Այս տարվա հունվարի 25-ին Մոսկվայում ՀՀ վարչապետ Կարեն Կարապետյանի այցի ժամանակ մեծ շուքով հայտարարվեց հայ-ռուսական ներդրումային ակումբի ստեղծման մասին: Հայկական ժամանակը ուսումնասիրել է հայտարարությունից հետո ներդրումային ծրագրերի ընթացքը։
Ըստ այդ նախաձեռնության ծրագրի` ռուսաստանաբնակ հայ գործարարները պետք է ահռելի ներդրումներ կատարեին Հայաստանում: Այդ կապակցությամբ նրանք ընդունեցին նաև հայտարարություն՝ պատրաստակամություն հայտնելով «ուժերի ներածին չափով մասնակցել ՀՀ կառավարության հետ համատեղ նախաձեռնություններին և բիզնես ծրագրերին»:
Ըստ ՀԺ-ի՝ Հայաստանում 2017 թվականին կատարված ներդրումների մասին պաշտոնական վիճակագրությունը բոլորովին այլ պատկեր է ցույց տալիս:
Այսպես, ըստ պաշտոնական տվյալների՝ անցած տարվա առաջին եռամսյակի համեմատ ընթացիկ տարվա նույն ժամանակահատվածում Ռուսաստանից Հայաստան ներդրումների ծավալը նվազել է մոտ 8 անգամ՝ 12,7 միլիարդից հասնելով 1,6 միլիարդ դրամի:
Բացի սա, ընդհանուր առմամբ, 2017 թվականին Հայաստանում օտարերկրյա ներդրումների ծավալը նվազել է 7,5 միլիարդ դրամով: Ավելին, ներդրումների ներհոսքը Հայաստան 2017-ի առաջին երեք ամիսներին եղել է ավելի քիչ, քան գումարների դուրսբերումը:
Ստացվում է, որ վարչապետ Կարեն Կարապետյանի հայտարարությունները, թե Հայաստանում 3 միլիարդ դոլարից ավել ներդրումներ են կատարվելու, ոչ միայն չեն համապատասխանում իրականությանը, այլև տրամագծորեն այլ զարգացումներ են տեղի ունենում: Իսկ ավելի ճիշտ տեղի է ունենում հետընթաց:

Инвестиции в Армении не увеличиваются, а сокращаются
В январе этого года в ходе визита в Москву премьер-министра Республики Армения Карена Карапетяна было объявлено о создании российско-армянского инвестиционного клуба. «Айкакан жаманак» после объявления изучил ход инвестиционного проекта.
Согласно программе этой инициативы, предприниматели-армяне из России, должны осуществлять крупные инвестиции в экономику Армении. В связи с этим было принято также заявление, в котором они выразили готовность участвовать «в силу возможностей в совместных инициативах и бизнес-программах правительства РА»
Согласно «Айкакан Жаманак», официальные статистические данные по инвестициям на 2017 год показывают совершенно другую картину.
Так, согласно официальным данным, объем инвестиций в первом квартале этого года снизился в 8 раз – с 12.7 миллиардов до 1.6 миллиардов драмов, по сравнению с аналогичным периодом прошлого года.
Кроме этого, в целом, в 2017 году объем иностранных инвестиций в Армении сократился на 7,5 млрд драмов. Более того, поток инвестиций в Армении в первом квартале 2017 года был намного меньше выведенных сумм.
Получается, что заявления премьер-министра Карена Карапетяна о том, что в Армению будут привлечены инвестиции в  размере 3 млрд долларов не только не соответствует действительности, но и происходят диаметрально разные развития . Чтобы быть более точным, есть регресс. А более точнее – происходит регресс.
Метки ArmeniaArmtimesinvestment projectKaren KarapetyanMoscowRussiaарменияинвестицииКарен КарапетянМоскваРоссияԿարեն ԿարապետյանՀայաստանՀայկական ժամանակՄոսկվաներդրումային ծրագիրներդրումներՌուսաստան
Денежные переводы между Арменией и Азербайджаном не осуществляются
16:58, 8 Фев, 2021
Около месяца назад, 11 января, ряд СМИ написали, что в 2018 году из Азербайджана в Армению был осуществлен денежный перевод...