Հրանտ Բագրատյանի սխալ ու ապակողմնորոշիչ պնդումները՝ «Արմնյուզի» եթերում
Հայաստանի նախկին վարչապետ, տնտեսագետ Հրանտ Բագրատյանը մայիսի 5-ին 168.am-ի Pressing հաղորդման եթերում, որը հեռարձակվել է «Արմնյուզ» հեռուստաընկերությամբ, անդրադառնալով Ազգային ժողովի կողմից վերջերս ընդունված որոշմանը, որով կառավարությանը հնարավորություն է տրվել առանց խորհրդարանի համաձայնության վերաբաշխումներ կատարել պետական բյուջեում, հայտարարել էր, որ այն հակասում է Սահմանադրությանը։
Բագրատյանը, մասնավորապես, նշել էր, որ որոշումը գալիս է վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանի դիկտատուրական ամբիցիաներից. «Սահմանադրությունն ասում է՝ պետական բյուջեի ծախսերը, եկամուտները և ծախսերը ավելացնող, պակասեցնող այդ բոլոր բաները ենթակա են պառլամենտի կողմից հաստատման: Դա հակասում է Սահմանադրությանը: Հակասահմանադրական, սովորական բռնապետություն է ստեղծում…: Իրենք 80 տոկոս մեծամասնություն են, ի՞նչն է խանգարում նրանց հարգել Սահմանադրությունը …»:
Նշենք, որ ապրիլի 29-ին Ազգային ժողովն ընդունեց նախագիծ, որով Կառավարությունն օժտվեց 2020 թվականի պետական բյուջեում փոփոխություններ կատարելու իրավասությամբ։
«Փաստերի ստուգման հարթակը» որոշեց պարզել, թե արդյո՞ք այս օրինագիծը հակասահմանադրական է, թե՞ ոչ:
Ինչ փոփոխություն է կատարվել օրենքում
Սահմանադրության 110 և 111 հոդվածները վերաբերում են պետական բյուջեի ընդունմանն ու բյուջեի նկատմամբ վերահսկողությանը։ Ըստ դրանց՝ Ազգային ժողովն ընդունում է պետական բյուջեն՝ կառավարության ներկայացմամբ և վերահսկողություն է իրականացնում բյուջեի կատարման նկատմամբ։
Ապրիլի 29-ին ընդունված նախագծով փոփոխություններ են մտցվել 1997 թվականին ընդունված «Հայաստանի Հանրապետության բյուջետային համակարգի մասին» օրենքում: Դեռևս 2003 թվականին կատարված փոփոխություններով՝ օրենքի 23-րդ հոդվածի 3-րդ մասով կառավարությունն իրավունք ունի տվյալ տարվա պետական բյուջեի մասին օրենքով հաստատված հատկացումների ընդհանուր գումարի 3 տոկոսի սահմաններում վերաբաշխումներ կատարել՝ առանց ԱԺ հաստատման։ Նոր փոփոխություններով 3 տոկոսի սահմանաչափը հանվել է։
Փաստացի՝ այս կարգավորումն աննախադեպ չէ, նման հնարավորություն կառավարությունն ունեցել է դեռ 2003-ից, և այն չի կարող հակասել Սահմանադրությանը։
Պետք է հավելել նաև, որ ընդունված նախագծով կառավարությունն հնարավորություն է ստացել առանց ԱԺ-ի հաստատման վերաբաշխումներ կատարել բյուջեում միայն մինչև այս տարեվերջ՝ կորոնավիրուսային վարակի դեմ պայքարին, հիվանդության հետևանքների չեզոքացմանը և վերացմանն ուղղված ծրագրերի ու միջոցառումների իրականացման նպատակով:
Խորհրդարանում նախագիծը ներկայացնող, հիմնական զեկուցող ֆինանսների նախարար Ատոմ Ջանջուղազյանն էլ նշել էր, որ նախագիծն ընդունելու դրդապատճառը կորոնավիրուսով պայմանավորված ճգնաժամի ընթացքում ավելի լայն ճկունություն ունենալու կարիքն է. «Առաջարկվող նախագծով որևէ ոտնձգություն չի արվում Ազգային ժողովի իրավասություններին, և չի էլ կարող արվել, բնականաբար։ Խոսքն ընդամենը վերաբերում է կարճաժամկետ հատվածում ճկունության որոշակի աստիճանի հայցմանը որոշակի սահմանափակման պայմաններում։ Բայց, միևնույն է, նույնիսկ ճկունության այդ աստիճանը կաշկանդված է Ազգային ժողովի կողմից ընդունված և գործող օրենքներով»։
Փաստացի՝ Բագրատյանը մանիպուլացնում է ընդունված որոշման մասին փաստերը՝ ոչ ամբողջական պատկեր ներկայացնելով: Նա չի նշում, որ կառավարությունն արդեն իսկ ուներ իրավասություն առանց ԱԺ հաստատման բյուջեի գումարների վերաբաշխումներ կատարելու՝ նոր որոշումը ներկայացնելով որպես աննախադեպ և «Նիկոլ Փաշինյանի դիկտատորական ամբիցիաների արդյունք»։
Բագրատյանը սխալ է ներկայացրել բյուջեի եկամուտները
Հրանտ Բագրատյանը հարցազրույցի ընթացքում անդրադարձել էր նաև բյուջեի եկամուտներին:
«Ես արդեն տեսնում եմ, թե ինչ աղետալի վիճակում են հայտնվել բյուջեի եկամուտները: Այսօր արդեն տպվեց առաջին եռամսյակը: Մենք երեք ամսում ունենք 349 միլիարդ եկամուտ՝ անցյալ տարվա 436-ի դիմաց»,- նշել էր նա:
Սակայն իրականում, ըստ Վիճակագրական կոմիտեի, 2020 թ․ առաջին եռամսյակում պետական բյուջեի եկամուտները կազմել են 349 մլրդ դրամ, իսկ 2019 թ․ առաջին եռամսյակում՝ 299․6 մլրդ դրամ: Նշանակում է, որ նախորդ տարվա համեմատ գրանցվել է բյուջեի եկամուտների 16 տոկոսի աճ:
Տնտեսագետը նաև ներկայացրել էր նույն ցուցանիշները փետրվար ամսվա համար:  «Փետրվար ամսին մենք ունեցել ենք 90 միլիարդ հարկային եկամուտ՝ անցյալ տարվա 91-ի դիմաց: Մենք արդեն փետրվարին անկում ունեինք. դեռ կորոնավիրուս չկար»,- նշել էր նա:
Սակայն Բագրատյանը սխալ տվյալներ է ներկայացնում։ Այո, 2020-ի փետրվարին նախորդ տարվա նույն ժամանակաշրջանի համեմատ եկամուտներն իսկապես նվազել են, սակայն թվերն այլ են։ Պետեկամուտների կոմիտեի ներկայացրած տվյալների համաձայն՝ 2020 թվականի փետրվարին հարկային եկամուտները կազմել են 85.2 միլիարդ դրամ, իսկ 2019 թվականի փետրվարին՝ 86.5 միլիարդ դրամ:
Այսպիսով՝ Հրանտ Բագրատյանը 168.am-ի Pressing հաղորդման եթերում կատարել է սխալ և մանիպուլյատիվ հայտարարություններ:
Թեգեր` Ազգային ժողովԱրմնյուզբյուջեՀրանտ ԲագրատյանՍահմանադրություն
Սամվել Կարապետյանի վարչապետ դառնալը այդքան էլ հեշտ գործ չէ․ Նարեկ Կարապետյանի մոլորեցնող հայտարարությունները
22:49, 12 Փտր, 2026
«Մեր ձևով» շարժման առաջնորդ Նարեկ Կարապետյանը փետրվարի 12-ին իրենց ուժի վարչապետի թեկնածուի՝ Սամվել Կարապետյանի անունը հայտարարելիս ներկայացրեց՝ ինչպես է նա...

В эфире телепрограммы Pressing сайта 168.am, которая транслируется на телеканале ArmNews, бывший премьер-министр Армении, экономист Грант Багратян 5 мая, коснувшись недавно принятого Национальным Собранием решения, по которому правительству предоставлена возможность перераспределить государственный бюджет без согласия парламента, заявил, что это решение противоречит Конституции.
Багратян, в частности, отметил, что решение исходит из диктаторских амбиций премьер-министра Никола Пашиняна. «Конституция гласит, что увеличинение и уменьшение доходов и расходов государственного бюджета подлежат утверждению парламентом. Это противоречит Конституции. Это создает антиконституционную, обычную диктатуру… Они составляют 80-ти процентное большинство, что мешает им уважать Конституцию?», — сказал Багратян.
Отметим, что 29 апреля Национальное Собрание приняло законопроект, которым правительство было наделено правом вносить изменения в государственный бюджет на 2020 год.
«Платформа проверки фактов» решила выяснить, является ли этот законопроект антиконституционным или нет.
Какое изменение внесено в закон
Статьи 110 и 111 Конституции касаются принятия государственного бюджета и осуществления контроля над бюджетом. В соответствии с этими статьями, Национальное Собрание принимает государственный бюджет, представленный правительством, и осуществляет контроль за исполнением бюджета.
Согласно проекту, принятому 29 апреля, были внесены изменения в закон «О бюджетной системе Республики Армения», принятый в 1997 году. Согласно изменениям, внесенным еще в 2003 году, в соответствии с частью 3 статьи 23 закона, правительство имеет право перераспределять в пределах 3% от общей суммы ассигнований, утвержденных законом о государственном бюджете на данный год, без утверждения Национальным Собранием. С новыми изменениями ограничение в 3% было снято.
Фактически, это урегулирование не является беспрецедентным и не может противоречить Конституции, поскольку правительство имело такую возможность с 2003 года.
Следует добавить, что согласно принятому проекту правительству предоставлена возможность перераспределять средства в бюджете без утверждения НС только до конца текущего года в целях борьбы с коронавирусной инфекцией, осуществления программ и мероприятий, направленных на нейтрализацию и ликвидацию последствий заболевания.
Министр финансов Атом Джанджугазян, представивший законопроект в парламенте, отметил, что в условиях чрезвычайного положения правительству необходима гибкость. «Предлагаемый проект не посягает и не может посягать на правомочность Национального собрания. Речь всего лишь идет об определенной степени гибкости в краткосрочной перспективе при определенных ограничениях. Но все равно, даже эта степень гибкости ограничена принятыми Национальным собранием и действующими законами»,- сказал Джанджугазян.
Фактически Багратян, представляя неполную картину, манипулирует фактами о принятом решении. Он не упоминает, что правительство уже имело право перераспределять бюджетные средства без утверждения НС, представляя новое решение как беспрецедентное и «результат диктаторских амбиций Никола Пашиняна».
Багратян неверно представил доходы бюджета
Во время интервью Грант Багратян коснулся также доходов госбюджета.
«Я уже вижу, в каком катастрофическом состоянии оказались доходы бюджета. Сегодня уже опубликованы данные за первый квартал. За три месяца мы имеем доход в 349 млрд по сравнению с 436 млрд прошлого года», — сказал он.
Однако в действительности, по данным Статистического комитета, фактическое исполнение госбюджета в первом квартале 2020 года составило 349 млрд драмов, по сравнению с 299.6 млрд прошлого года. Это означает, что по сравнению с прошлым годом зафиксирован 16-ти процентный рост доходов бюджета.
Экономист также представил одинаковые показатели за февраль. «В феврале налоговые поступления составили 90 миллиардов долларов против 91 млрд прошлого года. У нас уже в феврале был спад. Коронавируса еще не было», — отметил он.
Однако Багратян привел неверные данные. Да, в феврале 2020 года, по сравнению с аналогичным периодом прошлого года, доходы действительно снизились, однако цифры не те, что представил Багратян. По данным Комитета госдоходов, налоговые поступления в феврале 2020 года составили 85,2 млрд драмов, а в феврале 2019 года — 86,5 млрд драмов.
Таким образом, Грант Багратян в эфире телепрограммы Pressing сайта 168.am сделал неверные и манипулятивные заявления.
Метки Ազգային ժողովԱրմնյուզբյուջեՀրանտ ԲագրատյանՍահմանադրություն
Armnews и «5-й канал» не в полной мере представили ситуацию вокруг азербайджанской пропаганды
16:58, 3 Мар, 2020
Опубликованная на сайте российского издания «Независимая газета» 24 февраля статья «Сумгаитская трагедия. С чего начиналось и как это было» вызвала...
Необоснованные утверждения Давида Шахназаряна в эфире «ArmNews»
17:54, 5 Фев, 2020
Бывший директор Службы национальной безопасности Армении Давид Шахназарян 3 февраля в эфире программы «Айелу арач» («Перед зеркалом») на телеканале «ArmNews»...