мая 2019 года. И за это время было проведено множество заседаний. Что касается того, что сам судебный процесс фактически не начинается, то причина заключается в том, что команда защиты Кочаряна постоянно представляет ходатайства об освободжении его под залог, отводе судьи по делу Анны Данибекян или прокурора, тем самым постоянно расстягивая судебный процесс. А в прошлом месяце никаких судебных заседаний не проходило по причине проблем со здоровьем судьи Данибекян.
Майдан и 1 Марта
Автор статьи отмечает, что «когда в 2018-м году Армению возглавил Никол Пашинян, отсидевший несколько лет за организацию массовых беспорядков в марте 2008-го, акценты в отношении его «политических врагов» были расставлены быстро. Под каток нового «правосудия» попал Роберт Кочарян».
Из контекста изложения становится очевидным пристрастное отношение автора к событиям 1 Марта.
Автор описывает события 1 марта как «армянский Майдан». По его словам, Роберт Кочарян обязан был ввести режим Чрезвычайной ситуации «для того, чтобы не допустить свержения конституционной власти подогретой западными «советниками» толпой».
«Законные действия второго президента Армении позволили избежать большой крови, не будь введен режим ЧС», — пишет автор.
Однако последний явно придает другие оттенки 1 Марта и последующим поствыборным событиям, поскольку по содержанию их невозможно связать с тем, что произошло в Украине в 2013 году. И упоминание о том, что за 1 Марта стоят «западные» советники, по крайней мере, имеет цель ввести в заблуждение, поскольку об их существовании никогда никаких доказательств не было, и о них не говорилось, в том числе даже со стороны Роберта Кочаряна.
Что касается утверждения о том, что Кочарян объявил чрезвычайное положение для предотвращения кровопролития, то эта мысль, по крайней мере, странная, учитывая тот факт, что в ходе событий 1 Марта 10 человек погибли, многие получили ранения. Автор не упоминает об этих жертвах. Вероятно, по мнению российского автора, смерть10 человек — не столь большое кровопролитие.
Какое обвинение было предъявлено Пашиняну
Помимо вышесказанного, автор статьи фальсифицирует обвинение в отношении Пашиняна и других лиц, осужденных по делу 1 Марта.
«А зачинщики мартовских беспорядков, среди которых оказался и будущий премьер Пашинян, были осуждены – за попытку госпереворота и за нанесенный людям ущерб», — пишет автор.
Между тем как в 2010 году Никол Пашинян был признан виновным по части 1 статьи 225 Уголовного кодекса (организацию массовых беспорядков в сговоре с группой лиц, применение насилия в отношении представителя власти). Никто из других политических деятелей, проходящих по делу 1 Марта, не был осужден за попытку государственного переворота.
Какое обвинение предъявлено Роберту Кочаряну
Автор статьи Сергей Петров утверждает, что дело Кочаряна носит не уголовный, а политический характер. «Из почти 900 свидетелей по этому громкому делу ни один не подтвердил версию обвинения, что Кочарян отдавал приказ «стрелять в людей». Наоборот, есть кадры хроники, где видно, что огонь по полицейским ведут «протестующие»!», — пишет автор.
Однако этими утверждениями автор манипулирует сущностью дела Кочаряна. Согласно информационной системе DataLex, второй президент обвиняется в свержении конституционного строя и получении взятки в особо крупном размере. По версии обвинения, приказом «0038» армия была вовлечена в политические процессы. И суть этого дела вовсе не в том, чтобы отдавать приказ стрелять, как отмечает автор.
Также примечательно, что автор использует термины в кавычках. Во-первых, они используются для того, чтобы поставить под сомнение «справедливость» после 2018 года, а затем высмеивать попытку «народного протеста» при описании протестов 2008 года.
О сайте «Комсомольская правда»
Также примечательно, как статья была представлена армянской аудитории. «5-й канал» отмечает, что статья о Кочаряне была написана авторитетной газетой «Комсомольская правда», между тем как это мнение о сайте не столь однозначно. Газета известна в российской прессе как «желтая пресса». Не секрет также, что сайт не выделяется обилием противоречащих Кремлю публикаций.
Таким образом, статья газеты «Комсомольская правда» о деле второго президента Роберта Кочаряна носит манипулятивный характер, содержит много фактических ошибок, вводящих в заблуждение утверждений, которые передают российской аудитории неверную информацию о деле.