Տարոն Մարգարյանը և իրենից նոր պաշտոն ստացած կեղծ դիտորդը
Հունիսի 9-ին կայացավ Երևանի նորընտիր ավագանու անդրանիկ նիստը։ Նիստի ավարտին քաղաքապետ Տարոն Մարգարյանը, պատասխանելով լրագրողների հարցերին, անդրադարձ կատարեց իր կողմից նշանակված հանրակրթության վարչության պետ Աննա Ստեփանյանի շուրջ տեղի ունեցած միջադեպին։
Քաղաքապետը մասնավորապես ասաց, որ համամիտ չէ այն պնդումների հետ, թե Ստեփանյանը կեղծ դիտորդ է եղել ավագանու ընտրություններին․«Մեր կողմից եղել են պատասխանները և Կենտրոնական ընտրական հանձնաժողովի պատասխանը ևս կա»։
Հիշեցնենք, որ 2017 թվականի մայիսի 14-ին Երևանի ավագանու ընտրություններին դեռևս Սիամանթոյի անվան դպրոցի տնօրեն Աննա Ստեփանյանը ներկա է գտնվել թիվ 7/20 ընտրատեղամասում, որպես «Կրթական և մշակութային կամուրջներ» կազմակերպության դիտորդ։ Կենտրոնական ընտրական հանձնաժողովի կողմից սակայն Սեփանյանը հավատարմագրված չէր, թեև ուներ ԿԸՀ-ի կնիքով փաստաթուղթ, որի վրա գրիչով գրված էր նրա անուն-ազգանունը։
Խախտումը բացահայտած «Իրազեկ քաղաքացիների միավորման» ներայացուցիչ Դանիել Իոաննիսյանը ստիպված էր զանգահարել ԿԸՀ նախագահ Տիգրան Մուկուչյանին՝ կեղծ դիտորդին տեղամասից հեռացնելու պահանջով, որից հետո կնոջը հեռացրեցին։
Նշենք, որ ԿԸՀ կայքում հրապարակված են դիտորդների անուն-ազգանունները, Աննա Ստեփանյանն այդ ցուցակում բացակայում է։
Դժվար է ասել, թե ինչպիսի՞ն են եղել Տարոն Մարգարյանի ասած «Մեր կողմից եղել են պատասխանները», սակայն պատկան մարմնի՝ ԿԸՀ-ի պատասխանը եղել է միարժեք․կեղծ դիտորդը դուրս է հրավիրվել ընտրատեղամասից։
Նկատենք, որ համաձայն «Անկախ դիտորդ» հասարակական դաշինքի՝ «Կրթական և մշակութային կամուրջների» դիտորդները ընտրական տեղամասերում հաճախ ՀՀԿ-ի օգտին ուղղորդում էին ընտրողներին:

Тарон Маргярян и получивший от него новую должность фальшивый наблюдатель
Сегодня состоялось первое заседание нового Совета старейшин Еревана. После заседания мэр города Тарон Маргарян, отвечая на вопросы журналистов, обратился к инциденту вокруг Анны Степанян, назначенной на должность начальника управления общего образования аппарата мэрии города Ереван.
Мэр в частности сказал, что не согласен с утверждениями, что Степанян якобы была лженаблюдателем на выборах в Совет старейшин. «С нашей стороны были даны ответы и ответ Центральной избирательной комиссии также имеется»,- сказал Маргарян.
Напомним, что на выборах в Совет старешин 14 мая 2017 года тогда еще директор школы имени Сиаманто Анна Степанян присутствовала на избирательном участке № 7/20 в качестве наблюдателя организации «Образовательные и культурные мосты». Однако со стороны Центральной избирательной комиссии(ЦИК) Степанян аккредитована не была, хотя и имела при себе документ с печатью ЦИК, на котором ручкой были написаны ее имя и фамилия.
Выявивший нарушение представитель НПО «Союз информированных граждан» Даниел Иоаннисян был вынужден позвонить председателю ЦИК Тиграну Мукучяну с требованием вывести из избирательного участка лженаблюдателя, после чего женщина была выведена.
Отметим, что в списке имен и фамилий наблюдателей, опубликованном на сайте ЦИК, данные Анны Степанян отсутствуют.
Трудно сказать, какими были ответы мэрии, о который заявил Тарон Маргарян, но ответ надлежащего органа – ЦИК,  был однозначен – лженаблюдатель был выведен из избирательного участка.
Заметим, что согласно общественному альянсу «Независимый наблюдатель», наблюдатели организации «Образовательные и культурные мосты» на избирательных участках часто направляли избирателей голосовать в пользу РПА.